Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-09, 18:21
Giorgos70 Ο χρήστης Giorgos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Μηνύματα: 30
Giorgos70 is on a distinguished road
316i ή 320i; γνώμες

Γεια σας,
Σαν υποψήφιος αγοραστής θα ήθελα τη γνώμη σας. Πηγα στις αντιπροσωπείες και η διαφορά τιμής των 316i με 122 ίππους και 320i με 170 ιππους είναι περίπου 4200€ ενώ δίνουν και 2000€ περίπου εξτρά και στις δύο. Σε σχέση με τις τιμές πριν εφαρμοστεί το μέτρο, η 316i είναι φθηνότερη κατά 4600€ και η 320i κατά 7000€. Επίσης υπολόγισα περίπου 35€ το μήνα επιπλέον κόστος χρήσης για 2000κυβικά (ασφάλεια πλήρης, τέλη κλπ).
Τι λέτε αξίζει να δώσει κανείς την διαφορά;
Είμαι νορμάλ οδηγός και ισως και η 316 είναι αρκετή. Είδα ότι η αναλογία βάρους ανά ίππο είναι ακριβώς η ίδια με την πανάρχαια(!) bmw 1600 που είχε ο πατέρας μου και πήγαινε ΟΚ και φορτωμένη και με τρέιλερ.
Test drive σκέπτομαι να κάνω και στα δύο. Το θέμα είναι με 4 άτομα και σε ανηφόρες τι γίνεται; Που δεν θα το δοκιμάσω. Εχει οδηγήσει κανείς και τα δύο;
Επίσης τι λέτε δεν θα δοθεί παράταση στο μέτρο; Του χρόνου θα έχουμε τετοιες τιμές;
ΥΓ. Κλείνω προς 320 αλλά η 316 λέει ειναι πιο οικονομική και στη βενζίνη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-09, 18:29
george116 Ο χρήστης george116 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 02-07-2009
Μηνύματα: 26
george116 is on a distinguished road
εχω οδηγησει την 320 και εχω το 116.

το 16αρι στον ασσο τουλαχιστον σαν κινητηρας ειναι καλος πολυ οικονομικος ευκολα ανεβαζει τα χιλιομετρα αλλα αν εχεις a/c και φορτομενος η αληθεια ειναι οτι ζοριζει

το 320 ειναι αλλη κλαση και πιστευω οτι η 3αρα απο εκει ξεκιναει.

αν εχεις οικογενεια αποσκευες κτλ πιστευω το 16αρι θα σε απογοητευσει σε καμια προσπεραση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-09, 18:31
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
Σαν υποψήφιος αγοραστής θα ήθελα τη γνώμη σας. Πηγα στις αντιπροσωπείες και η διαφορά τιμής των 316i με 122 ίππους και 320i με 170 ιππους είναι περίπου 4200€ ενώ δίνουν και 2000€ περίπου εξτρά και στις δύο. Σε σχέση με τις τιμές πριν εφαρμοστεί το μέτρο, η 316i είναι φθηνότερη κατά 4600€ και η 320i κατά 7000€. Επίσης υπολόγισα περίπου 35€ το μήνα επιπλέον κόστος χρήσης για 2000κυβικά (ασφάλεια πλήρης, τέλη κλπ).
Τι λέτε αξίζει να δώσει κανείς την διαφορά;
Είμαι νορμάλ οδηγός και ισως και η 316 είναι αρκετή. Είδα ότι η αναλογία βάρους ανά ίππο είναι ακριβώς η ίδια με την πανάρχαια(!) bmw 1600 που είχε ο πατέρας μου και πήγαινε ΟΚ και φορτωμένη και με τρέιλερ.
Test drive σκέπτομαι να κάνω και στα δύο. Το θέμα είναι με 4 άτομα και σε ανηφόρες τι γίνεται; Που δεν θα το δοκιμάσω. Εχει οδηγήσει κανείς και τα δύο;
Επίσης τι λέτε δεν θα δοθεί παράταση στο μέτρο; Του χρόνου θα έχουμε τετοιες τιμές;
ΥΓ. Κλείνω προς 320 αλλά η 316 λέει ειναι πιο οικονομική και στη βενζίνη


Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Για το ερώτημά σου, δεν νομίζω ότι μπορεί να πάρεις αντικειμενική απάντηση.
Τι εννοώ, για άλλους το 316 είναι μια χαρά για άλλους πάλι το 320 είναι
λίγο, κάνε αυτό που λέει η τσέπη σου και η καρδιά σου!

