Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-10-11, 11:15
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
τι το θες το ενεργό? Πάνω σε 4κάναλο μπαίνουν άνετα τά 4ηχεία που θες + ένα sub απλο κ είσαι άρχοντας
τι εννοεις? στον 4-καναλο θα βάλεις 4 ηχεία ένα σε κάθε έξοδο ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις 2 εξόδους για παραλληλία 2 ηχείων (αν ο ενισχυτής πεφτει στα 2Ohm πχ για να γίνει matching) και να σου μείνουν 2 για γέφυρα για το υπογούφερ αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής.
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-11, 11:22
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
στειλε ενα π.μ. στον graphe36 να σου πει.....
οπως με ειχε βοηθησει στο παρελθον και μενα με την πηγη και τα συναφη και με μια λεπτοδουλεια που εκκρεμει να την κανουμε παρεα....(αμα το κανω μονος μου θα πεσει πολυ γελιο-κλαμα μετα).
αν και δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραψει εδω ..........
υ.γ. 1 μητσαρα (dimitris e34) βλεπω το κατεχεις και συ το αθλημα.....
υ.γ. 2 απο μενα μην περιμενεις.χαχαχα.εγω μονο για δημοσιες σχεσεις κανω...
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-11, 11:24
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
τι το θες το ενεργό? Πάνω σε 4κάναλο μπαίνουν άνετα τά 4ηχεία που θες + ένα sub απλο κ είσαι άρχοντας
Με βρήσκεις σύμφωνο! Δεν ξέρω αν ο φίλος δεν θέλει να κόψει χώρο στο χώρο αποσκευων βέβαια όπως είπε οτι θέλει να αποφύγει ενισχυτή.....

Γρηγόρη έχω ακούσει αυτό: http://www.kalogeropoulos.gr/displayITM2.asp?ITMID=7029
Καλό είναι αλλά αν όμως φανταστείς οτι παίζει απο 54Hz αν θέλεις να ακούσεις πχ RnB το μπάσο πάει περίπατο (συχνότητες κάτω απο 50Hz δηλαδή)

Ένα πακετάκι που θα διάλεγα εγώ
Ηχεία αυτά που διάλεξες, ενισχυτής Magnat Edition 4 Limited ή Ground Zero GZIA 4110HPX ή MacAudio - MPX 4500

Στα 2 κανάλια θα έβαζα τα ηχεία μπρός πίσω και στα άλλα 2 κανάλια θα τα γεφύρωνα για το subwoofer
Ένα 10" κάνει πολύ καλή δουλειά και σε μικρό κουτί ακόμα!
πχ Ground Zero GZTW 25T ή JBL GTO 1014 ή Kicker 10 C10 4/8 ή Alpine SWE-1043E
Και αν παρατηρήσεις είσαι άκρως οικονομικά εφόσον η κάθε μονάδα σε ενισχυτή/subwoofer δεν ξεπερνάει τα 120Ε

Απο πηγή τώρα εμένα δεν θα με ενδιέφερε το χρώμα του φωτισμού αλλά θα διάλεγα Apline 9812RB, τώρα σε pioneer το μόνο που ξέρω και αξίζει είναι το DEH-P88RS-II αλλά είναι πανάκριβο για αγορά (500+) εκτός αν το βρείς σε καλή τιμή μεταχειρισμένο!
Pioneer δεν θα διάλεγα γιατί τα περισσότερα μοντέλα δεν μπορούν να φτάσουν την καθαρότητα της Alpine και βγάζουν πολλά προβλήματα, πχ κολλάνε τα cd μέσα και δεν βγαίνουν, αν τα RCA πίσω κουνηθούν ενώ κινείσαι μπορεί να σου κάψει την προενίσχυση κλπ
Αν θες την γνώμη μου κοίτα και σε JVC, έχει πολύ ωραία μοντέλα επίσης και Clarion όπως είπες απλώς η clarion πάσχει λίγο στο design!
Αν βρείς JVC KD-G 721, την έχω 7 χρόνια με USΒ κλπ δεν μου χει παρουσιάσει τίποτα και πρίν κάτι μήνες την πήγα για καθάρισμα στην αντιπροσωπεία της, μου λέει ο τεχνικός πως είναι ακόμα καινούρια μέσα! Σκυλιά φίλε σκυλιά και απο ποιότητα άστα, μην το ψάχνεις
Αλλά εφόσον βρήκες την 9880R πάρτην μην το σκέφτεσαι αξίζει τα λεφτά της με το παραπάνω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-11, 11:27
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στειλε ενα π.μ. στον graphe36 να σου πει.....
οπως με ειχε βοηθησει στο παρελθον και μενα με την πηγη και τα συναφη και με μια λεπτοδουλεια που εκκρεμει να την κανουμε παρεα....(αμα το κανω μονος μου θα πεσει πολυ γελιο-κλαμα μετα).
αν και δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραψει εδω ..........
υ.γ. 1 μητσαρα (dimitris e34) βλεπω το κατεχεις και συ το αθλημα.....
υ.γ. 2 απο μενα μην περιμενεις.χαχαχα.εγω μονο για δημοσιες σχεσεις κανω...
Εσύ όλο δημόσιες σχέσεις είσαι, τελικά την πινακίδα θα την βάλεις?
Η δουλειά μου είναι ρε σύ, άσχετα που δεν ασχολούμαι γιατί δεν έχει πολύ ψωμί....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-11, 11:38
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
κοίταξα τον magnat που ανέφερες και έχει τα εξής χαρακτηριστικά εξόδου οσον αφορά την ισχύ:
Power output:

