Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-07, 23:02
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
Υπερκαταναλωση Ε36…ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ???

Kalispera se olous!

Eimai neo melos stin parea, alla odigw BMW edw kai 3 xronia. Paliotera ena M40 tou patera mou, kai ton teleytaio xrono ena E36 coupe 316 diko mou.
To aytokiniti me exei afisei arketa ikanopoiimeno (afou ayto ithela na agorasw pasei thysia allwste!) alla exw ena sobaro provlima.

I katanalwsi kaysimou mesa stin poli einai 17 lt /100 km!!!!!!!!
To noumero den prokyptei apo tin endeiksi tou organou (to opoio einai analogiko), alla apo ton klasiko tropo metrisis :
Foularw, metraw posa km exw kanei, kai blepw me posa lt tha ksanagemisei to rezervouar sto idio venzinadiko!
Tin metrisi tin exw kanei apeires fores, kai to apotelesma einai panta to idio.To parakseno einai, pws oti kai na kanw panta kaiei 17! Eite to paw tsita, eite to paw san kota, eite to fortwsw, eite einai adeio, eite me klima, eite xwris, panta 17lt/100km!

Skeftika oti mporei na einai apotelesma twn 225/45/17 pou foraei (eidika oi pisw zantes einai 8,5 intses!), h toy katevasmatos kai tis eksatmisis. Alla toso poly?

To piga ston ntagkounaki, to metrise ston egkefalo, kai den vrike kapoio sfalma, oute provlima sta kaysaeria.
San moni lisi, moy exoun proteinei na to kanw 318is i 320, gia na mi zorizetai toso poly kai na pesei i katanalwsi, alla opou exw rwtisei gia pliri metatropi (oxi mono ena ksero moter) h timi paizei sta 4000€...

Exw loipon 2 erwtiseis:

1. Yparxei allos me E36 316 coupe look M pou na kaiei stin poli 17lt /100km, i eimai o monadikos kai prepei na arxisw na psaxnw ti provlima exei to aytokinito mou??? Oi ypoloipoi me idio aytokinito me to diko mou ti kaite?


2. Aksizei ton kopo na kanw tin panakrivi metatropi, xwris kaneis na mporei na mou eggyithei oti to aytokinito tha einai ok, kai oti tha exei mikroteri katanalwsi?


Yg 1 : Se taksidi i katanalwsi mou einai 10lt/100 km me megales taxitites (160+)

Yg 2 : Zitw eilikrina sygnwmi gia ta kourastika greeklish, alla ayti ti stigmi eimai sto ekswteriko kai o ypologistis den exei ellinika! Apo methayrio me elliikous xaraktires!

Eyxaristw poly gia tin filoksenia sto forum...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-07, 23:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε μου,
1) Η κατανάλωση είναι αρκετά υψηλή
2) Δεν φταίει το μέγεθος των ελαστικών (άντε να πήγαινε +0.2λτ/100χλμ)
3) Δεν φταίει η εξάτμιση
4) Μπορεί να φταίει ο τρόπος οδήγησης (πολύ αντιοικονομική οδήγηση σε συνδυασμό με πάρα πολύ ώρα στο ρελαντί-π.χ. να το ζεσταίνεις μισή ώρα αλλά και συχνά να κάθεσαι μέσα με αναμμένο μοτέρ σταματημένος)
Επειδή αναφέρεις πως στο ταξίδι με 160 η κατανάλωση είναι νορμάλ της τάξεως των 10λτ/100χλμ υποθέτω ότι κάτι κάνεις λάθος οδηγώντας σε μικρές διαδρομές στο σταμάτα-ξεκίνα
Εάν όχι τότε έχει κάποιο πρόβλημα φθοράς το μοτέρ σου.
Εάν οδηγείς συνέχεια με τέρμα γκάζι και μετά φρένα ΣΥΝΕΧΕΙΑ μέσα στη πόλη...τότε αν βάλεις μεγαλύτερο μοτέρ τότε θα έχεις τα ίδια και χειρότερα >17λτ/100χλμ

Το look M και τα 225 ΔΕΝ αυξάνουν την κατανάλωση...Ο λάθος τρόπος οδήγησης (λάθος=αντιοικονομικός μάλλον) ή βλάβη στο μοτέρ....