υ.γ. τεστ drive αν κάνεις και στα δύο σίγουρα θα πάρεις την 320!!!!!
οπότε κάνε μόνο στο 316.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-09, 18:41
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos70 Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ. Κλείνω προς 320 αλλά η 316 λέει ειναι πιο οικονομική και στη βενζίνη
Αυτο....αμφισβητειται!!! Ειναι απιστευτα οικονομικη η 320 ως προς το θεμα καταναλωσης...ισως οικονομικοτερη της 316!
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-09, 19:55
Giorgos70 Ο χρήστης Giorgos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-07-2009
Μηνύματα: 30
Giorgos70 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george116 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω οδηγησει την 320 και εχω το 116.
το 16αρι στον ασσο τουλαχιστον σαν κινητηρας ειναι καλος πολυ οικονομικος ευκολα ανεβαζει τα χιλιομετρα αλλα αν εχεις a/c και φορτομενος η αληθεια ειναι οτι ζοριζει
Για να λες αυτο για την 116 φανταζομαι στην 316 θα ειναι χειρότερα τα πραγματα (ιδια μηχανη δεν εχουν; )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-09, 20:09
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο....αμφισβητειται!!! Ειναι απιστευτα οικονομικη η 320 ως προς το θεμα καταναλωσης...ισως οικονομικοτερη της 316!
πολυ σωστα!!!
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-09, 21:30
leyteris Ο χρήστης leyteris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 366
leyteris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
Σαν υποψήφιος αγοραστής θα ήθελα τη γνώμη σας. Πηγα στις αντιπροσωπείες και η διαφορά τιμής των 316i με 122 ίππους και 320i με 170 ιππους είναι περίπου 4200€ ενώ δίνουν και 2000€ περίπου εξτρά και στις δύο. Σε σχέση με τις τιμές πριν εφαρμοστεί το μέτρο, η 316i είναι φθηνότερη κατά 4600€ και η 320i κατά 7000€. Επίσης υπολόγισα περίπου 35€ το μήνα επιπλέον κόστος χρήσης για 2000κυβικά (ασφάλεια πλήρης, τέλη κλπ).
Τι λέτε αξίζει να δώσει κανείς την διαφορά;
Είμαι νορμάλ οδηγός και ισως και η 316 είναι αρκετή. Είδα ότι η αναλογία βάρους ανά ίππο είναι ακριβώς η ίδια με την πανάρχαια(!) bmw 1600 που είχε ο πατέρας μου και πήγαινε ΟΚ και φορτωμένη και με τρέιλερ.
Test drive σκέπτομαι να κάνω και στα δύο. Το θέμα είναι με 4 άτομα και σε ανηφόρες τι γίνεται; Που δεν θα το δοκιμάσω. Εχει οδηγήσει κανείς και τα δύο;
Επίσης τι λέτε δεν θα δοθεί παράταση στο μέτρο; Του χρόνου θα έχουμε τετοιες τιμές;
ΥΓ. Κλείνω προς 320 αλλά η 316 λέει ειναι πιο οικονομική και στη βενζίνη
εαν μπορεις παρε 320 .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-07-09, 21:35
Το avatar του χρήστη crazy_beaver
crazy_beaver Ο χρήστης crazy_beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 956
crazy_beaver will become famous soon enoughcrazy_beaver will become famous soon enough
Δαγκωτο 320!!!!Πες οτι θες να κανεις μια προσπεραση ρε αδερφε, μην πηγαινεις με την ψυχη στο στομα ουτε να περιμενεις να σου ανοιξει αεροδιαδρομος!!!!!!!!!
__________________
Τα λεφτα μου τα εφαγα στις γυναικες, στα ποτα και στα αυτοκινητα!!!! Τα υπολοιπα απλως τα σπαταλησα!!!!!!

