Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 29-01-17, 12:58
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Φίλε Μαρίνο δεν δικαιολογώ κανένα. Ποιά άλλα πιεσμένα μοτερ δεν έχουν ίδια προβληματα?
Είναι ένα πράγμα να μιλάμε για αξιοπίστία και άλλο πράγμα να μιλάμε για το κόστος με το οποίο έρχεται η αξιοπιστία αυτή.

Συμφωνώ και είναι νομίζω ξεκάθαρο από μελέτες που έχου γίνει όπως και από την τσέπη του καθενός μας ότι η BMW έχει την πιο ακριβή συντήρηση και κόστος ανταλλακτικών. Σε πολλές περιπτώσεις είναι γελοία υψηλή. Καθρέφτης για αλλαγή στο αυτοκινήτο μου κόστος 1000 ευρώ.... Τρελό...
Το αδικαιολόγητα υψηλό κόστος δεν είναι κάτι που αμβισβητείται.

Η αξιοπιστία των μοτερ που είναι το αντικείμενο που θέτει το συγκεκριμένο άρθρο, ρε παιδιά νομίζω ότι το άρθρο είναι υπερβολικό. Με μία καλή συντήρηση του μοτέρ (ακριβή δε) θεωρώ ότι είσαι καλυμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-17, 20:30
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μαρίνο δεν δικαιολογώ κανένα. Ποιά άλλα πιεσμένα μοτερ δεν έχουν ίδια προβληματα?
Είναι ένα πράγμα να μιλάμε για αξιοπίστία και άλλο πράγμα να μιλάμε για το κόστος με το οποίο έρχεται η αξιοπιστία αυτή.

Συμφωνώ και είναι νομίζω ξεκάθαρο από μελέτες που έχου γίνει όπως και από την τσέπη του καθενός μας ότι η BMW έχει την πιο ακριβή συντήρηση και κόστος ανταλλακτικών. Σε πολλές περιπτώσεις είναι γελοία υψηλή. Καθρέφτης για αλλαγή στο αυτοκινήτο μου κόστος 1000 ευρώ.... Τρελό...
Το αδικαιολόγητα υψηλό κόστος δεν είναι κάτι που αμβισβητείται.

Η αξιοπιστία των μοτερ που είναι το αντικείμενο που θέτει το συγκεκριμένο άρθρο, ρε παιδιά νομίζω ότι το άρθρο είναι υπερβολικό. Με μία καλή συντήρηση του μοτέρ (ακριβή δε) θεωρώ ότι είσαι καλυμένος.
Το μοτέρ του s2000,βγάζει 120 ίππους στο λίτρο και δε σπάει.Τα 20βάλβιδα της toyota το ίδιο.Το Tsport το ίδιο....Οι σχιστομάτηδες ξεκίνησαν να βγάζουν αυτοκίνητα 50 χρόνια μετά τους Ευρωπαίους αλλά στο θέμα μοτέρ είναι μπροστά.Με αντιγραφές μεν,με κλοπές πατεντών κλπ αλλά ό,τι φτιάχνουν πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων δουλεύει...
Ωραία αυτοκίνητα τα bmw,στριφτερά,ωραία στο ταξίδι,αλλά να παίρνεις τη σήμερον ημέρα έναν Ασσο και όταν καταφέρεις να το πουλήσεις να εκπληρώνεις το τάμα στην Παναγία της Τήνου,ανακουφισμένος που απαλλάχτηκες από το καρκίνωμα,πάει πολύ...Και δεν είναι και φτηνό να πεις οκ,δεν πειράζει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-17, 00:33
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Κοίτα να δεις τώρα... λες και γίνεται η συζήτηση επίτηδες! Εδώ και περίπου 10Κ χιλιόμετρα και αφού έχω αλλάξει τα 3/4 από το κύκλωμα ψύξης, συμπεριλαμβανομένου ψυγείου & παγουριού, εξακολουθώ να χάνω νερά. Καταλήγω ότι μάλλον πρόκειται για τον αισθητήρα στο ψυγείο και δεν δίνω μεγάλη σημασία, άλλωστε η διαρροή είναι πολύ μικρή -περίπου 1λ κάθε 10 ημέρες ~ 600km. Από εχθές η διαρροή επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα -προ των αλλαγών- δηλαδή περίπου 4lt ανά δύο ημέρες ~120km...

