Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-12, 18:20
limas Ο χρήστης limas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Μηνύματα: 80
limas is on a distinguished road
BMW E30 convertible

Παίδες, ενδιαφέρομαι για αγορά ενός BMW E30 convertible και αρχίζω να ψάχνομαι σιγά-σιγά. Κατανοώ ότι το αυτοκίνητο είναι αρκετών ετών και θα πρέπει να ψάξω πολύ για να βρώ κάτι καλό.

Είναι κάποιος που να έχει παρόμοιο αυτοκίνητο να μου πεί τι να προσέξω εκτός από τα κλασικά: θόλους, σαπίσματα, τρακαρίσμστα που πρέπει κάθε υποψήφιος κάτοχος Ε30 να ψάξει?
__________________
BMW E30, 318i, model 1984, 4d
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-12, 21:59
Το avatar του χρήστη dimitris 029/505
dimitris 029/505 Ο χρήστης dimitris 029/505 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 392
dimitris 029/505 is on a distinguished road
Νομιζω οτι καλα θα ειναι για αρχη να προσπαθησεις να βρεις ενα 318i....συμφερει απο φορολογικης αποψης και ισως δεν θα ειναι και πολυ καγκουρεμενο απο κανα 325i-320i κτλ!!!!Καλο κυνηγι!!!!!!!!!
__________________
M3 E30 uber alle!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-12, 08:47
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile CABRIO E30....

Δεν εχω να πω πολλα για την πολυαγαπημενη μου Ε30 σε ολες της τις μορφες (ακομα και touring ειναι πανεμορφο και πρακτικο,βλεπω αρκετα τελευταια).

Για το cabrio θα συμβουλευα 3 βασικα πραγματα.

Οπωσδηποτε απειραχτο και εργοστασιακο (θα δυσκολευτεις λιγο να βρεις και ισως καπως τσιμπημενο τιμολογιακα).Να επιμεινεις σε αυτο σε παρακαλω οσο καιρο και να παρει.

Οπωσδηποτε χωρις αναρτηση sport του οποιουδηποτε ειδους.....να εισαι καθετος σε αυτο (θα με δειρει ο TSAF).

Οπωσδηποτε κανε βολτα το αυτοκινητο πριν το αγορασεις να δεις κατασταση καροτσας-συναρμογη-κατασταση κουκουλας κτλ.Σε αυτο ιδιαιτερη προσοχη και αν υπαρχει δυνατοτητα και δεχεται ο πωλητης να το πλυνετε καπου στο χερι για να δεις απο που βαζει νερο/αν βαζει.

Δεν μιλαμε να πιασετε το πιεστικο απο το μισο μετρο και να ριχνεις στις τσιμουχες,ενα απλο πλυσιμο στο χερι με ριξιμο νερου απο μακρυα με νορμαλ πιεση-καπως να προσομειωνει την βροχη.

Με το καλο να ξεκινησει το κυνηγι!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-12, 17:55
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile ............

Να συμπληρωσω επιπλεον οτι εγω ισως να κοιταζα και για BAUER TC Ε30 για πολλους και διαφορους λογους αν δεν εβρισκα cabrio καλο και ηθελα οπωσδηποτε ξεσκουφωτο.

Τιμολογιακα ειναι πιο φθηνα και μαλλον λιγοτερο ταλαιπωρημενα.

Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ξεσκουφωτο???Θεωρω οτι με λιγη υπομονη ισως να εβρισκες και 318is E30 εκτος και αν θες οπωσδηποτε ανοιχτο.

ΜΗΝ βιαστεις και καλη τυχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-12, 00:54
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Κι εγώ για 318 θα έλεγα, δεδομένης της παρούσας οικονομικής κατάστασης.

Δεν θα έπαιρνα ποτέ baur, προσωπική μου άποψη, τα βλέπω σαν δίπορτα με κομμένες οροφές.

