Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-09-07, 19:08
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ όταν άλλαξα έβαλα της castrol την atf. Είχα διαβάσει όλα αυτά που περιγράφεις για τις καλύτερες αλλαγές με την Redline ATF D4 σε κρύο ξεκίνημα κτλπ αλλά είχα διαβάσει και 2-3 περιπτώσεις failure του κιβωτίου. Βέβαια μπορεί να είναι άσχετο αυτό μιας και έχει να κάνει με την σωστή χρήση που κάνεις. Τελικά έβαλα την castrol γιατί αυτή είχε ο λαδάς μου. Αν είχε της redline μπορεί και να έβαζα εκείνη.

Πάντως δεν ξέρω αν παρατήρησες τις παλιές σου βαλβολίνες αλλά καμία σχέση δεν έχουν με την υφή έστω και του λεπτόρευστου λαδιού. Θυμίζουν νερό που κυλάει.
....και εγω είχα διαβάσει για 1-2 περιπτπωσεις καταστροφής αλλά μάλον για τυχαίο γεγονός το βρίσκω παρά για κατι που συμβαινει κατα κανόνα...η redline είχε δώσει μία επιστολή σε κάποιο χρήστη ενος φόρουμ ο οποίος ρωτούσε κατα πόσο συμβατη είναι για χρήση σε σασμάν BMW, και η απάντηση τους ήταν ότι υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές τους... Όπως και να έχει το αυτοκίνητο μου έχει περίπου 55.000 χλμ. και οι βαλβολίνες που έβγαλα από μέσα ήταν σε τραγική κατάσταση... Η αλλαγή ήταν απαραίτητη, από εκέι και πέρα εδώ είμαστε όλοι να δούμε αν υφίστατε θέμα αξιοπιστίας...

