Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 15-05-08, 19:00
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
παιδια να με συγχωρεσετε αλλα θα διαφωνισω!!!
αμα παρατηρησατε τα ///Μ3 αντι για οικονομομετρο εχουν στο καντραν τους τη θερμοκρασια λαδιου!!!
δεν θεωρω τυχαια την αντικατασταση, διαλεγοντας σαν πιο σημαντικο οργανο την θερμοκρασια λαδιου!
η νοοτροπια ειναι απλη: ο καθενας κρεμα το καλαθι του εκει που φτανει!!!
περνοντας ενα ///Μ (οποιοδηποτε μοντελο η τυπο) δεν κοιτας την καταναλωση, πας και οπως πας! αν θες καταναλωση πας σε αλλο μοντελο χαμηλοτερο σε δυναμη που να μην καιει και πολυ, γιατι ως γνωστον τα μουλαρια θελουν σανο!!!!!!
και να πουμε και την αληθεια: ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΗ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ!!!!!!


φιλικα παντα
Μιχαλης
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-05-08, 22:36
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα για τα Μ και οχι για καποιο μοντελο ειδικα τα αρνητικα που εχουν κατα την γνωμη μου ειναι.

1)Η πολυ υψηλη καταναλωση.

2)Πολυ ακριβο αυτοκινητο για την Ελλαδα.80000 ευρω στο δρομο

3)Ειναι ενα αυτοκινητο που θα εκθιαζω τα προσωντα του και τις αρετες του αλλα δεν προκειται να τα χρησιμοποιεισω ποτε. Ειτε γιατι σαν μεσος οδηγος δεν μπορω να φτασω τα ορια του ,ειτε γιατι ειναι πρακτικα αδυνατο στους Ελληνικους δρομους.Φυσικα υπαρχουν οι εξαιρεσεις στις 2 πρωτες κατηγοριες τουλαχιστον που το εισοδημα τους ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να μην σκοτιζονται γι αυτα.Πασο...
Για τον μεσο και κατι Ελληνα ομως που απλα μπορει να το παρει και δυσκολευεται να το συντηρη ειμαι κατηγοριματικος...
Φίλε μου Στράτο δεν έχεις απόλυτο δίκιο πιο πάνω διότι¨:

Η Ε46 τουλάχιστον δια την οποία δικαιούμαι να ομιλώ έχει πολύ ελαστική κατανάλωση. Συγκεκριμένα μπορεί είτε να καίει 13 - 13.5 l/100km η ακόμα και 17 ανάλογα με το πως οδηγιέται. Τα 13 ό,μως είναι πολύ καλά για το μοτ'ερ που έχει. Ρεαλιστικά το δικό σου δε πρέπει να πέφτει κάτω από 11.5 - 11.7 λ/100 χλμ.

Το κόστος για καινούργιο αμάξι είναι περισσότερα από 80.000 αλλά για μεταχειριμένο είναιο στα μισά. Αν κάποιος δε παίζει χαρτια, δε τα χώνει στα ναρκωτικά ή ακόμα δε πάει στα μπουζούκια κάθε βδομάδα μπορεί να την αποκτήσει. Δε παύει να είναι ακριβό παιχνίδι αλλά με μετρημένη ζωή αποκτιέται. Ακόμα και από μέσο Έλληνα.

Τέλος, σχετικά με τη συντήρηση, ή εμπειριά έδειξε πως είναι χαοτικές οι πιθανότητες....... μπορεί να μην έχεις τίποτα πέραν των στάνταρ ή μπορεί να έχειςκαι πολλά. Του Γιάννη ας πούμε δεν έπαθε τί - πο - τα
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-05-08, 23:23
Το avatar του χρήστη kostase28
kostase28 Ο χρήστης kostase28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2007
Μηνύματα: 417
kostase28 is on a distinguished road
Εγω αν ηταν να παρω μια //Μ το τελευταιο που θα με απασχολουσε θα ηταν η καταναλωση,γιατι εννοειται οτι θα καιει ενα αμαξι με σχεδον αγωνηστικο μοτερ και καμποσα πολλα αλογα,αλλα με την απολαυση οδηγησης και τις υψηλες επιδοσεις που θα σου προσφερει θα πεις χαλαλι και για την παραπανω βενζινη που εκαψες.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-05-08, 00:02
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
[QUOTE=DoctorAbo;195486]Φίλε μου Στράτο δεν έχεις απόλυτο δίκιο πιο πάνω διότι¨:

Η Ε46 τουλάχιστον δια την οποία δικαιούμαι να ομιλώ έχει πολύ ελαστική κατανάλωση. Συγκεκριμένα μπορεί είτε να καίει 13 - 13.5 l/100km η ακόμα και 17 ανάλογα με το πως οδηγιέται. Τα 13 ό,μως είναι πολύ καλά για το μοτ'ερ που έχει. Ρεαλιστικά το δικό σου δε πρέπει να πέφτει κάτω από 11.5 - 11.7 λ/100

