Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-13, 19:39
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
''ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ'' το αμάξι.

Καλησπερα σε ολους.

Ακριβως οτι λεει ο τιτλος. Τις τελευταιες ημερες με τις απειρες βροχες στη Θεσσαλονικη χρειαστηκε 2-3 φορες να ξεκινησω λιγο αποτομα και βιαια με την bmw μου 320i e90 και το αποτελεσμα ηταν να χωροπηδαει και να κοπανιεται ολο το αμαξι με την μηχανη λες και ηθελε να βγει απ το καπο.

Πιο συγκεκριμενα κατω ο δρομος τερμα μουσκεμα (ισως και με λιμναζοντα νερα σε μερικα σημεια) και χρειαστηκε να ξεκινησω λιγο γρηγορα και αποτομα οι πισω ροδες σπινιαραν με το ''κυκλακι'' του dtc στο ταμπλο να αναβοσβηνει, ενω ταυτοχρονα ολο το οχημα πηγαινε πανω κατω,(οχι μπρος πισω, πανω-κατω κυριολεκτικα) και η ακουγοταν ενα ντουκ ντουκ ντουκ πολυ πολυ δυνατο απ τη μηχανη. Η αληθεια ειναι οτι χεστηκα πανω μου οτι το διελυσα το μηχανημα, αλλα μετα μολις ξαναξεκινησα ηρεμα προοδευτικα (φυσιολογικα) το αμαξι πηγαινε κανονικα. Ουτε ειχα καποιο θεμα στις επιταγχυνσεις εν κινηση. Μονο στις απο σταση.

Ξερω τα 150 αλογα μου ειναι απιστευτα πολλα και δεν κρατιουνται αλλα περα απο την πλακα γιατι ολο αυτο? καποιο μηχανικο προβλημα σοβαρο??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 09-03-13 στις 08:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-13, 20:30
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Από τη μικρή εμπειρία που έχω σαν κομμένες βάσεις μηχανής μου ακούγονται.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-13, 20:35
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
και ειναι σοβαρη βλαβη αν ειναι αυτο που λες? πως επισκευαζεται και με τι κοστος.... υπαρχει περιπτωση να μην ειναι αυτο αλλο να σχετιζεται με συμπλεκτη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-13, 20:38
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω ταυτοχρονα ολο το οχημα πηγαινε πανω κατω,(οχι μπρος πισω, πανω-κατω κυριολεκτικα) και η ακουγοταν ενα ντουκ ντουκ ντουκ πολυ πολυ δυνατο απ τη μηχανη.
http://www.mc2racing.com/tech/20061012a/index.html
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-13, 21:00
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
και ενα βιντεακι που βρηκα για να το καταλαβεις

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-13, 21:13
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
το ειδα το βιντεο. αρα εγω τι πρεπει να κανω δηλαδη? ειναι επικινδυνο? και η μηχανη γιατι χωροπηδαει. ετσι παει το αμαξι μου οπως το βιντεο αλλα σε ξερω δρομο οπως το βιντεο το φαινομενο ειναι πολυ πολυ μικρο εως ανυπαρκτο. οταν κατω εχει νερα γλιτσες λασπες γινεται χαμος. και τελικα τι προβλημα ειναι? ειναι ενα η συνδυσμος πολλων γιατι η απαντηση με το αρθρο στα αγγλικα πιο πανω λεει οτι μπορει να ειναι πολλα πραγματα.... και κυριως πως προκληθηκε αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-13, 21:37
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ολα χοροπηδανε οταν ξεκινας αποτομα στη βροχη...οπου και να'χει την κινηση....δεν καταλαβαινω τι περιεργο βρισκεις.Δεν ειναι απαραιτητο να'χεις κομμενες βασεις για να το κανει,αλλα θα τις αποκτησεις αν συνεχισεις να το κανεις!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-13, 21:42
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Τίποτα δεν είναι , όλα έτσι κάνουν στη βροχή ... Μέχρι και τα ταμπλό κουδουνάνε . Το παίρνεις απόφαση και δεν ασχολείσε καθόλου . Απλά θα ξεκινάς πιο επιδέξια . Δε χρειάζεται να το σπινάρεις για να φύγεις γρήγορα .

Με 4-5 πισωκίνητα που το έχω δοκιμάσει , όλα κάνανε έτσι . Δε μπορεί να έχουν και τα 5 πρόβλημα ...
Και μου το έχουν πει και άλλοι .

Μη σκας . Έτσι έχει στο πράγμα στη βροχή και όλα καλά .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-13, 21:50
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τίποτα δεν είναι , όλα έτσι κάνουν στη βροχή ... Μέχρι και τα ταμπλό κουδουνάνε . Το παίρνεις απόφαση και δεν ασχολείσε καθόλου . Απλά θα ξεκινάς πιο επιδέξια . Δε χρειάζεται να το σπινάρεις για να φύγεις γρήγορα .

Με 4-5 πισωκίνητα που το έχω δοκιμάσει , όλα κάνανε έτσι . Δε μπορεί να έχουν και τα 5 πρόβλημα ...
Και μου το έχουν πει και άλλοι .

Μη σκας . Έτσι έχει στο πράγμα στη βροχή και όλα καλά .
Δεν εχει σημασια που εχει την κινηση...ολα ανεξαιρετως χοροπηδανε στο βρεγμενο,λογω της αποτομης ολισθησης-επαναφορας προσφυσης και παλι ολισθησης.....Διορθωνεται εως εξαλειφεται σε μεγαλο βαθμο με μασιφ,σκληρα ή και πολυουρεθανης συνεμπλοκ σε συνδυασμο με σκληροτερο rebound στην αναρτηση.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-13, 22:45
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
κι εμενα το κανει που ειναι μπροστινοκινητο και οφειλεται στον ιδιο λογο.

μην ανησυχεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχει σημασια που εχει την κινηση...ολα ανεξαιρετως χοροπηδανε στο βρεγμενο,λογω της αποτομης ολισθησης-επαναφορας προσφυσης και παλι ολισθησης.....Διορθωνεται εως εξαλειφεται σε μεγαλο βαθμο με μασιφ,σκληρα ή και πολυουρεθανης συνεμπλοκ σε συνδυασμο με σκληροτερο rebound στην αναρτηση.....
η λυση που προτεινεις μικε ειναι μεν υπαρκτη, ομως με τοσο απολυτο σεταπ καποιος που δεν ειναι εξοικοιωμενος με απολυτο στησιμο θα την φαει αργα η γρηγορα , διοιτι μαζευεται πολυ δυσκολα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.