Το πολύ πολύ να αλλάξουμε ένα σασμάν...που ξέρεις στην αλλαγή μπορεί να φυτρώσει και καμία ταχυτητα ακόμα....
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-07, 20:05
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Γενικά επί του θέματος θα ήθελα να κάνω την ερώτηση. Ανεξαρτήτως μοντέλου πιστεύετε ότι οι βαλβολίνες και στο σασμαν και στο διαφορικό πρέπει να αλλαχτούν περι τα 80000km? Η αλλαγή τους είναι μια τόσο απλή διαδικασία όπως την περιγράφει ο στέφος? (σαν να αλλάζεις τα λάδια της μηχανής?).
Όταν είχα αγοράσει το Ζ3 μου ο παλιός ιδιοκτήτης μου είπε ότι έπρεπε να τις αλλάζω κάθε 1-2 χρόνια (σκέφτηκα τότε of course καλό θα ήταν να τις αλλάζω και κάθε μήνα). Στο πρώτο σέρβις που έκανα εγώ όμως μου είχανε πει ότι είναι μια διαδικασία που κοστίζει και ότι αν θέλω να τις αλλάξω θα μου έβαζαν αυτοί κάποιες αγωνιστικές που και καλά οι ανοχές τους πολύ απλά είναι "να μην αλλαχτούν ποτέ ξανά".
Λαλακία ή αλήθεια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-07, 20:40
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Εγω παιδες πριν δυο μηνες εβαλα βαλβολινη στο διαφορικο 75-90 της Redline.
Απο τη μελετη που εκανα στα διαφορα φορουμ κατεληξα οτι οταν προκειτα για διαφορικο bmw σαν καλυτερη θεωρειται η redline και προτεινει η ιδια ,75-140 νομιζω για μπλοκε , και για θνητο διαφορικο 75-90.
Τωρα για κιβωτιο (short shift +σκληρο συμπλεχτη) εχω και εγω τα ιδια συμπτωματα με τον παραπανω φιλο.Αρα μαλλον παω για βαλβολινη και εκει.Εχετε προτασεις???
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-07, 21:49
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Marioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά επί του θέματος θα ήθελα να κάνω την ερώτηση. Ανεξαρτήτως μοντέλου πιστεύετε ότι οι βαλβολίνες και στο σασμαν και στο διαφορικό πρέπει να αλλαχτούν περι τα 80000km? Η αλλαγή τους είναι μια τόσο απλή διαδικασία όπως την περιγράφει ο στέφος? (σαν να αλλάζεις τα λάδια της μηχανής?).
Όταν είχα αγοράσει το Ζ3 μου ο παλιός ιδιοκτήτης μου είπε ότι έπρεπε να τις αλλάζω κάθε 1-2 χρόνια (σκέφτηκα τότε of course καλό θα ήταν να τις αλλάζω και κάθε μήνα). Στο πρώτο σέρβις που έκανα εγώ όμως μου είχανε πει ότι είναι μια διαδικασία που κοστίζει και ότι αν θέλω να τις αλλάξω θα μου έβαζαν αυτοί κάποιες αγωνιστικές που και καλά οι ανοχές τους πολύ απλά είναι "να μην αλλαχτούν ποτέ ξανά".
Λαλακία ή αλήθεια?
Η αλλαγή έχει να κάνει με την χρήση. Αν πηγαίνεις πίστα συχνά, αν το κυνηγάς το αμάξι αλύπητα κτλπ. Όλα αυτά μετράνε. Το θέμα είναι ότι το κόστος αλλαγής βαλβολίνης είναι τραγικά μικρό σε σχέση με τα αποτελέσματα που μπορεί να φέρει σε περίπτωση αστοχίας λιπαντικού στο σασμάν ή το διαφορικό.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-07, 23:34
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Eγώ άλλαξα βαλβολίνες στο κιβώτιο επειδή είχε γίνει πολύ σκληρό και αλλαγή απο 1η σε 2α έκανε ένα γκαπ λες και κοπάναγες τίποτα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου...Το πήρα λοιπόν και το πηγα για αλλαγή βαλβολίνες σε ένα συνεργείο εδω στη γειτονιά μου.Δεν ασχολήθηκα με το τι μάρκα έβαλαν ή τι έκαναν μιας και ήμουν άσχετος με το θέμα αυτοκίνητο και εξακολουθώ να είμαι ακόμα σε κάποια πράγματα...Όταν το πείρα είδα σημαντική βελτίωση και οι ταχύτητες μπαίνανε αέρα σε σχέση με την παλιά κατάσταση!Βλέποντας όμως τα παραπάνω έχω ψιλοτρομοκρατηθεί γιατι δεν ξέρω αν βάλανε βαλβολίνες για αυτόματο όπως λέτε!!!!Δεν ξέρω καν τι έχουν βάλει!!!!Την αλλαγή την έκανα όταν το κοντέρ έγραφε 117.345
και μέχρι τώρα έχω κάνει 122.439!Να σημειώσω ότι κατα καιρούς κάνει κάτι θορύβους από τα παλιά αλλά σε μικροτερο βαθμό...Τι μου προτείνετε???Να πάω να τις ξαναλλάξω μπας και μου κάνουν κανα πρόβλημα???Έχω ανησυχήσει με αυτά που γράψατε παραπάνω!!!!Για πέστε ρε παιδιά γιατί μου μπήκαν ψήλοι στα αυτιά...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-09-07, 00:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ άλλαξα βαλβολίνες στο κιβώτιο επειδή είχε γίνει πολύ σκληρό και αλλαγή απο 1η σε 2α έκανε ένα γκαπ λες και κοπάναγες τίποτα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου...Το πήρα λοιπόν και το πηγα για αλλαγή βαλβολίνες σε ένα συνεργείο εδω στη γειτονιά μου.Δεν ασχολήθηκα με το τι μάρκα έβαλαν ή τι έκαναν μιας και ήμουν άσχετος με το θέμα αυτοκίνητο και εξακολουθώ να είμαι ακόμα σε κάποια πράγματα...Όταν το πείρα είδα σημαντική βελτίωση και οι ταχύτητες μπαίνανε αέρα σε σχέση με την παλιά κατάσταση!Βλέποντας όμως τα παραπάνω έχω ψιλοτρομοκρατηθεί γιατι δεν ξέρω αν βάλανε βαλβολίνες για αυτόματο όπως λέτε!!!!Δεν ξέρω καν τι έχουν βάλει!!!!Την αλλαγή την έκανα όταν το κοντέρ έγραφε 117.345
και μέχρι τώρα έχω κάνει 122.439!Να σημειώσω ότι κατα καιρούς κάνει κάτι θορύβους από τα παλιά αλλά σε μικροτερο βαθμό...Τι μου προτείνετε???Να πάω να τις ξαναλλάξω μπας και μου κάνουν κανα πρόβλημα???Έχω ανησυχήσει με αυτά που γράψατε παραπάνω!!!!Για πέστε ρε παιδιά γιατί μου μπήκαν ψήλοι στα αυτιά...
Δεν νομιζω, διπλα απο την ταπα σε ενα ταμπελακι λεει τι τυπο βαλβολινης παιρνει. Φτηνη μπορει να σου εβαλαν, λαθος δεν νομιζω ομως. Οποτε μην ανχωνεσαι τοσο. Αμα σε πιανει ο πανικος, σε καμια 15000-20000χλμ αλλαξε τες με καλες που θα αγορασεις εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-09-07, 14:23
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Α!Θυμήθηκα ότι του είχα πει να βάλει τις "χοντρές"!Τώρα κατα πόσο έκανε και τι ο τύπος δεν ξέρω...Αλλά μάλλον αυτό θα κάνω..Μετά απο 15000-20000 θα πάω να τις ξαναλλάξω...Ελπίζω μόνο να μην μου κάνει καμία "λαδιά" έως τότε το κιβώτιο γιατί δεν είμαστε για τρεχάματα τέτοιες ώρες...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-09-07, 15:44
Το avatar του χρήστη AK_E30 325
AK_E30 325 Ο χρήστης AK_E30 325 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Μηνύματα: 224
AK_E30 325 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι βαλβολίνες , άλλο η βαλβολίνη, άλλο το ATF. ATF σημαίνει Automatic Transmission Fluid. Δε νομίζω οτί τα τα Ε30 παίρνουν ATF. Μπες trade-wind.gr , έχει χημικά Red Line
τα 30αρια με σασμαν ZF παιρνουν και αυτα ΑTF...
__________________
BMW E30 325 coupe

