Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-17, 17:22
nektariosm Ο χρήστης nektariosm δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 7
nektariosm is on a distinguished road
Αγορά μεταχειρισμένου 118i 2009

Καλησπέρα σας!

Στο ψάξιμο για κάποια 116 σε σχετικά καλή κατάσταση έπεφτα μόνιμα πάνω σε δίλιτρους άσους με λιγότερα χιλιόμετρα και καλύτερη κατάσταση, στην ίδια ή μικρότερη τιμή.

Είμαι σχεδόν έτοιμος λοιπόν για ένα 118i 1998cc 143 bhp του 2009. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει αυτό το μοντέλο να είναι το E81 και να φοράει το μοτέρ N43B20.
Γι' αυτό το μοτέρ δεν βρήκα πολλά για τα προβλήματα που έβγαλε και την αξιοπιστία του γενικά.

Οποιαδήποτε βοήθεια σας ευπρόσδεκτη για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου και τα τυχόν προβλήματα του. (Τα αυτοκίνητα που έχω βρει έχουν περίπου 80.000km)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-17, 21:48
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Καλησπέρα φίλε μου. Το συγκεκριμένο μοτέρ έχει ότι προβλήματα έχει και το 1.6 ΜΕ τα 122 άλογα και ότι προβλήματα έχει και το διλιτρο με τα 170 άλογα. Δες πριν αγοράσεις εάν έχει κάνει ανάκληση στους πολλαπλασιαστες και εάν έχει αντικαταστήσει τα μπεκ καθώς και τον Nox.Επίσης δες Εάν έχει διαρροή ή αντλία κενού στο πίσω μέρος από την κεφαλή καθώς και η φλαντζα από το ψευτοκαπακο των βαλβίδων. Εκεί πονάνε αυτά τα μοτέρ. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα .Κάτι ακόμη. Αφού εισαι πρόθυμος για διλιτρο, γιατί δεν κοιτάς με τα 170 άλογα? Έχει μεγάλη διαφορά στον δρόμο και η διαφορά στην κατανάλωση ισως να γέρνει υπέρ του δυνατοτερου μοτέρ.Φιλικά πάντα σου λέω την γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-17, 22:20
nektariosm Ο χρήστης nektariosm δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 7
nektariosm is on a distinguished road
Πάνο σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Είχε βγει ανάκληση και για τα 3 (πολλαπλασιαστές, μπεκ, ΝΟx);
Μετά την ανάκληση υπήρχαν προβλήματα πλέον απ' αυτά τα τρία;
Θα το πάω άλλωστε για έλεγχο σε κάποιο αντιπρόσωπο, αν δεν τα έχει αλλάξει ο προηγούμενος δεν θα μου τα αλλάξουν εμένα;

Όσο για τα 170hp δεν βρίσκω μέχρι στιγμής κάποιο με λίγα σχετικά χιλιόμετρα και σε αρκετά καλή κατάσταση. Δεν με νοιάζει τόσο πολύ η ιπποδύναμη όσο το να είναι σε πολύ καλή κατάσταση και όσο πιο λίγα χιλιόμετρα γίνεται (άλλωστε ήταν και ο βασικός λόγος που από 116i πήγα σε 118i)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nektariosm : 02-07-17 στις 22:24
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-17, 10:51
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Είχα ένα ε88 Ν43Β20 για 4 χρονια και 50000 χλμ και δεν έβγαλε τίποτα. Πέρα από αυτά που προαναφέρθηκαν, προτίμησε ένα αμάξι που έκανε συχνές αλλαγες λαδιών.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-17, 17:23
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Σαφώς !!!!! Πολύ σημαντικό οι συχνές αλλαγές λαδιών.Όσον αφορά την προηγούμενη ερώτησή σου,η ανάκληση αφορούσε μόνο πολαπλασιαστές και γιατον κωδικό κινητήρα Ν43 ανεξαρτήτως κυβισμού.Τα μπέκ στα άλλαζαν εάν το όχημα ήταν ακόμη στην εγγύηση.
εμένα μου τα έβγαλε περίπου στις 75.000 χιλιόμετρα.Μου τα άλλαξαν όμως σε goodwill μιας και το αυτοκίνητο συντηρούνταν στην αντιπροσωπία και βοήθησαν τα παιδιά απο εκεί.Μετά απο εκεί δεν μου ξαναζήτησε ούτε πολλαπλασιαστές αλλά ούτε και μπέκ.Σημειωτέων οτι μέχρι την ανάκληση των πολλαπλασιαστών είχα αλλάξει δώδεκα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-17, 21:53
nektariosm Ο χρήστης nektariosm δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 7
nektariosm is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ μέχρι στιγμής για τις απαντήσεις σας.

