Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-10, 01:39
Το avatar του χρήστη amii90
amii90 Ο χρήστης amii90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Μηνύματα: 11
amii90 is on a distinguished road
Exclamation 2 λιτρα λαδι σε 1 μηνα....

NEED HELP!! έχω μια e46 1800.cc 2003. έχει εδώ και 1 χρόνο που συμπληρώνω λάδια... δεν προλαβαίνω να κάνω αλλαγή... εδώ και 3 μήνες έχω φτάσει να βάζω 2 και παραπάνω λίτρα λάδι τον μηνα. και δεν κάνω ούτε 300 χιλιόμετρα..(10-40) το αμάξι έχει 150k χιλιόμετρα.. στα 7 χρονια που έχω το αμάξι ποτε δεν με είχε βγάλει πρόβλημα στην μηχανή... Το πήγα μια βόλτα στον μάστορα, και μου είπε μάλλον είναι τσιμούχες, θέλει 400-500 euro για επίσκεψη... -_- ας βοηθήσει κάποιος και να μου πει το πρόβλημα. & επειδή τα μαστορια είναι μαστορια και στις τσέπες γιαυτο θέλω μια δεύτερη γνώμη,. όχι από μάστορα όμως... thnq.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 08-07-10 στις 11:20 Αιτία: greeklish
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-10, 02:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amii90 Εμφάνιση μηνυμάτων
NEED HELP!! exw mia e46 1800.cc 2003. exei edw kai 1 xrono pou sumplhrwnw ladia... vsk den prolaveno na kanw allagh... edw kai 3 mhnes exw ftasei na vazw 2 kai parapanw litra ladi ton mhna. kai den kanw oute 300 xiliometra..(10-40) to ama3i exei 150k xiliometra.. sta 7 xronia p exw to ama3i pote den m eixe vgalei provlima stin mhxani... To phga mia volta ston mastora, kai m eipe mallon einai tsimouxes, 8elei 400-500 euro gia episkeyh... -_- as voh8hsei kapoios kai na mou pei to provlhma. k epidei ta mastoria einai mastoria kai stis tsepes giauto 8elo mia deuterh gnwmh,. oxi apo mastora omos... thnq.
2 λιτρα λάδι σε 300 χιλιόμετρα απο τσιμούχες????
Πίσω τι βγάζεις φίλε, μόνο καπνό??
Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-10, 03:20
Το avatar του χρήστη amii90
amii90 Ο χρήστης amii90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Μηνύματα: 11
amii90 is on a distinguished road
οκ. βγαζει πολυ καπνο.. και εχει ασπρο χρωμα.. το ασπρω σημαινει ακαφτο νομιζω...
αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τιν αποδοση μηχανης και κανεναν περιεργο ηχω. ολα νορμαλ.
και φοβαμαι οτι αν το συνεχησω ετσι θα μου βγαλει αρκετα προβληματα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-10, 05:43
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
βασικα,αν συνεχισεις ετσι,σε λιγο καιρο ,οταν δλδ θα καις μονο λαδι,θα σου βγαινει πιο οικονομικο.τι αλλο να ζητησεις;(μεχρι τωρα λογικα εχει καταστραφει ο καταλυτης.....δεν προκειτε να αυξηθουν τα προβληματα σου).μονο αυτοι που σε ακολουθουν θα εχουν προβληματα,ορασης,οσφρησης,αναπνοης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-10, 08:53
Το avatar του χρήστη Bilakis2.0l
Bilakis2.0l Ο χρήστης Bilakis2.0l δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Μηνύματα: 51
Bilakis2.0l is on a distinguished road
Γεια σας παιδεσ...ειμαι και εγω κατα καποιο τροπο ομμοπασχων..εχω την ε46 318ι valvetronic μοντελο του 2004..(με μηχανη 2000 cc και αλογα 143 μαμα..)παντα αλλαζα λαδια στα 7000 χιλ περιπου απο τοτε που ηρθα ελλαδα γιατι πριν ημουνα γερμανια..τον τελευτετο καιρο.δηλαδη τουσ τελευτεουσ 2 μηνεσ μου αναβει λαμπακι πιεσης λαδιου στα 3000 χιλ. περιπου..αυτο βεβαια δν ειναι στανταρ.. Δηλαδη μπορει να μου αναψει μετα απο αλλαγη λαδιων στα 4000..μπορει και παλι ομωσ στα 7000..(μου εχει συμβει)..λειτοθργει κανονικοτατα,δεν υπαρχει μειωση στην αποδοση του κηνητηρα ουτε βγαινοουν τιποτα καπνοι ουτε μυριζει λαδι πουθενα..ακομα η μηχανη ειναι στεγνη τουλαχιστον κατω απο τα καπακια σε περιπτψση διαρροης..δεν ξερω ωμοσ τι γινετε μεσα...Τι μπορω να κανω?
