Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 03-04-14, 14:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελικα το πηγες σε επισημο εξουσιοδοτημενο; Ποσο σου ειπαν για τα αμορτισερ;
Για δισκο πλατω δεν αξιζει να το πας σε αντιπροσωπεια παλι. Εγω ειχα βρει μονος μου ανταλλακτικα αφτερμαρκετ σε πολυ καλη τιμη και τα αλλαξα σε εξειδικευμενο, οχι εξουσιοδοτημενο με αποτελεσμα να εξοικονομησω αρκετα χρηματα αλλα και τ αμαξι να ναι σωστο!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-04-14, 18:53
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
είχα αγοράσει δίσκο-πλατώ sachs από "πλατωτεχνική" (όπως κατεβαίνουμε την καβάλας προς αθήνα,στη σπύρου πάτση στρίβουμε ΑΡΙΣΤΕΡΑ . (στα 150 μέτρα στο δεξί μας χέρι).

σε εξειδικευμένο πλήρωσα 70 ευρώ για τοποθέτηση.



συμφωνώ με γιάννη, δεν αξίζει να πας σε εξουσιοδοτημενο για αυτό, αν σου ζητήσουν περισσότερα χρήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-04-14, 18:54
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι αυτο για σιγουρα ρωτα σε συνεργειο, αντιπροσωπεια ή εξειδικευμενο αλλιως μεσω του bmw.info να δεις αν ειναι ιδια η οχι τα part numbers των ανταλλακτικων. Χωρις να ειμαι σιγουρος εμπαιναν 3 διαφορετικες αναρτησεις, η τελειως απλη και πιο μαλακη, που ειχα αρχικα απ το εργοστασιο, η sport, που μπηκε στην εκδοση sport στην Ελλαδα, λιγο πιο σκληρη απ την απλη και η 'Μ' 1μιση ποντο πιο χαμηλη με πιο χοντρες αντιστρεπτικες, αλλα ελατηρια, αλλα αμορτισερ και γενικα πιο σκληρο και χαμηλο στησιμο. Αυτην εχω βαλει εδω και λιγα χρονια. Τα ανταλλακτικα μεταξυ τους εχουν αλλα νουμερα και λογικο γιατι ειναι αλλοι κωδικοι, αλλα εξαρτηματα, αλλα αυτο θα στο πουν καλυτερα σε συνεργειο η ψαξτο και μονος σου μεσω του σαιτ που εγραψα.

και πάλι σωστός ο γιάννης για την sport ανάρτηση !
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-04-14, 11:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
είχα αγοράσει δίσκο-πλατώ sachs από "πλατωτεχνική" (όπως κατεβαίνουμε την καβάλας προς αθήνα,στη σπύρου πάτση στρίβουμε ΑΡΙΣΤΕΡΑ . (στα 150 μέτρα στο δεξί μας χέρι).

σε εξειδικευμένο πλήρωσα 70 ευρώ για τοποθέτηση.



συμφωνώ με γιάννη, δεν αξίζει να πας σε εξουσιοδοτημενο για αυτό, αν σου ζητήσουν περισσότερα χρήματα.
Θυμασαι ποσο σου ειχε παει το δισκοπλατω τοτε απο εκει;..

Η φιλη μας απ οτι βλεπω δεν εχει επανεμφανιστει, οχι τιποτα αλλο να μου λυσει καποιες αποριες απαντωντας στα ερωτηματα που εγραψα πιο πανω..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-04-14, 08:16
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμασαι ποσο σου ειχε παει το δισκοπλατω τοτε απο εκει;..

Η φιλη μας απ οτι βλεπω δεν εχει επανεμφανιστει, οχι τιποτα αλλο να μου λυσει καποιες αποριες απαντωντας στα ερωτηματα που εγραψα πιο πανω..


καλημερα γιαννη!

το ειχα αγορασει 250 ευρω αν θυμαμαι καλα, ολο το σετ δισκο πλατω ρουλεμαν και διχαλο (sachs)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-04-14, 12:30
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα γιαννη!

το ειχα αγορασει 250 ευρω αν θυμαμαι καλα, ολο το σετ δισκο πλατω ρουλεμαν και διχαλο (sachs)

τώρα που το ξανασκέφτομαι.... μήπως ήταν 220 ευρώ??? συγνώμη Γιάννη αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-04-14, 14:11
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πολυ καλη η τιμη θεωρω!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-04-14, 14:20
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη η τιμη θεωρω!

