Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-14, 14:46
aproios Ο χρήστης aproios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-03-2012
Μηνύματα: 7
aproios is on a distinguished road
E46 ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ME N42B20

Γειά σε όλους
Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει (ή γνωρίζει κάποιον που θα δώσει λύση) στα παρακάτω προβλήματα που με ταλαιπωρούν πάνω από χρόνο.
Έχω ένα Ε46 του 2002 με δίλιτρο valvetronic N42B20
1. Άλλαξα τον κινητήρα πριν από 1 χρόνο (μεταχειρισμένο) επειδή έσπασε (??? μια τρύπα να!!!) ο προηγούμενος. Μετά από δύο μήνες (και ενώ είχα αλλάξει συμπλέκτη πριν 1,5 χρόνο) μου έβγαλε πρόβλημα στον συμπλέκτη (δεν ενέπλεκε 1η, 2η - λιγότερο δύσκολα - και όπισθεν). Αντικαταστάθηκε ο συμπλέκτης και μετά από δύο μήνες παρουσίασε το ίδιο. Μου είπαν ότι ήθελε αλλαγή βολάν (το άλλαξα και αυτό). Μετά από 2 μήνες πάλι (ή 2 - 3 χιλ. χλμ) ξανά το ίδιο. Αποφάνθηκαν (εξουσιοδοτημένο συνεργείο πάντα) ότι φταίει ο κινητήρας που απορυθμίζει τον συμπλέκτη, οπότε μόνη λύση ήταν η αλλαγή (ξανά) του κινητήρα χωρίς όμως να είναι βέβαιο ότι θα λυθούν τα προβλήματά μου.
2. Άλλο πρόβλημα είναι ένας περίεργος θόρυβος που κάνει ο κινητήρας κατά την εκκίνηση (για δύο περίπου δευτερόλεπτα) σαν να ξεκινάει με δύο κυλίνδρους και μετά αμέσως στρώνει. Μου είπαν ότι θέλει αλλαγή η αντλία λαδιού (και αυτό χωρίς να είναι βέβαιο)
Η σίγουρη πρότασή τους ήταν ή να βάλω καινούργιο κινητήρα κομπλέ (???????) ή να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο με άλλο.
Δεν θέλω να το πετάξω, να το φτιάξω. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-14, 14:58
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aproios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους
Παιδιά όποιος μπορεί να βοηθήσει (ή γνωρίζει κάποιον που θα δώσει λύση) στα παρακάτω προβλήματα που με ταλαιπωρούν πάνω από χρόνο.
Έχω ένα Ε46 του 2002 με δίλιτρο valvetronic N42B20
1. Άλλαξα τον κινητήρα πριν από 1 χρόνο (μεταχειρισμένο) επειδή έσπασε (??? μια τρύπα να!!!) ο προηγούμενος. Μετά από δύο μήνες (και ενώ είχα αλλάξει συμπλέκτη πριν 1,5 χρόνο) μου έβγαλε πρόβλημα στον συμπλέκτη (δεν ενέπλεκε 1η, 2η - λιγότερο δύσκολα - και όπισθεν). Αντικαταστάθηκε ο συμπλέκτης και μετά από δύο μήνες παρουσίασε το ίδιο. Μου είπαν ότι ήθελε αλλαγή βολάν (το άλλαξα και αυτό). Μετά από 2 μήνες πάλι (ή 2 - 3 χιλ. χλμ) ξανά το ίδιο. Αποφάνθηκαν (εξουσιοδοτημένο συνεργείο πάντα) ότι φταίει ο κινητήρας που απορυθμίζει τον συμπλέκτη, οπότε μόνη λύση ήταν η αλλαγή (ξανά) του κινητήρα χωρίς όμως να είναι βέβαιο ότι θα λυθούν τα προβλήματά μου.
2. Άλλο πρόβλημα είναι ένας περίεργος θόρυβος που κάνει ο κινητήρας κατά την εκκίνηση (για δύο περίπου δευτερόλεπτα) σαν να ξεκινάει με δύο κυλίνδρους και μετά αμέσως στρώνει. Μου είπαν ότι θέλει αλλαγή η αντλία λαδιού (και αυτό χωρίς να είναι βέβαιο)
Η σίγουρη πρότασή τους ήταν ή να βάλω καινούργιο κινητήρα κομπλέ (???????) ή να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο με άλλο.
Δεν θέλω να το πετάξω, να το φτιάξω. Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
Για αρχή άλλαξε συνεργείο και μετά βλέπεις τι κάνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-14, 15:01
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aproios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σίγουρη πρότασή τους ήταν ή να βάλω καινούργιο κινητήρα κομπλέ (???????) ή να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο με άλλο.
Πάλι καλά που ήταν σίγουροι ακόμα και σε αυτή την εύκολη "λύση"...απίστευτοι οι Έλληνες "μηχανικοί" για ακόμα μια φορά...

Μακάρι να λυθούν τα προβλήματά σου, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-14, 15:04
aproios Ο χρήστης aproios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-03-2012
Μηνύματα: 7
aproios is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή άλλαξε συνεργείο και μετά βλέπεις τι κάνεις...
