Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-05-12, 08:15
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Unhappy


ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΤΕ. ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΤΣΙ

ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 16-05-12 στις 08:22
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-05-12, 10:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά φίλε μου έχω δίκιο η ημιμαθεια χειροτερη της αμαθειας .... δεν καις βενζίνη πλην των 30 δευτερόλεπτων μέχρι να παει η θερμοκρασία νερου στους 40 βαθμούς ...

Σε αυτα που καις βενζίνη ταυτόχρονα ειναι τα άμεσου ψεκασμου η αλλιώς direct injection όπου η βενζίνη θεωρείται απαραίτητη σε ποσοστο 3-10 % tsi tfsi κτλ

Το δικο μου δεν καίει γραμμάριο βενζίνης όταν γυρίσει και με 27 ευρω η 30 λιτρα υγραεριου έχω κάπου 230-250 χιλιόμετρα στη πόλη !!
Και λίγα λές για την ημιμάθεια..
Δεν είπα πουθενά οτι καίς ταυτόχρονα βενζίνη, (ούτε δέχομαι πως στα οχήματα άμεσου ψεκασμού χρειάζεται να ψεκάζει βενζίνη ταυτόχρονα με αέριο. Mονο στο πετρέλαιο γίνεται ταυτόχρονος ψεκασμός αερίου και πετρελαίου.)
Είπα, και εξακολουθώ να λέω, ότι στο ρελαντί, δεν έχεις υποπίεση στα valvetronic,
οπότε ψεκάζεις ΜΟΝΟ βενζίνη.. Οταν ανεβούν οι στροφές, και η αντλία δημιουργήσει
υποπίεση, μπορείς να ψεκάσεις αέριο. Μέχρι τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
Είπα ακόμα, και εξακολουθώ να λέω, ότι σε ψηλές στροφές με μεγάλα φορτία, δεν καις
υγραέριο, αλλά βενζίνη.. Διαφορετικά, έχεις πτώση απόδοσης απο ατροφία.
Αν θές 500κε αέρα και 40κε ψεκασμού σε υγρό για μία καύση (δηλαδή 540κε), χρειάζεσαι 500κε αέρα, και 160κε αερίου για μία καυση (δηλαδή 660κε).
Ο θάλαμος είναι 540κε εσύ θές να βάλεις 660, δεν χωράνε, άρα ατροφία, ή στραγγαλισμός,
άρα πτώση απόδοσης κλπ κλπ. (το λέω απλά και χοντρικά για να γίνει κατανοητό απο
τον μέσο αναγνώστη)
Το δικό σου λές, δεν καίει γραμμάριο βενζίνης.
Εγώ λέω καίει, και πολλά.. (εγώ έχω άδικο με τα λεγόμενα σου, σεβαστό)
Δείξε μου λοιπόν με ποιόν τρόπο το μετράς.
Και εγώ θα σου βάλω μετά φωτογραφία απο το bexprins....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-05-12, 14:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
....
Και τοτε αμα αναφλεγοταν θα εμοιαζε τ αμαξι με δρακο που ξεφυσαει φωτιες πριν γινει παραναλωμα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-05-12, 16:12
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σύστημα έβαλες ; Πως παίζει με το valetronic ? σήμερα έμαθα για το νεο prins silver line 2.0 για μέχρι 180 άλογα στα 1300 ευρω και μπεκ prins by keihin www.qgas.gr εγω έδωσα 1400 + 300 το valve care
επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες::

Το αυτοκίνητό μου είναι 1 BMW X3 2.0i, μοντέλο 2008 με 80.000 χλμ.

Τοποθέτησα το σύστημα της LANDI RENZO (odb). Δεν απαιτήθηκε κάτι εξαιρετικό ή διαφορετικό στην εγκατάσταση, ώστε να ρυθμίζει το valvetronic, καθώς το LANDI RENZO το κάνει μέσω του εγκεφάλου (απ' ότι έχω καταλάβει... συγχωρήστε μου την έλλειψη τεχνικών γνώσεων, άλλα αν κάποιος χρειάζεται μια πιο εξειδικευμένη πληροφορία, μου θέτει το ερώτημα και το μεταφέρω, ώστε να του δώσω την ακριβή απάντηση). Τα σωληνάκια είναι FARO.

