Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 25-02-14, 20:37
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα Peugeot Rallye δεν ειχε 11+ τα 0-100.....Απο 8.5 εως 9.5sec παιζανε αναλογα την εκδοση....Επισης μην κολλας στο 0-100...Δεν ειναι παντα ενδεικτικο...
11 δευτερα το ραλλυ και 10,5 το 318??? 3 106 εχουν περασει απο τα χερια μου...
το ενα ηταν 1,4...και ηταν ταχυτερο απο το 318 ως τα 140.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 25-02-14, 21:54
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα Peugeot Rallye δεν ειχε 11+ τα 0-100.....Απο 8.5 εως 9.5sec παιζανε αναλογα την εκδοση....Επισης μην κολλας στο 0-100...Δεν ειναι παντα ενδεικτικο...
Όντως εχεις λάθος στα φόρουμ τους δίνουν και 5sec αλλα και πάλι 790 κιλά αμαξι δεν με συγκίνη τέτοια δεν είναι αυτό το θέμα μας και 9.6 δεν είναι πολλα όταν εχεις σασι 790 κιλά σωστά;

Όντως γιατα 0-100 είμαι κολλημένος και είναι λάθος πόσες φορές α4 προσπαθούν να προσπεράσουμε και απλα είναι κολλημένη απο πίσω άντε κανά tt να το βλέπεις στα 190 να σ περνάει σιγά σιγά αυτό εχω δει ... 5 χρόνια κάτοχος ε46 λίγες φορές το ένιωσα "λίγο" είναι πολλυ καλο αμαξι στην κατηγορία κούπε είναι μεγάλο λάθος να το συγκρίνουμε με αλλού τύπου αμαξώματος ..
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 25-02-14, 22:02
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
11 δευτερα το ραλλυ και 10,5 το 318??? 3 106 εχουν περασει απο τα χερια μου...
το ενα ηταν 1,4...και ηταν ταχυτερο απο το 318 ως τα 140.
Φιλτατε κούλος το αρμένιζε το 318 τότε γιατι έχουμε πολλα τέτοια στην Ρόδο άμα είναι φτιαγμένα και μ3 να εχεις πάλι πίσω εχεις αν είναι αμαξι αυτό πείτε το να αγοράσω ενα να γίνω "γρήγορος" προτείμω αμαξι που το νιώθεις και ας έχει τα 0-100 σε 10.4 οσο γιατο χρόνο του 318 δεν τν λέω εγω απτό μυαλό μ. Παντός άμα είχα λευτα θα έκανα ενα πήραμε να γελούσαμε . Θα έβαζα μοτέρ απο 318 σε ραλλυ και το μοτέρ του ραλλυ σε BMW γιανα δηξω σε αυτούς που έχουν παρωπίδες γιατι πληρωνης BMW οποίος κτλβε κτλβε
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 26-02-14, 01:39
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Δε μπορεις να συγκρινεις σε κανενα τομεα ενα 106 rallye ( και γενικα κανενα αυτοκινητο αυτης της σχολης ) και μια 318 . Φυσικα και τα Α4 αν ειναι 1.6 η' αν προσπαθουν απο τις 2.000rpm και μια ταχυτητα πανω να προσπερασουν , θα μενουν απο πισω σου . Τωρα απο 1.8Τ και πανω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ( εκτος και αν αυτος που το οδηγει δεν εχει την ικανοτητα να προσπερασει ) .
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 26-02-14, 08:04
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορεις να συγκρινεις σε κανενα τομεα ενα 106 rallye ( και γενικα κανενα αυτοκινητο αυτης της σχολης ) και μια 318 . Φυσικα και τα Α4 αν ειναι 1.6 η' αν προσπαθουν απο τις 2.000rpm και μια ταχυτητα πανω να προσπερασουν , θα μενουν απο πισω σου . Τωρα απο 1.8Τ και πανω δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ( εκτος και αν αυτος που το οδηγει δεν εχει την ικανοτητα να προσπερασει ) .
Ποιας σχολης ρε φιλε?? για πες.. ενα καρο ειναι με 790 κιλα Παρακατω... παρακατω.. μην τα λετε αυτα παραεξω η αν τα λετε σε τερμα ασκετους ! για κανενα Μια ποσο χανεις σε ταχυτητα αν το Ραλλυ ητανε + 500 κιλα ξερεισ τι χρονους θα εκανε? το 10.4 της 318 θα ητανε ενα μακρυνο ονειρο!

