Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 06-03-08, 21:37
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Εγώ δεν μπερδεύω τίποτα από αυτά, άλλοι λένε ότι χρειάζονται αντιτριβικά! Και λέω ότι τα ζόρια που τρώει ο μονοκύλινδρος (άσχετα που ούτε στα πιο τρελλά του όνειρα πιάνει 100hp) δεν τα τρώει κανένας πολυκύλινδρος αυτοκινήτου, αλλά και για να φτάσει ένας 4κύλινδρος 600cc μοτοσυκλέτας στα 120hp έχει φάει τόσο ελάφρωμα από το εργοστάσιο που είναι άστοχη έως άδικη η παραμικρή σύγκριση με οτιδήποτε. Οι καταπονήσεις στα ελαφρύτερα μέταλλα (αλουμίνιο) είναι πολλαπλάσιες όσον αφορά τις παραμορφώσεις σε θλιπτικές και εφελκιστικές τάσεις - εδώ μπαίνει το λάδι να κρατάει χαμηλή θερμοκρασία. Αλήθεια, παρατήρησε ποτέ κανείς ότι τα αντίστοιχα ανά κατηγορία λιπαντικά της ίδιας εταιρίας, είναι ακριβότερα όσον αφορά τη μοτοσυκλέτα? Ας έρθει κι όποιος νομίζει ότι συντήρησε μοτοσυκλέτα supersport με ορυκτο (που καλά καλά δεν έχει κατάλληλη αναλογία πρόσθετων για το σασμάν και φυσικά δεν μπήκε ποτέ του πίστα) να μετρήσει μοτέρ μ' εμένα που έβαζα 100% συνθετικό και του έπινα το αίμα με το καλαμάκι του king kong!
Νάσο, σαν το 100% συνθετικό δεν έχει ρε φίλε! Αυτό λέω!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagos_77 : 06-03-08 στις 21:43
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-03-08, 22:10
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panagos_77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν μπερδεύω τίποτα από αυτά, άλλοι λένε ότι χρειάζονται αντιτριβικά! Και λέω ότι τα ζόρια που τρώει ο μονοκύλινδρος (άσχετα που ούτε στα πιο τρελλά του όνειρα πιάνει 100hp) δεν τα τρώει κανένας πολυκύλινδρος αυτοκινήτου, αλλά και για να φτάσει ένας 4κύλινδρος 600cc μοτοσυκλέτας στα 120hp έχει φάει τόσο ελάφρωμα από το εργοστάσιο που είναι άστοχη έως άδικη η παραμικρή σύγκριση με οτιδήποτε. Οι καταπονήσεις στα ελαφρύτερα μέταλλα (αλουμίνιο) είναι πολλαπλάσιες όσον αφορά τις παραμορφώσεις σε θλιπτικές και εφελκιστικές τάσεις - εδώ μπαίνει το λάδι να κρατάει χαμηλή θερμοκρασία. Αλήθεια, παρατήρησε ποτέ κανείς ότι τα αντίστοιχα ανά κατηγορία λιπαντικά της ίδιας εταιρίας, είναι ακριβότερα όσον αφορά τη μοτοσυκλέτα? Ας έρθει κι όποιος νομίζει ότι συντήρησε μοτοσυκλέτα supersport με ορυκτο (που καλά καλά δεν έχει κατάλληλη αναλογία πρόσθετων για το σασμάν και φυσικά δεν μπήκε ποτέ του πίστα) να μετρήσει μοτέρ μ' εμένα που έβαζα 100% συνθετικό και του έπινα το αίμα με το καλαμάκι του king kong!
Νάσο, σαν το 100% συνθετικό δεν έχει ρε φίλε! Αυτό λέω!
Τα ίδια λέμε...αλλά επειδή είμαι και αρκετά περίεργος και μου αρέσει να κράζω μετά τα κακώς κείμενα και διαφημιζόμενα,τα πειράματα θα γίνουν στο ΚΤΜ...θα γίνονται κανονικότατα φυσικά οι αλλαγές λαδιών,αλλά από δω και πέρα κάθε 2η αλλαγή θα μπαίνει Motorkote (έτσι κι αλλιώς ο Λαμπριανίδης είναι δίπλα μου)... άντε να δούμε έστω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους τι θα γίνει...Υπ'όψιν το μοτέρ του έχει 55000κμ ευλαβικά βέβαια συντηρημένο και δουλεμένο,δεν έχει ζοριστεί/τελικιαστεί ποτέ παρατεταμένα,δεν έχει ραγισμένη/αλλαγμένη κεφαλή,δεν έχει ανοιχτεί ποτέ...αλλά από την άλλη,δεν υπάρχει μοτέρ ΚΤΜ LC4 που στα 60000 κμ να μην έχει κατέβει έστω μια φορά ...ίδωμεν...