και να 'ναι και καινούρια, σαν έμπειρη παρθένα
<- http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=254
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-09, 21:43
Το avatar του χρήστη nikolaspan
nikolaspan Ο χρήστης nikolaspan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-04-2009
Μηνύματα: 112
nikolaspan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
Σαν υποψήφιος αγοραστής θα ήθελα τη γνώμη σας. Πηγα στις αντιπροσωπείες και η διαφορά τιμής των 316i με 122 ίππους και 320i με 170 ιππους είναι περίπου 4200€ ενώ δίνουν και 2000€ περίπου εξτρά και στις δύο. Σε σχέση με τις τιμές πριν εφαρμοστεί το μέτρο, η 316i είναι φθηνότερη κατά 4600€ και η 320i κατά 7000€. Επίσης υπολόγισα περίπου 35€ το μήνα επιπλέον κόστος χρήσης για 2000κυβικά (ασφάλεια πλήρης, τέλη κλπ).
Τι λέτε αξίζει να δώσει κανείς την διαφορά;
Είμαι νορμάλ οδηγός και ισως και η 316 είναι αρκετή. Είδα ότι η αναλογία βάρους ανά ίππο είναι ακριβώς η ίδια με την πανάρχαια(!) bmw 1600 που είχε ο πατέρας μου και πήγαινε ΟΚ και φορτωμένη και με τρέιλερ.
Test drive σκέπτομαι να κάνω και στα δύο. Το θέμα είναι με 4 άτομα και σε ανηφόρες τι γίνεται; Που δεν θα το δοκιμάσω. Εχει οδηγήσει κανείς και τα δύο;
Επίσης τι λέτε δεν θα δοθεί παράταση στο μέτρο; Του χρόνου θα έχουμε τετοιες τιμές;
ΥΓ. Κλείνω προς 320 αλλά η 316 λέει ειναι πιο οικονομική και στη βενζίνη
Πέρυσι τον Απρίλιο (4/2008) απέκτησα την 316 γιατι ειχε μεγάλη διαφορα τιμής με την 320 και ειχα συγκεκριμένο προυπολογισμό για αυτοκίνητο και δεν ήθελα να τραβηχτω με δανεια. Ενα χρόνο μετα το εχω μετανιωσει γιατι αυτό που λείπει απο την 316 ειναι το γκάζι όχι για σανίδες αλλά για μια προσπέραση, μια ανηφόρα χωρίς κατέβασμα. Και τώρα προσπαθώ να αλλάξω αυτοκίνητο αλλά εκεί που εχούν πέσει οι τιμές ειναι μαλακία εφ΄οσον χάνω 8.000€-9.000€ απο την τιμή που το αγόρασα.
Η επιλογή ειναι δική σου...
Φιλικά Νίκος
__________________
Όποιος γυρίζει... μυρίζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-09, 22:52
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Όλα είναι σχετικά. Είναι θέμα προτεραιοτήτων και οικονομικής δυνατότητας.
Εννοείται (και δεν χρειάζονται επιχειρήματα) πως το 320 είναι καλύτερο από το 316, το 330 καλύτερο από το 320 κ.ο.κ Το θέμα είναι τι θέλεις και πόσα δίνεις. Θα συμφωνήσω με τον nikolaspan και θα σου πω να διαβάσεις σχόλια που έχουν ειπωθεί κατά καιρούς για τις 316 αλλά και για τις 320 των 150 αλόγων. Όλοι λένε πως θα ήθελαν λίγη δύναμη παραπάνω. Επίσης στις πωλήσεις αυτοκινήτων (στο φόρουμ) θα δεις ότι υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να αλλάξουν την 316 για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για την κατανάλωση θα σου πω (το έχω ξαναγράψει) πως αγόρασα το 320 μαζί με φίλο μου που πήρε 316. Φύγαμε μαζί από Αθήνα για Λάρισα και στο τέλος είχα κατανάλωση 7lt/100 και το 316 7,2/100.
Θεωρώ καλύτερη επιλογή την 320 (άλλωστε γι αυτό την προτίμησα) αν και εφόσον δεν ζορίζεσαι στο οικονομικό. Θα έβαζα στοίχημα όμως, πως εφόσον το σκέφτεσαι, αν πάρεις τώρα την 316 σε λίγο θα "τρίβεσαι" για την 320........
Πάρε τώρα, αυτό που θα ζητάς αύριο
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.