Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-16, 23:15
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
e30 vs e36 318is

Καλησπερα σε ολους!!
Επειδη δεν βρηκα πουθενα κατι αντιστοιχο σαν θεμα και γενικα εχω τις αποριες μου ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντ για να ενημερωθω...
Αυτο που ζηταω ειναι τις δικες σας αποψεις/εμπειριες/γνωμες πανω σε αυτο
Εχω οδηγησει ε30 και μου φαινεται πολυ πιο δυνατο απ το δικο μου ε36
Γενικα μου φαινεται πως το ε30 ειναι πιο δυνατο σε ευθειες λογω βαρους αλλα νομιζω πως το ε36 σε στροφες εχει το πανω χερι
Καθε γνωμη ευπροσδεκτη
Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-16, 20:26
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ε ναι,πολυ λογικο το συμπερασμα σου.....Αλιμονο αν ισχυει κατι αλλο.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-16, 09:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εντάξει..
Δεν νομίζω οτι είναι και τόσο πιο γρήγορο που το καταλαβαίνει κάποιος όταν το οδηγάει..
Γενικώς δεν νομίζω οτι είναι πολύ πιο δυνατό απο το δικό σου..
Και η αεροδυναμική μετά τα 110-120 χιλιόμετρα πρέπει να δίνει σαφές προβάδισμα
στο Ε36, όπως λογικά και στην τελική του..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-16, 03:02
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
σε κλειστες διαδρομες και 1ες 2ες ενα καλοστημενο Ε30is ειναι πιο γρηγοροα και πιο διασκεδαστικο απο ενα καλοστημενο Ε36is.

λογικο αφου το Ε30 ειναι 150 κιλα ελαφρυτερο.

Οσο ανεβαινουν τα χλμ οπως σου ειπαν παιρνει προβαδισμα το Ε36 λογω αεροδυναμικης.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-16, 09:48
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Εγώ νομίζω ότι η διαφορά αυτή που λές οφείλεται κυρίως στο βήμα του διαφορικού:

Το Ε30 318iS φορούσε σαν στάνταρντ 4.10 που είναι πολύ κοντό ενώ το Ε36 φορούσε αρκετά μακρύτερο 3.45 ή και μακρύτερο ακόμα? δεν ξέρω σίγουρα, ας βοηθήσει κάποιος που να γνωρίζει καλύτερα τα 36άρια -το οποίο φαίνεται να το "κόβει" χαμηλά (πάντως μπορεί και για κάποιες επιταχύνσεις να αποδεικνύεται στην ουσία πιο γρήγορο-δεδομένου ότι σε σχέση με το κοντό μπορεί να γλυτώνεις μια αλλαγή σχέσης στο κιβώτιο), ενώ ψηλά δίνει περισσότερα χλμ/ω τελικής ταχύτητας, δεδομένου ότι το βοηθάει και η αεροδυναμική. Επίσης δίνει και οικονομία
Οπότε, αν στο Ε36 βρείς ένα λίγο κοντύτερο διαφορικό, θα σου αρέσει πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-16, 10:39
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Σε όλα τα παραπάνω, πρόσθεσε και ότι το μοτέρ Μ42/Μ44 του Ε36 είναι λίγο δυνατότερο από το αντίστοιχο Μ42 του Ε30. Πρέπει να έχεις και αυτό στο μυαλό σου...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-16, 10:52
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όλα τα παραπάνω, πρόσθεσε και ότι το μοτέρ Μ42/Μ44 του Ε36 είναι λίγο δυνατότερο από το αντίστοιχο Μ42 του Ε30. Πρέπει να έχεις και αυτό στο μυαλό σου...
Ναι αλλα λεει οτι το Ε30 ειναι το πιο γρηγορο. Οποτε δεν παιζει ρολο που οντως ειναι λιγο πιο δυνατο το μοτερ οπως αναφερεις.

Ο λογος πιστευω οτι ειναι το βαρος και αυτο μονο. Δεν ειναι λιγα τα κιλα της διαφορας. Εμενα Ε36 318is που ειχα οδηγησει μου φανηκε απιστευτα νωχελικο χαμηλα. Το Ε30 λογω βαρους θα το κινει πιο αξιολογα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-16, 11:38
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Λοιπόν, ειλικρινά πιστεύω ότι είναι κυρίως ζήτημα σχέσεων και τελικής μετάδοσης.
Στα Ε21, 4.10 φορούσε το 316 με μόλις 90 άλογα, ενώ 3.45 φορούσε το 323 με 143 άλογα!
(αυτά προ facelift '79, με 4άρια σανζμαν.)
Με 136 άλογα το 30 και 140 το Ε36 (σωστά τα λέω?), το 4.10 είναι κοντό για το πρώτο, και το 3.45 μάλλον μακρύ για το δεύτερο.
Παω στοίχημα ότι για να τα επιλέγει έτσι η bmw, τοκιβώτιο του Ε30 έχει την 5η overdrive, ενώ το Ε36 direct - φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, ας μας διαφωτίσει κάποιος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-16, 11:42
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, ειλικρινά πιστεύω ότι είναι κυρίως ζήτημα σχέσεων και τελικής μετάδοσης.
Στα Ε21, 4.10 φορούσε το 316 με μόλις 90 άλογα, ενώ 3.45 φορούσε το 323 με 143 άλογα!
(αυτά προ facelift '79, με 4άρια σανζμαν.)
Με 136 άλογα το 30 και 140 το Ε36 (σωστά τα λέω?), το 4.10 είναι κοντό για το πρώτο, και το 3.45 μάλλον μακρύ για το δεύτερο.
Παω στοίχημα ότι για να τα επιλέγει έτσι η bmw, τοκιβώτιο του Ε30 έχει την 5η overdrive, ενώ το Ε36 direct - φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, ας μας διαφωτίσει κάποιος...
Σωστα, παρελειψα. Βαρος και σχεση μεταδοσης. Κανουν την διαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-16, 14:23
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Δεν ισχυει αυτο που λετε με το βημα γιατι τα σασμαν εχουν εντελως διαφορετικη κλιμακωση σε Ε30 και Ε36...Ενδεικτικα μονο το 3.91 σε Ε30 325 πχ,ειναι παρομοιο με το 3.15 σε Ε36....Αντιστοιχα παρομοιο και το 4.10 που λετε με το 3.45....Τα σασμαν των Ε30 ειναι "μακρια"..
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.