α,και πούσαι...ανάμεσα Αθήνα -Πειραιά κυκλοφοράει ΧΤ με 90 άλογα τροχό...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 06-03-08 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-03-08, 06:31
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ίδια λέμε...αλλά επειδή είμαι και αρκετά περίεργος και μου αρέσει να κράζω μετά τα κακώς κείμενα και διαφημιζόμενα,τα πειράματα θα γίνουν στο ΚΤΜ...θα γίνονται κανονικότατα φυσικά οι αλλαγές λαδιών,αλλά από δω και πέρα κάθε 2η αλλαγή θα μπαίνει Motorkote (έτσι κι αλλιώς ο Λαμπριανίδης είναι δίπλα μου)... άντε να δούμε έστω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους τι θα γίνει...Υπ'όψιν το μοτέρ του έχει 55000κμ ευλαβικά βέβαια συντηρημένο και δουλεμένο,δεν έχει ζοριστεί/τελικιαστεί ποτέ παρατεταμένα,δεν έχει ραγισμένη/αλλαγμένη κεφαλή,δεν έχει ανοιχτεί ποτέ...αλλά από την άλλη,δεν υπάρχει μοτέρ ΚΤΜ LC4 που στα 60000 κμ να μην έχει κατέβει έστω μια φορά ...ίδωμεν...
α,και πούσαι...ανάμεσα Αθήνα -Πειραιά κυκλοφοράει ΧΤ με 90 άλογα τροχό...
Ε καλά άμα το τουμπανιάσεις πάει, μαμά μοτέρ λέω δεν βγαίνει με τόσα. Έχουν και τα παιδιά στο XT club στη Σταυρούπολη Θεσ/νίκης ένα και μάλιστα 550 (από τα παλιά...) που διακοσαρίζει για την πλάκα του! Εξαρτάται για ποιο λόγο θα κατέβει, αν είναι από καρφωμένες βαλβίδες... το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-03-08, 07:29
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην Αμερική έχουν γραφτεί πολά άρθρα για τα λάδια συνθετικά και μη,για μοτο με 160000 μίλια που τις συντηρούσαν με απλό ορυκτέλαιο,ανοίχτηκαν και δεν είχαν τη παραμικρή φθορά...
Πρωινή φλασιά
Εκεί στο Αμέρικα ξέρεις κυκλοφορούν και πολλές Harley οι οποίες ναι όντως θέλουν ορυκτέλαιο. Από μαμά ακόμα ζητάει μόνο ορυκτέλαιο.
Το καλοκαίρι του 2004 (Ιούλιο αν θυμάμαι καλά) είχε ένα ενδιαφέρον κατά τα άλλα άρθρο της castrol στο περιοδικό moto που έλεγε ότι το 100% συνθετικό εμποδίζει το σωστό στρώσιμο ενός καινούριου κινητήρα. Πετυχαίνω ένα παλικαράκι σ' ένα συνεργείο που είχε διαβάσει αυτό το άρθρο και επέμενε να του βάλουν ορυκτό 20W-50 (Σημ. CBR 1000RR). Βρε αγόρι μου δεν κάνει, "όχι το λέει η castrol", βρε πασάκα μου το λέει αλλά δεν λέει βάλτε ορυκτό, τιιιιιιιποτα! Ο καραγιάννης το βιολί του! Άλλαξε συνεργείο στο τέλος. Στις 20.000km περίπου μάθαμε ότι το πήρε στο χέρι το μοτέρ....
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-01-11, 18:51
mourlos Ο χρήστης mourlos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-01-2011
Μηνύματα: 4
mourlos is on a distinguished road
Exclamation motor kote

καλισπερα και παλι... ήθελα να σαϛ μιλισω για το μοτορ κοτε το όποιο είναι το καλύτερο αντιτριβικο για το αυτοκινιτο... μετά από μελετι και πολύ ψαξιμο έμαθα για το μοτορ κοτε και το δοκιμασα...στο αυτοκινιτο μου άκουγα διαφορουϛ ιχουϛ από μοτερ σασμαν και πιρα και εγώ για να ριξω... εριξα και μειωθικε ο ιχοϛ του κατά θ0% μπορώ να πω... μετά από συγκρισι με διαφορεϛ άλλεϛ εταιριεσ( δεν θέλω να πω ονοματα) οι όποιεϛ υποσχονται πολλά κάνουν λίγα το μοτορ κοτε με βοιθισε πολύ ακομι και στην καταναλωσι βενζινισ... βγαινει σε πακετο αν θελετε με καθαριστικο + ενισχυτικό βενζινιϛ και αντιτριβικο με 40ε... ο μόνοϛ αντιπροσοποϛ που έχω βρει εδώ στην ελλάδα είναι ο λαμπριανιδιϛ ο όποιοϛ βρίσκεται πειραια... τα στελνει παντού και το ξέρω επειδή έστειλα αλεχανδρουπολι ένα σετ... το απλό αντιτριβικο αντεχει μέχρι 500 άλογα αλλα υπάρχει και το αγωνιστικιϛ χρισιϛ με διαφορετικα χιμικα! εγώ πάντωϛ χρισιμοποιισα το απλο... επειδή κάνω πατιματα αν και δεν έχω το τελειο αμαξι (με αυτοκινιτα σαν το δικό μου (bmw μ40))... εγώ το συνιστω ασιζιτιτι... προτεινω να το δοκιμασετε...


υ.γ. δεν ιξερα που να το βάλω και ετσι το αναρτισα εδω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mourlos : 31-01-11 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-02-11, 11:14
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
ασε τν πατησα κ εγω τοτε με την μουφα!! φτου!!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.