Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-09, 11:36
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Ε92 - Ρετάρισμα μηχανής

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε πολλούς αλλά γιά κάποιο λόγο το περνάνε ντούκου .
Και βέβαια συμφωνώ με τον φίλο Chalyps , ότι το αυτοκίνητο μας δίνει τόσα που αυτό το μικρο-defect που συμβαίνει μιά στις τόσες δεν πρέπει να μας χαλάει , αλλά είναι και το γαμώτο .
Ασε που όταν συμβαίνει και έχω την γυναίκα μου μαζύ , μου πετάει εκείνο το " άντε πάλι " που μου την δίνει .
Είπα λοιπόν να δώσω κάποιο τέλος σ' αυτή την εκκρεμότητα και πήγα στο Σπανό Συγγρού (από εκεί αγοράζω όλα τα BMW μου ) .

Πάντα παρουσία μου ,

1. Κάνουν update το νέο λογισμικό , όχι του Ιουλίου 2008 , αλλά το καινούριο .
2. Ξεκινάνε το διαγνωστικό (εγκέφαλο) . Παρουσιάζει "αφλογιστία" ένας κύλινδρος (αυτή είναι ή ορολογία) . Ολα τα άλλα τέλεια .
3. Αλλάζουν μπεκ στον κύλινδρο
4. Ξαναξεκινάνε το διαγνωστικό . Ο κύλινδρος ΟΚ . ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ .

