Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-04-08, 14:17
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Τελικά, μήπως μπορεί κάποιος που έχει την σχετική εμπειρία, να μου δώσει τα φώτα του, απαντώντας στην εξής συγκεκριμμένη ερώτηση:
Αλλάζοντας το αρχικό πλάτος του ελαστικού από 205 (60Χ15 ή 55Χ16) σε 225 (50Χ16 ή 45Χ17) πόσο χάνουμε σε επιτάχυνση και πόσο σε τελική ταχύτητα; Τα 10.2 δευτερόλεπτα (τιμή εργοστασίου για επιτάχυνση 0-100) γίνονται πόσα; 11''; περισσότερα; λιγότερα; Η τελική 213 χλμ/ώρα πόσο γίνεται;
Αν τώρα υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει κάποια αίσθηση η οποία μπορεί να εκφρασθεί σε κατ' εκτίμηση / κατά προσέγγιση ποσοστό μεταβολής (π.χ. -5%, -10%), έστω και χωρίς να έχει κάνει ακριβείς μετρήσεις, η μαρτυρία του είναι επίσης ευπρόσδεκτη.
Τουλάχιστον έτσι θα έχω τα αντικειμενικά δεδομένα για να μπορώ να πάρω την απόφαση εάν αξίζει να προχωρήσω στο "πείραμα" του ελαστικού 225 ή να κάτσω στα (205) αυγά μου...
Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για Ε36 318is κουπέ (μοντ. 1995, κινητήρας Μ42).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-08, 15:07
Το avatar του χρήστη gkaos
gkaos Ο χρήστης gkaos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Μηνύματα: 284
gkaos is on a distinguished road
Με 205 60Χ15 ειναι πιο κοντο απο οτι 225 50Χ16, 2κμ περιπου σε τελικη.Για οτι 8ελεις τσεκαρε το site :http://www.unixnerd.demon.co.uk/revs.html
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-04-08, 17:58
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Δεν εννοούσα διαφορές λόγω των μικροδιαφοροποιήσεων στο μήκος της περιμέτρου των ελαστικών, που ξέρω πως είναι ελάχιστες. Μιλάω πόσο "κόβει" το ελαστικό πλάτους 225 σε σχέση με το 205, λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας τριβής του πρώτου, καθώς και λόγω της μεγαλύτερης αεροδυναμικής αντίστασης (μεγαλύτερη μετωπική επιφάνεια).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-04-08, 21:29
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Συνάδελφε αντώνη καλωσήρθες,΄βλέπω ότι σε έχει ανυσηχήσει πολύ το θέμα του πόσο κόβει, κάτι που είναι δύσκολο να σου πει κάποιος.
Εγώ όταν τα άλλαξα σε 225/45/17 παρατήτησα ότι το αυτοκίνητο κόβει ελάχιστα σε τελική και πολύ λίγο σε επιτάχυνση. Επίσης η κατανάλωση έχει ανέβει περίπου ένα λίτρο στην πόλη, δεν γνωρίζω για εθνική.
Πάντως θα ξαναέβαζα τα ίδια για πολλούς λόγους.
Αν έρθεις σε κάποια συνάτηση μπορούμε να σε πάμε βόλτα με τα δικά μας (οι is) και να δεις τη διαφορά - στην επιτάχυνση εννοείται προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-04-08, 22:00
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Επισης μην ξεχναμε την συμπεριφορα των φαρδιων,χαμηλοπροφηλων ελαστικων στη βροχη.Για την μειωση στις επιδοσεις πιο πολυ ευθυνεται το βαρος των ζαντων και των ελαστικων.Π.χ. εγω φοραω ακομα φοραω 205/60/15.Εαν θυμαμαι καλα οταν ζυγισα τη μαμα ζαντα με το Ρ-6000(ρεζερβα)ηταν περιπου 17κιλα.Η ζαντα ζυγιζει 7.7 κιλα.Οι 17αρες της Μ3 ζυγιζουν 9.8 κιλα+10(9.980 για την ακριβεια)κιλα τα exalto2 σε 225/45/17 σου δινουν μια διαφορα 2.8 κιλα σε καθε γωνια(2.8χ4=11.2).Τωρα εαν θυμαται καποιος την αναλογια αναρτωμενου και μη αναρτωμενου βαρους(καποιοι την οριζουν,αλλοι λενε οτι δεν υπαρχει σταθερη σχεση)μπορουμε να δουμε τι "καταλαβαινει" το μοτερ απο αυτες τις διαφορες.Και φυσικα περα απο τα αναρτωμενα και μη βαρη,σιγουρα το μοτερ προσπαθει περισσοτερο για να κινησει κατι πιο βαρυ,και σιγουρα η δυναμη δεν ειναι κατι που περρισευει στο μοτερ μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strofimios : 09-04-08 στις 22:07
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-04-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Συνάδελφοι is, σας ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας. Πιστεύω πως έχετε δίκιο - μια πρακτική δοκιμή είναι απαραίτητη...
