Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-10, 22:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ξήλωμα - Δήλωμα Θανατηφόρων Διαφημιστικών Πινακίδων

Είδα μόλις τώρα στις ειδήσεις ότι θα καταργηθούν - ξηλωθούν όλες οι παράνομες διαφημιστικές πινακίδες.

Μιας και αποτελεί τεράστιο κεφάλαιο στην οδική ασφάλεια είπα να το αναρτήσω εδώ.

Προσωπικά το βρίσκω ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ καθώς από ότι είπαν (και διασταύρωσα μέσω νετ) περίπου 1500 άτομα ετησίως σκοτώνονται από την παρουσία αυτών των πινακίδων.

Υπάρχει και site που μπορεί ο καθένας να δηλώσει τον τόπο που υπάρχει τέτοια πινακίδα ώστε να ξηλωθεί.

Μην αρχίσετε, εμείς θα δηλώσουμε αλλά κανείς δε θα κάνει τίποτα.

Κάντε το μερίδιό σας (δήλωση των θανατηφόρων πινακίδων) και στη συνέχεια κράξτε.

Πέρα από την οδική ασφάλεια το θεωρώ μέτρο προς τη σωστή κατεύθυνση γιατί ΒΑΡΕΘΗΚΑ να βομβαρδίζομαι από διαφημίσεις ΠΑΝΤΟΥ. Χώρια το αισθητικό μέρος.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ - ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ, αναρτήστε το παντού.
http://www.illegalsigns.gov.gr/
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-10, 23:31
Το avatar του χρήστη MichaeL
MichaeL Ο χρήστης MichaeL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 407
MichaeL is just really niceMichaeL is just really niceMichaeL is just really niceMichaeL is just really nice
Thumbs up

Επιτέλους!!! Μακάρι να υλοποιηθεί και να ξηλωθούν ΟΛΕΣ!

Αν και γενικά δεν δίνω καμία σημασία σε διαφημίσεις παντός είδους,
έχω πιάσει τον εαυτό μου να αφαιρείται ασυναίσθητα στην θέα
ενός κwλοu που διαφημίζει π.χ. σερβιέτες...!
Όπως και να το κάνεις σου κινεί το... "ενδιαφέρον"!!!

Εντάξει, όταν είσαι κολλημένος στην κίνηση είναι αρκετά χαλαρωτικό,
αλλά όταν κατεβαίνεις την Κατεχάκη με 100 (λέμε τώρα) μπορεί να αποβεί μοιραίο...

Ερώτηση:
Έχω ακούσει ότι όταν το όριο είναι πάνω από 100km/h απαγορεύεται η ανάρτηση διαφημιστικών πινακίδων,
και συνεπώς μερικά πονηρά μυαλά ισχυρίζονται,
ότι για αυτόν τον λόγο τα όρια στην Α.Ο. (ή και αλλού) είναι τόσο χαμηλά...

Ισχύει; Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοιος κανονισμός/νόμος;
__________________
Dream as if you'll live forever, live as if you'll die today!

Όλα είναι Δρόμος . . .


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-10, 08:40
Το avatar του χρήστη DASMANIA
DASMANIA Ο χρήστης DASMANIA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2007
Μηνύματα: 377
DASMANIA is on a distinguished road
ρε παιδια απλα σαν ερωτηση... ειναι τοσο επικυνδινες οι πινακιδες αυτες?
δεν ειναι θεμα συγκεντωσης στο τιμονι?
απλα ρωταω...
__________________
αν νομιζεις οτι με νοιαζει τι νομιζεις... εισαι γελασμενος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-10, 09:45
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Είναι καί θέμα συγκέντρωσης, αλλά και θέμα θέσης πιστεύω. Αν βγείς απο το δρόμο και πέσεις πάνω σε πινακίδα και αυτή με τη σειρά της σε πλακώσει κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-10, 10:27
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MichaeL Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους!!! Μακάρι να υλοποιηθεί και να ξηλωθούν ΟΛΕΣ!

Αν και γενικά δεν δίνω καμία σημασία σε διαφημίσεις παντός είδους,
έχω πιάσει τον εαυτό μου να αφαιρείται ασυναίσθητα στην θέα
ενός κwλοu που διαφημίζει π.χ. σερβιέτες...!
Όπως και να το κάνεις σου κινεί το... "ενδιαφέρον"!!!

Εντάξει, όταν είσαι κολλημένος στην κίνηση είναι αρκετά χαλαρωτικό,
αλλά όταν κατεβαίνεις την Κατεχάκη με 100 (λέμε τώρα) μπορεί να αποβεί μοιραίο...

Ερώτηση:
Έχω ακούσει ότι όταν το όριο είναι πάνω από 100km/h απαγορεύεται η ανάρτηση διαφημιστικών πινακίδων,
και συνεπώς μερικά πονηρά μυαλά ισχυρίζονται,
ότι για αυτόν τον λόγο τα όρια στην Α.Ο. (ή και αλλού) είναι τόσο χαμηλά...

