Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-02-16, 02:22
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
318is καιει λαδια ?

Γεια χαρα σε ολους...θελω την βοηθεια σας πανω στο εξης..
Πριν 6 μηνες αλλαξα λαδια μαζι με φιλτρο και εβαλα τα καστρολ 10 40 ημισυνθετικα (part synthetic νομιζω λεγονται) και τα γεμισα μεχρι πανω αναμεσα στις 2 γραμμουλες του δεικτη...προχτες τσεκαρα τα λαδια και ειχαν παει στον πατο της γραμμης ...συμπληρωσα 1 λιτρο ολοκληρο και τα λαδια εφτασαν λιγο πανω απ τη μεση...το αυτοκινητο ειναι 318ις μ42 ..το εχω 6 μηνες και με το που το πηρα αλλαξα λαδια ..εχει 144000 χλμ και οταν το πηρα ειχε 139000.. ειναι γενικα σε αριστη κατασταση ..προβληματιζομαι γτ δεν υπαρχουν διαρροες απο τον κινητηρα...ως πρωην κατοχος 316 που δεν εκαιγε σταγονα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση...ενας φιλος μου ειπε πως το μ44 ειναι σφυρηλατο και οταν το σκιζεις τραβαει λαδια για να λιπαινει τα εμβολα ...απο κει και περα ομως δεν γνωριζω αν ισχυει το ιδιο και για το μ42..ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα του αυτοκινητου?? οποιος γνωριζει τι μπορει να συμβαινει ας βοηθησει ..ευχαριστω εκ των προτερων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///Mflyin' : 29-02-16 στις 02:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-02-16, 08:32
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Castrol 10W-40 με προδιαγραφές για το μοτέρ αυτό δεν υπάρχει. Να βάζεις λάδια με LL-98 ή LL-01.
Μπλε καπνό βλέπεις από τον καθρέφτη σου; Ακόμα, σφυρήλατο είναι το Μ42 και όχι το Μ44.

Σε συνεργείο πήγες; Έχεις ελέγξει συμπίεση;