Η δεξαμενή τοποθετήθηκε στη θέση της ρεζέρβας, ΧΩΡΙΣ επέμβαση στο σασί- λαμαρίνες ή στο χώρο μπαταρίας. Ήμουν κάθετος σε αυτά τα 2, καθώς και το χώρο αποσκευών χρειάζομαι λόγω καροτσιών και 3 τέκνων και να μπλέξω με κοπές ΔΕΝ ήθελα.

Η βαλβίδα πλήρωσης καυσίμου τοποθετήθηκε στον προφυλακτήρα, αλλά σε ΜΗ εμφανές σημείο: δλδ αριστερά και από κάτω. θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φωτό κάποια στιγμή για να είναι εμφανής. (εκ των υστέρων πρόσεξα ότι στη φωτό IMG_0379) φαίνεται στη δεξιά πλευρά του προφυλακτήρα- από κάτω).

Η τοποθέτηση του δείκτη καυσίμου- λειτουργίας (μπουτόν/ λαμπάκια) προτίμησα να το βάλω δίπλα στα κουμπιά του κλιματισμού, καθώς (α) πρόκειται για φθηνό πλαστικό, (β) είναι εύκολα ορατό, (γ) δεν ήθελα να τρυπήσω τα πλαστικά του ταμπλώ κάπου, (δ) στο σημείο που είναι η ένδειξη πίεσης ελαστικών και το hill descent, δεν μπορούσαμε να τρυπήσουμε καθώς υπήρχε η fix πλακέτα που σε μένα έχει και το parctronic.

Κατά την εκκίνηση της μίζας παρατήρησα ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη βενζίνη, ενώ στη συνέχεια αποκλειστικά και μόνον αέριο. Από τα πρώτα χιλιόμετρα που έχω κάνει, θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι η ίδια με τη βενζίνη σε αντίστοιχες διαδρομές, ενδεχομένως και κάτι τις μικρότερη: θα επανέλθω όταν θα έχω κάνει τα πρώτα 1.000 χλμ. Σημ: Καμία διαφορά ως προς τις επιδόσεις.

Η εγκατάσταση έγινε από την eco-gas στη Θεσσαλονίκη. Η τιμή που πήρα ήταν μακράν φθηνότερη απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει εδώ, μάλλον λόγω της σύστασης που μου έγινε.

Foto Gallery από την εγκατάσταση (Συγχωρέστε μου το άπλυτο αυτοκίνητο, αλλά με τόσες βροχές τελευταία...)

ακόμη 1 σημείωση:: η δεξαμενή καυσίμου είναι 47lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 17-05-12 στις 10:05
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-05-12, 16:57
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
@ pomolo, μην παιρνεις ορκο για τις επιδοσεις. Προσπαθησε να θυμηθεις πως ανεβαινες στη Καρδια, Χορτιατη και συγκρινε το με το πως πας τωρα στις ιδιε ςανηφορικες διαδρομες.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-05-12, 19:06
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων
επανέρχομαι με περισσότερες πληροφορίες::

Το αυτοκίνητό μου είναι 1 BMW X3 2.0i, μοντέλο 2008 με 80.000 χλμ.

Τοποθέτησα το σύστημα της LANDI RENZO (odb). Δεν απαιτήθηκε κάτι εξαιρετικό ή διαφορετικό στην εγκατάσταση, ώστε να ρυθμίζει το valvetronic, καθώς το LANDI RENZO το κάνει μέσω του εγκεφάλου (απ' ότι έχω καταλάβει... συγχωρήστε μου την έλλειψη τεχνικών γνώσεων, άλλα αν κάποιος χρειάζεται μια πιο εξειδικευμένη πληροφορία, μου θέτει το ερώτημα και το μεταφέρω, ώστε να του δώσω την ακριβή απάντηση). Τα σωληνάκια είναι FARO.

Η δεξαμενή τοποθετήθηκε στη θέση της ρεζέρβας, ΧΩΡΙΣ επέμβαση στο σασί- λαμαρίνες ή στο χώρο μπαταρίας. Ήμουν κάθετος σε αυτά τα 2, καθώς και το χώρο αποσκευών χρειάζομαι λόγω καροτσιών και 3 τέκνων και να μπλέξω με κοπές ΔΕΝ ήθελα.