Ισχύει; Ξέρει κανείς αν υπάρχει τέτοιος κανονισμός/νόμος;

Αυτό σχετικά με το όριο το έχω ακούσει και εγώ, δεν έχω βρει κάτι όμως, κανένα νόμο τίποτα τέτοιο, οπότε είπα να μην το αναφέρω.

Προσωπικά αν ίσχυε δε θα με εξέπλητε καθόλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DASMANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια απλα σαν ερωτηση... ειναι τοσο επικυνδινες οι πινακιδες αυτες?
δεν ειναι θεμα συγκεντωσης στο τιμονι?
απλα ρωταω...
Δεν είναι τόσο το θέμα ότι αφαιρείτε ο οδηγός από το διαφημιστικό περιεχόμενο, αλλά συνήθως μέσα στην πόλη βρίσκονται σε σημεία που μειώνουν την ορατότητα, επικίνδυνες << έβγες >> (sic) στροφών, αυτό δηλαδή που εννοεί ο ermis.

Και ουκ ολίγα άτομα έχουν σκοτωθεί πέφτοντας επάνω τους.

Θα μου πεις τώρα για τις κολώνες και τα φανάρια και θα έχεις δίκιο, αλλά αυτά είναι αναγκαίο κακό, χώρια που υπάρχει σχέδιο νόμου από το 86 που απαγορεύει την ανάρτησή τους.

Δείτε και τα παρακάτω link (η Κ λέει και για αναμόρφωση του ΚΟΚ στο τέλος σε μια παράγραφο)

http://www.bloka.com/Διαφημιστικές-πινακίδες/

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...04/2010_397571

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artid=4569851

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=91090
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-10, 14:56
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Λευτέρη εχω γυρισει ολη την Ευρωπη. Σχεδον παντού. Πως ειναι η Ελλάδα? ε! καμια σχεση. Καμια σχεση σε τιποτα ομως. Ουτε παιδία εχουμε, ουτε πολιτισμο (και ας τον διδαξαμε εμεις), ουτε φιλοτιμο πια (δικο μας ηταν και το χασαμε), ούτε δημοκρατια (δικο μας ηταν και αυτο), ουτε νομους σωστους, ουτε κοκ σωστο, οθτε τηρουμε τους νομους και τον κοκ, κλπ...κλπ....τιποτα, τιποτα, τιποτα σε σχεση με την Ευρωπη. Στα παντα πλεον ειναι μπροστα. Και τα λεω ολα αυτα γιατι στην Ευρωπη υπαρχουν διαφιμιστικες πινακιδες στους δρομους τεραστιων διαστασεων. Αλλα της στραβης ψ***ς της φταινε οι τριχες.

Λευτερη φιλικα στα λεω, ετσι και αλλιως με ξερεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-10, 17:45
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευτέρη εχω γυρισει ολη την Ευρωπη. Σχεδον παντού. Πως ειναι η Ελλάδα? ε! καμια σχεση. Καμια σχεση σε τιποτα ομως. Ουτε παιδία εχουμε, ουτε πολιτισμο (και ας τον διδαξαμε εμεις), ουτε φιλοτιμο πια (δικο μας ηταν και το χασαμε), ούτε δημοκρατια (δικο μας ηταν και αυτο), ουτε νομους σωστους, ουτε κοκ σωστο, οθτε τηρουμε τους νομους και τον κοκ, κλπ...κλπ....τιποτα, τιποτα, τιποτα σε σχεση με την Ευρωπη. Στα παντα πλεον ειναι μπροστα. Και τα λεω ολα αυτα γιατι στην Ευρωπη υπαρχουν διαφιμιστικες πινακιδες στους δρομους τεραστιων διαστασεων. Αλλα της στραβης ψ***ς της φταινε οι τριχες.

Λευτερη φιλικα στα λεω, ετσι και αλλιως με ξερεις.
Ναι ρε συ καταλαβαίνω.

Αλλά ποιες οι πιθανότητες σε Ευρωπαϊκό δρόμο να φύγεις από το δρόμο ώστε να πέσεις πάνω στην πινακίδα.


και εγώ έχω πάει σε αρκετά μέρη και αυτό που απαντώ είναι ότι δεν υπάρχει σχεδόν ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βγεις από το δρόμο.

Συν τοις άλλοις εδώ πιο εύκολα ΞΗΛΩΝΟΥΜΕ παρά φτιάχνουμε, με τα σημερινά δεδομένα των δρόμων και της οδικής ασφάλειας (και παιδείας, αλλά εδώ δεν πολυκολλάει) λοιπόν θεωρώ κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση το ξήλωμά τους.

Σαφώς και της στραβής ψ####$ της φταίν πολλά και όχι μόνο οι τρίχες, αλλά πιστεύω από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-10, 18:44
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Καταρχάς, όλοι κάποια στιγμή θα χάσουν την προσοχή τους έστω και στιγμιαία σε μια τέτοια διαφημιστική πινακίδα. (είναι σχεδιασμένες για να τραβούν τα βλέμματα των αυτοκινητιστών, είτε διαφημίζουν εσώρουχα, είτε αυτοκίνητα, είτε ψωμί για τόστ).
Αυτό δε σημαίνει ότι αμέσως όλοι θα τρακάρουν, αλλά δε σημαίνει ότι επιτελούν και κανένα έργο εκεί οι πινακίδες.