Επίσης άρχισα να ξαναβλέπω στο πλακάκι του γκαράζ στάλες από λάδια -είχαν κοπεί μετά από επισκευή... Δεν τολμώ να το σηκώσω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει από κάτω -για μια φορά ακόμα-...

Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να πάω ούτε ταξίδι (τουλάχιστον με τα παιδιά μέσα) και εκνευρίζομαι...

Επειδή είναι μπλε, σκέφτομαι να το πετάξω στη θάλασσα. Ξέρετε κανένα σημείο πέριξ της Αττικής που ο δρόμος να οδηγεί χωρίς πολλά πολλά κατευθείαν στο βυθό? ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ αφάνταστα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-17, 01:14
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
δεν υπάρχει κάτι που να το βάζεις στο νερό σαν τον φώσφορο ασ πούμε και μετά με κάποιον ειδικό φακό να βλέπεις πιο εύκολα την διαρροή;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-17, 09:07
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Τα 4L καθε διημερο με 120χλμ διαδρομη ειναι τι να πω...τραγικο.!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-01-17, 09:09
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Μήπως να αλλάξεις μάστορα ;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-17, 16:15
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοτέρ του s2000,βγάζει 120 ίππους στο λίτρο και δε σπάει.Τα 20βάλβιδα της toyota το ίδιο.Το Tsport το ίδιο....Οι σχιστομάτηδες ξεκίνησαν να βγάζουν αυτοκίνητα 50 χρόνια μετά τους Ευρωπαίους αλλά στο θέμα μοτέρ είναι μπροστά.Με αντιγραφές μεν,με κλοπές πατεντών κλπ αλλά ό,τι φτιάχνουν πέραν ελαχίστων εξαιρέσεων δουλεύει...
Ωραία αυτοκίνητα τα bmw,στριφτερά,ωραία στο ταξίδι,αλλά να παίρνεις τη σήμερον ημέρα έναν Ασσο και όταν καταφέρεις να το πουλήσεις να εκπληρώνεις το τάμα στην Παναγία της Τήνου,ανακουφισμένος που απαλλάχτηκες από το καρκίνωμα,πάει πολύ...Και δεν είναι και φτηνό να πεις οκ,δεν πειράζει.
Φίλος με Τsport πάει για αλλαγή αυτοκινήτου καθώς πήρε τον κινητήρα στο χέρι πριν από 3 μήνες.

Για S2000 δεν ξέρω αλλά επειδή κοιτάζω πολύ καιρό αγγελίες έγραφε σε κάμποσα ότι το μοτερ είναι αλλαγμένο πριν από τόσα χιλίαδες χιλιόμετρα.

Συγγενής μου έχει το 335 και τον άσσο. Για τον άσσο συχτιρίζει και αυτός αλλά με το 335 είναι υπερευχαριστιμένος. Τι να σου πω για να το λες θα έχεις δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-17, 17:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος με Τsport πάει για αλλαγή αυτοκινήτου καθώς πήρε τον κινητήρα στο χέρι πριν από 3 μήνες.

Για S2000 δεν ξέρω αλλά επειδή κοιτάζω πολύ καιρό αγγελίες έγραφε σε κάμποσα ότι το μοτερ είναι αλλαγμένο πριν από τόσα χιλίαδες χιλιόμετρα.