Μένει να δούμε , και θα ενημερώσω μετά από κάποια χιλιόμετρα . Δεν ξέρω άν ήταν η ιδέα μου , αλλά στα λίγα χ/μετρα μέχρι το σπίτι μου σαν να ήταν διαφορετική η συμπεριφορά
του αυτοκινήτου γενικά και πιό αστραπιαία η ανταπόκριση της μηχανής . Ιδέα μου ?
Θα συνιστούσα στους φίλους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα , να πηγαίνουν σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία , κατά προτίμηση τους εμπόρους που έχουν κατάλληλα συνεργεία
και τον απαραίτητο εξοπλισμό γιά την ασφαλή διαπίστωση της αιτίας και λύσης του όποιου προβλήματος . Αλλωστε τα περισσότερα Ε92 είναι ακόμα μέσα στη εγγύηση . Δεν στοιχίζει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-09, 12:08
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Εκανες πολύ καλά.
Κατα το Πάσχα θα το πάω για το πρώτο του σερβις (και εγώ στον Σπανο που το πήρα) και θα του ζητήσω να μου περάσουν το νέο λογισμικό , και μάλιστα θα το θέσω και εγώ το ζήτημα να κάνουν κάτι ώστε να τελειώσει το μόνο ¨μελανό¨ σημείο της μπέμπας μου μέχρι τώρα.
Eνημέρωνέ μας.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-09, 12:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Έχει αναφέρει και άλλος φίλος εδώ μέσα πως λύθηκε το πρόβλημα με αλλαγή μπεκ + επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου σε Ε92 320
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-09, 13:18
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει αναφέρει και άλλος φίλος εδώ μέσα πως λύθηκε το πρόβλημα με αλλαγή μπεκ + επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου σε Ε92 320
Εγώ δεν ανέφερα πως το πρόβλημα μου λύθηκε . Θα πρέπει να κάνω κάποια χιλιόμετρα πριν κάνω υπεύθυνη αναφορά γιά πληροφόρηση των φίλων σε ότι αφορά την συγκεκριμένη διάγνωση .
Αλλωστε όπως μου ανέφεραν , σε άλλες περιπτώσεις (Ε92) η διάγνωση του εγκέφαλου γιά το ρετάρισμα ήταν διαφορετική και όχι αφλογιστία κυλίνδρου , που σαν πρώτο μέτρο είναι η αλλαγή μπεκ .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-09, 20:18
Το avatar του χρήστη maris7
maris7 Ο χρήστης maris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2007
Μηνύματα: 471
maris7 is on a distinguished road
στο δικο μου πλεον λυθηκε το προβλημα με αλλαγή μπεκ + επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου απλως το πηγα 3-4 φορες και ολα οκ(απλως το λογισμικο που λυνει το προβλημα ηρθε πριν 1,5 μηνα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-09, 13:44
verizon Ο χρήστης verizon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-06-2008
Μηνύματα: 16
verizon is on a distinguished road
Δηλαδη πιο ειναι το προβλημα σας?? Εμενα ειχε προβλημα και δουλεψε σαν τρικυλιδρο μια εβδομαδα μετα την αγορα του! Το πηγα και μου καναν αναβαθμιση. Αυτο εγινε τον περασμενο νοεμβριο! Απο τοτε δεν μου εβγαλε προβλημα αλλα οταν το ξεκιναω και αφηνω σταδιακα το συμπλεκτη τρεμει αρκετα και σε καποιο σημειο του γκαζιου κανει κατι σαν τρεμοπεγμα στην επιταχινση! Το ανεφερα αν και δεν το θεωρισα ανησιχιτικο και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο την ποιοτητα του καυσιμου!! Σημειωτεο οτι βαζω απο ενα βενζιναδικο και βαζω μονο v-power.
Τι προτηνετε? Υπαρχει προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-09, 13:48
Το avatar του χρήστη ΓΙΑΝΝΗΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Μηνύματα: 860
ΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enoughΓΙΑΝΝΗΣ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από verizon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη πιο ειναι το προβλημα σας?? Εμενα ειχε προβλημα και δουλεψε σαν τρικυλιδρο μια εβδομαδα μετα την αγορα του! Το πηγα και μου καναν αναβαθμιση. Αυτο εγινε τον περασμενο νοεμβριο! Απο τοτε δεν μου εβγαλε προβλημα αλλα οταν το ξεκιναω και αφηνω σταδιακα το συμπλεκτη τρεμει αρκετα και σε καποιο σημειο του γκαζιου κανει κατι σαν τρεμοπεγμα στην επιταχινση! Το ανεφερα αν και δεν το θεωρισα ανησιχιτικο και μου ειπαν οτι μαλλον ειναι απο την ποιοτητα του καυσιμου!! Σημειωτεο οτι βαζω απο ενα βενζιναδικο και βαζω μονο v-power.
Τι προτηνετε? Υπαρχει προβλημα?
Να ξαναπας και να ζητησεις να σου το φτιαξουν, τωρα τελευταια παιζει πολυ η δικαιολογια με της βενζινες!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-09, 14:16
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Ρε παιδιά και εμένα έχει συμβεί 4-5 φορές να τρέμει στο άφημα του συμπλέκτη... Θα το αναφέρω και στο thread 'ημερολόγιο εντυπώσεων'
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-09, 19:05
Το avatar του χρήστη geobas
geobas Ο χρήστης geobas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Μηνύματα: 125
geobas is on a distinguished road
Σε ότι με αφορά ,

Δεν μου ανέφεραν καθόλου πρόβλημα βενζίνης . Αυτό παίζει στα μικροσυνεργεία .
Το βάζουν στον εγκέφαλο και εκεί φαίνεται τι παίζει . Η αναβάθμηση από μόνη της δεν κάνει τίποτα αν υπάρχει πρόβλημα .
Τέταρτη μέρα σήμερα , έκανα αρκετά χ/μετρα , μέσα στην πόλη , παραλιακή και ΕΟ , μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα .
Συνιστώ σε όσους έχουν ανάλογο πρόβλημα να πάνε σε σωστό εξουσιοδοτημένο συνεργείο με σωστές εγκαταστάσεις και εγκέφαλο ΒMW και να ζητήσουν να περάσει
το αυτοκίνητο από το διαγνωστικό .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geobas : 09-02-09 στις 19:13
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-09, 20:49
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Πραγματικά ελπίζω να μη σου ξανακάνει κάποιο πρόβλημα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.