ειναι πολυ λογικη η καταναλωση για τετοιες επιδοσεις.μην ξεχναμε οτι πολλοι θελουν να συμβιβασουν τα ασυμβιβαστα.εχει τυχη σε παρεα να ακουσω το θελω γρηγορο,χαμηλο κοστος κτησης,χαμηλο κοστος επισκευης,κυρος,ασφαλιστρα,καταναλωση,σπορ αλλα και ανετο.απλα δεν γινεται.πιστευω οτι τα Μ/// συνδιαζουν πολυ καλα ολα τα παραπανω!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-05-08, 08:26
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Στράτο δεν έχεις απόλυτο δίκιο πιο πάνω διότι¨:

Η Ε46 τουλάχιστον δια την οποία δικαιούμαι να ομιλώ έχει πολύ ελαστική κατανάλωση. Συγκεκριμένα μπορεί είτε να καίει 13 - 13.5 l/100km η ακόμα και 17 ανάλογα με το πως οδηγιέται. Τα 13 ό,μως είναι πολύ καλά για το μοτ'ερ που έχει. Ρεαλιστικά το δικό σου δε πρέπει να πέφτει κάτω από 11.5 - 11.7 λ/100 χλμ.

Το κόστος για καινούργιο αμάξι είναι περισσότερα από 80.000 αλλά για μεταχειριμένο είναιο στα μισά. Αν κάποιος δε παίζει χαρτια, δε τα χώνει στα ναρκωτικά ή ακόμα δε πάει στα μπουζούκια κάθε βδομάδα μπορεί να την αποκτήσει. Δε παύει να είναι ακριβό παιχνίδι αλλά με μετρημένη ζωή αποκτιέται. Ακόμα και από μέσο Έλληνα.

Τέλος, σχετικά με τη συντήρηση, ή εμπειριά έδειξε πως είναι χαοτικές οι πιθανότητες....... μπορεί να μην έχεις τίποτα πέραν των στάνταρ ή μπορεί να έχειςκαι πολλά. Του Γιάννη ας πούμε δεν έπαθε τί - πο - τα
Εγώ πάντως διαφωνώ στο οτι ο μέσος έλληνας μπορεί να ποκτήσει αμάξι των 45.000Ε και να κινείται και να το συντηρεί (Μιλάμε πάντα για το //Μ3 Ε46). Θα πρέπει να βάζει στη τσέπη του τουλάχιστον 50.000 το χρόνο (καθαρά) και να είναι σίγουρος οτι θα τα παίρνει και για αρκετά χρόνια ακόμα.
Λυπάμαι αλλα δε νομίζω να είναι μέσος μισθός να είναι 4.500-5.000Ε το μήνα.
Όπως επίσης πιστέυω οτι το Μ3 όσο και "εύκολο" να λέγεται οτι είναι στη συντήρηση είναι πάντα στα πλαίσια αυτού που είναι, δηλαδή ενα καθαρόαιμο sportscar.
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-05-08, 08:48
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου Στράτο δεν έχεις απόλυτο δίκιο πιο πάνω διότι¨:

Η Ε46 τουλάχιστον δια την οποία δικαιούμαι να ομιλώ έχει πολύ ελαστική κατανάλωση. Συγκεκριμένα μπορεί είτε να καίει 13 - 13.5 l/100km η ακόμα και 17 ανάλογα με το πως οδηγιέται. Τα 13 ό,μως είναι πολύ καλά για το μοτ'ερ που έχει. Ρεαλιστικά το δικό σου δε πρέπει να πέφτει κάτω από 11.5 - 11.7 λ/100 χλμ.

Το κόστος για καινούργιο αμάξι είναι περισσότερα από 80.000 αλλά για μεταχειριμένο είναιο στα μισά. Αν κάποιος δε παίζει χαρτια, δε τα χώνει στα ναρκωτικά ή ακόμα δε πάει στα μπουζούκια κάθε βδομάδα μπορεί να την αποκτήσει. Δε παύει να είναι ακριβό παιχνίδι αλλά με μετρημένη ζωή αποκτιέται. Ακόμα και από μέσο Έλληνα.