Η βαλβίδα πλήρωσης καυσίμου τοποθετήθηκε στον προφυλακτήρα, αλλά σε ΜΗ εμφανές σημείο: δλδ αριστερά και από κάτω. θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φωτό κάποια στιγμή για να είναι εμφανής. (εκ των υστέρων πρόσεξα ότι στη φωτό IMG_0379) φαίνεται στη δεξιά πλευρά του προφυλακτήρα- από κάτω).

Η τοποθέτηση του δείκτη καυσίμου- λειτουργίας (μπουτόν/ λαμπάκια) προτίμησα να το βάλω δίπλα στα κουμπιά του κλιματισμού, καθώς (α) πρόκειται για φθηνό πλαστικό, (β) είναι εύκολα ορατό, (γ) δεν ήθελα να τρυπήσω τα πλαστικά του ταμπλώ κάπου, (δ) στο σημείο που είναι η ένδειξη πίεσης ελαστικών και το hill descent, δεν μπορούσαμε να τρυπήσουμε καθώς υπήρχε η fix πλακέτα που σε μένα έχει και το parctronic.

Κατά την εκκίνηση της μίζας παρατήρησα ότι χρησιμοποιεί ελάχιστη βενζίνη, ενώ στη συνέχεια αποκλειστικά και μόνον αέριο. Από τα πρώτα χιλιόμετρα που έχω κάνει, θεωρώ ότι η κατανάλωση είναι η ίδια με τη βενζίνη σε αντίστοιχες διαδρομές, ενδεχομένως και κάτι τις μικρότερη: θα επανέλθω όταν θα έχω κάνει τα πρώτα 1.000 χλμ. Σημ: Καμία διαφορά ως προς τις επιδόσεις.

Η εγκατάσταση έγινε από την eco-gas στη Θεσσαλονίκη. Η τιμή που πήρα ήταν μακράν φθηνότερη απ' όσα έχω ακούσει και διαβάσει εδώ, μάλλον λόγω της σύστασης που μου έγινε.

Foto Gallery από την εγκατάσταση (Συγχωρέστε μου το άπλυτο αυτοκίνητο, αλλά με τόσες βροχές τελευταία...)

Ωραία παρουσίαση με αρκετές πληροφορίες (η θετική μπήκε ήδη)

-> ενημέρωσέ μας για τυχόν προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-05-12, 20:44
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ pomolo, μην παιρνεις ορκο για τις επιδοσεις. Προσπαθησε να θυμηθεις πως ανεβαινες στη Καρδια, Χορτιατη και συγκρινε το με το πως πας τωρα στις ιδιε ςανηφορικες διαδρομες.
τις επόμενες μέρες θα πάω προς Καλλικράτεια και θα σου πώ για την Καρδία, αλλά για την ώρα στο ανέβα-κατέβα Πανόραμα δεν έχω δει διαφορά...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-05-12, 22:23
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων
τις επόμενες μέρες θα πάω προς Καλλικράτεια και θα σου πώ για την Καρδία, αλλά για την ώρα στο ανέβα-κατέβα Πανόραμα δεν έχω δει διαφορά...
Πανοραμα με Χορτιατη η χωρις χορτιατη;Οταν πας καρδια ''κοψ'το'' με 4η ή 5η και δοκιμασε να φορτωσεις. Καντο και με βενζινη καντο και με γκαζι.

Με το αλμερα 1.5 εχω τρελη διαφορα οταν ειμαστε τεσσερα ατομα και οδεουμε για τα τουνελ της Εγνατιας απο Θεσσαλονικη προς Γρεβενα.
Αλλα και να χανεις σε δυναμη εκει που πηγε η βενζινη....
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-12, 22:24
pomolo Ο χρήστης pomolo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 7
pomolo is on a distinguished road
επέστρεψα πριν από λίγο από Χαλκιδική:
-- στο X3, 2 ενήλικες + 3 πιτσιρίκια με καρότσια και τη σχετική προίκα τους...

Δεν είδα διαφορά στην ανηφόρα της Καρδίας.
Κατανάλωση με μέση ταχύτητα 120- 140, αν πιστέψω την ένδειξη στο ταμπλό του Χ3, γύρω από το 9,5.

