Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-06-11, 17:13
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν ξαναγίνεται νερό από μόνο του.



...βάζεις στοίχημα; Γιατί, ποιά συσκευή εξοικονόμησης οτιδήποτε δούλεψε ποτέ;
όχι γιατί φοβάμαι ότι θα το χάσω! με τον Α ή Β τρόπο όμως στεγνώνοντας το μίγμα και κόβωντας καύσιμο είναι σαν να κάνεις eco tuning οπότε έχεις οικονομία μη ρίχνοντας καύσιμο, έτσι δεν είναι? όταν ο άλλος όμως ψάχνεται έτσι, όταν θα χάσει ένα 20% απόδοσης θα πρέπει να μην το δώσει σημασία γιατί έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-11, 17:23
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι γιατί φοβάμαι ότι θα το χάσω! με τον Α ή Β τρόπο όμως στεγνώνοντας το μίγμα και κόβωντας καύσιμο είναι σαν να κάνεις eco tuning οπότε έχεις οικονομία μη ρίχνοντας καύσιμο, έτσι δεν είναι? όταν ο άλλος όμως ψάχνεται έτσι, όταν θα χάσει ένα 20% απόδοσης θα πρέπει να μην το δώσει σημασία γιατί έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του
Όχι, γιατί σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο με OBD (δηλαδή από την δεκαετία του 80 και ύστερα...) το αυτοκίνητο θα διορθώσει μόνο του και το ρελαντί και το μίγμα υπό φορτίο μέσω των αισθητήρων του. Όσο και να του πεις να κόψει με παράλληλο εγκέφαλο, αντιστασούλες κτλ, θα διορθώσει μόνο του και θα ψεκάσει όσο αυτό θέλει. Μόνο να ξεγελάσεις τον λ μπορείς ώστε να νομίζει το αυτοκίνητο ότι κάνει πλούσια μίγματα και θα κόψει καύσιμο μόνο του αλλά θα το πάρεις στο χέρι πριν την επόμενη αλλαγή λαδιών, τα φτωχά μίγματα είναι καταστροφικά για τον κινητήρα και γι'αυτό πάντα προσπαθεί να διορθώσει μόνο του. Δεν χάνεις 20% απόδοση, τον κινητήρα τον ίδιο χάνεις...

Αν έρθεις στην επόμενη συνάντηση, θύμισέ μου να φέρω το Laptop μαζί μου να σου δείξω τι εννοώ πάνω στο δικό μου αυτοκίνητο που είναι και 20-ετίας. Θα βάλω τον εγκέφαλο του υγραερίου να ψεκάζει τα μισά ms απ'ότι πρέπει και ο μαμά εγκέφαλος αμέσως θα προσαρμόσει τον χρονισμό του διπλασιάζοντας ώστε να ψεκάζει ακριβώς τον ίδιο χρόνο με πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-11, 17:43
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, γιατί σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο με OBD (δηλαδή από την δεκαετία του 80 και ύστερα...) το αυτοκίνητο θα διορθώσει μόνο του και το ρελαντί και το μίγμα υπό φορτίο μέσω των αισθητήρων του. Όσο και να του πεις να κόψει με παράλληλο εγκέφαλο, αντιστασούλες κτλ, θα διορθώσει μόνο του και θα ψεκάσει όσο αυτό θέλει. Μόνο να ξεγελάσεις τον λ μπορείς ώστε να νομίζει το αυτοκίνητο ότι κάνει πλούσια μίγματα και θα κόψει καύσιμο μόνο του αλλά θα το πάρεις στο χέρι πριν την επόμενη αλλαγή λαδιών, τα φτωχά μίγματα είναι καταστροφικά για τον κινητήρα και γι'αυτό πάντα προσπαθεί να διορθώσει μόνο του. Δεν χάνεις 20% απόδοση, τον κινητήρα τον ίδιο χάνεις...

