Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-03-11, 17:03
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigasnic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά τα λεφτά λοιπόν.
Εγώ υπολόγιζα μήπως έβγαινε περίπου στα μισά.
Πάνω από €1000 και σε ένα αυτοκίνητο που μας παιδεύει με τα υπόλοιπα του προβλήματα δεν τα δίνω...
Φιλε αν δεν θες να δωσεις 1000 ρικο το βαλε 4 bilstein pανω μονο η με 750 ευρο βαζεις και ελλατηρια χαμηλωματος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-11, 19:24
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ελατήρια της M Pack είναι ιδιαίτερα σκληρά και σε συνδυασμό με RFT λάστιχο δεν είναι κ ό,τι καλύτερο.
Θα πήγαινα σε ένα ελατήριο τύπου Eibach ή και Schnitzer (Eibach είναι κ αυτό αλλά πιο μαλακό και με καλύτερες προδιαγραφές) και αμορτισέρ Sachs
Εγω που εχω παντως αυτο τον συνδιασμο (M-pack + RFT+ 18αρα με 255) δεν μπορω να πω οτι ειναι ενοχλητικο, λιγο γιατι το εχω συνηθισει, λιγο γιατι το απλο 320 ενος φιλου μου φαινεται αρκετα πιο "βαρκα"...
Rigasnic (εσενα σε θυμαμαι απο το myphone αρκετα χρονια πριν...:P), αν ειναι να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη να την κανεις εργοστασιακα κατα την αποψη μου και αν οικονομικα σε παιρνει η κατα τη γνωμη σου αξιζει τον κοπο. Οι περισσοτεροι που πειραματιστηκαν με αμορτισερ-ελατηρια, την πατησαν...
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-11, 20:01
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Για μενα η Μ πακ αναρτηση ειναι πεταμενα λεφτα .Πληρωνεις τοσημα BMW καιπαιρνεις ενα απλο αμορτισερ της σειρας αντε λιγο πιο σκληροτερο.Με 1200 ευρο βαζεις την KW 1 σειρα ινοχ με ριθμυση υψους Δεν λεω για KW 2 και 3 γιατι εκει παει στα 1400 και 1700 οπου ειναι τοπ.Ολες οι μαμα αναρτησεις ειναι για το λουτσο εκτος απο καποιες ηλεκτρονικες οπως η μαγνητικη στην audi οπου μπαινει σε ακριβα μοντελα η κατοπιν παραγγελιας πριν παρεις το αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ttjohn : 24-03-11 στις 20:04
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-11, 21:33
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
αυτη ειναι η μια αποψη.η αλλη αποψη ειναι οτι με την pack περνεις ενα ολοκληρωμενο πακετο με αμορτισερ-ελατηρια-αντιστρεπτικες που ειναι μελετημενο απο σοβαρους ανθρωπους πανω στο αυτοκινητο σου.
θα μου πεις δεν ειναι μελετημενη μια προταση της Κw?
ερχομαι και σου λεω,αντε ρυθμισε την οπως θες...
και προσωπικη αποψη παντα,επειδη τυχαινει να εχω δυνατο bmw,την ρυθμιζομενη τη χρειαζεσαι μονο οταν μπαινεις σε πιστα και αυτο τον πρωτο καιρο διοτι δεν μπορεις συνεχεια να ρυθμιζεις μια για πιστα μια για δρομο.
μια καλη λυση θα ηταν μια προσταση της tein που μαζι με εναν εξτρα εγκεφαλο ρυθμιζεις τη σκληροτητα απο μεσα .κοστιζει πολλα ομως...(γυρω στο 1500 τοτε
)
επειδη ειχα τηνm pack απο τη μανα του σας λεω οτι ειναι χρυση τομη.και ανεση εχεις και κρατημα εχεις.
εγω αλλαξα επειδη επρεπε να αλλαξω αμορτισερ και οχι γιατι δεν ημουν ευχαριστημενος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-11, 21:49
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα η Μ πακ αναρτηση ειναι πεταμενα λεφτα .Πληρωνεις τοσημα BMW καιπαιρνεις ενα απλο αμορτισερ της σειρας αντε λιγο πιο σκληροτερο.Με 1200 ευρο βαζεις την KW 1 σειρα ινοχ με ριθμυση υψους Δεν λεω για KW 2 και 3 γιατι εκει παει στα 1400 και 1700 οπου ειναι τοπ.Ολες οι μαμα αναρτησεις ειναι για το λουτσο εκτος απο καποιες ηλεκτρονικες οπως η μαγνητικη στην audi οπου μπαινει σε ακριβα μοντελα η κατοπιν παραγγελιας πριν παρεις το αμαξι.
H ανάρτηση Μ είναι πολύ καλή και από τις κορυφαίες της αγοράς (δε μιλώ για αγωνιστικές προτάσεις) κι αυτό φαίνεται από το στήσιμο των Bmw που επίσης είναι από τα καλύτερα της αγοράς, ακόμα και σε εργοστασιακή μορφή.
Δεν είναι λοιπόν μια τυχαία ανάρτηση της σειράς κι επίσης περιλαμβάνεται κι αυτή στον έξτρα εξοπλισμό, όπως της audi που λες.

Από εκεί και πέρα, αν η διαφορά σε τιμή με τη sachs performance είναι μεγάλη και σε απόδοση μικρή, τότε ίσως αξίζει τον κόπο.