Επίσης, μην είσαι τόσο σίγουρος ότι είχε 139Κ όταν το πήρες. Αλλά και 239Κ να είχε, δεν είναι αυτός ο λόγος για την κατανάλωση λαδιού.
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 29-02-16 στις 08:35
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-02-16, 09:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγελ.is Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας φιλος μου ειπε πως το μ44 ειναι σφυρηλατο και οταν το σκιζεις τραβαει λαδια για να λιπαινει τα εμβολα ...απο κει και περα ομως δεν γνωριζω αν ισχυει το ιδιο και για το μ42..ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα του αυτοκινητου??
Αναρωτιέμαι τι είναι μέσα στο μυαλό του φίλου σου, όταν αναφέρει πως τα σφυρίλατα
πιστόνια τραβάνε λάδι για λίπανση όταν σκίζεις το μοτέρ..
Τα άλλα πιστόνια δεν τραβάνε λάδι για λίπανση?
1) Δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση το αυτοκίνητο να έχει τόσα χιλιόμετρα ακόμα και αν δεν κυκλοφορούσε τα τελευταία 10 χρόνια..
2) Πήγαινε να ανοίξεις το ψευτοκάπακο σε ένα μηχανικό για να δείτε πόση φθορά έχει ο
εκκεντροφόρος..
3) Δεν είναι υποχρεωτικό να έχει κάψει τα λάδια, ούτε να τα έχει χάσει το μοτέρ από κάπου. Μπορεί απλά να στα συγκρατεί το φίλτρο..
4) Κακώς έχεις αλλάξει μόνο λάδια και φίλτρα σε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.. Έπρεπε να
έχεις κάνει πολλά περισσότερα, και σίγουρα όχι μόνος σου, όπως μάλλον έκανες..
5) Είσαι στα όρια αλλαγής λαδιών αυτή τη στιγμή.. Εγώ στη θέση σου δεν θα συμπλήρωνα, αλλά θα άλλαζα ξανά λάδια ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ..
Μεταχειρισμένο αγόρασες, δεν το ήξερες κάν πώς είναι το αυτοκίνητο δεν ήξερες κάν σε τί κατάσταση ήταν τα λάδια του προηγούμενου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-02-16, 13:24
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
νομίζω ότι πρέπει το λάδι να φτάσει μέχρι την πάνω ένδειξη που λέει max (ή και τίποτα δεν ξέρω αν λέει στα 36αρια ) πάντως πρέπει να είναι στην πάνω σχισμή όχι στην μέση γιατί έχεις ακόμα μισό λίτρο λάδι που δεν έχεις βάλει , εγώ αυτό κατάλαβα πάντως σχετικά με την συμπλήρωση λαδιού
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-02-16, 18:20
Το avatar του χρήστη nekei
nekei Ο χρήστης nekei δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Μηνύματα: 95
nekei is on a distinguished road
Το σιγουρο φιλε ειναι οτι το εργαλειο εκαιγε λαδια πριν ερθει στα χερια σου Τωρα καλο ειναι να χρησιμοποιεις λαδι προδιαγραφων bmw αλλα δεν θα αλλαξει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-02-16, 21:39
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Σχετικα με το αυτοκινητο: Οταν το πηρα το ελεγξα σε συνεργειο bmw και ειχε 139000 αληθινα χιλιομετρα...το αυτοκινητο αυτο το ειχε γνωστος μου και γνωριζω το παρελθον του καθως επισης και ολο του το ιστορικο που τα παντα ειχαν γινει στον σπανο στην ωρα τους...τον τελευταιο καιρο ηταν σε ακινησια και εχουν αλλαχτει μεχρι στιγμης...μπαταρια, θερμοστατης ,υγρα ψυγειου, λαδια, φιλτρο λαδιων καθως και αισθητηρας για το ποτε να δουλευει ο ανεμιστηρας του ψυγειου (δουλευε μονο η 2η σκαλα και μεχρι να ενεργοποιηθει ανεβαζε θερμοκρασια σε καταστασεις μποτιλιαρισματος...αυτο εγινε μονο 2 φορες και δεν το αφησα να πλησιασει καν την κοκκινη ζωνη )γενικα το αυτοκινητο ηταν σε αριστη κατασταση σε ολους τους τομεις εκτος απο οπως μου ειπαν ενα φθαρμενο δισκο πλατο (δεν πατιναρει)...καπνο δεν εχω δει ποτε απο πισω και τις εργασιες τις εκανα με εναν φιλο που δουλευει στην bmw και ειναι χρονια φιλος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-02-16, 21:55
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγελ.is Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το αυτοκινητο: Οταν το πηρα το ελεγξα σε συνεργειο bmw και ειχε 139000 αληθινα χιλιομετρα...το αυτοκινητο αυτο το ειχε γνωστος μου και γνωριζω το παρελθον του καθως επισης και ολο του το ιστορικο που τα παντα ειχαν γινει στον σπανο στην ωρα τους...τον τελευταιο καιρο ηταν σε ακινησια και εχουν αλλαχτει μεχρι στιγμης...μπαταρια, θερμοστατης ,υγρα ψυγειου, λαδια, φιλτρο λαδιων καθως και αισθητηρας για το ποτε να δουλευει ο ανεμιστηρας του ψυγειου (δουλευε μονο η 2η σκαλα και μεχρι να ενεργοποιηθει ανεβαζε θερμοκρασια σε καταστασεις μποτιλιαρισματος...αυτο εγινε μονο 2 φορες και δεν το αφησα να πλησιασει καν την κοκκινη ζωνη )γενικα το αυτοκινητο ηταν σε αριστη κατασταση σε ολους τους τομεις εκτος απο οπως μου ειπαν ενα φθαρμενο δισκο πλατο (δεν πατιναρει)...καπνο δεν εχω δει ποτε απο πισω και τις εργασιες τις εκανα με εναν φιλο που δουλευει στην bmw και ειναι χρονια φιλος.
δηλαδή σου έχει ΄΄κάψει΄΄ περίπου 1 λίτρο λάδι στα 5000χλ, γιατί έτσι κατάλαβα ;
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-02-16, 22:39
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Όπως και να έχει, αν δεν έχεις διαρροές και δεν τα κρατάει το φίλτρο, τα καις. Πήγαινε δες το. Διαρροές, φίλτρο, συμπίεση.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-02-16, 23:36
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαγγελ.is Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα σε ολους...θελω την βοηθεια σας πανω στο εξης..
Πριν 6 μηνες αλλαξα λαδια μαζι με φιλτρο και εβαλα τα καστρολ 10 40 ημισυνθετικα (part synthetic νομιζω λεγονται) και τα γεμισα μεχρι πανω αναμεσα στις 2 γραμμουλες του δεικτη...προχτες τσεκαρα τα λαδια και ειχαν παει στον πατο της γραμμης ...συμπληρωσα 1 λιτρο ολοκληρο και τα λαδια εφτασαν λιγο πανω απ τη μεση...το αυτοκινητο ειναι 318ις μ42 ..το εχω 6 μηνες και με το που το πηρα αλλαξα λαδια ..εχει 144000 χλμ και οταν το πηρα ειχε 139000.. ειναι γενικα σε αριστη κατασταση ..προβληματιζομαι γτ δεν υπαρχουν διαρροες απο τον κινητηρα...ως πρωην κατοχος 316 που δεν εκαιγε σταγονα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση...ενας φιλος μου ειπε πως το μ44 ειναι σφυρηλατο και οταν το σκιζεις τραβαει λαδια για να λιπαινει τα εμβολα ...απο κει και περα ομως δεν γνωριζω αν ισχυει το ιδιο και για το μ42..ειναι φυσιολογικη αυτη η συμπεριφορα του αυτοκινητου?? οποιος γνωριζει τι μπορει να συμβαινει ας βοηθησει ..ευχαριστω εκ των προτερων
Είναι πολύ απλό από τα λεγόμενα του φίλου: Το αμάξι έκανε 5000χλμ με ένα λάθος (10-40) ημισυνθετικό λάδι, έφαγε κρύα πρωινά, σκίσιμο και έκαψε 1-1.2λτ λάδι το οποίο θεωρώ λογική ποσότητα για ένα μοτέρ που αποδεδειγμένα τσιμπάει σε νορμάλ χρήση 500-800ml/5000km με σωστό 5-40 συνθετικό λάδι (βλέπε Edge).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-02-16, 23:54
Το avatar του χρήστη andreas e46
andreas e46 Ο χρήστης andreas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2014
Μηνύματα: 241
andreas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ απλό από τα λεγόμενα του φίλου: Το αμάξι έκανε 5000χλμ με ένα λάθος (10-40) ημισυνθετικό λάδι, έφαγε κρύα πρωινά, σκίσιμο και έκαψε 1-1.2λτ λάδι το οποίο θεωρώ λογική ποσότητα για ένα μοτέρ που αποδεδειγμένα τσιμπάει σε νορμάλ χρήση 500-800ml/5000km με σωστό 5-40 συνθετικό λάδι (βλέπε Edge).
αυτό ήθελα να γράψω και εγώ, ότι η κατανάλωση λαδιού σου είναι νορμάλ εδώ η ίδια η εταιρεία δίνει έως και 700ml κατανάλωση λαδιού ανά 1000km την θεωρεί αποδεχτή
__________________
bmw e93 325i
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.