Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-05-11, 16:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Δεν ξέρω τι έχει κάνει.

Πάντως όταν έχεις όλες τις σκάλες κλειστές δεν δίνει ρεύμα στο κύκλωμα του Α/C. Αυτό γίνεται κανονικά, το τι έκανε ο μάστορας δεν ξέρω, αλλά λογικά πρέπει να παρέκαμψε αυτή την λειτουργία.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-11, 20:14
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Και πάλι εδώ με άσχημα νέα!

Για 3η φορά διαρροή ……. Το μηχάνημα που βάζει φρέον είναι της BMW αλλά εξακολουθεί να μην δείχνει κάποιο πρόβλημα διαρροής (από ότι μου λένε είναι μικρή η διαρροή γιαυτό δεν εντοπίζει) εγώ από την άλλη πιστεύω ότι με δουλεύουνε!

1)Τοποθετηθικε λοιπόν ξανά φρέον R134a με φώσφορο καθαρίστηκαν επιμελώς το ψυγείο του A/C (μέσα στο ταμπλό) , ο συμπιεστής και ελεγκτικέ η ψήκτρα (μπροστά από το ψυγείο νερού) και εν αναμονή μέχρι να το χάσει για να δούμε αυτή τη φορά που είναι (αν και ο μάστορας άφησε υπόνοιες για το ψυγείο του A/C (μέσα στο ταμπλό) ξανά 2η φορά)!

2)Δεν τελειώνουμε εδώ όμως …… χθες ανάβω το a/c και μετά από 5 δευτερόλεπτα χωρίς να ακουστεί κάτι (ήμουν εν στάση) σταματά να δουλεύει έσβησε και το λαμπάκι του διακόπτη και σαν να μην έφτανε αυτό νέκρωσε και ο διακόπτης με τις σκάλες έντασης του αέρα , ανεμιστήρας καπούτ από το 1 μέχρι και το 4 δεν κάνει απολύτως τίποτα!

Καμιά ιδέα παίζει να είναι καμιά ασφάλεια και να την γλιτώσουμε φτηνά ή …….. που δεν θα ήθελα να ακούσω ;

Υ.Γ. Το σκέπτομαι και για κανένα ευχέλαιο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-11, 22:00
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμιά ιδέα παίζει να είναι καμιά ασφάλεια και να την γλιτώσουμε φτηνά ή …….. που δεν θα ήθελα να ακούσω ;
99% είναι ασφάλεια. Πιθανόν να μην δουλεύουν και άλλα πράγματα εκεί κοντά, όπως π.χ. το φως στο ντουλαπάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-07-11, 22:58
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
99% είναι ασφάλεια. Πιθανόν να μην δουλεύουν και άλλα πράγματα εκεί κοντά, όπως π.χ. το φως στο ντουλαπάκι.
Μακάρι God από το στόμα σου και στο αυτί σου!
Στο ντουλαπάκι δεν έχω φώς εδώ και 2 μήνες περίπου από την τελευταία φορά που του το πήγα και ξέχασε να το φτιάξει!
Από φώτα στο ταμπλό όλα είναι OK! Θα τα ελέγξω πάλι για σίγουρα.
Υπάρχει περίπτωση να μην την έχει κάψει απλά να την τίναξε ….. ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-11, 23:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να μην την έχει κάψει απλά να την τίναξε ….. ;
Όχι, οι ασφάλειες σύρματος καίγονται, δεν υπάρχει άλλη κατάσταση. Δεν υπάρχουν ασφάλειες που αυτοαπασφαλίζουν ("τινάζονται") στα αυτοκίνητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-11, 14:53
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
99% είναι ασφάλεια. Πιθανόν να μην δουλεύουν και άλλα πράγματα εκεί κοντά, όπως π.χ. το φως στο ντουλαπάκι.
κ περα απο τις ασφαλειες τσεκαρε κ τα ρελε του a/c.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-11, 18:52
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, οι ασφάλειες σύρματος καίγονται, δεν υπάρχει άλλη κατάσταση. Δεν υπάρχουν ασφάλειες που αυτοαπασφαλίζουν ("τινάζονται") στα αυτοκίνητα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
κ περα απο τις ασφαλειες τσεκαρε κ τα ρελε του a/c.
Ηρέμισα κάπως δεν μπορώ να πω αλλά δεν θέλω να σκαλίζω ασφάλειες και ρελέ γιατί σίγουρα θα κάνω και καμιά άλλη ζημία ….. (μπορώ να καταλάβω αν είναι καμένη; ) θα το δει αύριο μεθαύριο ο ηλεκτρολόγος.
Να ρωτήσω κάτι ακόμη , υπάρχει περίπτωση να κάηκε ο ανεμιστήρας και γιαυτό έσβησε το όλο σύστημα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-07-11, 22:07
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρέμισα κάπως δεν μπορώ να πω αλλά δεν θέλω να σκαλίζω ασφάλειες και ρελέ γιατί σίγουρα θα κάνω και καμιά άλλη ζημία ….. (μπορώ να καταλάβω αν είναι καμένη; ) θα το δει αύριο μεθαύριο ο ηλεκτρολόγος.
Να ρωτήσω κάτι ακόμη , υπάρχει περίπτωση να κάηκε ο ανεμιστήρας και γιαυτό έσβησε το όλο σύστημα;
Ναι, το συρματάκι στο πάνω μέρος της ασφάλειας θα φαίνεται κομμένο.