ναι! από λίγο ψάξιμο που είχα κάνει, νομίζω ήταν καλή τιμή και επίσης η εξυπηρετηση τους πολύ καλή (γι αυτό και το προτείνω το μαγαζί)

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-08-14, 09:18
Charalampos Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Μηνύματα: 43
Charalampos is on a distinguished road
Κατα την χθεσυνη επιστροφη απο διακοπές αξουσα τον κλασσικο θορυβο που κανουν τα αμορτισερ οταν κτυπανε(πισω δεξι)
Δεν πηγα ακομα για ελεγχο(αυριο Δευτερα θα παω) αλλα ειμαι σιγουρος οτι ειναι αμορτισερ.Διαβασα λιγο τα post εδω αλλα μπερδευτηκα λιγο.
Ο ασσος μου είναι 116 Ε87 10/04 .Ποσο λετε να κοστιζουν τα εργοστασιακα ?Αξιζει να βαλω μετ/σμενα εργοστασιακα με εγγυηση ή να προτιμησω τα aftermarket ?
Τελευταια ερωτηση .....ετσι οπως ειναι το αμαξι μπορω να μετακινουμε εδω κοντα μεχρι να καταληξω τι θα κανω ή δεν προτεινετε ?

ΥΓ Τελευταια το αμαξι είχε περιεργη συμπεριφορα πετουσε κωλο αναβαν τα ESP συνεχεια και τετοια μαλλον ειναι απο εκει υποθετω....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-08-14, 10:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Χαραλαμπε για να σιγουρευτεις οτι ειναι αμορτισερ πηγαινε κανε αμορτισερομετρηση σε ενα αξιοπιστο συνεργειο. Εγω πηγα προσφατα στη γνωστη μεγαλη αντιπροσωπεια στη Συγγρου.

Ποσα χλμ εχουν τα αμορτισερ σου και τι χρηση τους εχεις κανει; Φορας ρφτ λαστιχα ή συμβατικα; Μηπως το χτυπημα ειναι απο σκληρο ρφτ λαστιχο;.. Μηπως η αλλοπροσαλη συμπεριφορα που λες προερχεται επισης απο φθαρμενα λαστιχα ή/και λογω λαθος πιεσεων σε αυτα; Τσεκαρε και τις πιεσεις τους και διορθωσε τες αν απαιτειται.

Να ξερεις το εξης: Τα μαμα αμορτισερ ακομα και τα μαλακα απλα ειναι πολυ αξιοπιστα κι ανθεκτικα. Ακομα και μετα απο πολυ σκληρη χρηση που τους ειχα κανει εγω που περιελαμβανε απο οδηγηση με μεγαλες ταχυτητες σε αουτομπαν, απαιτητικο στροφιλικι με 'κυνηγι' σε επαρχιακες, ακομα και σε χωμα, κρατησαν παρα πολλα χλμ και αρκετα χρονια. Ειδικα τα 'Μ' που εχω τωρα, αυτα να δεις αντοχη, σκυλια λεμε!

Θα σου προτεινα μαμα καινουρια αν θες να αγορασεις ντε και καλα αλλα. Ρωτα ακομα και στις αντιπροσωπειες κοντα σου, τελευταια κανουν πολυ καλες προσφορες, εγω που ρωτησα και για 'Μ' ακομα που ειναι ακριβοτερα απ τα απλα, μου εδωσαν πολυ καλη τιμη στην Αθηνα.

Βεβαια υπαρχει παντα και η λυση της ανακατασκευης των δικων σου που εχεις τωρα. Νομιζω Θεσ/νικη που εισαι ειναι ενας αμορτισερας 'γιατρος' που κανει τετοιες...'εγχειρήσεις'. Αν θες μπορω να σου στειλω πμ με οτι πληροφορια εχω, αλλιως ισως μπορουν να βοηθησουν φιλοι απ τη Β.Ελλαδα αν διαβαζουν αυτα τωρα και να δωσουν κι αλλες πληροφοριες και γνωμες.

Παντως σιγουρεψου πρωτα οτι δε φταινε τα λαστιχα σου κι επειτα μετρα τα αμορτισερ σου για να σιγουρευτεις! Δεν ειναι εποχη τωρα για σπαταλη χρηματων, ετσι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
116, αμορτισέρ, shock absorber, suspension


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.