Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-09, 10:48
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Exclamation Επιλογή GPS...

Μετά από έρευνα αγοράς κατέληξα στα παρακάτω μοντέλα:

1) MLS Destinator T&D 43A (240ε)
2) Mio Moov 500 (215ε)
3) TomTom 730 (260ε)

Αν κάποιος έχει κάποιο από αυτά ας μου πεί την εμπειρία του...

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αν το TomTom μπορεί να πάρει χάρτες Destinator και επίσης αν κάποιες λειτουργίες του όπως Lane Assist και το ότι συνεχίζει να δουλεύει ακόμα κι αν το GPS χάσει το σήμα δορυφόρου είναι θέμα software??? Δηλαδή αν του βάλω το Destinator θα υπάρχουν ακόμα αυτές οι δυνατότητες???

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-09, 10:57
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Εγώ έχω δουλέψει, και ακόμα δουλεύω δλδ, το Destinator και συγκεκριμένα την έκδοση 6.
Αυτό με το θέμα του αν χάσει δορυφόρο, νομίζω -και αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε- μπορεί αν γίνει σε κινητά αλλά αυτό γίνεται με χρέωση. Εκτός και αν υπάρχει ασύρματο δίκτυο και έχει δυνατότητα ασύρματης δικτύωσης η συσκευή.
Αν επιλέξεις Destinator, υπάρχει φόρουμ στο οποίο θα μπορούσες να περάσεις και τα "μπατσοσημεία" οπότε να έχεις κ το κεφάλι σου ήσυχο.
Τώρα τα άλλα δεν τα έχω δουλέψει.

Ένα άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα που έχω δει είναι το GarminXT. Το έχω δουλέψει σε κινητό [ΝΟΚΙΑ Ν95] και μου είχε φανεί ικανοποιητικό. Αν και δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς, δλδ δεν το έχω βάλει να με καθοδηγήσει αλλά μόνο να βρίσκει το στίγμα μου σε χάρτη, όπου τα πήγαινε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-09, 10:58
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Κάπου το έχω ξαναπεί, αλλά ειχα το MIO και το πέταξα.
Δεν μπρούσα να βρώ χάρτες ευρώπης ούτε στην ίδια τη mio.
(αν βρω το θρεντ έχω επισυνάψει και την αλληλογραφία που είχα μαζί τους)

τώρα έχω destinator και είμαι ικανοποιημένος, μόνο πρόβλημα ότι αργεί λιγάκι να υπλογίσει νέα διαδρομή (σε σχέση με το ΜΙΟ) αλλά και πάλι ολα καλά, αν πηγαίνεις με λογικές ταχύτητες είσαι εντάξει.

ΤΟΜ ΤΟΜ είχα σε ένα νοικιάρικο στην Ιταλία και δηλώνω απερίφραστα την αποστροφή μου για το λειτουργικό του.
Εντελώς διαφορετική λογική απο τα άλλα, και δεν μπορούσε να υπολογίσει μια απόσταση της προκοπής.
(π.χ του έβαζες ταχύτητα 120 χιλιόμετρα, απόσταση 120 χιλιόμετρα, ΤΡΕΙΣ ώρες έβγαζε αναμενόμενο χρόνο - υπολόγιζε με τα όρια ταχύτητας των δρόμων που είχε στη μνήμη).
επίσης η οθόνη του δεν με κάλυψε γιατί όταν είχε ήλιο απο πάνω δεν έβλεπες τίποτα όσες ρυθμίσεις και να του έκανες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-09, 11:05
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Ένα άσχετο σχόλιο. Κάπου είχα ακούσει οτι τα ΜΙΟ σπάνε και απο PNA τα μετατρέπεις σε PDA. Οπότε μετα τους φορτώνεις οτι χάρτες θες επάνω. Συγκεριμένα είχα δει ένα παιδί στον ΟΤΕ που δουλευα [11888] που είχε ενα ΜΙΟ και του είχε φορτώσει κανονικά Destinator [σπασμένο]. Αν σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο, δυστυχως πρέπει να το ψάξεις μόνος σου, γιατί με το δεδομένο άτομο έχουμε χάσει επαφη....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-09, 11:08
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
HTC ...και κινητό και GPS...

φορτωμένο το IGO 8 πάνω δουλεύει άψογα.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-09, 11:08
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
H καλυτερη λυση ειναι να παρεις ενα PDA με GPS και να του περασεις το destinator.

Εγω αυτο εχω κανει σε MIO PDA/GPS και δουλευει αψογα (με destinator 6)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-09, 11:11
Το avatar του χρήστη sterpas
sterpas Ο χρήστης sterpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Μηνύματα: 161
sterpas is on a distinguished road
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...

Εγώ από την άλλη δούλευα TomTom στην Αγγλία και το είχα ερωτευτεί, αλλά από ότι άκουσα για Ελλάδα δεν λέει τπτ... Επίσης ένα παλιό Mio που είχε ένας φίλος με πήγαινε πάντα εκεί που ήθελα αν και ήταν λίγο αργό και έτρωγε αρκετά κολληματάακια... MLS από την άλλη ούτε έχω δει ούτε έχω δουλέψει ποτέ οπότε δεν έχω άποψη... Στα πολύ θετικά του όμως είναι ότι οι χαρτες του είναι οι πιο δουλεμένοι για Ελλάδα... Τέλος για Garmin ούτε το συζητάω αφού τρέφω μία απέχθεια προς τα προϊόντα της...

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...
__________________
I don't suffer from insanity...I enjoy every minute of it!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-09, 11:12
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Κακά τα ψέματα... για την Ελλάδα μέχρι στιγμής κορυφή είναι το Destinator χάρη κυρίως στους εξαιρετικούς χάρτες της GI. Τελευταία "παίρνει κεφάλι" και το iGO το οποίο έχει φοβερό user interface αλλά δεν ξέρω αν σε επίπεδο χαρτογράφησης φτάνει το Destinator.

Υπάρχουν και συσκευές PNA όπου μπορείς να φορτώσεις όποιο πρόγραμμα θές και δεν σε περιορίζουν αναγκαστικά σε destinator, tomtom κλπ, ούτε χρειάζεται να διαβάσεις 1000 πόστς και να κάνεις άλλες τόσες αλχημείες στη συσκευή σου για να φορτώσεις άλλο πρόγραμμα.

Όντως, όπως είπε και ο φίλος Driftakos, τα MIO ξεκλειδώνουν (μια Windows CE συσκευή είναι εξάλλου κι αυτή), αλλά πρέπει να προσέχεις να μη σου αδειάσει η μπαταρία ή να μην κάνεις hard reset τη συσκευή, γιατί τότε χάνονται οι ρυθμίσεις και πρέπει να ξαναεφαρμόσεις το "σπάσιμο" από την αρχή. Ταλαιπωρία δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-09, 11:16
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
HTC ...και κινητό και GPS...

φορτωμένο το IGO 8 πάνω δουλεύει άψογα.
Σε HTC touch Diamond που δούλευε μπριζωμένο στον αναπτήρα του αυτοκινήτου και με Destinator κατάφερε και έβγαλε άδεια μπαταρία ενώ ταυτόχρονα φόρτιζε.
Αυτό πως το βλέπεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-09, 11:26
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε HTC touch Diamond που δούλευε μπριζωμένο στον αναπτήρα του αυτοκινήτου και με Destinator κατάφερε και έβγαλε άδεια μπαταρία ενώ ταυτόχρονα φόρτιζε.
Αυτό πως το βλέπεις?
ειναι προβληματικο φιλε, να το πας πισω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.