Πάνο κοίταξα και για 2λιτρο με μεγαλύτερη ιπποδύναμη που μου είπες και έχω βρει ένα με τον N46B20 που έβγαζε 150hp και αυτόματο κιβώτιο (δεν έχω βρει κάποιο με 170hp ακόμα.)

Δεν ξέρω αν αυτός είχε τα ίδια θέματα με τον προηγούμενο 2λιτρο που σας είπα και γενικά τι έχετε υπόψιν σας για την αξιοπιστία αυτού του κινητήρα και του κιβωτίου (το αυτόματο αρχικά το φοβήθηκα λίγο αλλά δεν ξέρω αν έχω δίκιο.)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-17, 01:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αυτό το μοτερ δεν ειχε βγαλει τις βλαβες του επομενου 2λιτρου με αμεσο ψεκασμο, που ειχε κυριως σε μπεκ και πολλαπλασιαστες, θελει ελεγχο ομως αν εχει αλλαξει τεντωτηρα καδενας που του ειχε γινει ανακληση. Αν δεν εχει αλλαξει να αλλαχτει άμεσα. Γενικα σε αυτο το μοτερ με τα 150 αλογα δεν εχω ακουσει διαβασει για χοντρες βλαβες, ομως σκεψου οτι στην Ελλαδα δεν κυκλοφορησαν και τοσα πολλα, οποτε το πληθος για δειγματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο. Γενικα πρεπει να ναι πιο καλο μοτερ απ το μικροτερο αδελφακι του με τα 1600κ.εκ. και σαφως λιγοτερο ζημιαρικο απ τον αντικαταστατη του με τα 170.
Εγω αυτο θα διαλεγα παντως, με τα 150 κι ας ειναι πιο παλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-17, 09:27
nektariosm Ο χρήστης nektariosm δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 7
nektariosm is on a distinguished road
Γιάννη σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Το είδα το αυτοκίνητο χθες (ένα 120i του 2006), μου άρεσε πολύ κι έχω καταλήξει σ' αυτό.

Η απάντησή σου μου ενισχύει την επιλογή μου. Μου μένει να γίνει μόνο ο έλεγχος σε αντιπροσωπεία. Ψάχνω μήπως βρω να τον κάνω νωρίτερα από την ερχόμενη Δευτέρα που έχω κλείσει ραντεβού κι' εκεί ελπίζω να δουν αν έχει γίνει η ανάκληση. Αν έχεις υπόψιν σου κάποιο συνεργείο για τον έλεγχο (αλλά και για το πηγαίνω αργότερα) μου λες, μήπως βρω και νωρίτερα να τον κάνω. Μένω Αθήνα νότια.

Το μόνο που είδα οπτικά από το χώρο του κινητήρα είναι αρκετό λάδι πάνω σ ένα δοχείο αριστερά και μπροστά από τον κινητήρα που δεν ξέρω ποιο δοχείο είναι αυτό και από που έχει προέλθει τόσο λάδωμα. Ο ιδιοκτήτης δεν ήξερε να μου απαντήσει.

Προσπαθώ να ψάξω τα πάντα γι' αυτό το αυτοκίνητο από εδώ, νομίζω ότι υπήρχε διαθέσιμο πρέπει να το βρήκα και η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν πολλά, οπότε όπως είπες κι εσύ δεν πρέπει να είχαν πουληθεί αρκετά.

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-17, 13:47
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Εγω πάντως την 116 μου , (ε87 '11 του 2005) με τα 115 άλογα , δεν ξέρω αν θα τον έδινα ποτέ, προτίμησα να δώσω πινακίδες απο να τον πουλήσω κοψωχρονιά που μου ζήταγαν.
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-17, 15:19
alex46 Ο χρήστης alex46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-05-2017
Μηνύματα: 60
alex46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το μοτερ δεν ειχε βγαλει τις βλαβες του επομενου 2λιτρου με αμεσο ψεκασμο, που ειχε κυριως σε μπεκ και πολλαπλασιαστες, θελει ελεγχο ομως αν εχει αλλαξει τεντωτηρα καδενας που του ειχε γινει ανακληση. Αν δεν εχει αλλαξει να αλλαχτει άμεσα. Γενικα σε αυτο το μοτερ με τα 150 αλογα δεν εχω ακουσει διαβασει για χοντρες βλαβες, ομως σκεψου οτι στην Ελλαδα δεν κυκλοφορησαν και τοσα πολλα, οποτε το πληθος για δειγματα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο.
Εγω αυτο θα διαλεγα παντως, με τα 150 κι ας ειναι πιο παλιο.
Γιαννη μιλας για τον N46 b20?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.