Ειδάλλως, προσωπικά δεν θα πειραματιζόμουν.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-11, 23:19
rigasnic Ο χρήστης rigasnic δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Μηνύματα: 57
rigasnic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω που εχω παντως αυτο τον συνδιασμο (M-pack + RFT+ 18αρα με 255) δεν μπορω να πω οτι ειναι ενοχλητικο, λιγο γιατι το εχω συνηθισει, λιγο γιατι το απλο 320 ενος φιλου μου φαινεται αρκετα πιο "βαρκα"...
Rigasnic (εσενα σε θυμαμαι απο το myphone αρκετα χρονια πριν...:P), αν ειναι να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη να την κανεις εργοστασιακα κατα την αποψη μου και αν οικονομικα σε παιρνει η κατα τη γνωμη σου αξιζει τον κοπο. Οι περισσοτεροι που πειραματιστηκαν με αμορτισερ-ελατηρια, την πατησαν...
(από το myphone και αν δεν κάνω λάθος και από το irc )
είμαι 99% αποφασισμένος να μην κάνω κάτι μη εργοστασιακό. Απλά το κακό είναι ότι και το δικό μου 320 μου φαίνεται πάει σαν του φίλου σου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
H ανάρτηση Μ είναι πολύ καλή και από τις κορυφαίες της αγοράς (δε μιλώ για αγωνιστικές προτάσεις) κι αυτό φαίνεται από το στήσιμο των Bmw που επίσης είναι από τα καλύτερα της αγοράς, ακόμα και σε εργοστασιακή μορφή.
Δεν είναι λοιπόν μια τυχαία ανάρτηση της σειράς κι επίσης περιλαμβάνεται κι αυτή στον έξτρα εξοπλισμό, όπως της audi που λες.
αφού βλέπω ότι οι περισσότεροι λέτε ότι η m pack είναι αρκετά καλή δεν είναι λοιπόν τυχαίο που ένιωθα ότι το 46αρι με M pack πήγαινε καλύτερα από το 92άρι απλό ε;
To κρίμα ειναι ότι αν δεν το είχα πάρει στοκ και το είχα παραγγείλει, θα κόστιζε πολύ πολύ λιγότερο.
Παράθεση:

Από εκεί και πέρα, αν η διαφορά σε τιμή με τη sachs performance είναι μεγάλη και σε απόδοση μικρή, τότε ίσως αξίζει τον κόπο.
Ειδάλλως, προσωπικά δεν θα πειραματιζόμουν.
To θέμα ειναι ότι αν πας σε sachs θα πάρεις από κει τα αμορτισέρ, απο αλλού τα ελατήρια ;; και μετά από τη bmw τις αντιστρεπτικές... Ε... πολύ μπακάλικο το κάναμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-11, 06:40
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
εγω φιλε μου τοποθετησα αμορτισερ bmw performance με ελατηρια hartge και το αυτοκινητο ειναι αλλου εχω πετυχει συνδιασμο ανεσης και κρατηματος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-11, 07:35
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Η BMW βγαζει κατι αναλογο με την magnetic της audi??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-11, 22:01
Το avatar του χρήστη john
john Ο χρήστης john δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 235
john is on a distinguished road
η bmw βγαζει πλεον την σειρα performance που για την αναρτηση περιλαμβανει τα παντα ,αμορτισερ ελλατηρια, αντιστεπτικες σε ενα πακετο.ειναι πιο σπορ απο την μ-πακ αφου δινει 13mm πισω αντιστρεπτικη ενω η μ-πακ δινει 12mm.πιστευω κ τα υπολοιπα θα κινουντε στα ιδια πλαισια.κοιταξε το!
__________________
πηγαινω αργα κ αριστερα. σιγουρα ειμαι καλος οδηγος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-11, 22:14
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Ρε σεις παιδια η BMW παραγγελνει απο καποια εταιρια που φτιαχνει αμορτισερ ελατηρια με καποια στανταρ που θελει να εχει το πακετο αυτο.Το ονομαζει μετα Μ πακ η Μ performance σου διπλασιαζει την τιμη και στο πουλαει.Γιατι να μην πας κατευθειαν σε μια μεγαλη εταιρια οπως KW Bilstein και να βαλεις το πακετο που θελεις εσυ + αντιστρεπτικες και να κανεις το setup που σου ταιριαζει.να πω οτι εβγαζε η BMW μαγνητικη αναρτηση που και αυτο παλι το κανεις πριν παρεις το αμαξι απο εργοστασιο τοτε μαλιστα.
Μην παραμυθιαζοσαστε με Μ πακετα και βλακειες.Αμορτισερ της σειρας εχει πανω λιγο πιο σκληρα και τιποτε αλλο.Ειναι σαν το πακετο s-line στην audi δηλαδη μπαρουφες.
Για μενα η αναρτηση coilover ειναι η καλυτερη.Χαμηλωνεις οσο θελεις και σκληραινεις οσο και οποτε θελεις αναλογος την χρηση που θελεις να κανεις.
Οι αντιστρεπτικες για μενα ειναι πολυ καλη ΜΟΝΤΑ και το συστηνω ανεπιφυλακτα.Αλλαζει προς το καλυτερο ολη η συμπαριφορα του αυτοκινητου.Δεν γερνει το αμαξι και μπανει στις στροφες χωρις να χανει προσφυση.Σε οτι αμαξι ειχα, ειχα βαλει αντισρεπτικες εκτος απο το audi οπου εκει εβαλα την KW3 και δεν θα παω παραπερα.Το BMW ομως που ειναι βαρυ αμαξι οι αντιστρεπτικες ειναι μονοδρομος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.