οσο γιατο αουντι μπορει να εχεις δικιο ειπα απλως τι εχει συμβει ! και ναι το πιστευω πως ολοι οι κουλοι πανε και περνουνε Audi Turbo Νομιζωντας οτι ειναι καποιο Super car! παντος και το Α4 γιατι μαρεσει να προκαλω του αναβα και αλαρμ και διανησαμε αρκετη αποσταση και ητανε Πισω μου. δεν θελω να δημιουργο εντυπωσεις αλλα εδω ειναι το μονο φορουμ που λετε οτι το 318 σερνεται κανει διχνει δεν μπορει να κανει στροφυλικια κτλπ εχω 318 1895 με 18ρες γνησιο καλα συντιρημενο και η στροφες ολες σχεδον ειναι με κωλους ! πραγματικα αν δεν το εχετε πιασει μην λετε οτι θελεται και εγω ξερω καποιον που λεει οτι η μ3 δεν παει ...αχαχ..
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 26-02-14, 08:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε, συγνώμη...

Παριστάνεις τον ''ειδήμονα'' περί αυτοκίνησης και δεν έχεις ιδέα περί γαλλικής σχολής αυτοκίνησης (κυρίως περί μικρών πολύ ικανών αυτοκινήτων, ειδικά σε στενούς τεχνικούς οδηγικά δρόμους).

Κοιτάς το εργοστασιακό 0-100 για να συγκρίνεις επιδόσεις αυτοκινήτων, λές και μια διαφορά 0.2'' έχει νόημα ή και καποιες φορές επιτυγχάνεται δυσκολότερα σε ένα αυτοκίνητο από ένα άλλο.

Το 106 rallye είναι εντελώς διαφορετικό σε επιδόσεις και συμπεριφορά στα σημεία ανάλογα με το άν είναι πρώτη γενιά 13άρι, δεύτερη γενιά 1.6 8v ή 16v. (όπου εντελώς ενημερωτικά πάλι, οι εργοστασιακές επιδόσεις ήταν για το 0-100 σε 1.3 8v: 9.6'', 1.6 8v: 9.1, 1.6 16v: 8.5 περίπου γιατί έπαιζαν από 8.1-8.7)

Βασικά ναι, είναι ένα αυτοκίνητο 850-950kg ανάλογα την έκδοση και από παθητική ασφάλεια δεν έχει σχέση με ένα E46 1450 κιλών. (και το 1.9 8v δεν σέρνεται, δεν είναι γρήγορο, κινείται σβέλτα και ικανοποιητικότατα).

Η συμπεριφορά στο οδόστρωμα επίσης (ειδικά για ένα 106), είναι θέμα ρυθμίσεων και φυσικά...οδηγού όπου το άμεσο 106 με τους ημιυστερούντες βραχίονες πίσω, θέλει ικανότητα για να οδηγηθεί όπως μπορεί.
Και μπορεί πολύ...........

Δεν έχεις όρεξη να συζητήσεις (πραγματικά) και να μάθεις (και από τα λεγόμενα σου, το έχεις ανάγκη).

Μοιάζει σαν κάποιον που μπήκε στην καφετέρια του χωριού και μιλάει ακατάπαυστα....νομίζοντας ότι παραδίδει μαθήματα στο πανεπιστήμιο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 26-02-14, 09:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τα ίδια ακριβώς πράγματα τα έχω πεί και τα λέω και εγώ..
αλλά με διαφορετικό πρίσμα εντελώς και σε διαφορετικές συνθήκες..
Οταν κάποιος πεί οτι το μοτέρ του πεζώ είναι καλύτερο, ανταπαντώ ότι
αν το βάζαμε στην καρότσα του BMW θα σερνόταν.
Οπως λέω πάντα, οτι οι επιδόσεις επιτάχυνσης απο στάση, είναι οι πλέον άχρηστες μετρήσεις.
Το αυτοκίνητο για εμένα δεν είναι για να πηγαίνει φανάρι φανάρι.
Αλλά για εμένα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 26-02-14, 12:22
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, συγνώμη...

Παριστάνεις τον ''ειδήμονα'' περί αυτοκίνησης και δεν έχεις ιδέα περί γαλλικής σχολής αυτοκίνησης (κυρίως περί μικρών πολύ ικανών αυτοκινήτων, ειδικά σε στενούς τεχνικούς οδηγικά δρόμους).

Κοιτάς το εργοστασιακό 0-100 για να συγκρίνεις επιδόσεις αυτοκινήτων, λές και μια διαφορά 0.2'' έχει νόημα ή και καποιες φορές επιτυγχάνεται δυσκολότερα σε ένα αυτοκίνητο από ένα άλλο.

Το 106 rallye είναι εντελώς διαφορετικό σε επιδόσεις και συμπεριφορά στα σημεία ανάλογα με το άν είναι πρώτη γενιά 13άρι, δεύτερη γενιά 1.6 8v ή 16v. (όπου εντελώς ενημερωτικά πάλι, οι εργοστασιακές επιδόσεις ήταν για το 0-100 σε 1.3 8v: 9.6'', 1.6 8v: 9.1, 1.6 16v: 8.5 περίπου γιατί έπαιζαν από 8.1-8.7)

Βασικά ναι, είναι ένα αυτοκίνητο 850-950kg ανάλογα την έκδοση και από παθητική ασφάλεια δεν έχει σχέση με ένα E46 1450 κιλών. (και το 1.9 8v δεν σέρνεται, δεν είναι γρήγορο, κινείται σβέλτα και ικανοποιητικότατα).

