Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-15, 00:34
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
Δεν ξερω τι τιτλο να βαλω.... προβλημα Μ43

Λοιποοον... ολα αρχισαν προχθες (Παρασκευη και 13, 12 παρα το βραδυ) ενω ειχαμε κανονισει μπουζουκοκατασταση... (μας βγηκε η γκαντεμομερα τελικα)

Φευγω με ενα φιλο απ το χωριο μου με κατευθυνση την Θεσσαλονικη και μεχρι το φαναρι της Αγχιαλου ολα καλα!!! σταματισαμε στο κοκκινο, αναψε πρασινο 1η.... 2α.... 3η.... τακ τακ τακ τακ τακ οσο ανεβαινε η ταχυτητα.... Τι στον τσοπού λεω ρε μλκ τον φιλο μου!!!! σταματαω πριν το φαναρι της Συνδου εξω απο ενα πρατηριο Shell μεσα στα σκωταδια ανοιγω καπο με το φακο απ το κινητο τι να δεις και τι να κανεις.... αναστροφη στο φαναρι και επιστροφη Χαλκηδωνα με 70-90 μεχρι το σπιτι! (οσο παταγα το γκαζι ανεβαινε ο θορυβος και αντιστροφα οσο χαλαρωνα σταματουσε). (πανε και τα μπουζουκια και το εγγεφαλικο απ την ζημια στα πρωθυρα)

Παω στο συνεργειο Σαββατο πρωι(500μ απ το σπιτι μου) με λεει ελα Δευτερα πρωι και μην το δουλεψεις αλλο, βαραει η μπιελα στο 2ο με λεει οπως το ακουσε!!! αλλα να το δουμε κανονικα με το χρονο μας κλπ κλπ....

Δευτερα παω το βαλαμε μεσα ανοιγουμε καπο και αρχιζει και βγαζει ενω δουλευε το μοτερ ενα ενα τα μπουζι να δει με την συμπιεση ποιο ηταν και που χανοταν ο θορυβος, οντος στο δευτερο χανοταν καθως το εβγαζε..... καθετε ξεμονταρει λυνει κατεβαζει μηχανη νυχτωσαμε και με κατι μερεμετια που εκανε σε αλλα αμαξια τσακ μπαμ...

(το Μοτερ μου Μ43Β16)
Τελικα οπως ελυσε το μοτερ και το κατεβασε και το ανοιξε κατω απ το καρτερ οπως στεγανοποιει με το λαστιχο και τραβαει το λαδι , με τα χρονια χαλασε πατιθηκε και τραβηξε αερα.... με αποτελεσμα εστριψαν τα κουζινετα 2ο 3ο και βαρεσε η μπιελα... το ενα πιστονι ερχοταν μεχρι πανω και το αλλο ελαφρος ποιο κατω με αποτελεσμα το ποιο πανω οταν ερχοταν τερμα πανω και το αλλο να χτυπαει στο κεφαλαρι!! εξου και το "τακ τακ τακ τακ"....
επισης ειναι ετοιμη και η αντλια νερου , εχανε πολυ λιγα υγρα, και καποια σωληνακια που απ τα χρονια σαπισαν και ηταν ετοιμα και με το ξεμονταρισμα τα ειδαμε....

Σημερα Τριτη ψαξαμε μοτερ σε ακτινα Θεσσαλονικη Αλεξανδρια Γιαννιτσα (οσους γνωστους ειχε ο μηχανικος μου) και απ το car.gr μεχρι και Μουδανια... και δεν βρηκαμε κατι αξιοπιστο σε Μ43Β16 και Μ43Β19... (και 19αρι για να ηταν και λιγο ποιο ανετο) μερικα τα ζητουσαν πανακριβα, άλλα ασυντηρητα, με καπνες με μουργες, πεταμενα σκουριασμενα, άλλα σκετους κορμους ενω και στις φωτο τα εδειχναν κομπλε να λειπουν εισαγωγες εξαγωγες μιζες δυναμο εγκεφαλοι κλπ κλπ....

τελικα αποφασισαμε να κανουμε ρεκτιφιε το υπαρχων και θα μας δοσουν και 1 χρονο εγγυηση καλης λειτουργιας για αν τυχων παθει οτιδιποτε σε αυτο το διαστημα.... (για να δουμε)

τι λετε καναμε τελικα καλα?
με ειπε οτι να μας βγει πανω απο 1000κο ειτε η μια ειτε η αλλη λυση
ειτε το ρεκτιφιε και τα δικα του τα εργατικα, ειτε αλλο μοτερ και τα δικα του παλι....

Εγω απλα νιωθω προδομενος και πιραμενος απο το BMWδακι μου.... γιατι ηταν το μονο πραγμα που δεν περιμενα να χαλασει με τπτ αυτο το 8βαλβιδο μοτερ σκυλι... και ποσο μαλιστα εφοσον το προσεχα....


***edit***
sorry για τα ορθογραφικα δεν εχω μυαλο τωρα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη volkano : 18-03-15 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-15, 12:22
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
τελικα θα βαλω Μ43Β19 πανω....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-15, 12:28
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καλύτερα έτσι.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-15, 15:36
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
κριμα για την ζημια! ποσα χλμ ειχες , τι χρηση του εκανες και τι λαδια χρησιμοποιουσες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-15, 17:00
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
κριμα οντως...δωσε μας κ καμια πληροφορια παραπανω αν θες οπως αναφερει κ ο συνονοματος paganis
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-15, 00:36
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
(M43 B19 4E1) 118ps με λιγο που εψαξα στο ιντερνετ αυτο το μοτερ τον φορανε τα Ζ3.
με 79,000χλμ ηρθε απο γερμανια και δωσανε και 6 μηνες εγγυηση

εμενα το κοντερ μου απο τις 94.000χμλ που το πηρα το πηγα στις 176.000....

το προσεχα.... η χρηση που το εκανα ηταν ομαλη και σταθερη.... μεχρι 120χλμ αντε καμια φορα να το πατισω 140-150 σε κανα προσπερασμα... σπανια να παω κοντα σε κοφτες τις αλλαγες μου ολο στις 4500-5500στροφες δεν το ζοριζα τερμα... απο καμια φορα πανω στην εγνατια το ετρεχα για λιγο μεχρι 200 να το ξεκαπνισω που λεμε...

λαδια 5-40 LL04
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-15, 00:44
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Άμα το ανοίξεις, βάλε και καμιά φωτογραφία.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-15, 00:56
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
τι εννοεις αμα το ανοιξω φιλε; αμα το τρεξω;
το δοκιμασα προχθες με 2 μαντραχαλους φιλους μου και κλημα ανοιχτο 200 επιασε ανετα (ενω με το παλιο ζοριζοταν μεχρι 190-195) αλλα δεν ειχα δρομο αρκετο να το δω για τερμα ποσο θα επιανε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-15, 10:13
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Το παλιό μοτέρ εννοώ, αν του ανοίξεις καπάκια και βγάλεις έξω μπιέλες και πιστόνια. Αλλά μάλλον έχει πάει για πέταμα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.