Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-07-10, 14:44
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Για αρχή κάνε κάνε κάτι ΕΥΚΟΛΟ και φτηνό !

Μέτρα την συμπίεση του μοτέρ σου και δες αν είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή !

Αυτό είναι μια διαδικασία που ο μηχανικός σου ( με την βοήθειά κάποιου άλλου ) θα την κάνει !

Ξεκίνα από αυτό και μετά .... έχει ο θεός !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-07-10, 14:44
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
κοιτα να το χειρηστης καλα το θεμα φιλε μου, τι θελω να πω... πας στον μαστορα που σου ειπε για τσιμουχακια κανονιζεις τιμη και του λες οτι αν λεω αν δεν ειναι αυτο το προβλημα και ειναι κατι αλλο δε φερεις ευθυνη δε δινεις μια, μη σου πει δηλ οτι ειναι τα τσιμουχακια τ αλλαζεις και μετα βλεπεις οτι εχουμε προβλημα παλι και σου πει ξερεις να ειχαν προβλημα οι βαλβιδες αλλα εχουμε προβλημα και μιο μεσα στον κινητηρα δηλ τα ελατηρια που αναφεραμε πιο πανω, ειναι πολλα τα λεφτα να ξερεις, στα χιλιομετρα που εχεις ειναι δυσκολο να εχουν φαγωθει οι κιλυνδροι και στο αποκλειω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-07-10, 16:03
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω τα ελατηρια τα οποια ειναι στον κυλινδρο (πιστωνη) τα οποια κλεινουν και ανοιγουν για να γινετε η καυση (ισως να ειναι κολλημενα πανω στο πιστωνη), κοιτα μπορει να ειναι και απο τα τσιμουχακια να εχει και καμια βαλβιδα στραβη να μην παταει καλα δε το αποκλειω ετσι? αν ειναι μονο τσιμουχακια και καμια βαλβιδα συμφερει να το επισκευασεις διαφορετικα ξεχασε το μεγαλο το κοστος καλυτερα να βαλεις εναν αλλον κινητηρα
Εννοεις οτι τα ελλατηρια μπορει να εχουν χαλαρωσει και να μην καρατανε συμπιεση,οχι κολλησει!
Και αν ηταν βαλβιδα στραβη η πολλες βαλβιδες θα τις ακουγα να κοπανανε μεχρι εδω πανω και μεχρι τωρα θα τις ειχε καψει το μοτερ!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-07-10, 16:44
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω τα ελατηρια τα οποια ειναι στον κυλινδρο (πιστωνη) τα οποια κλεινουν και ανοιγουν για να γινετε η καυση (ισως να ειναι κολλημενα πανω στο πιστωνη), κοιτα μπορει να ειναι και απο τα τσιμουχακια να εχει και καμια βαλβιδα στραβη να μην παταει καλα δε το αποκλειω ετσι? αν ειναι μονο τσιμουχακια και καμια βαλβιδα συμφερει να το επισκευασεις διαφορετικα ξεχασε το μεγαλο το κοστος καλυτερα να βαλεις εναν αλλον κινητηρα
δε νομιζω ,αν θελει να το κρατησει στα 3αρια δεν κοστιζει πολυ μιας και μπορει να γινει ανετα και με τη μηχανη επανω (λιγοτερα εργατικα )
απλως βγαζεις το καπω και η μηχανη εχει προσβαση κανονικα πανω κατω.
εγω 1000 φορες εμπιστευωμαι το ιδιο μοτερ επισκευασμενο παρα ,ενα αλλο.
Εμενα παντως καιει επισης πολυ 700-1000 στα 1000 χ.λ.μ με 275.000 χλμ συνολο βγαζει καπνο μονο μετα τις 3,000 στροφες (γκρι) δουλευει μια χαρα και εχει συμπιεση εντος των οριων.
βεβαια ετσι κι αλλιως θα παει για γενικη.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-07-10, 01:50
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις οτι τα ελλατηρια μπορει να εχουν χαλαρωσει και να μην καρατανε συμπιεση,οχι κολλησει!
Και αν ηταν βαλβιδα στραβη η πολλες βαλβιδες θα τις ακουγα να κοπανανε μεχρι εδω πανω και μεχρι τωρα θα τις ειχε καψει το μοτερ!
εννοω αυτο που γραφω φιλε οταν λεω κολλησε εννοω κολλημα και οχι χαλαρωμα, κολλα το ελλατηριο πανω στο πιστωνη και περνα περισοτερο λαδι απ οτι θα επρεπε και δεν γινετε σωστη καυση, τωρα οι λογοι για να κολληση ενα ελατηριο ειναι αρκετοι ας μην τους αναλησουμε, τωρα οσο αφορα τις βαλβιδες αν η βαλβιδα ειναι ετοιμη να κοπει δηλ αρκετα στραβια τοτε ναι ακομα και εσυ ο ιδιος μπορεις να το καταλαβεις απο τον ηχο του κινητηρα και πρεπει οπως και δηποτε συνεργειο, αν ειναι λιγο στραβιες δεν μπορεις να το καταλαβεις με τον ηχο δυστυχως, κοιτα ο κινητηρας σου εχει προβλημα το θεμα ειναι να μην πληρωσεις πολλα, κανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω δηλ μετρα την συμπιεση καθε κιλυνδρου (5 λεπτα δουλεια και δεν κοστιζει) και μετα βλεπεις και κανεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-07-10, 02:03
