Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-12, 12:42
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
"χασιμο" νερού σε Ε46 Μ43

Στο παρελθόν είχα αναφερει πως το αυτοκινητο μου εχανε νερο και ηθελε συμπληρωμα 1+ λίτρο καθε 700χλμ.Υπήρχε το γνωστο θεμα με τα ψυγεια νερου των Ε46 που η πλαστικη εισοδος νερου ραγιζει κ χανει απο κει.Το αντικατεστησα.Μετα απο καμια 1000χλμ παλι λαμπακι.Το προβλημα(επισης γνωστο για Ε46) ήταν στον διακλαδωτη που βρισκεται πισω πισω στον κινητηρα κ προς τα κατω.Ολα καλα για καμια 10000χλμ μεχρι που περσι οκτωβρη ο μηχανικος μουπε πως το πλαστικο στο κολαρο που καταληγει στο παγουρι συμπληρωματος νερου φαινεται σαπιο κ χανει κ λιγο απο τον εξαερωτηρα..άρα θελει αλλαγμα σιγα-σιγα!Οντως τη περασμενη βδομαδα μετα απο καμια 6 μηνες κ 6000χλμ διανυθεντα απο το service του οκτωβρη παλι λαμπακι νερου ψυγειου.Σημερα λοιπον πηγα για αλλαγη ενιαιου κομματιου(κολαρο + 2πλαστικα τμηματα στην αρχη + τελος αυτου),αλλαγη ψυκτικου υγρου κ εξαερωση........

στη φωτο 1α η πανω μερια του παλιου κομματιου(ενιαιου) που αλλαχτηκε...το σαπιο πλαστικο ειναι δεξια(φαινεται κ απο το χρωμα! κ η τρυπα ειναι απο την κατω μερια που ειναι ο εξαερωτηρας κ δεν φαινοταν...απο που εχανε αν δεν εβγαινε ολο το κομματι......
στη φωτο 1β η κατω μερια του κομματιου(ενιαιου) που αλλαχτηκε
στη φωτο 2α το σαπιο πλαστικο κομματι ...οπως φαινεται απο πιο κοντα(κ απο κει οπως ειπαμε απο την κατω μερια αλλα+ απο τον εξαερωτηρα εχανε λιγο)
στη φωτο 2β απο κοντα η σαπια πλαστικη κατω μερια του κομματιου πουχε την τρυπα
στη φωτο 3 η μερια του νεου κομματιου που κουμπωνει στο παγουρι του ψυγειου
στη φωτο 4 ολο το νεο κομματι πως φαινεται απο πιο μακρια

Αλλαχτηκε κ η ταπα του ψυγειου νερου(200bar) καθως η φλαντζα της στην εσωτερικη μερια ειχε κοπει........
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1a.jpg (176,4 KB, 40 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1b.jpg (169,6 KB, 34 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2a.jpg (156,2 KB, 35 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 2b.jpg (93,3 KB, 39 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (124,1 KB, 43 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 4.jpg (109,5 KB, 40 εμφανίσεις)
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 14-05-12 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-12, 12:54
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
επίσης να αναφερω ότι στο ψυγειο νερου σε ολα τα Bmw(μετα τα Ε46) οπως λεει ο κατασκευαστης τους αντιψυκτικο της Bmw κ οχι παραφλου οπως γινοταν με τα παλιοτερα Bmw!Αν χρειαστει δεν συμπληρωνουμε ποτε με νερο διοτι αναπτυσσονται μεγαλες θερμοκρασιες κ οσοι το κανουν τα μοτερια τους εχουν θεμα με το κεφαλαρι(φλαντζες κτλ) μελλοντικα!Οι θερμοκρασιες που σηκωνει το ψυκτικο υγρο μολις ερθει στη φυσιολογικη λειτουργια του ειναι απο 97 κ ανω(ταλεγε ο moderator Dim κ δεν τα πιστευα!).Συνηθως βλεπουμε απο 100+ .Επισης 102-108 ή κ 111 ανετα βλεπουμε.Δειτε απο την επιλογη 7.0 του κρυφου μενου κ θα το διαπιστωσετε!Ο θερμοστατης ανοιγει στους 104-105 βαθμους...κ οχι στου 95 οπως λαθος νομιζουν πολλοι κ οταν τον αντικαθιστουν παιρνουν 95ρη.........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-12, 13:18
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν τον αντικαθιστούν με 95άρη...γιατί απλούστατα δεν υπάρχει...
Υπάρχει μόνο ο χαρτογραφημένος των 109.

Μπράβο για το θέμα και τις φωτογραφίες Δημήτρη.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-12, 15:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαχτηκε κ η ταπα του ψυγειου νερου(200bar) καθως η φλαντζα της στην εσωτερικη μερια ειχε κοπει........
200bar σα πολυ δεν ειναι?! Μηπως ειναι τυπογραφικο λαθος και ειναι 20bar ή ακομα και...2?!

