Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Τα Video μας

Τα Video μας Το forum αυτό φιλοξενεί links με video που εχουν δημιουργήσει τα μέλη μας!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-12-10, 15:24
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλαρακι ειναι φανταρος τωρα και το ferrari καθεται σε καποιο γκαραζ αραχτο..οταν θα επιστρεψει ομως δεν ειναι κακη ιδεα...καλη κοντρα παντως......που μεταξυ μας οποιος και αν ειναι μπροστα..τετοια κοντρα δεν βλεπεις καθε μερα!
Εννοείται θα είναι πολύ καλή φάση ... τώρα όσον αφορά το τι βλέπεις κάθε μέρα άστο ... μέχρι και πριν από κανά 6μηνο διάβασε στο dragster και στο streetdragster να δεις τι πατήματα γίνονταν ... από Superleggera και 9ff μέχρι 595 και Ζ06 και F430 ... άσε μιλάμε για πατήματα με σύνολο αξίας οχημάτων πάνω από 400 χιλιάρικα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
...μεταξυ μας...συμφωνα με τα νουμερα ...380hp 1250kg βαρος το ferrari πρεπει να ειναι μπροστα οσο και αν αγαπω το 46αρι....για να δουμε...ο δρομος ειναι η ετυμηγορια παντα...οτι και αν λεμε εδω!!!!
Κοίτα το 355 είναι σύμφωνα με τα νούμερα μακράν πιο γρήγορο ... απλά έχει κάποιο νόημα έστω μέχρι το 360 ... γιατί από το f430 και μετά τα ferrari δεν έχουν επαφή με str8 six ΒΜW ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
...πς.Να μην το κανει κοντρες,δεν ειναι παπακι ουτε BMW,μεσα στην Πολη ενα Rallye ειναι πιο σβελτο απλα και μονο γιατι οταν οοοολα τα αλλα τελειωνουν μετα τις 6000 αυτο ξυπναει γιαυτο και ειναι πολυ δυσκολο να το δουλεψεις σβελτα μεσα σε πολεις.
Τι σχέση έχει φίλε μου το ραλύ , η οδήγηση στην πόλη και η κόντρα με Μ3 Ε46 ???

Όσον αφορά το στροφάρισμα ο S54 σε μαμά μορφή στροφάρει 8 και το μοτέρ του 355 8250 ... δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα ????

Νομίζω ότι είναι μια χαρά κόντρα ... και τα 2 αμάξια έχουν πολύτστροφα n/a μοτέρ και rwd και μάλιστα ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ το φεράρι και σε κιλά και σε ισχύ και σε ροπή ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-12-10, 15:44
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει φίλε μου το ραλύ , η οδήγηση στην πόλη και η κόντρα με Μ3 Ε46 ???

Όσον αφορά το στροφάρισμα ο S54 σε μαμά μορφή στροφάρει 8 και το μοτέρ του 355 8250 ... δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα ????

Νομίζω ότι είναι μια χαρά κόντρα ... και τα 2 αμάξια έχουν πολύτστροφα n/a μοτέρ και rwd και μάλιστα ΠΛΕΟΝΕΚΤΕΙ το φεράρι και σε κιλά και σε ισχύ και σε ροπή ...
Εννοω οτι το Rallye ειναι πιο σβελτο.Και μια R1 Yamaha εχει πιο πολυ δυναμη απο ενα Super Motard αλλα το δευτερο στην Πολη δεν πιανεται.Ας εχει καποιος τα παπαρια να δουλευει ενα Ferrari η ενα R1 συνεχως στα κοκκινα μεσα στην Αθηνα(για να ειναι σβελτος).
Αν γνωριζες πως δουλευει ενα κεντρομηχανο ν8 Ferrari στους δρομους θα καταλαβαινες.
Οι κινητηρες του Μ3 και του 355 δεν εχουν καμοια σχεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 355 εχει μεγιστη Ιπποδυναμη στις 8250. Ο κοφτης μπαινει στις 8600,στο δικο μου που εχω πειραγμενο εγκεφαλο μπαινει στις 9000.
Το μοτερ πριν τις 7000 δεν εχει ουτε το 40% της δυναμης του οταν το Μ3 απο τις 3000 εχει σχεδον την μιση ιπποδυναμη και ροπη ετοιμη αλλα μετα τις 7000 αρχιζει και ξεφουσκωνει.
Μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικους κοσμους!!!!!! Κοντρα μπορει να γινει δεν θα σας αποδειξει ομως κατι συγκεκριμενο!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-12-10, 16:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοω οτι το Rallye ειναι πιο σβελτο.Και μια R1 Yamaha εχει πιο πολυ δυναμη απο ενα Super Motard αλλα το δευτερο στην Πολη δεν πιανεται...
Κατ'αρχάς τι σχέση το ραλύ το r1 τα motard και η πόλη (φαντάζομαι δεν εννοείς την Πόλη αλλά γενικά όλες τις πόλεις)

