Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-07, 20:24
argyriskr Ο χρήστης argyriskr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Μηνύματα: 101
argyriskr is on a distinguished road
2,5 vs 3,0 λιτρα

Παλικαρια, γεια χαρα... Εχω μια 316 Ε36 94μοντ. μαυρη φιμε τζαμι, χαμηλωμα 3,5cm και δε συμαζευεται... αυτο που μου λειπει μοτερ και φρενα... για φρενα εχω βρει κιτ της BREMBO και πολυ συντομα θα μπουν... Δεν ξερω ομως τι μοτερ να βαλω... Στην αρχη σκεφτομουν να φερω Μ3 απο γερμανια χωρις πινακιδες και να τα βαλω ολα πανω στο δικο μου... το μοτερ Μ3 ειναι ενα αψογο μοτερ που εχει σχεδιαστει για επιδοσεις (και για πιστα) χωρις "οικονομιες καυσιμου" και μαλακιες... το μαλλι για την αγορα Μ3 ομως ειναι πολυ... ετσι σκεφτομαι το εξακυλλινδρο 2,5λιτρο της BMW. δεν θα με χαλουσε και το τριλιτρο ομως... εχω παρατηρησει ομωσ οτι ο 2,5 εχει μεγαλυτερη αναλογια ιπποι/κυβικα απο τον τριλιτρο... αρα πρεπει να εχει πιο αγριο χαρακτηρα και απ,οτι εχω ακουσει δεχεται ευκολοτερα βελτιωση... εσεις τι προτεινετε? ξερετε κωδικους(ονομασιες) κινητηρων?
__________________
Vagrant...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-07, 20:40
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
από κωδικούς σχετικά με το 2,5 είναι ο Μ50Β25 ο πρώτος κινητήρας που βγήκε και Μ52Β25 ο πιο καινούριος με το VANOS
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 21:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Και Μ52Β25ΤU με το διπλό βάνος.


Λοιπόν έχουμε και λέμε τα μοτέρ χωρίς το βάνος είναι μεν πιο παλιά αλλά είναι πιο απλά και τσιμπάνε άλογα πιο εύκολα, επίσης τα συγκεκριμένα έβγαζαν περισσότερα άλογα μαμά από τα αντίστοιχα με βάνος ένας θεός ξέρει γιατί (δε λέω ότι έβγαζαν πάνω από 192 αλλά πάνω από τα μοτέρ με το βανος).

Τα μοτέρ με βάνος τώρα μπορεί μεν να είναι (αμελητέα κατά την γνώμη μου και όσο έχω δει στην πράξη) πιο οικονομικά αλλά είναι πιο εξελιγμένα (ΜΟΝΟ λόγω του βάνος) και δεν τσιμπάνε τόσο εύκολα, επίσης πρέπει να δεις και να κάνεις και μια καλή συντήρηση/έλεγχο του βάνος γιατί δεν ήταν και το πιο αξιόπιστο κομμάτι του μοτέρ.


Τώρα για το τρίλιτρο που λες είναι το Μ54Β30, σκυλί μοτέρ και τέρας αξιοπιστίας, αλλά το θέμα είναι ότι αυτό το μοτέρ ουδέποτε τοποθετήκε από τη BMW στο Ε36 άρα θα έχεις θεματάκια με την πλεξούδα μέχρι να το κάνεις να δουλέψει σωστά.