Όσον αφορά τα όρια στους δρόμους και την απόσταση των πινακίδων από αυτούς ή την ύπαρξη τους, είχα διαβάσει και εγώ κάπου παλαιότερα ότι αυτός είναι ένας λόγος που τα όρια μεγάλων δρόμων (αυτοκινητόδρομων) που δεν είναι απλοί επαρχιακοί δρόμοι ή λεωφόροι, για να δικαιολογούν χαμηλότερα όρια ταχύτητας (σαν την Α.Ο.) έχουν εναλλασσόμενα, από 120kmh σε 100-90-80-70 σε διάφορα σημεία που δεν υπάρχει λόγος, αλλά υπάρχουν όμως εντυπωσιακές πινακίδες ΔΙΠΛΑ στο δρόμο και όχι σε μεγάλη απόσταση.

Κανονικά πρέπει να ξηλωθούν όλες. (άσχετα αν σε Ευρωπαϊκές ''πολιτισμένες'' χώρες έχουν - και εκεί να τις βγάλουν αν θέλουν να βελτιώσουν έστω και σε κάτι την ποιότητα ζωής του όποιου πολίτη- αλλά δεν ενδιαφέρεται στην πράξη κανένα κράτος για αυτό).
Δεν έχουν κανένα νόημα.

Βομβαρδιζόμαστε με άπειρες διαφημίσεις όλη μέρα. Είτε διαβάζοντας τύπο (περιοδικά-εφημερίδες), είτε βλέποντας τηλεόραση (ακόμα και σε ταινίες), είτε ακούγοντας ραδιόφωνο.
Πρέπει και στους δρόμους?
Είναι ανούσιο και αντιαισθητικό. Άσχετα που βολεύει και όλους τους πολιτικούς/κόμματα που σε κάθε προεκλογική περίοδο, γεμίζουν και τους δρόμους με τα πρόσωπα, σύμβολα, συνθήματα, λές και δε μας φτάνουν όλες οι υπόλοιπες μορφές διαφήμισης.

Πριν 30 χρονια η διαφημιση μέσω TV, τύπου, ραδιοφώνου ήταν 1.000.000 φορές λιγότερη. Είχαν ένα νόημα. Τώρα το μόνο νόημα που έχουν είναι να τραβάνε τα βλέμματα του οδηγού (κυρίως, αφού ως συνήθως οι περισσότεροι είναι μόνοι τους μέσα) και φυσικά ως έσοδο για δήμους-κοινότητες κλπ.
Καταλαβαίνω κάτι να διαφημιστεί στην εποχή μας στην τηλεόραση ή ράδιο, ή σε περιοδικό.
Αγοράσαμε ποτέ κάτι επειδή το είδαμε ώς αφίσσα στο δρόμο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-10, 21:13
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
@Dimm77 οι μαρκετιστες κατι ξερουν για να επενδυουν εκει. Γινεται ερευνα για καθε τι στις μεγαλες εταιρειες και μαλλον οι διαφημισεις εκει εχουν νοημα. Ως γνωστον η διαφημιση ειναι το παν για καποιες εταιρειες.


Κατα τ αλλα εγω προσωπικα δεν κοιταω τετοιες διαφημισεις.

Αν εινια να γλυτωσουμε νεκρους ειμαι οπωςδηποτε υπερ!
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-10, 08:43
Το avatar του χρήστη harrisdriver
harrisdriver Ο χρήστης harrisdriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 243
harrisdriver is on a distinguished road
Eιναι οντως ασχημο να εχεις σε καθε μισο μετρο και μια διαφημηστικη ταμπελα. Η γνωμη μου ομως ειναι οτι το αν ειναι επικινδυνο να φυγεις απο τον δρομο και να πεσεισ πανω στην ταμπελα και να χτυπησεις, δεν νομιζω οτι φταιει η ταμπελα αλλα το θεμα οτι ο καθενας νομιζει οτι ο δρομος ειναι μια πιστα και προσπαθει να παρει την ταδε στροφη με τοσα χιλιομετρα, με αποτέλεσμα με ένα λαθος χειρισμο να φυγει εκτος δρομου. Και ενταξει εχει μια ταμπελα και πεφτει πανω της, επειδη ενας τυπος την εβαλε εκει. Αν όμως εκει είχε παρκαρισμένα αυτοκίνητα??? Ή ακόμα χειρότερα ένας άνθρωπος? Τί θα λέγαμε? οτι φταίνε??
Ξαναλέω οτι δεν ειμαι υπερ τον ταμπελων ατο δρομο αλλα είναι μια διαφορετικη προσεγγιση στο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
παράνομες πινακίδες, θανατηφόρες πινακίδες, διαφημιστικές πινακίδες


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.