Τέλος, σχετικά με τη συντήρηση, ή εμπειριά έδειξε πως είναι χαοτικές οι πιθανότητες....... μπορεί να μην έχεις τίποτα πέραν των στάνταρ ή μπορεί να έχειςκαι πολλά. Του Γιάννη ας πούμε δεν έπαθε τί - πο - τα

Θα διαφωνισω εν μερη...Για να φτασεις τα 13-13,5l\100χλμ ετσι που θα το πηγαινεις ,(και για εθνικη μονο μιλαμε αυτην την καταναλωση) δεν θα πηγαινεις πιο γρηγορα απο μενα ας πουμε.Για να κινηθεις σβελτα, οπως θα ηθελες για να γουσταρεις και να χαρεις τις δυνατοτητες του αυτοκινητου αυτου θα ξεπερασεις τα 15-16l\100χλμ.
Το δικο μου μιας και εκανες την συγκριση εκανε με ενα ρεζερβουαρ στην εθνικη 590χλμ και ειχε λιγο ακομα. Μεσα στην πολη η διαφορα μας ειναι χαοτικη.10,9-11,1 εχω μεσα στην πολη.

Για σερβις θελω 200 ευρω για το 320 καθε 10,000 χλμ που του κανω.
Ισως ετσι που το εφερα το θεμα να μου ταιριαζει το ρητο,οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Φυσικα και ενας υποψηφιος αγοραστης ενος Μ3 δεν θα κοιταξει καν την καταναλωση και το κοστος συντηρησης του.

Ηταν περισσοτερο ενα παραπονο για την οικονομικη κατασταση της χωρας και των ανθρωπως γενικα...σε συνδιασμο του θελω Μ3 και θυσιαζω τα παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-05-08, 09:41
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Δηλαδή σε γενικές γραμμές παιδιά και λαμβάνοντας υπόψη όλες τις συνθήκες μπορούμε να βγάλουμε ένα κανόνα όσο γίνεται πιο κοντά στα πραγματικά όρια?

Πόλη με νορμάλ συνθήκες : .....?
Πόλη με τρελές συνθήκες (κατεβάσματα, ανάποδα, φρεναρίσματα, φανάρια κ.α) : ......?
Εθνική με νορμάλ συνθήκες (120χλμ - 150χλμ) : ......?
Εθνική με τρελές συνθήκες (150χλμ - 240) : .....?

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-05-08, 09:45
santo Ο χρήστης santo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 1.691
santo has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura aboutsanto has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή σε γενικές γραμμές παιδιά και λαμβάνοντας υπόψη όλες τις συνθήκες μπορούμε να βγάλουμε ένα κανόνα όσο γίνεται πιο κοντά στα πραγματικά όρια?

Πόλη με νορμάλ συνθήκες : 13-14
Πόλη με τρελές συνθήκες (κατεβάσματα, ανάποδα, φρεναρίσματα, φανάρια κ.α) : 18-19
Εθνική με νορμάλ συνθήκες (120χλμ - 150χλμ) : 10.9-12
Εθνική με τρελές συνθήκες (150χλμ - 240) : 14-15

ευχαριστώ
Παρακαλώ....
Με Μ3 με φίλτρο στο φιλτροκούτι, Τελικό, και πρόγραμμα.
__________________
Ε39 Μ5
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-05-08, 10:03
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Ευχαριστώ santo για τις πληροφορίες,

Τελικά βγαίνει ένα συμπερασμα, ότι δεν καίει και τρελά. Εγώ που έχω το 318ci/2000cc/143 στην Αθήνα καίει απο 11-13 με νορμάλ, μόνο εθνική κάπως διαφέρει αλλά όχι και πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-05-08, 10:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ santo για τις πληροφορίες,

Τελικά βγαίνει ένα συμπερασμα, ότι δεν καίει και τρελά. Εγώ που έχω το 318ci/2000cc/143 στην Αθήνα καίει απο 11-13 με νορμάλ, μόνο εθνική κάπως διαφέρει αλλά όχι και πάρα πολύ.
Sorry για το
αλλά χρειάζεται μια διευκρίνιση:

Κάτι λάθος(αντιοικονομικό) κάνεις στην οδήγηση σου για να καίει τόσο το 318ci....
Trust me!!

9-10.5 στην πόλη (βάλε 11 αν δε μπορείς να συγκρατηθείς)....
7.5-9 έξω....και καταφέρνει και καλύτερα ακόμα.

Με σβέλτη οδήγηση...εώς γρήγορη (αντικειμενικά)

Εθνική πηγαίνοντας άνετα και αντιοικονομικά (δηλαδή όσο γρήγορα θέλεις) καίει μέχρι 10...είναι αδύνατον να κάνεις παραπάνω χωρίς να σου πάρουν το δίπλωμα στα σίγουρα.

Για να περνάς τα 11 σαν μέση κατανάλωση πρέπει να οδηγείς συνέχεια πολύ αντιοικονομικά.
Δε μιλάμε για μια διαδρομούλα σβέλτη...αλλά για συνεχόμενη οδήγηση κάθε μέρα (που έτσι ανακαλύπτεις πώς καίει το αυτοκίνητο).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.