Παρεμπιπτόντως (@ strofimios) γιατί βλέπω την ζάντα Μ (ακτινωτή, styling 24 - το χαρακτηριστικότερο σχέδιο Μ για Ε36), διάσταση 7,5Χ17, να έχει βάρος 8,94 Kg;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-08, 18:19
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Εαν θυμαμαι καλα η Μ3 Ε36 φοραγε μπροστα 7,5χ17 και πισω 8,5χ17.
Συμφωνα με το www.wheelweights.net η πιο ελαφρια 8,5χ17 ειναι 9,4 και η πιο βαρια 10,6.
Οι 7,5χ17,αντιστοιχα,ειναι 8,8 και 10,1.
Αυτα με καθε επιφυλαξη αφου ειναι τα στοιχεια που δινει το site.Καθε διορθωση δεκτη και για τα βαρη και για το εαν ηταν πιο φαρδιες οι πισω απο τις μπροστα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-08, 18:31
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Στο θεμα τωρα.Εγω ΘΑ βαλω (καποτε αφου δεν υπαρχει μια και παω και για "κρεμασμα")205/55/16.Θα προτιμησω καποια σκληρη γομα με εξισου σκληρο πλαινο καιτην πιο ελαφρια ζαντα που θα μπορω να αγορασω με τα χρηματα που θα εχω.Το μονο κακο που εχω εντοπισει στις ελαφριες ζαντες ειναι οτι οι περισσοτερες δεν βλεπονται(προσωπικη μου αποψη).
Π.χ.Μπαινει τωρα αυτη http://www.fragoulopoulos.gr/images/...enkei/rpf1.jpg σε B.M.W.;Κι'ομως ειναι 6,1 κιλα η 7χ16.
Κατι αλλο που εχω σκεφτει ειναι 15αρες(η enkei του link σε 7χ15 ζυγιζει 4,4 κιλα) με 205-215,χαμηλο προφιλ με πιο "μακρυ" διαφορικο για να μην "κοντινουμε" και ειμαστε ο.κ.Τωρα βεβαια δεν ξερω πως θα φαινεται το αμαξι με "φλουδες" σε μικρες ζαντες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-04-08, 18:49
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Απο θεμα εμφανισης θα ηθελα να βαλω τις k1racing της kosei σε λευκες.Κοστιζουν 99 δολλαρια(η μια) 7χ16 στο tirerack υπαρχουν μονο σε ασημι(οποτε θελουμε λεφτα και για βαψιμο+ μεταφορικα+τελωνειο) και ζυγιζουν 7 κιλα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-04-08, 19:07
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο θεμα τωρα.Εγω ΘΑ βαλω (καποτε αφου δεν υπαρχει μια και παω και για "κρεμασμα")205/55/16.Θα προτιμησω καποια σκληρη γομα με εξισου σκληρο πλαινο καιτην πιο ελαφρια ζαντα που θα μπορω να αγορασω με τα χρηματα που θα εχω.Το μονο κακο που εχω εντοπισει στις ελαφριες ζαντες ειναι οτι οι περισσοτερες δεν βλεπονται(προσωπικη μου αποψη).
Π.χ.Μπαινει τωρα αυτη http://www.fragoulopoulos.gr/images/...enkei/rpf1.jpg σε B.M.W.;Κι'ομως ειναι 6,1 κιλα η 7χ16.
Κατι αλλο που εχω σκεφτει ειναι 15αρες(η enkei του link σε 7χ15 ζυγιζει 4,4 κιλα) με 205-215,χαμηλο προφιλ με πιο "μακρυ" διαφορικο για να μην "κοντινουμε" και ειμαστε ο.κ.Τωρα βεβαια δεν ξερω πως θα φαινεται το αμαξι με "φλουδες" σε μικρες ζαντες.
Έχεις κι εσύ την λογική μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.