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ F355

Δεν του είπα του ανθρώπου να πάμε ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ

Δεν του είπα να πατήσουμε στην Πανεπιστημίου το μεσημέρι

Ένα άνοιγμα είπα να κάνουμε ... όπως όλα τα ανοίγματα ΔΕ θα γίνει προφανώς στην κίνηση αλλά σε ΑΔΕΙΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΡΟΜΟ !!!

Εξάλλου δε σκοπέυω να έρθω με 50άρι παπί αλλά με το μητρίο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ας εχει καποιος τα παπαρια να δουλευει ενα Ferrari η ενα R1 συνεχως στα κοκκινα μεσα στην Αθηνα(για να ειναι σβελτος). Αν γνωριζες πως δουλευει ενα κεντρομηχανο ν8 Ferrari στους δρομους θα καταλαβαινες...
ΔΕΝ θα πάμε φίλε να μετρήσουμε ποιός την έχει μεγαλύτερη !!!

Ούτε θα πάμε να κάνουμε Gymkhana ούτε σφήνες μέσα στην κίνηση

Μάλλον δεν κατάλαβες ... εγώ είπα να πατήσουμε στην ευθεία (προφανώς) όπως όλα τα ανοίγματα σε όλο τον κόσμο ... το ποιός έχει τα π@πάρια να τρέχει με 300 μέσα στην κίνηση στην Αθήνα εμένα ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ... αν κάποιος έχει death wish να του γνωρίσουμε τον Charlie Bronson να κάνουνε παρέα

Τέλος δε ξέρω αν τα RMR layout V8 από το Μαρανέλο έχουν πρόβλημα ή όχι στους δρόμους όπως λες παραπάνω ... φαντάζομαι όμως για δρόμο έχουν σχεδιαστεί

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από race535 Εμφάνιση μηνυμάτων
......Οι κινητηρες του Μ3 και του 355 δεν εχουν καμοια σχεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο 355 εχει μεγιστη Ιπποδυναμη στις 8250. Ο κοφτης μπαινει στις 8600,στο δικο μου που εχω πειραγμενο εγκεφαλο μπαινει στις 9000.
Το μοτερ πριν τις 7000 δεν εχει ουτε το 40% της δυναμης του οταν το Μ3 απο τις 3000 εχει σχεδον την μιση ιπποδυναμη και ροπη ετοιμη αλλα μετα τις 7000 αρχιζει και ξεφουσκωνει.
Μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικους κοσμους!!!!!! Κοντρα μπορει να γινει δεν θα σας αποδειξει ομως κατι συγκεκριμενο!
Προφανώς ΔΕΝ έχεις ασχοληθεί με το μοτέρ του Μ3 Ε46 το S54

Το μοτέρ αυτό αποδίδει ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΣΤΡΟΦΩΝ δηλαδή στις 7900 με 8000 rpm ... και ΚΑΘΟΛΟΥ δε ξεφουσκώνει μετά τις 7000 ίσα ίσα ...

Επίσης στις 3000 στροφές ένα στοκ μοτέρ S54 έχει 140 ΑΛΟΓΑ ... και προφανώς αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΣΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΙΣΧΥΣ

Επίσης στις 7000 ο S54 αποδίδει περίπου 310 άλογα ... αν θεωρείς ότι το φεράρι ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΤΟ 40% αυτού όπως λες παραπάνω αυτό σημαίνει ότι το F355 στις 7000 έχει ΚΑΤΩ ΑΠΟ 125 ΑΛΟΓΑ (που είναι το 40% του 310)

Προφανώς ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ... ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΦΕΡΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 125 ΣΤΙΣ 7000 ΚΑΙ 380 ΑΛΟΓΑ ΣΤΙΣ 8250

Όπως κατάλαβες ΔΕ μιλάμε για ΚΑΘΟΛΟΥ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ

Ίσα ίσα που μιλάμε για 2 ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΜΟΤΕΡ

Το φεράρι έχει παραπάνω κυβισμό , μέγιστη ισχύ και ροπή αλλά ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο S54 είναι ένα πολύστροφο ατμοσφαιρικό μοτέρ ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 06-12-10 στις 16:16
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-12-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Νομιζω οτι ο race535 εννοει οτι το 355 πριν τις 7000 δεν εχει το 40% ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ δυναμης, οχι του Μ3...
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-12-10, 16:27
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of


Παραθέτω και ένα dyno chart από F355 ¨οπου φαίνεται προφανώς ότι στις 7000 έχει κοντά στα 280 άλογα ρόδα ... (χοντρικά 350 άλογα μοτέρ) ενώ η μέγιστη ισχύς είναι 300 ρόδα (χοντρικά 375 μοτέρ)

Αυτό που με ενδιαφέρει ΔΕΝ είναι το απόλυτο νούμερο αλλά το ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 7000 ΕΧΕΙ ΤΟ 90% ΤΙΣ ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥOΣ ...