Όχι, εκτός αν χάλασε ο ανεμιστήρας και γι'αυτό κόπηκε και η ασφάλεια. Είναι παρατραβηγμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-11, 11:11
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, οι ασφάλειες σύρματος καίγονται, δεν υπάρχει άλλη κατάσταση. Δεν υπάρχουν ασφάλειες που αυτοαπασφαλίζουν ("τινάζονται") στα αυτοκίνητα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BLACKHOK Εμφάνιση μηνυμάτων
κ περα απο τις ασφαλειες τσεκαρε κ τα ρελε του a/c.
Καλημέρα όσο μπορεί να είναι …..

Πρωί – πρωί πήγα στον μάστορα …. ήταν καμένη η ασφάλεια , βάζει λοιπόν μια 30άρα ανοίγω τον αέρα στο 1 - 2 - 3 - 4 όλα ΟΚ ανάβω και το a/c και μετά από 5 δευτερόλεπτα πάλι τα ίδια ….. ξανά αλλάζει ασφάλεια και βάζει 75άρα ο αέρας να δουλεύει πάλι κανονικά αλλά ο συμπιεστής άρχισε να καπνίζει και έβγαλε φλόγα από την ασφάλεια του (δεν θυμάμαι πως μου το είπε από εκεί που παίρνει ρεύμα) !

1)Η εξήγηση που μου έδωσε είναι ότι από κάπου κάνει γείωση ο συμπιεστής …….

2)Με την ευκαιρία το έβαλε στην μπάρα για να δούμε τον συμπιεστή καλύτερα και βρήκε διαρροή ! Βγάζει μεταξύ συμπιεστή και συμπλέκτη , με αποτέλεσμα γυρνώντας να τα έχει κάνει που…..να ! Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να επισκευαστεί λόγου το ότι είναι αξονικό όπως οι μίζες και έτσι επισκευάζονται , αυτό ισχύει;

Γενικά και για τα δύο θέματα που προέκυψαν έχετε να προτείνετε κάτι γιατί εγώ έχω τρελαθεί σηκώνω τα χέρια ψηλά!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-11, 11:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Καλό θα ήταν απλώς να τον πας πίσω και να πάρεις ένα άλλο συμπιεστή, εφόσον αυτό είναι εφικτό.

Αλλιώς εγώ στην θέση σου θα έβαζα καινούργιο συμπιεστή πάνω, το οποίο κοστίζει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.