Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-05-13, 17:33
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πλανάρισμα της κεφαλής δεν κατάλαβα που χρειάζεται.
Λογικά κάθε φορά που ανοίγεις το καπάκι ένα μικροπλάνισμα καλό κάνει.........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-13, 17:51
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα καίει 1 λίτρο στα 200 χιλιόμετρα αν πάω πάνω απο 160...
Και σταγόνα αν πάω πιο αργά απο 120...
Και δεν πειράζω τίποτα!!!!!!
E καλό θα ήτανε να μήν ανοίγεσαι τόσο .Αλλά δέν μπορω να το καταλάβω ΄γιατί συμβαίνει !!Πρώτη φορά το ακούω ..
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-13, 17:55
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει άνοιγμα το καπάκι το οποιο χρειάζεται αρκετή δουλίτσα και θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ.
Από εκεί και πέρα μετά θέλει να το πας για ρεκτιφιέ κάτι που επίσης θέλει αρκετή δουλειά αφού δεν μιλάμε απλά για μια φλάτζα (που το ρεκτιφιέ κοστίζει κανα 50ευρω) οπότε άλλα 150-200 ευρώ σίγουρα.

600 ευρώ τα θεωρώ πολλά, αλλά ένα 400αρι θα σου φύγει.
Το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά και ο κινητήρας σου θα αντέξει για πολλά χρόνια ακόμα χωρίς να καίει καθόλου λάδι.
Λίγα μου φαίνονται τα 400€ έχει δουλειά αλλά δέν εξαρτάται και μόνο απο τον μηχανικό ,πιστέυω τα λεφτά πάνε στο ρεκτιφιέ [Στον καπακα με λίγα λόγια ] 500€ 600€ είναι καλή τιμή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο .....
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-13, 20:23
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα καίει 1 λίτρο στα 200 χιλιόμετρα αν πάω πάνω απο 160...
Και σταγόνα αν πάω πιο αργά απο 120...
Και δεν πειράζω τίποτα!!!!!!
Η αλήθεια είναι ότι δεν το χω παρατηρήσει. Θα το κάνω. Θα του συμπληρώσω λαδάκι κ για τα επόμενα 4000 θα πηγαίνω νορμάλ να το δω.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-13, 20:30
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει άνοιγμα το καπάκι το οποιο χρειάζεται αρκετή δουλίτσα και θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ.
Από εκεί και πέρα μετά θέλει να το πας για ρεκτιφιέ κάτι που επίσης θέλει αρκετή δουλειά αφού δεν μιλάμε απλά για μια φλάτζα (που το ρεκτιφιέ κοστίζει κανα 50ευρω) οπότε άλλα 150-200 ευρώ σίγουρα.

600 ευρώ τα θεωρώ πολλά, αλλά ένα 400αρι θα σου φύγει.
Το θέμα είναι να γίνει σωστή δουλειά και ο κινητήρας σου θα αντέξει για πολλά χρόνια ακόμα χωρίς να καίει καθόλου λάδι.
Αυτές οι δουλειές είναι καλές να γίνουν ούτως ή άλλως, δηλ στα +170000 χλμ που χω το χρειάζομαι έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

Όσο για τα λεφτά τόσα μου χει φάει....ας μου φάει λίγα ακόμα! Αρκεί όπως είπες να γίνει σωστή δουλειά.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-05-13, 00:19
gpag Ο χρήστης gpag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 09-05-2013
Μηνύματα: 9
gpag is on a distinguished road
αν και μένα ο κινητήρας είναι ο Μ54 (3000 cc) μετά από 205000 km δεν καίει καθόλου λάδι....όταν είχα πριν λίγο καιρό διαρροές , άναβε κίτρινο λαμπάκι όταν έχανε περίπου 1 λίτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-13, 01:51
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή με 400 ευρώ ανοίγει καπάκι ο μάστορας που λες, το πλανιάρει,βάζει φλάντζα, αλλάζει τσιμουχάκια βαλβίδων,τεντωτήρα καδένας, λάδια, φίλτρο λαδιού κτλ παρελκόμενα?Ποιος είναι αυτός ο τόσο φτηνός μάστορας?.............αξίζει να πηγαίνει κόσμος απο όλη την Ελλάδα σαυτόν............
Εγώ φίλε επειδή πρόσφατα άλλαξα φλάντζα στο 207 μου, εργασία για λύσιμο κινητήρα μου πήρε ο μάστορας 130 ευρώ και 50 ευρώ πήρε το ρεκτιφιέ για το πλάνισμα (για να πατήσει καλά η καινούρια φλάτζα).
Σύνολο 180 ευρώ καθαρά εργατικά (τώρα με τα τσιμουχάκια στροφάλου και κάποια ακόμα, τις βίδες, τον ιμάντα χρονισμού, τον θερμοστάτη και την αντλία νερού που άλλαξα βγήκε συνολικά ένα 450αρι).

Οπότε θεωρώ ότι με 200-250 ευρώ επιπλέον είναι οκ χρήματα για βαλβίδες που χρειάζεται σίγουρα πολύ περισσότερη διαδικασία στο ρεκτιφιέ.
Άντε να πάει ένα 500άρι.
Αλλά παραπάνω για την εργασία αυτή μου φαίνονται πολλά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-13, 02:56
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Όλες αυτές τις εργασίες, δηλ άνοιγμα καπάκι, φλάντζες, ρεκτιφιέ, τσιμουχάκια κλπ αξίζει να γίνουν στην αντιπροσωπεία; είναι ο αντιπρόσωπος δηλαδή value for money που λένε; το ρωτάω γιατί δεν ξέρω κάποιον μηχανικό κ όποιον ξέρω δεν τον εμπιστεύομαι. Για να χω κ το κεφάλι μου ήσυχο! Καταλάβατε; στο Σπανό μόνο για έλεγχο το χω πάει όταν το πήρα πριν 4 χρόνια.
Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-05-13, 03:05
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s1fis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες αυτές τις εργασίες, δηλ άνοιγμα καπάκι, φλάντζες, ρεκτιφιέ, τσιμουχάκια κλπ αξίζει να γίνουν στην αντιπροσωπεία; είναι ο αντιπρόσωπος δηλαδή value for money που λένε; το ρωτάω γιατί δεν ξέρω κάποιον μηχανικό κ όποιον ξέρω δεν τον εμπιστεύομαι. Για να χω κ το κεφάλι μου ήσυχο! Καταλάβατε; στο Σπανό μόνο για έλεγχο το χω πάει όταν το πήρα πριν 4 χρόνια.
Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
Πολύ απλά, όχι.
Έτσι κι αλλιώς και στην αντιπροσωπεία να το πας, αυτοί σε ρεκτιφιέ εκτός θα το πάνε, το μόνο που θα κάνουν οι ίδιοι είναι να ανοίξουν την κεφαλή (που σιγά το πράγμα, είναι μεν χρονοβόρο αλλά όχι τίποτα δύσκολο).

Γενικά, υπολόγισε κανα 200αρι πάνω αν το πας σε αντιπροσωπεία.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-13, 20:57
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ απλά, όχι.
Έτσι κι αλλιώς και στην αντιπροσωπεία να το πας, αυτοί σε ρεκτιφιέ εκτός θα το πάνε, το μόνο που θα κάνουν οι ίδιοι είναι να ανοίξουν την κεφαλή (που σιγά το πράγμα, είναι μεν χρονοβόρο αλλά όχι τίποτα δύσκολο).

Γενικά, υπολόγισε κανα 200αρι πάνω αν το πας σε αντιπροσωπεία.
Το 'πιασα! Σ'ευχαριστώ!
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.