Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-13, 18:48
wolfman Ο χρήστης wolfman δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2005
Μηνύματα: 94
wolfman is on a distinguished road
Χτύπημα στο παρμπρίζ

Κάποια στιγμή σήμερα ένα προπορευόμενο αυτοκίνητο πάτησε σε πετραδάκια και κάποιο από αυτά εκσφενδονίσθηκε και βρήκε το παρμπρίζ μου. Λίγο αργότερα διαπίστωσα ένα άσχημο χτύπημα που πρέπει να το κοιτάξω. Σκέφτομαι να επισκεφθώ γνωστό υποκατάστημα που ειδικεύεται στις επισκευές με ρητίνη. Θα ήθελα την εμπειρία σας καθώς και το προβλεπόμενο κόστος. Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-13, 19:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wolfman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια στιγμή σήμερα ένα προπορευόμενο αυτοκίνητο πάτησε σε πετραδάκια και κάποιο από αυτά εκσφενδονίσθηκε και βρήκε το παρμπρίζ μου. Λίγο αργότερα διαπίστωσα ένα άσχημο χτύπημα που πρέπει να το κοιτάξω. Σκέφτομαι να επισκεφθώ γνωστό υποκατάστημα που ειδικεύεται στις επισκευές με ρητίνη. Θα ήθελα την εμπειρία σας καθώς και το προβλεπόμενο κόστος. Ευχαριστώ!
Θραύση υαλοπίνακα, αλλαγή με γνήσιο από την ασφάλεια σου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-13, 20:02
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εχω φιλο παρπριζα πολυ ψειρα στο κεντρο αθηνα αμα θες στειλε π.μ.
στο αλλαζει και πληρωνεται μετα αυτος απο την ασφαλεια σου.εσυ δεν τρεχεις πουθενα...
εφοσον εχεις θραυση κρυσταλλων στην ασφαλεια αλλαξε ολο με γνησιο παλι οπως σου λεει ο rapid....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-13, 20:43
wolfman Ο χρήστης wolfman δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2005
Μηνύματα: 94
wolfman is on a distinguished road
Δεν θέλω να φτάσω ακόμα εκεί. Ας πάρω πρώτα καμμιά γνώμη για επισκευή. Ξέρουμε τίποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-13, 20:55
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Ποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί (εφόσον) υπάρχει θραύση κρυστάλων από ασφάλεια, πολλοί επιθυμούν να επισκευασουν και οχι να αντικαταστήσουν το παρ-μπριζ του αυτοκινήτου τους.
Δεδομένου επισης οτι η επισκευή 100% τέλεια δεν ειναι (οπως τουλάχιστον δείχνουν οι παραπλανητικές φωτογραφίες διαφημίσεων) και δεδομένου επισης οτι τίθεται και θέμα ασφαλείας....

Αντικατάσταση φίλε μου
(Οπως πολύ σωστά πρότεινε ο ραπιντ φάστ)
Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-13, 23:39
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Φίλε Wolfman μου είχε συμβεί και εμένα ανάλογο περιστατικό πριν τρία χρόνια περίπου. Εμένα βέβαια το χτύπημα δεν ήταν πολύ μεγάλο αλλά μια λακουβίτσα διαμέτρου περίπου 2 χιλιοστών και χωρίς καμία ρωγμή. Έκανα επισκευή και επειδή είχα κάλυψη για θραύση κρυστάλλων δεν πλήρωσα τίποτα αλλά ούτε και έτρεξα καθόλου. Συμπλήρωσα εκεί κάποια έντυπα και μια εξουσιοδότηση και θα αναλάμβανε η εταιρεία που μου έκανε την επισκευή να αποζημιωθεί χωρίς να ασχοληθώ εγώ.
Απο εκεί και πέρα αρχικά μίλα με τον ασφαλιστή σου να σου πεί την διαδικασία και με ποιά συνεργεία επισκευής παρμπρίζ συνεργάζεται η ασφαλιστική που έχεις. Εγώ την επισκευή την έκανα στην Carglass και απο τι είδα είχανε συνεργασία με τις πιο πολλές ασφαλιστικές (είχαν πίσω απο το γκισέ συρτάρια με αιτήσεις για κάθε ασφαλιστική και όπως τα χάζευα για να περάσει η ώρα είδα τα περισσότερα ονόματα ασφαλιστικών εταιρειών - τουλάχιστον των πιο γνωστών). Προφανώς όμως θα συνεργάζονται και με άλλα συνεργεία. Στη συνέχεια πήγαινε στο συνεργείο που θα επιλέξεις και εκεί θα κρίνουν την έκταση της ζημιάς και αν επιδέχεται επισκευή ή πας απευθείας για αντικατάσταση.
Όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω και εγώ θα πρότεινα καλύτερα αντικατάσταση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και εμένα μου είχαν πεί τότε οτι αν ήθελα είχα το δικαίωμα αντικατάστασης αλλά επέλεξα την επισκευή για δυο λόγους. Πρώτων οτι για αντικατάσταση έπρεπε να αφήσω ουσιαστικά το πρωί στο συνεργείο το αμάξι και να περάσω να το πάρω μεσημέρι - απόγευμα, και αυτό διότι έπρεπε να πάνε στην αντιπροσωπεία να πάρουν παρπριζ και να το φέρουν να το βάλουν. Απο τι είδα είχανε κάποιο στοκ σε κάποιες θήκες αλλά προφανώς δεν είναι δυνατόν να έχουν στοκ για όλα τα αυτοκίνητα εκεί. Εγώ εκείνη την εποχή πνιγόμουν στην δουλειά (δεν μας είχε πιάσει η κρίση ακόμα να έχουμε άπειρο χρόνο... ) οπότε δεν μπορούσα να αφήσω το αμάξι εκεί. Ο δεύτερος λόγος ήταν οτι είχε την διαδικασία (όπως λέει η νομοθεσία) του να σου κόψουν το κομμάτι απο το τζάμι που είναι κολημένο το σήμα των τελών κυκλοφορίας και να τρέχεις στην εφορία να σου δώσουν άλλο. Οπότε μιας και η δικιά μου ζημιά δεν ήταν μεγάλη προτίμησα να το επισκευάσω. Αν δεν έχεις πρόβλημα όμως να αφήσεις το αμάξι εκεί κάποιες ώρες (ή αν είσαι τυχερός και σου φέρουν το παρπριζ αμέσως) και καθώς σηματάκι τελών δεν υπάρχει αυτοκόλητο πλέον για να τρέχεις στις εφορίες, προτίμησε την αντικατάσταση για να είσαι ήσυχος.
Εμένα μου έκαναν επισκευή με ριτίνη και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φένεται μόνο ένα μικρό σημαδάκι εκεί που ήταν η ζημιά που όμως πρέπει να ξέρεις που να κοιτάξεις για να το δείς αλλιώς δεν το παίρνει χαμπάρι κανείς (εκτός απο κανέναν μεγάλο ψείρα...). Ακόμα και με το δάχτυλο να περάσεις απο επάνω δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης μου έδωσαν και ένα καρτελάκι για εγγύηση που είναι εφ' ορου ζωής...!
Α επίσης κάτι τελευταίο. Μου έλεγε τότε ο ασφαλιστής μου οτι υπάρχουν και κάποιες εταιρείες επισκευής παρπριζ που έρχονται και κάνουν την επισκευή στον χώρο του πελάτη. Δεν ξέρω ποιες αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-13, 23:42
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
καλή λύση η αλλαγή αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο κακής τοποθέτησης και να βουίζει μπάζει νερά οπότε μην τρέχουμε για ψυλου πήδημα και μετά να βρισκόμαστε στα συνεργία..
όχι βουιζη
ο αισθητήρας δεν δουλεύει
δεν έχει θέσει για τον αισθητήρα (το τζαμι)
τελικά είναι ιμιτασιόν το τζάμι
καλό είναι να το ψάχνουμε καλά πριν την αλλαγή και να μετρήσεις και της μοίρες κλήσης παμπριζ / ουρανό με κάνα χαρτόνι να βγάλεις πατρόν και με το καινούριο να σιγουρευετης οτι έκατσε στην ιδια θέση και οχι πιο ψηλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-13, 23:52
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Ότι και να κάνει προσπάθησε να ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ την carglass !
Έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από τα παιδάκια που δουλεύουν εκεί !
Εμπιστοσύνη δεν μπορώ να τους δώσω με τίποτα !
Πάνε βρες έναν μάστορα να ξέρει να σου ΒΓΑΛΕΙ σωστά και να σου ΒΑΛΕΙ ακόμα ποιο σωστά το νέο σου παρμπρίζ !
Μην κολάς στις ασφαλιστικές , είναι δικαίωμά σου να το πας ΟΠΟΥ θέλεις , απλά εκεί η διαδικασία είναι τυποποιημένη !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-13, 06:38
Gregory-36-235 Ο χρήστης Gregory-36-235 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-05-2012
Μηνύματα: 66
Gregory-36-235 is on a distinguished road
Εχω θείο που κανει την συγκεκριμένη δουλεια αλλαγής κρυσταλλων αλλα πέφτει λιγο μακριά (Καλαμάτα)! Σίγουρα οχι car glass οπως είδα κ παραπάνω κ προτείνω να βρεις αντιπρόσωπο της συτκοε! Επίσης τα πιο καινούργια αυτοκίνητα 2000 κ μετα εχουν συγκεκριμένη θέση για το παρμπρίζ που βρίσκει την θέση του! Το θέμα νερό - βουητο εχει να κανει με την ποσότητα της κολλας! Δεν ειναι όλοι οι μαστορες ίδιοι! Αν θες πάρε με ενα τηλ μήπως μπορέσω να βοηθήσω! 6984802187
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-13, 07:39
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή λύση η αλλαγή αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο κακής τοποθέτησης και να βουίζει μπάζει νερά οπότε μην τρέχουμε για ψυλου πήδημα και μετά να βρισκόμαστε στα συνεργία..
όχι βουιζη
ο αισθητήρας δεν δουλεύει
δεν έχει θέσει για τον αισθητήρα (το τζαμι)
τελικά είναι ιμιτασιόν το τζάμικαλό είναι να το ψάχνουμε καλά πριν την αλλαγή και να μετρήσεις και της μοίρες κλήσης παμπριζ / ουρανό με κάνα χαρτόνι να βγάλεις πατρόν και με το καινούριο να σιγουρευετης οτι έκατσε στην ιδια θέση και οχι πιο ψηλά
ευκαιρια να βαλεις το γνησιο!!!
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.