Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-08-12, 12:34
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Στο δικό μου μπλοκάραν οι τροχοί πολύ πιό έυκολα με τα μικρά φρένα παρά με τα ταψιά,η στιγμή που το πάταγα μέχρι τη στιγμή που μπλόκαρε δέν απήχε πολύ,τώρα το φρενάρισμα είναι πολύ πιό προοδευτικό και ήρεμο.
Εάν εξαιρέσουμε την περίπτωση ότι σε ένα αδύναμο αυτοκίνητο μπορεί να φανεί διαφορά στις επιδόσεις σε όλες τις άλλες περιπτώσεις θετικά είναι τα αποτελέσματα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-08-12, 12:35
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμ, δεν ισχύει εν μέρη. Ισχύει πάντα. Απλά, στο μεγαλύτερο μοντέλο που χρειάζεται να αποσβέσει μεγαλύτερες ποσότητες ενέργειας (όντας γρηγορότερο ή/και βαρύτερο), τα μεγαλύτερα φρένα είναι και απαραίτητα. Επίσης στα δυνατότερα αυτοκίνητα, τα φρένα έχουν να αντιμετωπίσουν και την αδράνεια των άλλων στρεφόμενων μερών, όπου είναι μεγαλύτερα και σημαντικά βαρύτερα, αλλά και την ίδια την δική τους αδράνεια - όχι μόνο του οχήματος. Φυσικά και επηρρεάζει τις επιδόσεις αφού προσθέτει βάρος στους κινητήριους άξονες, γι'αυτό και δεν βάζουν τεράστια φρένα αν δεν είναι εντελώς απαραίτητα (ή όταν δεν τίθεται θέμα...φιγούρας).

Όσο για την θερμοκρασία, δεν πιστεύω να νομίζεις ότι 1 κιλό περισσότερη μάζα έχει τόσο μεγάλη διαφορά όταν μιλάμε για ποσά ενέργειας που σταματούν οχήματα τόνων - οι θερμοκρασίες πάνε στους εκατοντάδες °C για πλάκα. Η μάζα όχι απλά δεν βοηθά, επιδράει και αρνητικά σε γρήγορα φρεναρίσματα αφου γίνεται αποθήκη ενέργειας. Το έχεις μάθει (ή στο έχουν πει) εντελώς ανάποδα - τα πολύ ακριβά φρένα έχουν μεγάλες επιφάνειες και όσο το δυνατόν λιγότερη μάζα, ώστε να συνδυάζουν γρήγορη μεταφορά ενέργειας και χαμηλό βάρος. Επίσης, τα φρένα θέλουν συγκεκριμένες θερμοκρασίες για να λειτουργούν σωστά, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τα σπορ και αγωνιστικά τακάκια "δαγκώνουν" όταν είναι ζεστά. Με το να κάνεις τα φρένα περισσότερο μεγάλα απ'ότι πρέπει, πάλι χάνεις αντί να κερδίσεις. Ειδάλλως οι αυτοκινητοβιομηχανίες δεν θα τους έπεφτε κώλημα να βάλουν τουλάχιστον 260Χ22 φρένα αεριζόμενα και στο πιο μικρό κεφτέ, τα οποία είναι πάμφθηνα με 50-70 ευρώ το σετ λιανική στην Ελλάδα - απλά αν τα βάλεις σε κανένα 1000αράκι, δεν θα μπορεί ούτε να ξεκινήσει αλλά ούτε και να φρενάρει γιατί πάντα παγωμένα θα είναι.

