Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-05-11, 23:49
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Χαιρω πολυ...οτι του εχω πει και απο κοντα αλλα και εδω νωριτερα.Τα ορια και οι τιμες που δινει αυτη η ευθυγραμμιση ειναι αλλου για αλλου....

Και επειδη το να λεμε νουμερα ετσι εμεις δεν θεωρω οτι ειναι σωστο γιατι το καθε αμαξι ειναι διαφορετικο σε στησιμο και στο πως το θελει ο οδηγος....βρες εναν ευθυγραμμισα που να εχει μηχανημα hunter (μιας και ειναι ενα εκ των 2 που προτεινει η bmw) για να σου βγαλει σωστες τιμες και ορια
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-05-11, 09:39
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
παιδια μην βαρατε. προφανως και το καστερ το ειδαμε οτι ειναι λαθος και μου ειπε οτι κατι εχει στραβωσει αλλα δεν μπορουσε να κανει κατι. το μονο προβλημα που μπορεις να εχεις απο καστερ ειναι να τραβαει το αυτοκινητο δεξια ή αριστερα. ετσι λοιπον το πηρε και πηγαμε μαζι βολτα και το αυτοκινητο δεν τραβαει.
το παιδι εχει e46 316ci και θεωρειται ο καλυτερος στην Πατρα. οι Πατρινοι ας μου προτεινουν που να παω.
απο περιεργεια εκανα και μετρηση τα αμορτισερ οπου απλα φανηκε οτι ειναι ολοκαινουρια. λαστιχα αλλαξα, αλλά SC3 εβγαλα SC3 έβαλα.
ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-05-11, 09:53
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M_enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μην βαρατε. προφανως και το καστερ το ειδαμε οτι ειναι λαθος και μου ειπε οτι κατι εχει στραβωσει αλλα δεν μπορουσε να κανει κατι. το μονο προβλημα που μπορεις να εχεις απο καστερ ειναι να τραβαει το αυτοκινητο δεξια ή αριστερα. ετσι λοιπον το πηρε και πηγαμε μαζι βολτα και το αυτοκινητο δεν τραβαει.
το παιδι εχει e46 316ci και θεωρειται ο καλυτερος στην Πατρα. οι Πατρινοι ας μου προτεινουν που να παω.
απο περιεργεια εκανα και μετρηση τα αμορτισερ οπου απλα φανηκε οτι ειναι ολοκαινουρια. λαστιχα αλλαξα, αλλά SC3 εβγαλα SC3 έβαλα.
ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.
Η γωνία κάστερ παίζει ρόλο στην ευστάθεια (στην ευθεία) και στην ταχύτητα (αυτόματης) επαναφοράς του τιμονιού μετά από στροφή.