Οπότε ότι και να εννοούσε προφανώς δεν ισχύει

ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΑΥΞHΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΧΥ ΤΟΥ ΚΑΤΑ 2,5 ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1250 RPM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 06-12-10 στις 16:30
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-12-10, 16:31
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
βρε παιδια...ηρεμα..τι παθατε εσεις??
χαλαρα...δεν λετε δοξα το θεο που μπορειτε να εχετε αυτα τα αμαξια?αλλοι δεν θα τα αποκτησουν ποτε...τωρα αν περναει το ferrari η το bmw παιζει ρολο??σιγα πια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-12-10, 16:37
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ρε συ Νίκο πουθενα δεν έγραψε κάποιος κάτι σχετικά με το ποιος περνάει ποιόν !!!

Η κουβέντα δεν είναι περί του ποιός θα περάσει ... αλλά σχετικά με το τεχνικό ζήτημα αν έχει νόημα το πάτημα και με το επίσης τεχνικό θέμα τις ισχύος των 2 μοτέρ

Μη παθάινετε αμέσως πανικό μόλις γίνει μια διαφωνία στα ποστ !!! ... αν ήταν να λέμε συνέχεια μπράβο ο ένας στον άλλο να το κάνουμε fb με "like"

Αυτές οι συζητήσεις είναι που έχουν όλο το ζουμί !!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-12-10, 16:42
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε παιδια...ηρεμα..τι παθατε εσεις??
χαλαρα...δεν λετε δοξα το θεο που μπορειτε να εχετε αυτα τα αμαξια?αλλοι δεν θα τα αποκτησουν ποτε...τωρα αν περναει το ferrari η το bmw παιζει ρολο??σιγα πια..
Οχι απλα ειπε ο race535 οτι το f355 λογω κινητηρα/τροπου οδηγησης δεν αξιζει για ψιλοκοντριτσες μεσα στην πολη/κινηση, κατι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος επειδη ειχε αναφερθει κοντρα με Μ3 στην πρωτη σελιδα, προσπαθησε να εξηγησει ο race535 οτι αλλο εννοει και εφερε παραδειγματα με ροπες και στροφαρισματα, παλι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος και ξεκινησε αναλυσεις και φωτο απο δυναμομετρησεις, ε λιγο θελει
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-12-10, 16:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απλα ειπε ο race535 οτι το f355 λογω κινητηρα/τροπου οδηγησης δεν αξιζει για ψιλοκοντριτσες μεσα στην πολη/κινηση, κατι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος επειδη ειχε αναφερθει κοντρα με Μ3 στην πρωτη σελιδα, προσπαθησε να εξηγησει ο race535 οτι αλλο εννοει και εφερε παραδειγματα με ροπες και στροφαρισματα, παλι αλλο καταλαβε ο Ευαγγελος και ξεκινησε αναλυσεις και φωτο απο δυναμομετρησεις, ε λιγο θελει
Καθόλου ΑΛΛΟ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ !!!

Μια χαρά κατάλαβα

Απλά ΔΕΝ ισχύει αυτό που λέει ο φίλος μας race535 !!!

Oύτε το Μ3 έχει στις 3000 τη μισή μέγιστη ισχύ

Ούτε το φεραρι έχει στις 7000 το 40% της μέγιστης ισχύος

Ούτε τα 2 μοτέρ έχουν σοβαρή διαφορά στο μέγιστο εύρος στροφών ή στην φιλοσοφία

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 06-12-10 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-12-10, 16:55
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Aναφερομαι σε αυτο το σημειο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης στις 7000 ο S54 αποδίδει περίπου 310 άλογα ... αν θεωρείς ότι το φεράρι ΔΕΝ έχει ΟΥΤΕ ΤΟ 40% αυτού όπως λες παραπάνω αυτό σημαίνει ότι το F355 στις 7000 έχει ΚΑΤΩ ΑΠΟ 125 ΑΛΟΓΑ (που είναι το 40% του 310)
Ο φιλος προφανως εννουσε το 40% της δυναμης του 355 οχι του Μ3.
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.