Άλλαξα δύο αλλά δεν βρίσκω άκρη. Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του (κάνουν διάγνωση με τα μάτια) και δεν εμπιστεύομαι κανένα (βλέπεις δεν εγγυούνται τίποτε). Την αρχική ζημιά από συνεργείο την έπαθα (προβληματικό φίλτρο λαδιού με αποτέλεσμα να μην λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-14, 15:09
aproios Ο χρήστης aproios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-03-2012
Μηνύματα: 7
aproios is on a distinguished road
Γνωρίζει κανείς να μου υποδείξει κάποιον στην Θεσσαλονίκη ο οποίος να μπορεί να μετρήσει τουλάχιστον τον κινητήρα μου για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι εντάξει? Νομίζω από εκεί πρέπει να αρχίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-14, 16:40
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Η μόνη σωτηρία για εσένα είναι να συναντήσεις από κοντά τον Παναγιώτη (rapid)...
Μόνο αυτός θα σε βοηθήσει!! .-
Το λέω πραγματικά και το εννοώ!! Δεν υπάρχει συνεργείο που να γνωρίζει ακόμα και τώρα με λεπτομέρεια τον Ν42!! Όλοι, κυριολεκτικά όλοι πάνε ψάχνοντας γιατί δεν ξέρουν πραγματικά πώς δουλεύει...
Όποιος έχει αντίρρηση να μου το πει.
Ο Ν42 θέλει μάστορα με @ρχίδι@ και ΟΧΙ @ρχίδι@ μάστορα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-14, 17:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aproios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλαξα δύο αλλά δεν βρίσκω άκρη. Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του (κάνουν διάγνωση με τα μάτια) και δεν εμπιστεύομαι κανένα (βλέπεις δεν εγγυούνται τίποτε). Την αρχική ζημιά από συνεργείο την έπαθα (προβληματικό φίλτρο λαδιού με αποτέλεσμα να μην λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας)
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το θέμα σου..
Το προβληματικό φίλτρο, δεν είναι θέμα συνεργείου..
Η πτώση πίεσης / ροής στο συγκεκριμένο μοτέρ, δεν περνάει απαρατήρητη..
Δεν είχες λαμπάκι αναμμένο μερικά δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση???
Ενδεχομένως σου άναβε και στην πορεία και ξανασβηνόταν..
Το φίλτρο έχει βαλβίδα, σε περίπτωση προβλήματος, και ανοίγει ελεύθερη ροή..
Κάθε πότε άλλαζες φίλτρο λαδιού?
Ποιος έκανε διάγνωση οτι όλη η ζημιά προκλήθηκε απο το φίλτρο?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-14, 08:18
aproios Ο χρήστης aproios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-03-2012
Μηνύματα: 7
aproios is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μόνη σωτηρία για εσένα είναι να συναντήσεις από κοντά τον Παναγιώτη (rapid)...
Μόνο αυτός θα σε βοηθήσει!! .-
Το λέω πραγματικά και το εννοώ!! Δεν υπάρχει συνεργείο που να γνωρίζει ακόμα και τώρα με λεπτομέρεια τον Ν42!! Όλοι, κυριολεκτικά όλοι πάνε ψάχνοντας γιατί δεν ξέρουν πραγματικά πώς δουλεύει...
Όποιος έχει αντίρρηση να μου το πει.
Ο Ν42 θέλει μάστορα με @ρχίδι@ και ΟΧΙ @ρχίδι@ μάστορα!!!!!
Ευχαριστώ Τάσο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-14, 08:24
aproios Ο χρήστης aproios δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-03-2012
Μηνύματα: 7
aproios is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το θέμα σου..
Το προβληματικό φίλτρο, δεν είναι θέμα συνεργείου..
Η πτώση πίεσης / ροής στο συγκεκριμένο μοτέρ, δεν περνάει απαρατήρητη..
Δεν είχες λαμπάκι αναμμένο μερικά δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση???
Ενδεχομένως σου άναβε και στην πορεία και ξανασβηνόταν..
Το φίλτρο έχει βαλβίδα, σε περίπτωση προβλήματος, και ανοίγει ελεύθερη ροή..
Κάθε πότε άλλαζες φίλτρο λαδιού?
Ποιος έκανε διάγνωση οτι όλη η ζημιά προκλήθηκε απο το φίλτρο?
Η διαπίστωση του εξουσιοδοτημένου συνεργείου για το σπάσιμο του κινητήρα ήταν το πρόβλημα στην λίπανση από όπου συμπέραναν ότι πιθανώς το φίλτρο να δημιούργησε προβλήματα. Δεν είχα λαμπάκι, όχι.
Αυτό βέβαια τελείωσε, το θέμα μου είναι τι κάνω με τα τρέχοντα.
Ο Τάσος πιό πάνω μου είπε ότι μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις, αληθεύει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-14, 11:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aproios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαπίστωση του εξουσιοδοτημένου συνεργείου για το σπάσιμο του κινητήρα ήταν το πρόβλημα στην λίπανση από όπου συμπέραναν ότι πιθανώς το φίλτρο να δημιούργησε προβλήματα. Δεν είχα λαμπάκι, όχι.
Αυτό βέβαια τελείωσε, το θέμα μου είναι τι κάνω με τα τρέχοντα.
Ο Τάσος πιό πάνω μου είπε ότι μόνο εσύ μπορείς να βοηθήσεις, αληθεύει?
Φήμες είναι αυτά..
Εναν καφέ τον πίνουμε το Σάββατο το απόγευμα αν θες και τα συζητάμε απο κοντά....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.