Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-07-11, 00:58
Το avatar του χρήστη zazis
zazis Ο χρήστης zazis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 20
zazis is on a distinguished road
e39 μετατροπη απο 520ιΑ σε 530ιΑ
Εχω χτυπησει πολλες φορες 250+. Στην Ελλαδα οχι πια υστερα απο μια κληση με 239 στον Αλμυρο που εφαγα(και ημουνα και στα φρενα γιατι μολις τον ειχα δει..) αλλα Γερμανια πολλες φορες πχ
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Εικόνα(30).jpg (52,0 KB, 59 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 530-250kmh.jpg (3,3 KB, 143 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-07-11, 10:25
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Εγώ έχω τσεκάρει με το GPS ότι το κοντέρ μου κλέβει 10km/h ακριβώς (δηλαδή δείχνει 100 και πάω με 90 στην πραγματικότητα). Πρέπει να είναι λόγω χαμηλότερου προφίλ 205/60-15 αντί για 205/65-15 το οποίο θα διορθώσω στην επόμενη αλλαγή ελαστικών και θα το επιβεβαιώσω.

Νομίζω ότι είχα δει 200 στο κοντέρ πολύυυυυ παλιά (φαντάσου πόσο καιρό έχω να το τρέξω ), άρα 190 με M40 εντελώς μαμά.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-11, 10:55
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kavouras20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση.
Η μπέμπα μου Ε39 520i '99 150 άλογα (αυτόματη) τι τελική ταχύτητα να περιμένω να μου βγάλει??? Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τα χιλιόμετρα (104300)
Έχω ακούσει διάφορες τιμές αλλά διαφέρουν από το αυτόματο στο χειροκίνητο. Στο εγχειρίδιο, το αυτόματο με τα 150 άλογα λέει 210 και το αντίστοιχο χειροκίνητο 220. Θα ήθελα να μου πείτε, όποιος γνωρίζει το συγκεκριμένο μοντέλο και το έχει τσεκάρει πόσα χιλιόμετρα του βγάζει, για να δω αν και το δικό μου είναι οκ!
Αγαπητέ φίλε για να μετρήσεις επιταχύνσεις τύπου 0-100km/h, 0-400m, επιβραδύνσεις τύπου 100-0km/h όπως και τελικές ταχύτητες χρησιμοποιείς μετρητικό εξοπλισμό v-box,driftbox τα οποία σου δίνουν με απολυτη ακριβεια(χρησιμοποιουν δορυφορους για τις μετρησεις) τιμές!Με gps αυτοκινητου,χρονομετρα χειρος,παλιους εξοπλισμους(datron,5ο τροχό! κτλ) δεν εχεις καλη ακριβεια.
Στο θεμα μας τώρα περι επιταχυνσεων όπως κ τελικης ταχυτητας παιζουν πολλα ρόλο όπως σε τι δρομο κ με τι κλιση δρομου κανεις μετρησεις,ποσο αερα εχεις στα ελαστικα(με λίγο αερα καλυτερη επιταχυνση μεχρι τα 100 αλλα μειωση επειτα, οπως και μειωση τελικης λογω τριβων!),ποσους βαθμους θερμοκρασια εχει εξω και το σημαντικοτερο το βαρος και ο εξωτερικος αερας που εχεις και που ποτε μα ποτε δεν ειναι τα ιδια.....τα περιοδικα καποτε ετσι μετραγαν μια φορα προς τη μια ακρη βτου δρομου και μια προς την αλλη(4 τροχοι) και μετα βγαζαν μεσο ορο τιμων...ναι αλλα για την επιταχυνση ποιος μας εγγυαται οτι ηταν η καλυτερη δυνατη κ τις δυο φορες?και φυσικα αν αλλαξουν οι τιμες συνθηκων οπως και το καυσιμο εχουμε διαφοροποιηση τιμων.Θα κοιταξω αργοτερα και θα σου πω απο παλια περιοδικα πουχω για επιταχυνσεις τελικες για την 520......
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-11, 11:00
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zazis Εμφάνιση μηνυμάτων
e39 μετατροπη απο 520ιΑ σε 530ιΑ
Εχω χτυπησει πολλες φορες 250+. Στην Ελλαδα οχι πια υστερα απο μια κληση με 239 στον Αλμυρο που εφαγα(και ημουνα και στα φρενα γιατι μολις τον ειχα δει..) αλλα Γερμανια πολλες φορες πχ
Με 4πορτο corolla 1300 προ 6ετιας και 5 ατομα φορτωμενο χτυπησα 200 παρα 2!Σε ευθεια λίγο πριν τη διασταυρωση για ρεντινα στην εγνατια οδο!Εγώ λέω πρεπει να κλεβει λίογο το κοντερ...οσο αυξανουν τα χλμ περισσοτερο....αν στα 100 κλεβει 5-10 στα 200 το λιγοτερο 20....υπαρχει και βιντεο αλλα δεν μοπρω να το επισυναψω λόγω μορφής....στειλε mail να στο στειλω..οπως και αλλοι.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-07-11, 12:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 4πορτο corolla 1300 προ 6ετιας και 5 ατομα φορτωμενο χτυπησα 200 παρα 2!Σε ευθεια λίγο πριν τη διασταυρωση για ρεντινα στην εγνατια οδο!Εγώ λέω πρεπει να κλεβει λίογο το κοντερ...οσο αυξανουν τα χλμ περισσοτερο....αν στα 100 κλεβει 5-10 στα 200 το λιγοτερο 20....υπαρχει και βιντεο αλλα δεν μοπρω να το επισυναψω λόγω μορφής....στειλε mail να στο στειλω..οπως και αλλοι.....
Τα κοντέρ, ανεξαρτήτως τρόπου λειτουργίας, κλέβουν σε ποσοστό.
Αν κλέβει 3%, στα 50 κλέβει 1,5 χιλιόμετρα, στα 100 3 χιλιόμετρα, στα 200 6 χιλιόμετρα
στα 250 7,5 χιλιόμετρα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-07-11, 13:42
Το avatar του χρήστη alen77
alen77 Ο χρήστης alen77 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 199
alen77 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσα γράφει το κοντέρ σου φίλε μου εκτός αν έχεις ηλεκτρονικό κόφτη ταχύτητας (όχι στροφών κινητήρα)