2 x 500Watt Max Power @ 4 Ohm
4 x 140Watt Max Power @ 4 Ohm
2 x 150Watt RMS @ 4 Ohm
4 x 55Watt RMS @ 4 Ohm
4 x 250Watt Max Power @ 2 Ohm
4 x 75Watt RMS @ 2 Ohm

δηλαδή αν παίξει ετσι όπως είπες θεωρητικά πόση διαθέσιμη ισχύ έχω σε 4ohm sub? 500 watt?
και μου μένουν 2 έξοδοι για μπροστά ηχεία πές δύο παραλληλίες των 2ohm όπου θα έχω σε κάθε παραλληλία 250 watt διαθέσιμα. εκτος αν κανω λαος σε υπολογισμούς γιατι πριν λιγο ξυπνησα.
οπότε αν κρίνεις οτι τα focal έχουν specs 50w rms δεν υπάρχει φόβος να τα στείλω εν τοπο χλοερό?
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-11, 11:40
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δουλειά μου είναι ρε σύ, άσχετα που δεν ασχολούμαι γιατί δεν έχει πολύ ψωμί....
δουλεια ή χόμπι? αυτοδίδακτος, σπουδασες κατι? για πες γιατι γενικά και γω το γουστάρω το σπορ παροτι το γουστάρω εντελώς χομπιστικα γιατι απο δουλειά παπ...ια
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-11, 11:59
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grigoris_E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίταξα τον magnat που ανέφερες και έχει τα εξής χαρακτηριστικά εξόδου οσον αφορά την ισχύ:
Power output:

2 x 500Watt Max Power @ 4 Ohm
4 x 140Watt Max Power @ 4 Ohm
2 x 150Watt RMS @ 4 Ohm
4 x 55Watt RMS @ 4 Ohm
4 x 250Watt Max Power @ 2 Ohm
4 x 75Watt RMS @ 2 Ohm

δηλαδή αν παίξει ετσι όπως είπες θεωρητικά πόση διαθέσιμη ισχύ έχω σε 4ohm sub? 500 watt?
και μου μένουν 2 έξοδοι για μπροστά ηχεία πές δύο παραλληλίες των 2ohm όπου θα έχω σε κάθε παραλληλία 250 watt διαθέσιμα. εκτος αν κανω λαος σε υπολογισμούς γιατι πριν λιγο ξυπνησα.
οπότε αν κρίνεις οτι τα focal έχουν specs 50w rms δεν υπάρχει φόβος να τα στείλω εν τοπο χλοερό?
Θεωρητικά οι ενισχυτές αναγράφουν τα watt εξόδου μετρημένοι σε 1kHz συχνότητα με 14.4vDC
Οπότε έχουμε 4 ηχεία παράλληλα συνδεδεμένα με τα 2 κανάλια του ενισχυτή.

Δηλαδή κανάλι/2 ηχεία άρα 4/4=2Ω στην έξοδο.
75w/2=37.5wRMS σε κάθε ηχείο
Στο subwoofer θα πάνε 150wRMS (σύνδεση γέφυρας)
Γενικά τα ηχεία λένε Watt RMS και Watt Max πχ 100watt RMS και 300watt Max, άρα ξέρεις πως η μέση ισχύς που δέχονται είναι 100watt RMS και η μέγιστη 300watt άρα και 200wRMS να τους δίνεις δεν θα πάθουν κάτι, άν όμως παίζεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ με 250, 300+ watt τότε τα χαιρετάς.....