Άποψη μου είναι να χτυπήσεις ένα ολόκληρο Ε36 από Γερμανία να το φέρεις και να κάνεις τράμπα τα πράματα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-07, 22:24
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
το τριλιτρο ξεχασε το πιο φθηνα θα βαλεις το μ3 παρα αυτο.σιγουρα το μοτερ που θα βαλεις θα πρεπει να ειναι εξακυλινδρο και καλο ειναι να εχει βανους γιατι το 2.5 χωρις βανους παραχθηκε 90-91 μετα μπηκε βανους στην εισαγωγη με 2 ρυθμισεις μονο και μετα το 95 ειχε συνεχως μεταβαλομενο αλλα εχασε 20 αλογα οποτε καταλαβαινεις οτι αν δεν εχει καθολου βανους ειναι 17 χρωνων.τωρα για τα φρενα που λες πιστευω ειναι περιτο εξοδο γιατι μπορεις να βαλεις τα μπροστινα του 330 ε46 τα οποια ειναι τεραστια και τα πισω του 328 ε36 και να αλλαζεις δισκους και τακακια χωρις να δινεις μια περιουσια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-07, 22:44
argyriskr Ο χρήστης argyriskr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Μηνύματα: 101
argyriskr is on a distinguished road
Φιλε agroti328,
τα φρενα BREMBO τα βαζω για την καυλα μου γιατι οταν βλεπω τις κοκκινες BREMBO δαγκανες και τους χαρακτους δισκους να γεμιζουν τα κενα τις πεντα-μπρατσης ζαντας μου... τρελενομαι!!! ασε που το LOOK ειναι αριστο...
θα δωσω κατι παραπανω αλλα αξιζει... επισησ εχω οδογησει rallye με BREMBO και πραγματικα γαμανε τα φρενα... συν οτι η αισθηση ειναι τελεια.
Φιλικα B.T.M.
__________________
Vagrant...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-07, 22:47
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
το τριλιτρο ξεχασε το πιο φθηνα θα βαλεις το μ3 παρα αυτο.σιγουρα το μοτερ που θα βαλεις θα πρεπει να ειναι εξακυλινδρο και καλο ειναι να εχει βανους γιατι το 2.5 χωρις βανους παραχθηκε 90-91 μετα μπηκε βανους στην εισαγωγη με 2 ρυθμισεις μονο και μετα το 95 ειχε συνεχως μεταβαλομενο αλλα εχασε 20 αλογα οποτε καταλαβαινεις οτι αν δεν εχει καθολου βανους ειναι 17 χρωνων.τωρα για τα φρενα που λες πιστευω ειναι περιτο εξοδο γιατι μπορεις να βαλεις τα μπροστινα του 330 ε46 τα οποια ειναι τεραστια και τα πισω του 328 ε36 και να αλλαζεις δισκους και τακακια χωρις να δινεις μια περιουσια

Σαν αρχαιοκάπηλος σου λεω οτι μοτέρ 19 ετών το Μ20Β25 του αδεφου μου με αγνωστα χλμ και απιστεύτα λυωμένο προηγούμενο ιδιοκτήτη έβγαλε 164 ps, τώρα αν το λες λόγω παλαιών μηχανικών μερών και ότι πιθανώς να θέλει κάποια συντήρηση έχεις δίκιο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-07, 22:52
argyriskr Ο χρήστης argyriskr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Μηνύματα: 101
argyriskr is on a distinguished road
Παλικαρια απ'οτι ξερω τα αυτοκινητα με οποιοδηποτε συστημα χρονισμου βαλβιδων δεν "δεχονται" ευκολα AFTERMARKET εκκεντροφορους. Δεν "δεχονται", εννοω οτι μονο custom εκκεντροφορους μπορεις να βαλεις και θελουν πραγματικα πολυ ψαξιμο... Και επιδη θελω να βαλω εκκεντροφορους στον νεο κινητηρα λογο ιδιοσυγκρασιας μου(μου αρεσουν τα ξεσπασματα στον κινητηρα) δεν με συμφερει να εχει Vanos..
__________________
Vagrant...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-07, 23:03
argyriskr Ο χρήστης argyriskr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Μηνύματα: 101
argyriskr is on a distinguished road
Εσεις τι εχετε να μου προτεινετε?????
__________________
Vagrant...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-07, 00:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Εγώ σου είπα από την αρχή 25άρι δίχως βάνος.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.