Στο Ε34 518i το έφτασα 240km/h (τέρμα) όπως και πολλών άλλων τερματίζουν τα κοντέρ.

Αυτό που αναφέρει το εγχειρίδιό σου είναι οτι πχ μέχρι τα 210 το αμάξι "ελέγχεται" ενώ μετά υπάρχει "κίνδυνος"
Πόσα;;. Φίλε μου δεν το θυμάμαι καλά το δρόμο που λές. Στην γιαγιά την δική μου τουλάχιστον στην καθημερινη διαδρομή της, βραδυνές ώρες (Βαρυμπόμπη-Αγιος Στεφανος) με το ζόρι να δείξει το κοντέρ 190.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-07-11, 13:49
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Και όμως αδερφέ!

http://maps.google.com/maps?q=%CE%B1...13672&t=h&z=13

Απο την έξοδο του Ωρωπού μέχρι Καπανδρίτι..... Εκεί τα έπιασα! Ελαφρώς Ψιλοκατηφορικό οδόστρωμα (βοηθάει λιγάκι χεχεχε)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-07-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις αλλάξω λάστιχα θα πάρω ενα GPS να βγώ στην γύρα.... Είμαι περίεργος να μάθω πόσα κλέβει!
240 κοντέρ για κανένα λόγο. Με 6100 κόφτη, εργοστασιακή διάσταση ελαστικού και 1:1 πέμπτη ταχύτητα, έχεις θεωρητική τελική ταχύτητα 215 χιλιόμετρα, αν είχε τη δύναμη να φτάσει την 5η στον κόφτη.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-07-11, 18:07
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Εαν δεν κανω λαθος στο πρωτο post ειπε οτι ειναι auto.Για δες τι βγαζει αυτο στο κοφτη με την τελευταια ταχυτητα,δεν ξερω εαν εχει 4η ή 5η αυτοματο.
Διορθωση,τωρα ειδα οτι τα 240 τα πιανει το 34αρι,ενω auto ειναι το 39αρι.Μου φαινεται οτι κατι παιζει με το κοντερ,το is με 3.45 και 1:1,στον κοφτη δειχνει κατι λιγοτερο απο 225 ενω πραγματικα εχει 219 και κατι ψιλα.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strofimios : 27-07-11 στις 18:11
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-07-11, 18:15
Το avatar του χρήστη volkano
volkano Ο χρήστης volkano δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 47
volkano is on a distinguished road
σε ισιαδι με το δικο μου μεχρι 205klm/h κοντερισια , δεν ξερω ποσο κλεβει (απο ξανθη για Κομοτινη)

και σε κατηφορα "τουφεκισμα" στο Δερβενι επιασε 250 μεχρι την εξοδο για Λαγκαδα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.