Συγγενής μου έχει το 335 και τον άσσο. Για τον άσσο συχτιρίζει και αυτός αλλά με το 335 είναι υπερευχαριστιμένος. Τι να σου πω για να το λες θα έχεις δίκιο.
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-01-17, 18:06
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.
Kαλό θα ήταν να παραθέσεις ορισμένες αγγελίες από 1000άρια yaris που έχουν 300-350000 χιλιόμετρα μήπως επιτέλους καταλάβουμε τι εστί αληθινή αξιοπιστία.
Ασχετο,πριν λίγο,έκατσα να βάλω τακάκια στο 46άρι μου.Λύνω τροχό,βάζω γρύλο,σηκώνω,βγάζω τις πλαστικές τάπες των βιδών της δαγκάνας.Κάτι με έτρωγε και δεν λύνω και τις υπόλοιπες ρόδες,αλλά αποφασίζω να δω τι νούμερο είναι το allen που λύνει την δαγκάνα και έχεις τα τακάκια μπροστά σου...Ξέρετε τι νούμερο έχει βάλει αυτή η πρόστυχη ράτσα???7!!!!!Εχω 2 πλήρης συλλογές εργαλείων και φυσικά καμία από τις 2 δεν έχει μέσα 7 allen γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν.Στη δουλειά μου,δεν το έχω συναντήσει ποτέ...
Το σιχτίρισα λοιπόν για ακόμη μια φορά,έβαλα πίσω τον τροχό και το παράτησα στην τύχη του...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-17, 18:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα να δεις τώρα... λες και γίνεται η συζήτηση επίτηδες! Εδώ και περίπου 10Κ χιλιόμετρα και αφού έχω αλλάξει τα 3/4 από το κύκλωμα ψύξης, συμπεριλαμβανομένου ψυγείου & παγουριού, εξακολουθώ να χάνω νερά. Καταλήγω ότι μάλλον πρόκειται για τον αισθητήρα στο ψυγείο και δεν δίνω μεγάλη σημασία, άλλωστε η διαρροή είναι πολύ μικρή -περίπου 1λ κάθε 10 ημέρες ~ 600km. Από εχθές η διαρροή επανήλθε στα συνηθισμένα επίπεδα -προ των αλλαγών- δηλαδή περίπου 4lt ανά δύο ημέρες ~120km...

Επίσης άρχισα να ξαναβλέπω στο πλακάκι του γκαράζ στάλες από λάδια -είχαν κοπεί μετά από επισκευή... Δεν τολμώ να το σηκώσω, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει από κάτω -για μια φορά ακόμα-...

Σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να πάω ούτε ταξίδι (τουλάχιστον με τα παιδιά μέσα) και εκνευρίζομαι...

Επειδή είναι μπλε, σκέφτομαι να το πετάξω στη θάλασσα. Ξέρετε κανένα σημείο πέριξ της Αττικής που ο δρόμος να οδηγεί χωρίς πολλά πολλά κατευθείαν στο βυθό? ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ αφάνταστα...
Το πόσο σε καταλαβαίνω,δε φαντάζεσαι...Την διαρροή που αναφέρεις(1 λίτρο κάθε 600-800 χιλιόμετρα την έχω από το 2013)...Βρήκα μόνος μου με την βοήθεια ενός καθρέπτη από που προέρχεται αλλά δε θα του κάνω τη χάρη να το επισκευάσω αν δεν τιναχτεί στον αέρα πρώτα...
Η διαρροή λοιπόν προέρχεται μεταξύ μπλοκ-κεφαλής από την φλάντζα καύσεως.Η φλάντζα δεν είναι καμμένη αλλά με δεδομένο ότι είναι περμανίτης,από τα χρόνια,''έκατσε'',το καπάκι δε σφίχτηκε ποτέ στα 1000 χλμ ή αργότερα γιατί σύμφωνα με τους ΒΜWάδες δε χρειαζόταν.Εγώ πάλι ξέρω ότι δε χρειάζονται επαναληπτικό σφίξιμο οι καύσεως που αποτελούνται από μεταλλικά φύλλα πριτσινωμένα μεταξύ τους...
Μια χαρά σέρβις κάνουν τα εξουσιοδοτημένα!Το ξεμάτιασμα βέβαια είναι λίγο ακριβό!!!χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.