Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Κάρτα Καυσαερίων: ΟΧΙ για μοτέρ Απευθείας Ψεκασμού

Εχθές είχα ένα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Καθώς έσβησε το μοτέρ από το auto start/stop αμέσως ανάβει το λαμπάκι του DSC (το είχα στο DTC), το λαμπάκι του χειρόφρενου σε χρώμα κίτρινο, το λαμπάκι του DSC στο BC με θαυμαστικό δίπλα και στο BC το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα που είναι για μειωμένη απόδοση κινητήρα. Το σβήνω αμέσως από το κουμπί...βάζω πάλι μπροστά...τρεμόπαιζε το μοτέρ. Του κάνω ένα restart...σβήνω πάλι, βγάζω κλειδί το βάζω (ευτυχώς δεν είχε προλάβει να ανάψει το φανάρι) και όλα ΟΚ. Από γκάζι κανονικό...μια χαρά (με τα παντηλίκια του) χωρίς κανένα πρόβλημα...και μετά έσβηνε κανονικά το μοτέρ και έπαιρνε πάλι μόνο του.

Το πήγα σήμερα και μου είπαν ότι έβγαλε σφάλμα επειδή μπήκε σε safe mode καθώς κάποια στιγμή στο παρελθόν είχε δουλευτεί το μοτέρ στις 2.500 στροφές σταθερά για 2-3 λεπτά. Σκέφτηκα πότε έγινε αυτό...τους είπα ότι το έκαναν για να βγάλει κάρτα καυσαερίων και είπαν ότι αυτό φταίει, επειδή το μοτέρ είναι απευθείας ψεκασμού. Μάλιστα το δούλευαν πάνω από 4-5 λεπτά σταθερά επειδή δε τους έβγαζε καυσαέρια καθόλου και για κάποιο λόγο έβγαλε στο σφάλμα τώρα, μετά από 10.000 κμ

Τώρα μου λένε ότι έμαθαν αργότερα από τη Γερμανία ότι ΔΕ βγάζουν κάρτα καυσαερίων τα απευθείας ψεκασμού γιατί συμβαίνει αυτό.

Άρα προσοχή... ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΨΕΚΑΣΜΟ ΗΡΙ ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΡΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ!!!

Τελικά μου είπαν ότι καλό θα είναι να αλλάξουμε αισθητήρα ΝΟx, αλλά για ένα μήνα είμαι εκτός εγγύησης και θα ρωτήσουν αν μπορούν να το περάσουν.

Μήπως έχουμε κανένα βύσμα ρε σεις σε καμιά αντιπροσωπεία BMW να μου το περάσουν εγγύηση? Μόνο 1 μήνα είμαι εκτός ρε γμτ...αμαρτία είναι...και ειδικά επειδή έχουν κάνει χαζομάρα και δε τη παραδέχονται γιατί λέει έγινε πέρσι και για κάποιο λόγο το έβγαλε φέτος (έχουν και το δίκιο τους).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-09, 13:44
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Nα ρωτησω κατι? Αν εγω παω με σταθερες στροφες ταξιδι για 20 λεπτα στις 2.500 τι θα γινει???
Θα εκραγει???
Λιγο περιεργο μου ακουγεται αυτο.....
Η στραβος ειν ο γυαλος η σταβα αρμενιζουμε......
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-09, 13:45
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
συγγνωμη τωρα τι βλακεια ειναι αυτη?

αν δηλαδη πηγαινεις σταθερα με 5η και 2500 στροφες επι 10 λεπτα στην εθνικη θα σου βγαλει βλαβη το αμαξι?


edit με προλαβε αλλος
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-09, 14:13
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Και πως θα γίνει ΝΑ μην βγάζει κάρτα καυσαερίων;;;;;;;

Όπως είπαν και τα παιδιά πριν μου φαίνεται λίγο άκυρο η προτροπή της BMW ΝΑ ΜΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΤΑ HPI!

Δλδ σου λέει να παρανομήσεις. Σωστά;

Δε μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ μπορεί η μέτρηση των καυσαερίων να δημιουργήσει τέτοιο πρόβλημα.

Και έτσι και αλλιώς το ματσούκι δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να εμποδίζει τη ροή των καυσαερίων.