Ελπίζω πως δε σου έχουν σφίξει κανένα χειρόφρενο τόσο ώστε να σε φρενάρει συνέχεια (έστω και λίγο)

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για την οδήγηση σου μέσα στη πόλη (το σκίζω-ξεσκίζω δεν λέει πολλά)...Ακολουθείς το ρεύμα στη πόλη ή επιταχύνεις μέχρι τέλος του περιθωρίου και μετά περνάς από αριστερά-δεξιά και συνέχεια φρένο-γκάζι(το αν το πηγαίνεις έτσι μέχρι τις 4000rpm ή μέχρι τις 6000 δεν έχει διαφορά) φρενάροντας και επιταχύνοντας μέσα στη κίνηση...καταναλώνει ενέργεια=καύσιμο
Συνηθίζεις να αφήνεις το αυτοκίνητο στο ρελαντί με τις ώρες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-07, 00:12
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
πραγματικα το εχω απορα πως οδηγεις(αν φταιει αυτο) η σε τι κατασταση ειναι το μοτερ,χλμ που εχει κανει κτλ
τα μπουζι πως ειναι οταν τα βγαζεις?σε μετρητη καυσαεριων τι δειχνει?αυριο με καθαροτερο μυαλο ολο και κατι ακομα θα σκεφτω αλλα θα μιλησουν και τα αλλα παιδια.
ενας φιλος με Μ40 και πανω απο 500.000 χλμ καει περιπου 11λτ/100χλμ
ποσο βαρυ ειναι το ποδι σου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-07, 00:20
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
κανε ενα καθαρισμο στα μπεκ και πριν απο αυτο να εχεις παρει καινουρια τα λαστιχακια που κουμπονουν τα μπεκ στην μηχανη
πολη πηθανον να χανει καπιο μπεκακι και ειναι πολη δυσκολο να το δεις και ετση εχεις αυξημενη καταναλοση

ενδηκτηκα αναφερω οτι εκανα καθαρισμο μπεκ
η καταναλοση πηγε στον ουρανο.. το εψαξα και τελικα δεν ειχε κουμποση καλα ενα μπεκ, ξαναεκανα ενα καθαρησμο και ολα καλα
να σε ρωτησω περνη ευκολα μπροστα η καθυστερη ληγακη?

παντος γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ψαχτης απο τεποζητο / σωληνες επιστροφης βενζινας (αμα ειναι φραμενο η καταναλοση παει στα υψη)
αντλια βενζινας και μαφ
απο ολα τα παραπανο δυσκολα εως ακατορθοτα θα εντοπισουνε στο διαγνωστικο βλαβη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-07, 01:38
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
O tropos pou odigw einai ontws arketa epithetikos. Xrisimopoiw polla frena kai ws sinithws ksekinaw sxetika grigora, akoma ki an den exw perithwria na anoiksw panw apo triti.
Ayto omws den nomizw na dikaiologei toso megali katanalwsi, kathws mporei men na odigw epithetika, alla den ftanw kai sta oria kakopoiisis tou autokinitou!!!
Sto relanti pantws den to afinw na doulepsei sxedon katholou!
Oso gia to xeirofreno den yparxei tetoia periptwsi...

I alitheia MZ3, einai oti kathisterei 2-3 deyterolepta na parei mprosta!
Ki egw ta mpek eixa skeftei, alla otan to eixa pei sth theokar sthn L. Irakleiou pou to phgainw, mou eixane pei oti den paizei kati tetoio, kai den ekana kati...

Pantws exw dokimasei kai sto parelthon na kinithw poly irema, alla den katafera na riksw tin katanalwsi mou. Afou den einai geniko fainomeno gia ta 36aria, mallon prepei na arxisw na psaxnw pou einai to problima , giati me exoun afanisei ta kaysima!!!!
Kai na pw oti odigw kai kati to grigoro... SERNETAI! Kamia sxesi me to M40!

Gyrizontas Ellada apo Triti me to kalo, tha kanw enan katharismo sta mpek kai analoga blepoume...Ektos an exei kapoios allos kai kamia allh pithani lysi!!!!