__________________
Υ..Ντε λα χαμηλωστην και γκαζωσε την ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-10, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amii90 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ. βγαζει πολυ καπνο.. και εχει ασπρο χρωμα.. το ασπρω σημαινει ακαφτο νομιζω...
αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τιν αποδοση μηχανης και κανεναν περιεργο ηχω. ολα νορμαλ.
και φοβαμαι οτι αν το συνεχησω ετσι θα μου βγαλει αρκετα προβληματα....
Το είδε ο μηχανικός σου απο κοντά??
(Αν καίς λάδι, μπλέ καπνό πρέπει να βγάζεις...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-10, 10:07
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
σηκωστε τα αμαξια σας και δειτε αν το μοτερ απο κατω κολυμπαει στα λαδια...Αν ναι, ο μηχανικος θα σας πει να το πλυνετε καλα απο κατω και την επομενη να το πατε να δει απο που χανει (τσιμουχα στροφαλου,καθρεφτης,o-rings κ.τ.λ.) γιατι σιγουρα ειναι διαρροη. Αν το μοτερ ειναι καθαρο και το χειροτερο βγαζει και λευκο καπνο, τοτε πραγματικα δε γνωριζω....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-07-10, 10:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
σηκωστε τα αμαξια σας και δειτε αν το μοτερ απο κατω κολυμπαει στα λαδια...Αν ναι, ο μηχανικος θα σας πει να το πλυνετε καλα απο κατω και την επομενη να το πατε να δει απο που χανει (τσιμουχα στροφαλου,καθρεφτης,o-rings κ.τ.λ.) γιατι σιγουρα ειναι διαρροη. Αν το μοτερ ειναι καθαρο και το χειροτερο βγαζει και λευκο καπνο, τοτε πραγματικα δε γνωριζω....
Λευκός καπνός (όχι ατμός), είναι καμένο αντιψυκτικό...
Η πιο συνηθισμένη διαρροή λαδιού στο Ε46 απο όσα έχω δεί, είναι απο την αντλία vacuum.
Και δεν φαίνεται όταν το αμάξι είναι σταματημένο, γιατί 1) πέφτουν πάνω στην εξάτμηση
2) διαρρέουν μόνο όταν η μηχανή δουλέυει...
(για αυτό ρωτάω και αν το είδε ο μηχανικός του...)
Εχεις δίκιο στα λεγόμενα σου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-07-10, 11:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παρακαλω πολύ,
ένας Admin να περάσει αυτό το θέμα απο τα τεχνικά της σειράς ένα, στα τεχνικά της σειράς τρία μιας και είναι για Ε46..
Ευχαριστώ....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-10, 11:23
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Εφοσον το λαδι χανεται μεσα στον κινητηρα και οχι στην ατμοσφαιρα η πιο καλη λυση να βρεθουν διαροες ειναι η συμπιεση!
Πηγαινται στον μηχανικο σας και παρτε συμπιεση και πειτε του να κανει και ελεγχο διαροης με πιεση αερα. θα μπορουσε καλιστα να ειναι φαγωμενοι οι οδηγοι των βαλβιδων η ελλατηρια εμβολων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.