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x318big Εμφάνιση μηνυμάτων
δε νομιζω ,αν θελει να το κρατησει στα 3αρια δεν κοστιζει πολυ μιας και μπορει να γινει ανετα και με τη μηχανη επανω (λιγοτερα εργατικα )
απλως βγαζεις το καπω και η μηχανη εχει προσβαση κανονικα πανω κατω.
εγω 1000 φορες εμπιστευωμαι το ιδιο μοτερ επισκευασμενο παρα ,ενα αλλο.
Εμενα παντως καιει επισης πολυ 700-1000 στα 1000 χ.λ.μ με 275.000 χλμ συνολο βγαζει καπνο μονο μετα τις 3,000 στροφες (γκρι) δουλευει μια χαρα και εχει συμπιεση εντος των οριων.
βεβαια ετσι κι αλλιως θα παει για γενικη.
πολλα σου καιει και εσενα φιλε μου, κοιτα το προβλημα συνηθως ειναι τσιμουχακια και μετα πας πιο βαθεια αναλογος την περισταση, τωρα οσο αφορα αντικατασταση του μοτερ η οχι αυτο ειναι σχετικο αναλογος το κοστος επισκευης, αν ξεφυγει απο τα τσιμουχακια η δουλεια, καλυτερα να βρεις εναν αλλο κινητηρα τον οποιο κινητηρα να ξερεις ποιος τον ειχε κλπ, γιατι αν δεν ξερεις καλυτερα οπως και ειπες να κανεις τον δικο σου μια γενικη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-07-10, 08:05
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimtz Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοω αυτο που γραφω φιλε οταν λεω κολλησε εννοω κολλημα και οχι χαλαρωμα, κολλα το ελλατηριο πανω στο πιστωνη και περνα περισοτερο λαδι απ οτι θα επρεπε και δεν γινετε σωστη καυση, τωρα οι λογοι για να κολληση ενα ελατηριο ειναι αρκετοι ας μην τους αναλησουμε, τωρα οσο αφορα τις βαλβιδες αν η βαλβιδα ειναι ετοιμη να κοπει δηλ αρκετα στραβια τοτε ναι ακομα και εσυ ο ιδιος μπορεις να το καταλαβεις απο τον ηχο του κινητηρα και πρεπει οπως και δηποτε συνεργειο, αν ειναι λιγο στραβιες δεν μπορεις να το καταλαβεις με τον ηχο δυστυχως, κοιτα ο κινητηρας σου εχει προβλημα το θεμα ειναι να μην πληρωσεις πολλα, κανε αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω δηλ μετρα την συμπιεση καθε κιλυνδρου (5 λεπτα δουλεια και δεν κοστιζει) και μετα βλεπεις και κανεις
ειναι πολυ αστειο το ποστ σου γραφεις σε 1ο ενικο;
δεν ειμαι εγω ο Παθων με το μοτερ που καιει λαδια,ειμαι ο φιλος πιο πανω που ειπε στον Παθωντα να παρει συμπιεση απο το μοτερ του.
Ξεχαστηκες γραφοντας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-07-10, 09:51
Το avatar του χρήστη dimtz
dimtz Ο χρήστης dimtz δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Μηνύματα: 332
dimtz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολυ αστειο το ποστ σου γραφεις σε 1ο ενικο;
δεν ειμαι εγω ο Παθων με το μοτερ που καιει λαδια,ειμαι ο φιλος πιο πανω που ειπε στον Παθωντα να παρει συμπιεση απο το μοτερ του.
Ξεχαστηκες γραφοντας
ναι σωστα μπερδευτηκα με τα ονοματα ελπιζω να καταλαβε ο φιλος μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-07-10, 20:38
Το avatar του χρήστη amii90
amii90 Ο χρήστης amii90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Μηνύματα: 11
amii90 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή κάνε κάνε κάτι ΕΥΚΟΛΟ και φτηνό !

Μέτρα την συμπίεση του μοτέρ σου και δες αν είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή !

Αυτό είναι μια διαδικασία που ο μηχανικός σου ( με την βοήθειά κάποιου άλλου ) θα την κάνει !

Ξεκίνα από αυτό και μετά .... έχει ο θεός !
φιλε μου. αυτο θα κανω πρωτα πρωτα,
βλεπω οτι συμφονουν και τα αλλα μελη μαζι σου.
θα εχει αποτελεσματα λες αυτο?
ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-07-10, 20:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amii90 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου. αυτο θα κανω πρωτα πρωτα,
βλεπω οτι συμφονουν και τα αλλα μελη μαζι σου.
θα εχει αποτελεσματα λες αυτο?
ευχαριστω.
Σίγουρα θα σε βοηθήσει να εντοπίσεις απο που προέρχεται το πρόβλημα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.