Αν έρθεις στην επόμενη συνάντηση, θύμισέ μου να φέρω το Laptop μαζί μου να σου δείξω τι εννοώ πάνω στο δικό μου αυτοκίνητο που είναι και 20-ετίας. Θα βάλω τον εγκέφαλο του υγραερίου να ψεκάζει τα μισά ms απ'ότι πρέπει και ο μαμά εγκέφαλος αμέσως θα προσαρμόσει τον χρονισμό του διπλασιάζοντας ώστε να ψεκάζει ακριβώς τον ίδιο χρόνο με πριν.
είμαι από Θεσσαλονίκη οπότε δύσκολο να έρθω στην συνάντηση, ακριβώς αυτό γνώριζα και εγώ ότι με φτωχό μίγμα παίρνεις το μοτέρ στο χέρι, δηλαδή για 100-200€ βενζίνη κάνεις ζημιά 4-5000€
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-06-11, 06:06
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
το φτωχο μιγμα δεν σημαινει καταστροφη του κινητηρα αλλα μονο μειωση της αποδοσης.μπορει να ισχυε καποτες που η τεχνογνωσια στα μεταλλα ηταν στα σπαργανα,πλεον δεν δικαιολογειται τετοιος φοβος.το υδρογονο και το οξυγονο στον ιδιο χωρο ενωνονται και δινουν νερακι νομιζω.δεν εχω κανει το πειραμα,γιαυτο εβαλα το "νομιζω".αλλα σιγουρα για να διασπαστει το νερο θελει λιγοτερη ενεργεια απο αυτην που θελουν να νομιζουμε.οταν βρω την διαδικασια,θα την πουλησω στις πολυεθνικες,οι οποιες θα σας την αποκρυψουν και θα ειμαστε παλι στην αρχη........ετσι παει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-06-11, 08:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φτωχο μιγμα δεν σημαινει καταστροφη του κινητηρα αλλα μονο μειωση της αποδοσης.μπορει να ισχυε καποτες που η τεχνογνωσια στα μεταλλα ηταν στα σπαργανα,πλεον δεν δικαιολογειται τετοιος φοβος.το υδρογονο και το οξυγονο στον ιδιο χωρο ενωνονται και δινουν νερακι νομιζω.δεν εχω κανει το πειραμα,γιαυτο εβαλα το "νομιζω".αλλα σιγουρα για να διασπαστει το νερο θελει λιγοτερη ενεργεια απο αυτην που θελουν να νομιζουμε.οταν βρω την διαδικασια,θα την πουλησω στις πολυεθνικες,οι οποιες θα σας την αποκρυψουν και θα ειμαστε παλι στην αρχη........ετσι παει.
Ένα ένα:

Φτωχό μίγμα σημαίνει τρομερές φθορές, σε νέους και παλιούς κινητήρες. To ελάχιστο που θα προκαλέσει είναι υπερθέρμανση στους κυλίνδρους, που σημαίνει λιωμένα μπουζί, τρύπια πιστόνια, διαλυμένους κινητήρες - και αυτό ήταν το ελάχιστο. Αυτό που άλλαξε με τους νεότερους είναι ότι η στοιχειομετρική αναλογία έπεσε, δηλαδή πήγε από το ιδανικό 14,7:1 στο 15:1-16:1, αλλά και πάλι αν γίνει πιό φτωχή από την φυσιολογική του κινητήρα τον ξέσκισες. Αλλιώς θα δουλεύαμε όλοι με 30:1 μίγμα όταν θέλαμε οικονομία και θα είχαμε κατανάλωση 2λ/100χλμ.

Το υδρογόνο με την καύση του δίνει ενέργεια και υδρατμούς (νερό). Όχι μόνο του.