Ακολουθείς ευλαβικά τις οδηγίες του lunatic για την στεγανότητα. Πέρα αυτού, εξαρτάται από το αν είναι 318 ή 325. Το 318 φορά Μ40 κινητήρα και αν έχει χλμ στην πλάτη του πιθανόν να χρειαστεί σετ για ανακατασκευή της κεφαλής (κόστος περί τα 400€ τοποθετημένα). Πέρα από αυτό, ένας κοινός μηχανολογικός έλεγχος για σινεμπλόκ, μπροστινό σύστημα, βάσεις, κτλ θα τα βγάλει στην φόρα όλα - είναι πολύ απλό αυτοκίνητο και δεν κρύβονται εύκολα βλάβες. Επίσης τα ανταλλακτικά του είναι άπλετα και σχετικά φτηνά.

Από σασί, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχο στους θόλους, μπρος πίσω. Αν έχουν το παραμικρό σκίσιμο/κόλλημα/κλίση, δεν το παίρνεις. Αν έχει οτιδήποτε άλλο και έχει φτιαχτεί (σωστά), δεν έχει κανένα θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-12, 08:24
limas Ο χρήστης limas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Μηνύματα: 80
limas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι καλα θα ειναι για αρχη να προσπαθησεις να βρεις ενα 318i....συμφερει απο φορολογικης αποψης και ισως δεν θα ειναι και πολυ καγκουρεμενο απο κανα 325i-320i κτλ!!!!Καλο κυνηγι!!!!!!!!!
Καλημερα. Μακαρι να βρω κάποιο "μαμά" αυτοκίνητο που να αξίζει. Συνήθως όμως και τα πειραγμένα, στα χαρτιά είναι δηλωμένα το πολύ ως 318.

Υπάρχει κάποιο έξτρα τεκμήριο για τα cabrio?
Τι τεκμήριο έχει ένα απλό Ε30 και τι το cabrio?
__________________
BMW E30, 318i, model 1984, 4d
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-12, 08:28
limas Ο χρήστης limas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Μηνύματα: 80
limas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω να πω πολλα για την πολυαγαπημενη μου Ε30 σε ολες της τις μορφες (ακομα και touring ειναι πανεμορφο και πρακτικο,βλεπω αρκετα τελευταια).

Για το cabrio θα συμβουλευα 3 βασικα πραγματα.

Οπωσδηποτε απειραχτο και εργοστασιακο (θα δυσκολευτεις λιγο να βρεις και ισως καπως τσιμπημενο τιμολογιακα).Να επιμεινεις σε αυτο σε παρακαλω οσο καιρο και να παρει.

Οπωσδηποτε χωρις αναρτηση sport του οποιουδηποτε ειδους.....να εισαι καθετος σε αυτο (θα με δειρει ο TSAF).

Οπωσδηποτε κανε βολτα το αυτοκινητο πριν το αγορασεις να δεις κατασταση καροτσας-συναρμογη-κατασταση κουκουλας κτλ.Σε αυτο ιδιαιτερη προσοχη και αν υπαρχει δυνατοτητα και δεχεται ο πωλητης να το πλυνετε καπου στο χερι για να δεις απο που βαζει νερο/αν βαζει.

Δεν μιλαμε να πιασετε το πιεστικο απο το μισο μετρο και να ριχνεις στις τσιμουχες,ενα απλο πλυσιμο στο χερι με ριξιμο νερου απο μακρυα με νορμαλ πιεση-καπως να προσομειωνει την βροχη.

Με το καλο να ξεκινησει το κυνηγι!!!!!!
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Με τα cabrio το Νο1 θέμα νομίζω ότι είναι η κουκούλα. Καλή η ιδέα για το πλύσιμο. Θα την εφαρμόσω σε κάποια αυτοκίνητα που θα ξεχωρίσω και θα είμαι έτοιμος να διαλέξω προς αγορά, όταν με το καλό έρθει εκείνη η ... ιερή ωρα!