Το να στροφάρει το μοτέρ στις 2500rpm συνεχόμενα δε νομίζω να δημιουργεί ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Αν δημιουργούσε θα έβαζαν τον κόφτη στις 2499.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-09, 14:20
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Διχρονο ειναι και θα εχει προβλημα με σταθερες στροφες;
Ταξιδια πως κανουν τα αμεσου ψεκασμου;
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-09, 14:29
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Παιδια μην το ξεχειλωσουμε το θεμα!
Μπορει ο φιλος Nikos120 να μην καταλαβε κατι καλα ή πολυ χειροτερα να του ειπαν κατι που δεν στεκει για οποιονδηποτε λογο.
Σκοπος μας ειναι να βρει οφιλος καποια λυση και οχι να λεμε (και βαζω και την αφεντια μου μεσα) ολοι
"Τι μακακιες σου ειπαν" κλπ κλπ!
Μια δευτερη γνωμη θα ηταν οτι καλυτερο
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-09, 14:34
jmicro Ο χρήστης jmicro δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Μηνύματα: 50
jmicro is on a distinguished road
Η μετρηση για την καρτα καυσαεριων γινεται σε σταματημενο αυτοκινητο μεσα σε ενα συνεργειο, δηλαδη δεν γινεται σωστη εισαγωγη αερα και σωστη ψυξη...Μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο??? Δεν σου εδωσαν περισσοτερες εξηγησεις?Απλα οτι το ειπαν οι Γερμανοι!!??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-09-09, 14:42
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Να ζητήσεις 1 χαρτί υπογεγραμμένο απο το συνεργείο που πήγες που να λέει οτι το ΙΧ αυτό δε βγάζει κάρτα καυσαερίων. Να το πάς στο υπουργείο για να αλλάξουν το νόμο!!

Τί άλλο θα ακούσουμε!!!!!!!!
ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-09-09, 14:44
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Προφανώς και το πρόβλημα υπάρχει όταν το αυτοκίνητο είναι ακίνητο και σταματημένο με 0κμ/ω και έχει σταθερά στις 2.500 στροφές γκάζι για πάνω από 2-3 λεπτά.

Προφανώς και δεν υπάρχει θέμα όταν είσαι σε κίνηση και προφανώς δεν υπάρχει θέμα με τα καυσαέρια, απλά ο εγκέφαλος έβγαλε σφάλμα ότι το αυτοκίνητο δούλευε ακίνητο στις 2.500 στροφές για αρκετή ώρα άρα χρειάζεται προληπτικά αλλαγή ο αισθητήρας ΝΟx.

Επίσης, η κάρτα καυσαερίων με τον τρόπο που βγαίνει προφανώς είναι δική μας ανακάλυψη και ίσως υπάρχει άλλη πιο σωστή διαδικασία. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ότι δούλευε ακίνητο...αλλά ότι δούλευε ακίνητο για μεγάλο χρονικό διάστημα σε ΣΤΑΘΕΡΕΣ στροφές.

Μιλήστε με το Σφακιανάκη για λεπτομέρειες...τεχνικός δεν είμαι παιδιά...σας λέω τι μου είπαν.

Τέλος, δε το μετράνε ουσιαστικά για να δούνε τι καυσαέρια βγάζει...γιατί δε βγάζει! Αν το πάτε και το μετρήσουν βγάζει 0 καυσαέρια. Δοκιμάστε το...δε κάνω πλάκα. Επειδή λοιπόν το αυτοκίνητο ΔΕ μπορεί να βγάλει κάρτα καυσαερίων και το πίεσαν και δεν έβγαλε...ουσιαστικά συμπλήρωσαν αυτοί μια δικιά τους. Δεν είναι ότι δε σου βγάζουν...δε το μετράνε να σου βγάλουν.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αλλιώς μιλήστε με το Σφακιανάκη για λεπτομέρειες. Πείτε του ότι έχετε ένα μοτέρ ΗΡΙ και δε μπορώ να βγάλω κάρτα επειδή βγάζει 0 καυσαέρια...τι θα σας πει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-09-09, 14:45
Το avatar του χρήστη a.samaro
a.samaro Ο χρήστης a.samaro δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Μηνύματα: 307
a.samaro will become famous soon enough
Το θέμα είναι οτι, έστω και για τον απίθανο λόγο που σου είπαν,το αυτοκίνητό σου χρειάζεται καινούργιο αισθητήρα.
Αφού λοιπόν δέχονται στήν αντιπροσωπεία οτι το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο δικό
τους λάθος, γιατί δεν το καλύπτουν με εγγύηση ?
Τι θα πει έγεινε μετά απο ένα χρόνο ? (Γιατί υπάρχει ημερομηνία λήξης του λάθους τους ?)
Σημασία έχει οτι αναγνωρίσανε οτι οι ίδιοι το προκάλεσαν.

Παράθεση:
Nikos120i Κάρτα Καυσαερίων: ΟΧΙ για μοτέρ Απευθείας Ψεκασμού

--------------------------------------------------------------------------------
και ειδικά επειδή έχουν κάνει χαζομάρα και δε τη παραδέχονται γιατί λέει έγινε πέρσι και για κάποιο λόγο το έβγαλε φέτος (έχουν και το δίκιο τους).
Αποψή μου είναι να διεκδικήσεις το δίκιο σου παρά να τους δικαιολογείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.