Παράθεση:
Το θετικό κάστερ προσφέρει
ευστάθεια και καλή κατευθυντικότητα, ενώ τείνει να επαναφέρει τους μπροστινούς τροχούς
στην ευθεία θέση μετά από στροφή,
Από την βιβλιοθήκη των 4Τροχών
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-05-11, 21:15
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Πηγα να κανω ευθυγραμμιση πριν λιγο γιατι σε καποια φαση ενιωθα οτι τραβουσε λιγο δεξια το αυτοκινητο (και για καποιο λογο οταν το αμαξι πηγαινε ευθεια, το τιμονι μου ηταν λιιιιγο δεξια!!) μετα απο αρκετες δοκιμες και 2-3 ευθυγραμμισεις (ολο το απογευμα σημερα εφαγα) το αμαξι περπαταει μια χαρα.. Ειχα πολυ συγκλιση πισω.. Ρυθμισαμε και καμπερ και φαινεται η διαφορα απο πριν.. Το τιμονι ειναι σουπερ.. Δεν θυμαμαι νουμερα κτλ..
Αυτο ομως που συμβαινει και με εχει τρελανει ειναι το εξης.. Ενω στις δεξιες στροφες με πιεση στο οριο το DSC επεμβαινει γλυκα & προοδευτικα, στις αριστερες με πιεση μεν, αλλα λιγοτερη απο οτι στις δεξιες, επεμβαινει πιο αποτομα.. Οπως οταν πιανει το ABS.. ΜΟΝΟ στους δεξιους τροχους (συνοδηγου)..!!
Η ευθυγραμμιση εγινε σε φιλο (Bosch Car Service), ο οποιος μπηκε μεσω του διαγνωστικου στη μοναδα του DSC και ειδε οτι ειχε καταγραψει ενα σφαλμα "αισθητηρας πιεσης 1/2".. Μου λεει εχεις αισθητηρες πιεσης στα λαστιχα..?? Του λεω οχι..
Μου ειπε να το δω το ΣΚ και τα λεμε παλι τη Δευτερα..
Υπαρχει κατι που πρεπει να τσεκαρω..??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-05-11, 02:49
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@zaharias: απο αερα στα ελαστικα πως πας; το τσεκαρες; μηπως υπαρχει ανομοια κατανομη αερα ανα πλευρα τροχων ή και ανα αξονα; επισης μηπως κατι παιζει με τα ελαστικα-ζαντες σου; σε τι κατασταση ειναι;
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-05-11, 10:48
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
@zaharias: απο αερα στα ελαστικα πως πας; το τσεκαρες; μηπως υπαρχει ανομοια κατανομη αερα ανα πλευρα τροχων ή και ανα αξονα; επισης μηπως κατι παιζει με τα ελαστικα-ζαντες σου; σε τι κατασταση ειναι;
Πιεσεις τσεκαρω πολυ συχνα γιατι εχω κομπρεσσερακι στο γκαραζ (Δεν τις τσεκαραμε χθες παντως..) και βαζω τις μικροτερες που δινει ο κατασκευαστης.. (2,0 νομιζω μπροστα και 2,3 πισω)
Ζαντες φοραω ΟΖ 8Χ17 (ΕΤ 35 ή 38) εμπρος-πισω.. Λαστιχα φοραω 225/45/17 Goodyear Assymetric του 2008 μπροστα και Cooper του 2006 πισω.. Απο λαστιχα πιστευω οτι ειμαι οκ.. Το περιεργο ειναι οτι το κανει μονο στους δεξιους τροχους, απο τη μερια του συνοδηγου καθως παιρνει τις αριστερες στροφες.. Θα το ξαναδουμε τη Δευτερα..
Παντως το αμαξι περπαταει πολυ καλυτερα απο πριν (με τη καινουργια ευθυγραμμιση δηλαδη)..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-05-11, 11:03
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
εξελίξεις:
πηγα σημερα ξανα στον Κωτσόπουλο ο οποίος παρεμπιπτοντως είναι μηχανολόγος μηχανικός. (οποιος το ξέρει το παιδι καταλαβαινει οτι ειναι ατομο πολυ εξυπηρετικο και σιγουρα ξερει πολυ καλα αυτο που κανει. προφανως δεν με χρεωσε για την σημερινη επισκεψη)
μου είπε ότι η ευθυγραμμιση ειναι σωστή , καθως τα νουμερα αυτα που εχω ειναι σε εκατοστα της μοιρας και οχι σε εξηκοστα.
μηχανημα εχει Hunter!
παρ'ολα αυτα κλεισαμε και αλλο την συγκλιση στα 10 λεπτα συνολικα.
μετα το πηρε βολτα και διαπιστωσε οτι οντως η επαναφορα δεν υφισταται. πιθανά αίτια τρία:

1. σφιχτα μπαλακια ακομα στο ψαλιδι που άλλαξα
2. ειπε οτι στα top mount εχει κατι αλουμινενια πιατελα και ένα ελατηριο. αν τα πιατελα έχουν στραβωσει έχουν επηρεάσει και τα ελατηρια που συνεισφέρουν στην επαναφορα
3. κρεμαγιερα!!!

να αρχισω να ξάχνω κρεμαγιερα;
περαστικα μου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.