Αλλά είναι κάποια Ε30 cabrio που τα ζαχαρώνω και με ζαχαρώνουν κι αυτά.
Ελπίζω να βρώ κάποιο καλό κάποια στιγμή.
__________________
BMW E30, 318i, model 1984, 4d
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-12, 08:31
limas Ο χρήστης limas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Μηνύματα: 80
limas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρωσω επιπλεον οτι εγω ισως να κοιταζα και για BAUER TC Ε30 για πολλους και διαφορους λογους αν δεν εβρισκα cabrio καλο και ηθελα οπωσδηποτε ξεσκουφωτο.

Τιμολογιακα ειναι πιο φθηνα και μαλλον λιγοτερο ταλαιπωρημενα.

Πρεπει να ειναι οπωσδηποτε ξεσκουφωτο???Θεωρω οτι με λιγη υπομονη ισως να εβρισκες και 318is E30 εκτος και αν θες οπωσδηποτε ανοιχτο.

ΜΗΝ βιαστεις και καλη τυχη!
Μμμμ, δεν το ήξερα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά google-αρα και το είδα. Βασικά δεν είναι cabrio, είναι σαν κανονικό αυτοκίνητο αλλά χωρίς μέταλλο σε κάποια σημεία της οροφής. Κάπως περίεργο..
__________________
BMW E30, 318i, model 1984, 4d
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-12, 08:43
limas Ο χρήστης limas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Μηνύματα: 80
limas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ για 318 θα έλεγα, δεδομένης της παρούσας οικονομικής κατάστασης.

Δεν θα έπαιρνα ποτέ baur, προσωπική μου άποψη, τα βλέπω σαν δίπορτα με κομμένες οροφές.

Ακολουθείς ευλαβικά τις οδηγίες του lunatic για την στεγανότητα. Πέρα αυτού, εξαρτάται από το αν είναι 318 ή 325. Το 318 φορά Μ40 κινητήρα και αν έχει χλμ στην πλάτη του πιθανόν να χρειαστεί σετ για ανακατασκευή της κεφαλής (κόστος περί τα 400€ τοποθετημένα). Πέρα από αυτό, ένας κοινός μηχανολογικός έλεγχος για σινεμπλόκ, μπροστινό σύστημα, βάσεις, κτλ θα τα βγάλει στην φόρα όλα - είναι πολύ απλό αυτοκίνητο και δεν κρύβονται εύκολα βλάβες. Επίσης τα ανταλλακτικά του είναι άπλετα και σχετικά φτηνά.

Από σασί, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχο στους θόλους, μπρος πίσω. Αν έχουν το παραμικρό σκίσιμο/κόλλημα/κλίση, δεν το παίρνεις. Αν έχει οτιδήποτε άλλο και έχει φτιαχτεί (σωστά), δεν έχει κανένα θέμα.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Όσο για τους θόλους, πολλοί που πουλάνε Ε30 αναφερουν ότι έχουν ξαναραμμένους θόλους.

Σε ότι αφορά το υπόλοιπα που ανέφερες παραπάνω: σινεμπλόκ, μπροστινό σύστημα, βάσεις νομίζω ένας μηχανικός θα μπορέσει να μου πεί έμπιστα. Για το θέμα κινητήρα νομίζω και μια μέτρηση συμπίεσης, που μπορεί να γίνει με φορητό όργανο, θα δώσει μια πρώτη καλή ή κακή εικόνα.
__________________
BMW E30, 318i, model 1984, 4d
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-12, 12:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από limas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμμ, δεν το ήξερα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά <a class="inlineAdmedialink" href="#">google</a>-αρα και το είδα. Βασικά δεν είναι cabrio, είναι σαν κανονικό αυτοκίνητο αλλά χωρίς μέταλλο σε κάποια σημεία της οροφής. Κάπως περίεργο..
Ε, νομίζω είσαι υπερβολικός.. Απλά έχει μια κεντρική αψίδα, για την περίπτωση ανατροπής..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.