http://www.facebook.com/group.php?gid=14324409019
πωλειται yamaha xt660x supermotard 9/05 σε αριστη κατασταση...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-09-07, 16:42
Το avatar του χρήστη kouk
kouk Ο χρήστης kouk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-09-2004
Μηνύματα: 310
kouk is on a distinguished road
Δεν αποτελώ τον κανόνα....μιας και αλλάζω λάδια, βαλβολίνες και ATF κάθε 5.000 χλμ......

Τα Ε36 με μπλοκέ θέλουν 75/140. Καλύτερη μέχρι τώρα της AMSOIL. Κανένας θόρυβος!

Τα κιβώτια (Getrag), όπως σωστά ειπώθηκε έχουν ταμπελάκι (ATF Lubricant).. ΠΡΟΣΟΧΗ!!... Το ταμπελάκι ειναι τοποθετημένο στο πλάϊ του κιβωτίου και σε θέση που βρωμίζει πολύ. Αν δεν το δείτε, καθαρίστε με ένα πανί για να είστε σίγουροι. Λάθος λιπαντικό θα σημάνει το τέλος του κιβωτίου!

Μετά την παρατήρηση του Stefos, πήρα κι εγω την D4 RL. Τώρα έχω της High Temp της RL. Καλή, αλλά σφιχτή. Μακάρι να μαλακώσει και το δικό μου κιβώτιο..

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-07, 14:47
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
Το αυτοκινητο ειναι 7/96 Ε36 1.6, και συμφωνα με τα αρχεια που εχει βαλει ο MPOWER πρεπει να βαζω κοινες βαλβολινες στο κιβωτιο καθοτι δε πρεπει να εχει και κανενα ταμπελακι εκει κατω ...

Μπορω να βαλω ATF η πρεπει να βαλω μονο βαλβολινη SAE 80, ή SAE40 κλπ κλπ

Μηπως εαν κανει τελικα, να βαλω ΑΤF μπας και εχω πιο "απαλη" αλλαγη στο κιβωτιο?

Βασικα εχω μπερδευτει λιγακι καθοτι αναφερθηκε οτι ΑΤF μπορουν να μπουν και σε Ε30 ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.