Ναι, με μεγαλύτερες δισκόπλακες και θεωρητικά ίδιο συντελεστή τριβής στο ίδιο ακριβώς όχημα, έχεις δυνατότερα (όχι απαραιτήτως καλύτερα) φρένα. Αλλά και πιο ευαίσθητα είναι (εξαρτάται βέβαια και από το τι θα βάλεις), επηρρεάζουν τις επιδόσεις του οχήματος σημαντικά, και σε αυτοκίνητο όπως το Ε30, που τα μαμά του 325 με τακάκια δρόμου είναι αρκετά δυνατά ώστε να κλειδώνουν τους τροχούς στα 120χλμ/ω, είναι ξερά και χωρίς κανένα περιθώριο αμφισβήτησης επικίνδυνα.
Αρχικα αναφερθηκα στην επιφανεια τριβης που παιζει το πρωταρχικο ρολο και επειτα στη μαζα. Εννοειται πως δεν αυξανουμε μονο τη μαζα στα φρενα για τους λογους που σωστα λες. Αυξανουμε την επιφανεια τριβης σε συνδυασμο με τη μαζα γιατι θα εσπαγαν οι δισκοπλακες απο την αυξημενη θερμοκρασια... Βεβαια με εξωτικα υλικα οπως το καρμπον δε τιθεται θεμα σε τετοιο βαθμο! Οποτε βαζουμε καρμπον που ειναι και ελαφρυ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-08-12, 12:35
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ γιατί να θέλει μετατροπή η εισαγωγή;

Εδώ μπαίνει άνετα ο Μ42 από το Ε36 (με την ίδια εισαγωγή με τον Μ44) χωρίς μετατροπές στην εισαγωγή. Ξέρω τι μπαίνει, μπαίνει σωστά, αλλά δεν ξέρω από ποιο μοντέλο βάζεις βάσεις. Ένας φίλος με Μ42 (Ε36 και κωδικό 184S1( έχει τέτοιο μοτέρ στο αμάξι χωρίς θέμα βάσεων ή εισαγωγής)
Βρίσκει πάνω στο καπώ, ακόμα και όταν τα στηρίγματα της μηχανής έρθουν στην ίδια ευθεία με του σασί (σαν να μην έχεις καθόλου βάσεις) κι αρχίσει να πατάει το σασμάν προς τα κάτω. Δεν είμαι σίγουρος ότι ο Μ42, ακόμα και εφόσον η εισαγωγή είναι ίδια, έχει το ίδιο ύψος.

Εγώ πάντως δεν μπορώ να ζήσω με την ιδέα του να φουσκώσω καπώ και να λέω "από δω το Ford Must...εεε...BMW E30 μου", ούτε να κατεβάσω έστω και μισό εκατοστό χαμηλότερα τα μισά μηχανικά του οχήματος. Όπως επίσης με το να έχω έναν μύλο στο ντουλαπάκι, πατενταρισμένα ηλεκτρικά παντού, κτλ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο δικό μου μπλοκάραν οι τροχοί πολύ πιό έυκολα με τα μικρά φρένα παρά με τα ταψιά,η στιγμή που το πάταγα μέχρι τη στιγμή που μπλόκαρε δέν απήχε πολύ,τώρα το φρενάρισμα είναι πολύ πιό προοδευτικό και ήρεμο.
Εσύ δηλαδή τώρα έχεις ισχυρότερα φρένα αλλά που δεν μπορούν να σταματήσουν ευκολότερα τους τροχούς.

Μάλλον τα τακάκια και οι δισκόπλακες που έβαλες στα νέα φρένα είναι πολύ καλύτερα, γιατί αλλιώς καταρρίπτεις ίσα με 60 νόμους της φυσικής.

Σε Ε30 και σε κάθε παρόμοιο όχημα, επιμένω, είναι επικίνδυνα. Υπάρχει λόγος που ξήλωσα αγωνιστικά τακάκια και δισκόπλακες και έβαλα μαμά ATE με Ferodo δρόμου, με τα οποία έχω χαωδώς καλύτερη συμπεριφορά σε όλες τις συνθήκες. Ούτε κρύο φρέναρε σωστά, αφού δεν λειτουργούν κρύα τέτοια φρένα, ούτε όταν φρέναρα από "τα πολλά" ήταν ασφαλές, αφού κλείδωναν οι τροχοί συνεχώς με πολλά χλμ. Λίγο το οδόστρωμα να είναι πίτα, με 40-50χλμ μάγκωναν και, πίστεψέ με, δεν είναι καθόλου συμπαθητικό φαινόμενο όταν κατεβαίνεις βουνό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 05-08-12 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.