Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-09, 04:31
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Wink 10 + 1 μικρά μυστικά για Ε36

10 + 1 μικρά μυστικά για Ε36 που βρήκα στο internet, αλλά και εδώ στο forum διάσπαρτα και αποφάσισα να τα συγκεντρώσω και μεταφράσω. Σίγουρα τα περισσότερα θα δουλεύουν και σε άλλες σειρές και μοντέλα, όμως τα παρακάτω δοκιμάστηκαν σε Ε36 του '95. Επειδή αφορούν όλα τα Ε36, ας μεταφερθεί αλλού το thread αν είναι απαραίτητο.

1. Ένταση ηχοσυστήματος ανάλογα με την ταχύτητα, στα μοντέλα με Harman Kardon ηχοσύστημα.
(Δεν έχω Harman Kardon, οπότε ας μας διαφωτίσει κάποιος αν ισχύει αυτό)

2. Οι υαλοκαθαριστήρες αλλάζουν την λειτουργία τους ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος.
α) Το λεβιεδάκι επιλογής στην πρώτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν διακοπτόμενα όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και σταματούν εντελώς όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
β) Το λεβιεδάκι επιλογής στην δεύτερη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με μέτρια ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν στην διακοπτόμενη λειτουργία όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
γ) Το λεβιεδάκι επιλογής στην τρίτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με maximum ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν σε λειτουργία μέτριας συνεχόμενης έντασης όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
(Ισχύουν οι παραπάνω λειτουργίες ακριβώς έτσι)

3. Όταν κλειδώνουμε τις πόρτες με το κλειδί γυρίζοντας το προς τα δεξιά, αν το κρατήσουμε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω γυρισμένο δεξιά, τα παράθυρα και η ηλιοροφή κλείνουν.
(Ισχύει για τα παράθυρα, ηλιοροφή δεν έχω για να το τσεκάρω. Μερικοί αναφέρουν και το αντίστροφο δηλαδή στο ξεκλείδωμα των θυρών κρατώντας το κλειδί αριστερά, τα παράθυρα ανοίγουν. Σε μένα μόνο το κλείσιμο δούλεψε.)

4. Τιμόνι ρυθμιζόμενο καθ' ύψος.
(Σε εμένα πάντως δεν βρήκα κάποιο λεβιεδάκι για ρύθμιση. Μάλλον δεν το έχουν όλα τα μοντέλα ή εγώ στραβώθηκα! Βοήθεια κανείς

5. Κρυμμένες λειτουργίες και ενδείξεις στο On Board Computer (OBC) και στο panel του ψηφιακού clima, για όσους έχουν.
(Εγώ δεν έχω OBC και ψηφιακό clima αλλά ξέρω πως ισχύουν. Ας τις γράψει κάποιος που τις γνωρίζει και τις έχει καταφέρει.)
+ Επίσης πατώντας το λεβιεδάκι των φλας προς την μεριά του τιμονιού, αλλάζουμε τις διαθέσιμες λειτουργίες στην οθόνη του OBC.

6. Θερμαινόμενοι καθρέπτες.
(Ισχύει, αγγίζοντας το τζαμάκι τους το καταλαβαίνεις)

7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)

8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

9. Στο κοντέρ κι ακριβώς κάτω από τον αριθμό της τελικής (260 π.χ.), έχει κάτι που μοιάζει με led. Τελικά αυτό είναι αισθητήρας μέτρησης φωτός και η δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού του καντράν, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Ισχύει και υπάρχει αυτό, αλλά εγώ νόμιζα πως ήταν led και άναβε σε απαγορευτικές ταχύτητες που ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω!!)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/980...todim02em8.jpg

10. Υπάρχει κι άλλος ένας αισθητήρας μέτρησης φωτός και βρίσκεται πάνω στο panel του ψηφιακού clima. Δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού των καντράν του clima και του OBC, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Προφανώς ισχύει όμως εγώ δεν έχω φηφιακό clima, οπότε ας μας πει κάποιος από αυτούς που έχουν)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/650...todim01ex8.jpg

+ 1. Κάτι που διάβασα εδώ μέσα σε ένα παλιό thread (του Stelmaniac αν θυμάμαι καλα) και νομίζω πως αξίζει να το ξέρει κανείς, μιας και δούλεψε και σε μένα.
Τα προβλήματα που παρουσιάζονται μετά από καιρό στους μηχανισμούς των παραθύρων στα Ε36 είναι γνωστά. Επειδή οι τύποι των προβλημάτων που παρουσιάζουν συχνά οι συγκεκριμένοι μηχανισμοί είναι δυό - τρείς, να πω πως αναφέρομαι σε αυτόν όπου ανεβάζοντας το παράθυρο, αυτό σε κάποιο ή κάποια σημεία σκαλώνει και γυρίζει μερικούς πόντους κάτω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όσο χειροτερεύει μπορεί να καταντήσει σωστό βάσανο, μιας και τα σημεία που σκαλώνει γίνονται ολοένα και περισσότερα. Αν πατήσουμε και κρατήσουμε πατημένο τον διακόπτη του παραθύρου στο πρώτο κλικ, όπως και αν πατήσουμε μια φορά στο δεύτερο κλικ για να ανέβει αυτόματα το παράθυρο ως το τέρμα δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα, γιατί το παράθυρο πάλι θα σκαλώνει. Αν όμως κρατήσουμε τον διακόπτη πατημένο στο δεύτερο κλικ, τότε το παράθυρο δεν σκαλώνει πουθενά!! Ιδιαίτερα χρήσιμο για να μην τεντώνουν τα νεύρα σου, μέχρι να το πας για φτιάξιμο.