Pantws an den vrw lisi, exw arxisei na skeftomai sovara tin metatropi 320, parolo pou ta xrimata pou xreiazontai einai polla kai to apotelesma avevaio...

A! To onoma mou einai nikos...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-07, 01:46
kobe 8 Ο χρήστης kobe 8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 29
kobe 8 is on a distinguished road
φιλε μου μια και εχουμε ακριβως το ιδιο αμαξι θα σου πω πως και εχω εχω παρατηρησει αυξημενη καταναλωση στη πολη.σιγουρα το μοτερ πιεζεται αρκετα στο σταματα -ξεκινα.παρολα αυτα ποτε δεν μπηκα στον πειρασμο να μετρησω ποσο καιω.ομως αν το κανω υπολογιζω στα 13-15λ/100.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-07, 08:43
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
εγω προσφατα με το is εκαιγα στην πολη μεσα 13,2 λιτρα,μεχρι που ο μηχανικος μου στο σερβις διαπιστωσε οτι ειχαν καει καποια σωληνακια βενζινης κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης.μου τα αλλαξε και η καταναλωση επεσε αυτοματως στο 10,4 λιτρα εντος πολης(οδηγηση μεσα σε λογικα πλαισια)και εκτος πολης 9,5-10.αν δεν μου τα αλλαζε δεν ειχα καταλαβει οτι υπηρχε διαρροη παρολο που ειμαι ψηρας...
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-07, 12:41
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Όπως έχω γράψει και σε παλαιότερο thread (που με έκραξαν πολλοί, στο "πόσο καίτε"), με ένα ντεπόζιτο και Μ43 1.6 βγάζω μικτή διαδρομή με 60-70% μέσα στην πόλη 350 χιλιόμετρα. Καίω δηλαδή περίπου 14 και κάτι λ/100χλμ.
Πολλά, αλλά με το μεγαλύτερο μέρος να γίνεται μέσα στην πόλη, το αυτοκίνητο ψιλοπειραγμένο και οδήγηση όχι σαν της γιαγιάς μου, νομίζω πως δικαιολογείται.
Απ' ότι αποδυκνείεται τα Μ43 1.6 όταν πιέζονται ή σκαλίζονται καίνε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-07, 13:06
Το avatar του χρήστη ΚΥΡΙΛΛΑΣ
ΚΥΡΙΛΛΑΣ Ο χρήστης ΚΥΡΙΛΛΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2007
Μηνύματα: 224
ΚΥΡΙΛΛΑΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B(3)M(1)W(8)is Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω προσφατα με το is εκαιγα στην πολη μεσα 13,2 λιτρα,μεχρι που ο μηχανικος μου στο σερβις διαπιστωσε οτι ειχαν καει καποια σωληνακια βενζινης κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης.μου τα αλλαξε και η καταναλωση επεσε αυτοματως στο 10,4 λιτρα εντος πολης(οδηγηση μεσα σε λογικα πλαισια)και εκτος πολης 9,5-10.αν δεν μου τα αλλαζε δεν ειχα καταλαβει οτι υπηρχε διαρροη παρολο που ειμαι ψηρας...

Polles fores (isws kai panta) otan vazw mprosta ton kinitira, myrizei venzini...
Mporei ayto na exei kapoia sxesi?
Kai opws eixa apantisei kai ston MZ3, den pairnei kai amesws! Kanei 2-3 deyterolepta...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Τότε είναι πολύ πιθανό να έχεις κάποια διαρροή. Όταν το αμάξι μένει σβηστό και υπάρχει διαρροή χάνει σταδιακά την πίεση στην μπεκιέρα και για αυτό δυσκολεύεται να πάρει μπροστά. Ακόμα και αυτό να μην είναι, κάτι σίγουρα δεν πάει πολύ καλά. Ψάξε όλο το κύκλωμα της βενζίνης μέχρι και τα μπεκ και αναλόγως με το τι θα βρεις κινείσαι.

Υ.Γ. Σε παρακαλώ γράφε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strax : 16-04-07 στις 13:38
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.