Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-01-12, 21:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άνοιξε το link και κατέβα λίγο,έχει αναλυτικές φωτό.
http://forums.bimmerforums.com/forum....php?t=1292809
Κατάλαβα.. Αλλο λέμε,
εσύ λές το αρσενικό καρέ που βιδώνει πάνω στο τερματικό του σταυρού..
Νόμισα λές, στον επεκτινόμενο άξονα, οτι στο φώλιασμα του αρσενικού με το θηλυκό
καρέ έχει βίδα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-12, 23:37
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Aλλάξατε κομμάτια και κάνατε και καλύτερο ζύγισμα απο το εργοστασιακό και πάλι έτρεμε???
Κάπου δεν κολλάει το όλο αυτό εγχείρημα....
Μετά τη "βελτίωση" έτρεμε ... όσο ήταν μαμά ήταν μια χαρά ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-12, 23:04
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Κάθε είδους απορία περι κεντρικού άξονα ευπρόσδεκτες...

Να μαθαίνουμε κιόλας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-12, 15:16
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Ο κεντρικός αποτελείται απο δύο κομμάτια (άξονες)...

Απορία: Σε όλα τα εξακύλινδρα το κομμάτι του κεντρικού άξονα απο τη μέση και πίσω που δένει στο διαφορικό είναι τα ίδια????

Ανάλογα με το σασμάν 5άρι ή 6άρι διαφοροποιήται το εμπρός κομμάτι μόνο,αυτό που δένει στο σασμάν????
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-12, 07:22
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis E46 Cabrio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κεντρικός αποτελείται απο δύο κομμάτια (άξονες)...

Απορία: Σε όλα τα εξακύλινδρα το κομμάτι του κεντρικού άξονα απο τη μέση και πίσω που δένει στο διαφορικό είναι τα ίδια????

Ανάλογα με το σασμάν 5άρι ή 6άρι διαφοροποιήται το εμπρός κομμάτι μόνο,αυτό που δένει στο σασμάν????
Βασικα εχουν αλλο μηκος, για παραδειγμα στα 330, αυτος απο το 5αρι χειροκινητο σασμαν ειναι 1550MM, ενω αυτος απο το 6αρι χειροκινητο 330 ειναι 1444MM... Τωρα, για το αν διαφερουν στο μπροστα ή στο πισω κομματι, δεν το ξερω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-13, 20:24
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Σήμερα πήγα για σέρβις.

Ο Μηχανικός μου είπε ότι καλό θα ήταν να αλλαχθεί ο σύνδεσμος κεντρικού άξονα την επόμενη φορά (δείχνει σημάδια φθοράς). Από ότι καταλαβαίνω ο συγκεκριμένος είναι φτιαγμένος από πλαστικό. Ενδεικτικά μου αναφέρθηκε ότι το κόστος του είναι μικρό (σαν ανταλλακτικό), αλλά έχουμε και τα εργατικά. Μου ανέφερε κόστος ~120 ευρώ. Σχόλιο; Λογική τιμή;

Επίσης ξέρει κάποιος τον κωδικό του συγκεκριμένου συνδέσμου (BMW Z3, 2.0, 2000) για τον βρω στο realoem;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-04-13, 11:33
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
O σύνδεσμος κεντρικού για Ε36 κάνει στην αντιπροσωπεία ~90€. Τόσο θα κάνει περίπου κ του Ζ3. Αν ο τύπος εννοούσε 120 με γνήσιο ανταλλακτικό, μην το λες ούτε του παπά. Τζάμπα είναι.

Γιατί δεν είναι απλά 6 βίδες να βάλει κ να βγάλει. Πρέπει πρώτα να βγει ο άξονας μετάδοσης, που σημαίνει και αφαίρεση εξάτμισης. Η εργασία για αυτή τη δουλειά σε εξειδικευμένο ξεκινάει το λιγότερο από 35-40€.....
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-04-13, 13:22
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
O σύνδεσμος κεντρικού για Ε36 κάνει στην αντιπροσωπεία ~90€. Τόσο θα κάνει περίπου κ του Ζ3. Αν ο τύπος εννοούσε 120 με γνήσιο ανταλλακτικό, μην το λες ούτε του παπά. Τζάμπα είναι.

Γιατί δεν είναι απλά 6 βίδες να βάλει κ να βγάλει. Πρέπει πρώτα να βγει ο άξονας μετάδοσης, που σημαίνει και αφαίρεση εξάτμισης. Η εργασία για αυτή τη δουλειά σε εξειδικευμένο ξεκινάει το λιγότερο από 35-40€.....
Ευχαριστώ και εδώ!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-01-14, 20:45
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Question

Λοιπον..
Σημερα μπηκε μεσα το αμαξι για να μπει επιτελους η γεφυρα του Μ3 που εχω εδω και 2 μηνες σχεδον στην αποθηκη..

Ειχα παρει απο τον φιλο Θαναση (M54 POWER) το πισω κομματι του αξονα του Μ3 το οποιο φορουσε στο δικο του, επισης 330Ci 5αρι χειροκινητο με αξονα Μ3 πισω, οποτε το πισω κομματι ηταν ετοιμο κομμενο-ραμμενο-ζυγοσταθμισμενο, για να το βαλω.. τον οποιο ευχαριστω κιολας που μου τον εδωσε free..

Διαπιστωνω ομως οτι δεν ταιριαζει, διοτι ο δικος μου κεντρικος ειναι διαφορετικος..
Και λεω τωρα.. μηπως ειναι διαφορετικος επειδη εμενα ηταν απο αυτοματο η μετατροπη? Ο αξονας μου βεβαια λεει πανω με μαρκαδορο 330Ci 5 speed..

http://bmwfans.info/parts-catalog/E4...elocity_joint/
Εδω φαινεται οτι ειναι διαφορετικος στα αυτοματα 330 απο τα 5αρια μανιουαλ..
Στα αυτοματα σασμαν ειναι κοντυτερος ο κεντρικος..
L=1403MM auto
L=1550MM manual

Δειτε και τις φωτο να καταλαβετε πως ειναι ο κεντρικος μου.. και πως ειναι το πισω κομματι του Μ3..
Εμενα δεν φαινεται να εχει αυτο το παξιμαδι που "λυνει" ο κεντρικος του Μ3 στα 2..





Οποτε πιστευω οτι εχω 2 λυσεις..

1) Να κρατησω τον κεντρικο που εχω τωρα και να γινει κοψε ραψε ζυγοσταθμιση το πισω κομματι απο τον αξονα του Μ3..
2) Να βρω εναν αξονα απο 5αρι χειροκινητο 6κυλινδρο και να χρησιμοποιησω το μπροστα κομματι..

Για πειτε..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg securedownload.jpg (109,4 KB, 79 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg securedownload (1).jpg (123,0 KB, 81 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-02-15, 21:37
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Ερώτηση:

Κορωνοπήνιο από μικρό καβούκι (168mm) 4 κύλινδρου μοντέλου είναι το ίδιο με το μεγάλο καβούκι (188mm) 6 κύλινδρου μοντέλου...

Και τα δύο διαφορικά με 3.38 βήμα???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.