Υ.Γ. Προς αποφυγήν κραξίματος από τους παλαιότερους κι από αυτούς που ήδη γνωρίζουν τα παραπάνω, ενημερώνω πως έχω κάνει search στο forum και γνωρίζω πως αναφέρονται εδώ κι εκεί, ενώ παράλληλα θα ήθελα να τονίσω πως το παρόν thread σαν σκοπό έχει την συγκέντρωση των παραπάνω tips σε ένα μέρος και απευθύνεται κυρίως (αλλά όχι αποκλειστικά), σε νέους ιδιοκτήτες Ε36 όπως εμένα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 19-05-09 στις 04:39
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-09, 09:25
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-09, 09:52
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?
Οι 2 που ελέγχουν τα μπροστινά παράθυρα. Αν τους πατήσεις λίγο, ανεβάζουν/κατεβάζουν όσο είναι πατημένοι. Στην 2η θέση (με ελάχιστη παραπάνω πίεση) ανεβάζουν/κατεβάζουν όλο το παράθυρο μέχρι τέρμα

Παράθεση:
7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)
Και το έψαχνα, καταλήγοντας στο ότι δεν έχει στα φώτα λειτουργία parking. Μετακινούσα το λεβιέ των φλας πάνω/κάτω απλώς. Δεν είχα ανακαλύψει ότι έχει και άλλη θέση με παραπάνω δυναμη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 22-05-09 στις 18:22 Αιτία: συγχώνευση 2 post
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-09, 09:59
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Ευχαριστώ..Θα το κοιτάξω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-09, 10:53
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Κι όμως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?
Ναι κι όμως οι διακόπτες των παραθύρων αν τους πατήσεις με παραπάνω δύναμη κάνουν κι άλλο ένα κλικ, ακριβώς όπως το κουμπί των ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών. Στο δεύτερο κλικ μπαίνουν στην αυτόματη λειτουργία και το παράθυρο ανεβαίνει ή κατεβαίνει αντίστοιχα μόνο του. Στην αρχή κι εγώ δεν το ήξερα για πολλές μέρες μέχρι που μου το έδειξε παλιός bmw-δάκιας. Κανονικότατο tip λοιπόν και το συγκεκριμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-09, 11:02
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
Μικρή παρατήρηση....

8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

Σε κανένα μοντέλο της μάρκας μας δεν γίνεται αυτό για συγκεκριμένους λόγους...ούτε αν έχεις εργοστασιακό συναγερμό! Η λογική του είναι πως μπορείς να κλειδώσεις το αυτοκίνητο και να αφήσεις μέσα ένα κατοικίδιο ή ακόμα και ένα βρέφος σε καθισματάκι (για σύντομο χρονικό διάστημα ελπίζω), και με τα παράθυρα μισόκλειστα ώστε να αερίζεται επαρκώς η καμπίνα των επιβατών!

Όσο για τον διακόπτη των παραθύρων, κρατώντας τον διακόπτη στην 2η θέση (πέρα απο το να κλείσουμε το παράθυρο) ακυρώνουμε την προστασία παγίδευσης...πχ σε μια περίπτωση που κάποιος προσπαθεί βιαίως να μπεί στο αυτοκίνητό μας απο το ανοιχτό παράθυρο....

Πολύ καλή δουλειά πάντως ...εύγε....
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-09, 11:02
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Για τους θερμαινόμενους καθρέπτες δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ. Για το φλάς μια μέρα το κατέβασα κάτω με δύναμη και ακούστηκε ενα κρακ και νόμιζα οτι το έσπασα. Που να ήξερα όμως...

Και αυτό με το κοντέρ νόμιζα οτι ήταν κάτι σαν check engine ή οτι άναβε όταν τερμάτιζε το κοντέρ... Είδες τι μαθαίνει κανείς?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-09, 11:12
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlahopilot Εμφάνιση μηνυμάτων
8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

Σε κανένα μοντέλο της μάρκας μας δεν γίνεται αυτό για συγκεκριμένους λόγους...ούτε αν έχεις εργοστασιακό συναγερμό! Η λογική του είναι πως μπορείς να κλειδώσεις το αυτοκίνητο και να αφήσεις μέσα ένα κατοικίδιο ή ακόμα και ένα βρέφος σε καθισματάκι (για σύντομο χρονικό διάστημα ελπίζω), και με τα παράθυρα μισόκλειστα ώστε να αερίζεται επαρκώς η καμπίνα των επιβατών!

Πολύ καλή δουλειά πάντως ...εύγε....
Κι εμένα κουλό τελείως μου φάνηκε, όμως το έχω δει σε δύο ή τρία διαφορετικά ξένα sites. Ίσως να ισχύει σε κάποιες Αμερικάνικες εκδόσεις ποιός ξέρει. Το πιθανότερο είναι πως δεν ισχύει πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-09, 12:52
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
εμενα με τον συναγερμο κλεινουν τα παραθυρα παιδια παντως και δεν ειναι αμερικανικη εκδοση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-09, 13:45
Το avatar του χρήστη E36-Hartge
E36-Hartge Ο χρήστης E36-Hartge δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 521
E36-Hartge will become famous soon enough
Σε όλα δουλεύουν απλά μετά το κλείδωμα ξαναγυρνάμε το κλειδί και το κρατάμε εκεί μέχρι όσο θέλουμε να ανεβάσουμε τα παράθυρα.
Δεν είναι απαραίτητο να κλείσουν τελείως όσο θέλουμε τα ανεβάζουμε.
Εμένα π.χ δεν έχει συναγερμό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.