Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-11, 20:31
nikpapas44 Ο χρήστης nikpapas44 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 12
nikpapas44 is on a distinguished road
Cool Αγορά E46

Παιδιά γεια σας, είμαι νέο μέλος αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις σας εδώ και αρκετές ημέρες και επειδή θέλω να αγοράσω ένα Ε46 316 2004 1800 κυβικά από Γερμανία ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για αυτό το αυτοκίνητο:
1. Με 79.000 είναι αξιόπιστο?
2. Συνήθως είναι ζημιάρικα αυτά τα αυτοκίνητα?
3. Έχει καδένα εκεντροφόρου ή ιμάντα ?
4. Ο valvetronic είναι αξιόπιστος χωρίς ζημιές οικονομικός κινητήρας και αν ναι ποια η κατανάλωσή του?
Είχα ένα Ε36 compact 1994 αλλά το πούλησα το 2009 με σκοπό να αγοράσω καινούργιο άλλης μάρκας, αγόρασα άλλη μάρκα αλλά το μετάνιωσα και ξαναγυρίζω στην BMW. Το Ε36 compact που είχα μου άρεσε ( ειδικά όταν το μετέτρεψα σε 1800 IS ) αλλά το Ε46 δεν το ξέρω καθόλου.
Είμαι BΜWδάκιας είναι κακό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 22-03-11 στις 09:39 Αιτία: τίτλος thread
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-11, 21:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Γειά σου και εσένα.


1. Αν έχει 79.000χλμ Γερμανικό αυτοκίνητο 7 ετών, έχουμε πρόβλημα. Τόσα κάνουν εκεί το έτος. Θεωρώντας ότι όντως έχει τόσα, καλά κάνει και τα έχει. Τα χλμ είναι απλώς ένα νούμερο. Δώσε μου ότι αυτοκίνητο θέλεις και σε 5.000χλμ θα σου έχω βγάλει off άμα θέλω, όπως επίσης άμα θέλω θα κάνει 1.000.000χλμ. Το ποιός το είχε, πως του φερόταν και πως το συντηρούσε μόνο ο Θεός ξέρει.

2-4. Ο Valvetronic είναι πολύ καλός κινητήρας, αξιόπιστος, (πολύ) οικονομικός, με μικροπροβλήματα στα ηλεκτρονικά του (πολλαπλασιαστές κυρίως). Το "πρόβλημα" είναι ότι είναι τόσο εξελιγμένος που έχει τόσο ακριβά ανταλλακτικά και κόστος εργασίας για να επισκευαστεί που αν ου μη γένηττω σου παρουσιάσει κάποια σοβαρή μηχανική ζημιά, θα σε σκίσει...

3. Δεν έχει καν εκκεντροφόρο όπως τον γνωρίζεις. Οι εκκεντροφόροι του κινούνται. Δεν έχουν ιμάντα ή κάποιο άλλο αναλώσιμο μέρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 07-03-11 στις 21:09
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-11, 22:53
nikpapas44 Ο χρήστης nikpapas44 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 12
nikpapas44 is on a distinguished road
God σε ευχαριστώ πολύ, αλλά πές μου η γνώμη σου είναι να το πάρω ή όχι? Δεδομένου ότι χρειάζομαι οικογενειακό αυτοκίνητο γιατί έχω δύο παιδάκια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-11, 00:09
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Που να ξέρω; Δεν το έχω δει το αυτοκίνητο. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό αμάξι, ειδικά όσον αφορά την ασφάλεια αφού το θες για οικογενειακό. Αν θες περισσότερη "απλότητα" και φτηνότερα ανταλλακτικά και είσαι διατεθειμένος να χάσεις λίγο από κατανάλωση και ροπή, ίσως να σου άρεσε πιό πολύ το ίδιο αυτοκίνητο με Μ43 1.9 κινητήρα. Ο Μ43 είναι αήττητος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-11, 14:31
Το avatar του χρήστη bmwdakias85
bmwdakias85 Ο χρήστης bmwdakias85 δεν είναι συνδεδεμένος
george
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Μηνύματα: 1.390
bmwdakias85 will become famous soon enoughbmwdakias85 will become famous soon enough
σου μιλαω εκ πειρας φιλε μου τα 46αρια ειναι η ποιο ομορφη εκδοση της σειρας 3....το καινουργιο δεν μου αρεσει κ τοσο στο σαλονι του,βεβαια αν ειχα τα λεφτα θα το επαιρνα γιατι οσο να'ναι ειναι καινουργιο κ δεν παυει να'νε bmw..μην ξεχασεις ομως να ειναι is το εργαλειο που ψαχνεισ αλλιωσ θα ξενερωσεισ με τα γκαζια του.....αααα!!δεν ειναι κακο που εισαι bmwdakias ετσι πρεπει αλλοστε.........
__________________

BMW-Motorsport
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-11, 16:54
nikpapas44 Ο χρήστης nikpapas44 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 12
nikpapas44 is on a distinguished road
bmwdakia 85 σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν μπωρό να διαθέσω φίλε χρήματα για Μ3 και γι΄ αυτό καταλήγω σε απλό Ε46. Με τα χρήματα που διαθέτω (12.000) και αυτά προέρχονται απο ανταλλαγή με άλλης μάρκας που θα αφήσω στην μάντρα (2009 μοντέλο). Με τα χρήματα λοιπόν αυτά πιστεύω, ότι είναι η ποιό καλή λύση. Οι απαιτήσεις μου είναι μέτριες στην άσφαλτο και η ηλικία μου μεγάλη, γι αυτό και θέλω ένα αμάξι που να αντέχει χωρίς προβλήματα στο χρόνο. Η BMW τουλάχιστον στα μάτια μου,φαντάζει πολύ αξιόπιστη και την γουστάρω. Για την ιστορία φίλε μου, στα νιάτα μου έψαχνα μονο γρήγορα αυτοκίνητα και όλο κοντρούλες στα φανάρια έκανα, γι΄ αυτό και καταλαβαίνω την ωραία αίσθηση του γκαζιού. Και τώρα αν μου έρθει την κάνω την πλάκα μου, αρκεί να βρώ πιτσιρικά να γουστάρει, αρκεί να μην γίνω αιτία να κινδυνεύσει. Τα λέμε φίλε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-11, 18:33
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ξεχασεις ομως να ειναι is το εργαλειο που ψαχνεισ αλλιωσ θα ξενερωσεισ με τα γκαζια του.....
Δεν υπάρχει E46 "is" καρντιά μου...δεν φόρεσε ποτέ κινητήρα 1.8/1.9 16V 140 ίππων που φόραγαν άλλα μοντέλα. Εκεί αν θες επιδόσεις μιλάνε τα κυβικά (και το πορτοφόλι).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 08-03-11 στις 18:37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-11, 19:04
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
γιατι να το φερεις απο γερμανια ?θα σου στοιχισει ακριιβοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-11, 21:29
nikpapas44 Ο χρήστης nikpapas44 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Μηνύματα: 12
nikpapas44 is on a distinguished road
Μάγκες το πήρα τελικά το valvetronic 1800 2004 και οι επιδώσεις του και η κατανάλωση με ικανοποιούν. Ξέρει κάποιος να μου πει τι λάδι παίρνει στον κινητήρα του, το κιβώτιο και το διαφορικό? Δεδομένου για την περιοχή των Ιωαννίνων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 22-03-11 στις 09:41
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-11, 19:15
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
λαδι 5-40 απο τα αλλα δεν ξερω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.