200bar δουλευανε δικτυα ατμου σε παλιες ατμομηχανες! Ακομα και 20 μου φαινεται παρα πολυ! Σε κλειστα κυκλωματα ψυξης συνηθως δουλευουν περιπου 2-3bar...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-12, 15:33
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
200bar σα πολυ δεν ειναι?! Μηπως ειναι τυπογραφικο λαθος και ειναι 20bar ή ακομα και...2?!

200bar δουλευανε δικτυα ατμου σε παλιες ατμομηχανες! Ακομα και 20 μου φαινεται παρα πολυ! Σε κλειστα κυκλωματα ψυξης συνηθως δουλευουν περιπου 2-3bar...
Η τάπα στην μέσα μεριά της γράφει αναγλυφα 200! Ο μηχανικός μούπε τα bar είναι!Κ εμένα πολλά μου ακούστηκαν αλλα ξέρω κ εγώ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-12, 15:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τάπα στην μέσα μεριά της γράφει αναγλυφα 200! Ο μηχανικός μούπε τα bar είναι!Κ εμένα πολλά μου ακούστηκαν αλλα ξέρω κ εγώ?
Μηπως ειναι psi?.. Η ταπα δουλευει σαν ασφαλιστικο-ανακουφιστικη βαλβιδα αμα βρασουν τα νερα για να μη σκασει κανα κολαρο. Συνηθως τα ασφαλιστικα ειναι ρυθμισμενα σε ενα συντελεστη ασφαλειας 1.5 ή 2 x πιεση λειτουργιας του κυκλωματος, αρα αντε να 'ναι εως 4bar να ανοιγει... 200psi ειναι περιπου 14bar και παλι πολυ μου φαινεται! Δεν ξερω βεβαια ποση πιεση δουλευει το κυκλωμα ψυξης του μοτερ αυτου...Καποιος πιο γνωστης?..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-12, 16:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Χριστέ μου...
Με 200 μπάρ πίεση, στέλνεις πύραυλο στη σελήνη....
2 bar είναι η βαλβίδα, ας ανοίξει τα στραβά του ο μηχανικός, το λέει μέσα στο βιβλίο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-12, 18:03
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Χριστέ μου...
Με 200 μπάρ πίεση, στέλνεις πύραυλο στη σελήνη....
2 bar είναι η βαλβίδα, ας ανοίξει τα στραβά του ο μηχανικός, το λέει μέσα στο βιβλίο..
Παναγιώτη μηπως είναι 200mbar δηλαδή 0,2 bar?Γιατί τότε το γραφει τον αριθμο 200 στην ταπα?Ο μηχανικος μουπε το 200 ειναι η πίεση που αντεχει!Τωρα να μην τον παρω κ στο λαιμο μου δεν θυμαμαι αν ειπε bar, mbar........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-12, 18:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Δλδ να έχει υποπίεση;

Δεν παίζει, αν το 200 δεν είναι αριθμός ανταλλακτικού πρέπει να δεις αν γράφει μονάδες πάνω. 200kPa πχ (κάτι τέτοιο μου φαίνεται λογικό)
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-12, 19:50
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης να αναφερω ότι στο ψυγειο νερου σε ολα τα Bmw(μετα τα Ε46) οπως λεει ο κατασκευαστης τους αντιψυκτικο της Bmw κ οχι παραφλου οπως γινοταν με τα παλιοτερα Bmw!Αν χρειαστει δεν συμπληρωνουμε ποτε με νερο διοτι αναπτυσσονται μεγαλες θερμοκρασιες κ οσοι το κανουν τα μοτερια τους εχουν θεμα με το κεφαλαρι(φλαντζες κτλ) μελλοντικα!Οι θερμοκρασιες που σηκωνει το ψυκτικο υγρο μολις ερθει στη φυσιολογικη λειτουργια του ειναι απο 97 κ ανω(ταλεγε ο moderator Dim κ δεν τα πιστευα!).Συνηθως βλεπουμε απο 100+ .Επισης 102-108 ή κ 111 ανετα βλεπουμε.Δειτε απο την επιλογη 7.0 του κρυφου μενου κ θα το διαπιστωσετε!Ο θερμοστατης ανοιγει στους 104-105 βαθμους...κ οχι στου 95 οπως λαθος νομιζουν πολλοι κ οταν τον αντικαθιστουν παιρνουν 95ρη.........
το υγρο της bmw διαλυεται με νερο.εκτος κι αν υπαρχει και δευτερος τυπος και δε το πηρα χαμπαρι.
το νερο σε αυτο το υγρο κανει φτερα και διαρκως συμπληρωνεις νερο.
Πρασινο valeo το καλυτερο με διαφορα!!! δε συμπληρωνω πλεον και η θερμοκρασια στη θεση της.
Δοκιμασμενο και σε 330 με 300000+ χλμ
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kplc16 : 14-05-12 στις 19:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.