Αυτοδίδακτος (μην νομίζεις οτι υπάρχει ειδικός κλάδος, Ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων ήταν οι μάστορες στα μαγαζιά), σπούδασα τεχνικός Η/Υ και δικτύων αλλά το συγκεκριμένο χαρτί έμεινε στον τοίχο λόγο έλλειψης γνωριμιών , Όταν ήμουν στα 19 μου περίπου με βάλανε σε ένα ηλεκτρολογείο αφού είχα τελειώσει και τον στρατό για να δουλέψω, είχα τρέλα όπως έχω ακόμα με την μουσική και ασχολιόμουν με τα radio cd, ενισχυτές κλπ αλλά έβαζα και συναγερμούς, xenon κλπ. Μετά γνώρισα ένα φίλο και με "έχωσε" σε μαγαζί στα δυτικά προάστεια που έκανε αποκλειστικά Car Audio και έτσι έμαθα ακόμα περισσότερα, όπως τοίχους, 8ιντσα, πολυεστερικά πάνελ, αλλά και μικρά ποιοτικά συστήματα.... Στην ουσία ήταν η 1η μου δουλειά και αυτό έχω μάθει να κάνω καλά. Μετά δεν έβγαινε το μεροκάματο στο συγκρκριμένο μαγαζί και άρχισα τα ντελίβερυ κλπ κλπ κλπ αλλά συγχρόνως άρχισα να ψάχνομαι με μηχανολογία (άλλη τρέλα απο μωρό παιδί).... Αλλά αν έβρισκα πάλι μαγαζί να παω για δουλειά θα πήγαινα με τα 1000....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-10-11, 12:14
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικά οι ενισχυτές αναγράφουν τα watt εξόδου μετρημένοι σε 1kHz συχνότητα με 14.4vDC
Οπότε έχουμε 4 ηχεία παράλληλα συνδεδεμένα με τα 2 κανάλια του ενισχυτή.

Δηλαδή κανάλι/2 ηχεία άρα 4/4=2Ω στην έξοδο.
75w/2=37.5wRMS σε κάθε ηχείο
Στο subwoofer θα πάνε 150wRMS (σύνδεση γέφυρας)
Γενικά τα ηχεία λένε Watt RMS και Watt Max πχ 100watt RMS και 300watt Max, άρα ξέρεις πως η μέση ισχύς που δέχονται είναι 100watt RMS και η μέγιστη 300watt άρα και 200wRMS να τους δίνεις δεν θα πάθουν κάτι, άν όμως παίζεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ με 250, 300+ watt τότε τα χαιρετάς.....

Αυτοδίδακτος (μην νομίζεις οτι υπάρχει ειδικός κλάδος, Ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων ήταν οι μάστορες στα μαγαζιά), σπούδασα τεχνικός Η/Υ και δικτύων αλλά το συγκεκριμένο χαρτί έμεινε στον τοίχο λόγο έλλειψης γνωριμιών , Όταν ήμουν στα 19 μου περίπου με βάλανε σε ένα ηλεκτρολογείο αφού είχα τελειώσει και τον στρατό για να δουλέψω, είχα τρέλα όπως έχω ακόμα με την μουσική και ασχολιόμουν με τα radio cd, ενισχυτές κλπ αλλά έβαζα και συναγερμούς, xenon κλπ. Μετά γνώρισα ένα φίλο και με "έχωσε" σε μαγαζί στα δυτικά προάστεια που έκανε αποκλειστικά Car Audio και έτσι έμαθα ακόμα περισσότερα, όπως τοίχους, 8ιντσα, πολυεστερικά πάνελ, αλλά και μικρά ποιοτικά συστήματα.... Στην ουσία ήταν η 1η μου δουλειά και αυτό έχω μάθει να κάνω καλά. Μετά δεν έβγαινε το μεροκάματο στο συγκρκριμένο μαγαζί και άρχισα τα ντελίβερυ κλπ κλπ κλπ αλλά συγχρόνως άρχισα να ψάχνομαι με μηχανολογία (άλλη τρέλα απο μωρό παιδί).... Αλλά αν έβρισκα πάλι μαγαζί να παω για δουλειά θα πήγαινα με τα 1000....
ποιο μαγαζι στα δυτικα? ρωταω γιατι μενω κοντα, ετσι απο απορια.. καλα η αληθεια είναι οτι και εγω που σπουδασα ψιλοπαρεμφερες αντικειμενο δεν υπάρχει καμμία επαφη. αν δεν ψαχτεις να μάθεις και να καταλαβεις τι παίζει δεν υπάρχει επαφή.
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-10-11, 12:52
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Σου στέλνω ΠΜ

Κοίτα φίλε εύκολο είναι, αρκεί να ξέρεις πως θα συντονίσεις τα μεγάφωνα, πως θα καλιμπράρεις τους ενισχυτές, να ρυθμίσεις EQ, Crossovers κλπ
κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα άλλωστε!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-10-11, 12:56
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
πάντως ο magnat απο όσο είδα έχει low level rca outputs. δηλαδη αν σου τελειώσουν οι έξοδοι απο πηγή απο εκεί στέλνεις στους επόμενους ενισχυτές... σωστο?
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.