1 διορθωσούλα σχετικά με την εγκατάσταση:: πρόκειται για το σύστημα LANDI LSI της LANDI RENZO. (το ξαναείδα τώρα στο τιμολόγιο...)

Από τα "προβλήματα": χρειάζεται ρύθμιση η ένδειξη πλήρωσης του ρεζερβουάρ αερίου, καθώς μου έδειχνε συνέχεια ότι είμαι full και κάποια στιγμή άρχισε το beeper ότι τελείωνε το αέριο και θα περνούσε στη βενζίνη. Μου το είχαν πει όταν παρέλαβα το αυτοκίνητο ότι θα συνέβαινε, ώστε να μην ανησυχήσω και θα το ρυθμίσουν στην επόμενη επίσκεψη μου.

Σημ: Δηλώνω εντυπωσιασμένος από το πόσα βενζινάδικα έχουν πλέον LPG !! τιμή BP AutoGas δίπλα από το εργοστάσιο ΤΣΑΝΤΑΛΗ:: 0,85 €

Αυτά για την ώρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pomolo : 19-05-12 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-05-12, 02:26
danos Ο χρήστης danos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Μηνύματα: 44
danos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λίγα λές για την ημιμάθεια..
Δεν είπα πουθενά οτι καίς ταυτόχρονα βενζίνη, (ούτε δέχομαι πως στα οχήματα άμεσου ψεκασμού χρειάζεται να ψεκάζει βενζίνη ταυτόχρονα με αέριο. Mονο στο πετρέλαιο γίνεται ταυτόχρονος ψεκασμός αερίου και πετρελαίου.)
Είπα, και εξακολουθώ να λέω, ότι στο ρελαντί, δεν έχεις υποπίεση στα valvetronic,
οπότε ψεκάζεις ΜΟΝΟ βενζίνη.. Οταν ανεβούν οι στροφές, και η αντλία δημιουργήσει
υποπίεση, μπορείς να ψεκάσεις αέριο. Μέχρι τότε, επειδή δεν υπάρχει υποπίεση στην
πολλαπλή εισαγωγής, το υγραέριο αν ψεκαζόταν, θα έφευγε μέσα KAI απο τον MAF..
Είπα ακόμα, και εξακολουθώ να λέω, ότι σε ψηλές στροφές με μεγάλα φορτία, δεν καις
υγραέριο, αλλά βενζίνη.. Διαφορετικά, έχεις πτώση απόδοσης απο ατροφία.
Αν θές 500κε αέρα και 40κε ψεκασμού σε υγρό για μία καύση (δηλαδή 540κε), χρειάζεσαι 500κε αέρα, και 160κε αερίου για μία καυση (δηλαδή 660κε).
Ο θάλαμος είναι 540κε εσύ θές να βάλεις 660, δεν χωράνε, άρα ατροφία, ή στραγγαλισμός,
άρα πτώση απόδοσης κλπ κλπ. (το λέω απλά και χοντρικά για να γίνει κατανοητό απο
τον μέσο αναγνώστη)
Το δικό σου λές, δεν καίει γραμμάριο βενζίνης.
Εγώ λέω καίει, και πολλά.. (εγώ έχω άδικο με τα λεγόμενα σου, σεβαστό)
Δείξε μου λοιπόν με ποιόν τρόπο το μετράς.
Και εγώ θα σου βάλω μετά φωτογραφία απο το bexprins....
Οκ καιω βενζίνη με τα λαμπάκια του υγραεριου ανάμενα και το σύστημα γυρισμένο στο υγραεριο αλλα δεν το βλέπω να συμβαίνει ξέρω οτι στα ladi renzo και αλλα συστηματα βασισμένα στην AEB έχει επιλογή να γυρνα το ρελαντι στη βενζίνη. ( multiair / valvetronic ) όχι όμως στο prins !! Δεν ξέρω τι κάνει το σύστημα και πως το κάνει αλλα δεν καίει βενζίνη στο ρελαντι !! Το bexprins καμία σχέση δεν έχει με το prins του εγκαταστατη μου διότι το έχω φάει να βρω μήπως ψεκαζει και λίγο βενζίνη για λιπανση αλλα τζίφος και έβαλα valve care
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.