Η συμπεριφορά στο οδόστρωμα επίσης (ειδικά για ένα 106), είναι θέμα ρυθμίσεων και φυσικά...οδηγού όπου το άμεσο 106 με τους ημιυστερούντες βραχίονες πίσω, θέλει ικανότητα για να οδηγηθεί όπως μπορεί.
Και μπορεί πολύ...........

Δεν έχεις όρεξη να συζητήσεις (πραγματικά) και να μάθεις (και από τα λεγόμενα σου, το έχεις ανάγκη).

Μοιάζει σαν κάποιον που μπήκε στην καφετέρια του χωριού και μιλάει ακατάπαυστα....νομίζοντας ότι παραδίδει μαθήματα στο πανεπιστήμιο.
ποια σχολη ?? πραγματικα οταν ακους τετια ειναι για γελια .....! μεχρι 870 κιλα πηγενε το ραλλυ του 2000 και μετα Ενημερωτηκα ! και ειναι κουβαδακι παλι ενημερωτηκα ! αν λεμε αυτοκινητο εναν κουβα με ροδες 15ρες και βαρος υληκων 870 κιλα οκ! τωρα αν πρεπει να εισαι χερας η οχι ειναι αποψη σου η δικια μου αποψη ειναι οτι ειναι ενα αυτοκινητο που ειναι φτηνο προσφερεται για καγκουρες με λιγα Ε αν νομιζεις εσυ οτι ετσ ειναι τα καλα αμαξια παρε ενα καροτσακι του μαρινοπουλου βαλε μοτερ Λιφαν 125cc να δεις και 0.5 στα 100!
οσο για ενα στησιμο που ειπες που να δεις αμα στησεις και ενα σοβαρο αμαξι τι απολαυση δινει...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 26-02-14, 12:25
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ίδια ακριβώς πράγματα τα έχω πεί και τα λέω και εγώ..
αλλά με διαφορετικό πρίσμα εντελώς και σε διαφορετικές συνθήκες..
Οταν κάποιος πεί οτι το μοτέρ του πεζώ είναι καλύτερο, ανταπαντώ ότι
αν το βάζαμε στην καρότσα του BMW θα σερνόταν.
Οπως λέω πάντα, οτι οι επιδόσεις επιτάχυνσης απο στάση, είναι οι πλέον άχρηστες μετρήσεις.
Το αυτοκίνητο για εμένα δεν είναι για να πηγαίνει φανάρι φανάρι.
Αλλά για εμένα..
Σωστος ! αυτο θελω να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 26-02-14, 12:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Άκουσε να δείς παλικάρι μου....

Στα 21 σου δεν μπορείς να κρίνεις τι είναι για γέλια.

Εγώ ασχολούμαι με την αυτοκίνηση περισσότερα χρόνια από όσο ζείς (και πολλοί ακόμα περισσότεροι εδώ μέσα που σου φαίνονται για γέλια αυτά που λένε....)

Είναι ΠΟΛΥ πολύπλευρη η αυτοκίνηση...(όπως και τα περισσότερα θέματα στη ζωή όταν αποφασίζεις να ασχοληθείς σοβαρά μαζί τους).

Πρόσεχε γιατί στο λέω ειλικρινά, την επόμενη φορά που θα πείς ότι κάποιος λέει μπαρούφες, αρλούμπες, τρίχες, ή γελοιότητες θα σε κάνω BAN δια παντώς. (το έχεις ξανακάνει πολλάκις).

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να συζητάς, θα ΜΑΘΕΙΣ περισσότερα από όσα ξέρεις ήδη.

Το ίδιο κάνω και εγώ....και ακόμα μαθαίνω.
Όποιος νομίζει ότι κάποια στιγμή στη ζωή του έφτασε εκεί που δεν μαθαίνει, παρά μόνο ''διδάσκει'', έφτασε στο επίπεδο του γελοίου καθηγητή πανεπιστημίου (συνήθως ηλικιωμένος) που το μισό πανεπιστήμιο τον μισεί, και το άλλο μισό τον κοροϊδεύει...

(Το παράδειγμα δεν ισχύει για όλους, αλλά το έχω συναντήσει αρκετές φορές).
Όταν δε, ο άνθρωπος που του συμβαίνει, ΔΕΝ έχει και το πάντα ΥΨΗΛΟ επίπεδο του ''καθηγητή πανεπιστημίου'', τότε απλά είναι μια φιγούρα για σατιρική εκπομπή...

Εντελώς φιλικά.....αλλιώς δεν θα καθόμουν να γράφω και να χάνω την ώρα μου...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.