Και όχι, θέλει όση ακριβώς ενέργεια νομίζουμε και μην πιστεύεις τις πολυεθνικές, πίστεψε εμένα που το έχω κάνει και σε εργαστήριο και εργασία. Εξάλλου μπορείς να πιστέψεις και την απλή λογική που λέει ότι αν ήθελε λιγότερη ενέργεια να χωρίσεις το υδρογόνο από το νερό από αυτή που παίρνεις κατά την καύση του υδρογόνου, λύσαμε το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη - ουσιαστικά θα είχαμε άπειρη ενέργεια. Θα φτιάχναμε υδρογόνο, θα γινόταν νερό, θα το ξανακάναμε υδρογόνο και δεν θα τελειώνε ποτέ. Και επειδή η διάσπαση του νερού είναι πανεύκολη διαδικασία καμία πολυεθνική δεν θα εμπόδιζε ολόκληρα κράτη ή τους Ταλιμπάν να το κάνουν. Αλλά φυσικά υπάρχει το πρόβλημα του ότι είναι φύση αδύνατον...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 21-06-11 στις 08:51
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-06-11, 09:46
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
καλημερα!λοιπον στη θεσσαλονικη υπαρχει ενας ηλεκτρολογος που εχει κανει 5 bmw με κιτ υδρογονου και μου ειπε οτι δοκιμαζει διαφορα συστηματα απο αμερικη κινα γερμανια για να δει ποσο ρευμα τραβαει το καθε ενα.στα αυτοκινητα αυτα το εχει βαλει δοκιμαστικα και εχει μεσα σε αυτα διαφορους μετρητες για να συγκρινει αποτελεσματα.τωρα τι να πω...εμενα μου ειπε 20% εχει μειωση χωρις τον εγκεφαλο..με τον εγκεφαλο κανεις μειωση 35% συνολικα στη βενζινη απλα βαζεις απιονισμενο νερακι σε ενα δοχειο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-06-11, 12:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!λοιπον στη θεσσαλονικη υπαρχει ενας ηλεκτρολογος που εχει κανει 5 bmw με κιτ υδρογονου και μου ειπε οτι δοκιμαζει διαφορα συστηματα απο αμερικη κινα γερμανια για να δει ποσο ρευμα τραβαει το καθε ενα.στα αυτοκινητα αυτα το εχει βαλει δοκιμαστικα και εχει μεσα σε αυτα διαφορους μετρητες για να συγκρινει αποτελεσματα.τωρα τι να πω...εμενα μου ειπε 20% εχει μειωση χωρις τον εγκεφαλο..με τον εγκεφαλο κανεις μειωση 35% συνολικα στη βενζινη απλα βαζεις απιονισμενο νερακι σε ενα δοχειο.
Εγώ ξέρω για έναν οδοντίατρο που σχεδιάζει και κατασκευάζει προωθητικούς
πυραυλους για τη NASA..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-06-11, 16:25
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
χααχαχ.τελικα δν ειναι 35% γιατι ρωτησα ακριβως τα λιτρα που εκαιγε και υπολογιζουν γυρω στο 20%δηλαδη κανα 3 ευρω τα 100χλμ χωρις να τραβαει πολυ ρευμα ωστε να φορτιζει ο δυναμος κανονικα τη μπαταρια χωρις να αδειαζει. εσυ rapid fast δε χρειαζεται να σκεφτεσαι την οικονομια στο καυσιμο αφου εισαι κοντα στο skoda tdi 1.2 με το 3,9 /100 που καταναλωνεις με κατινοδηγηση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-06-11, 17:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
χααχαχ.τελικα δν ειναι 35% γιατι ρωτησα ακριβως τα λιτρα που εκαιγε και υπολογιζουν γυρω στο 20%δηλαδη κανα 3 ευρω τα 100χλμ χωρις να τραβαει πολυ ρευμα ωστε να φορτιζει ο δυναμος κανονικα τη μπαταρια χωρις να αδειαζει. εσυ rapid fast δε χρειαζεται να σκεφτεσαι την οικονομια στο καυσιμο αφου εισαι κοντα στο skoda tdi 1.2 με το 3,9 /100 που καταναλωνεις με κατινοδηγηση
Ναι αλλά είναι απόλαυση να κάνεις 1000+ χιλιόμετρα πριν πας βενζινάδικο..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2011-06-20 22.53.23.jpg (262,4 KB, 36 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-06-11, 17:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwz3m44 Εμφάνιση μηνυμάτων
χααχαχ.τελικα δν ειναι 35% γιατι ρωτησα ακριβως τα λιτρα που εκαιγε και υπολογιζουν γυρω στο 20%δηλαδη κανα 3 ευρω τα 100χλμ χωρις να τραβαει πολυ ρευμα ωστε να φορτιζει ο δυναμος κανονικα τη μπαταρια χωρις να αδειαζει. εσυ rapid fast δε χρειαζεται να σκεφτεσαι την οικονομια στο καυσιμο αφου εισαι κοντα στο skoda tdi 1.2 με το 3,9 /100 που καταναλωνεις με κατινοδηγηση
Το ξαναλέω μία τελευταία φορά.

Η παραγωγή υδρογόνου από τον νερό απαιτεί ηλεκτρική ενέργεια πολύ περισσότερη απ'όση δίνει το υδρογόνο κατά την καύση του. Οπότε ότι και να λες/λέει/λέμε, τραβάει περισσότερη ισχύ από το δυναμό, που με την σειρά του φορτώνεται στον κινητήρα, από αυτή που ο κινητήρας θα μπορούσε (σε ιδανικές συνθήκες κιόλας) να οφεληθεί από την καύση του υδρογόνου. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα είχαμε άπειρη ενέργεια, αφού αν με την καύση του υδρογόνου παίρναμε περισσότερη ισχύ από αυτή που θα χρειαζόταν να το διασπάσουμε, απλώς θα το διασπάγαμε ξανά όταν γινόνταν νερό μετά την καύση του. Εάν αυτό το μαραφέτι δουλέψει καν, ΜΕΙΩΝΕΙ την απόδοση, δεν την αυξάνει.

Επιστημονικά : .-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 21-06-11 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.