Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 18-07-15, 20:22
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
2 -3 dme ειχε αλλα τελικα δεν ηταν κανενας συμβατος
mv 945 κατι τετοιο εβγαζε τους επομενους οποτε δεν
υπομονη απο δευτερα αν ανοιξη καμια τραπεζα για να παρεις απο ebay
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 19-07-15, 12:12
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
2 -3 dme ειχε αλλα τελικα δεν ηταν κανενας συμβατος
mv 945 κατι τετοιο εβγαζε τους επομενους οποτε δεν
υπομονη απο δευτερα αν ανοιξη καμια τραπεζα για να παρεις απο ebay
Το να ανοίξουν οι τράπεζες είναι ένα θέμα... το να αρθούν τα capital controls για να ψωνίσεις από το ebay είναι δυστυχώς ένα κάτι άλλο πολύ διαφορετικό και σύνθετο... Από Χριστούγεννα -με καλούς οιωνούς- και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 19-07-15, 12:30
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
το ξερω απλα το λεω ετσι να αυξήσω γενικοτερα την αισιοδοξια γιατι παμε κατα διαολου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 19-07-15, 13:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Eυχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και οτι ασχοληθηκες τοσο.
Για αγορες μεσω ιντερνετ δυσκολο το βλεπω.
Αν εμφανιστει καποιος συμβατος εγκεφαλος θα σου ημουν πολυ υποχρεος αν με ενημερωνες!

Ξαναγράφω, ο αρ.πλαισιου του αμαξιου ειναι PT42630.
Ο εγκεφαλος ειναι της Bosch DME EKB945 με part no. 7545046 ή 7545047. Βεβαια οπως εγραψα και πιο πριν, υπαρχουν αρκετα διαφορετικα part nos. γι αυτο τον εγκεφαλο.
Προκειτε για μοτερ Ν45Β16Α σειρας 1 Ε87 116i χρονολογιων 2004-2006 ή σειρας 3 Ε90 316i 2005-2006.

Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 06-08-15, 18:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Eρώτηση κρίσεως:
Αν αναβουν μαζι, το dtc με θαυμαστικο και ο αισθητηρας πιεσης ελαστικων και τα δυο κιτρινα τι σημαινει;..
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 07-08-15, 01:36
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
πολλα μπορει να συμενουν αυτα τα δυο

το dtc dsc δουλευει μετρωντας τον κυκλο του καθε τροχου
ετσι καταλαβενει αν φυγει το αμάξι απο καποια πλευρα ποιον τροχο απο τους πισω ενδεχωμενος να τον πιαση με το φρενο για να ξαναερθει στην επιθυμητή πορεια το αμάξι

με τον ιδιο τροπο υπολογιζει και την πιεση ελαστηκων
αν σε καποιον αξονα ανιχνευτή περισσοτερες στροφες ο ενας τροχος απο τον αλλον σου αναβει το λαμπακι πιεσης ελαστικών, γιαυτο μολις βαλουμε αερα στα λαστιχα πρεπει να το ξανασεταρουμε να παρει σωστες ρυθμησεις

στην περιπτοση σου ενδέχεται να εχεις καποιον αισθητηρα που μετραει τον κυκλο της ροδας να ειναι off (καπου στο ακρο ειναι βιδωμενος)

θα μπορουσε να ειναι και οτιδήποτε αλλο οπως καποια ασφαλεια η καμια επαφη καλοδιου,η ακομα και χαλασμενος εγγεφαλος abs/dtc σιγουρα το διαγνωστικο θα σου πει
καλύτερα

παντως αν υπαρχει βλαβη ειναι λογικο να ειναι και τα δυο λαμπακια αναμενα


μπορει να συμενει οτι θελει και ενα καλυμπραρισμα το συστημα μεσω διαγνωστικου και να μην υπαρχει βλαβη
αν ειχες θεμα με καποιο ελαστικο το φυσιολογικο θα ηταν να αναβει μονο τον ελαστικόν (το λαμπακι)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 07-08-15 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 31-08-15, 22:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Για να μην αφηνω εκκρεμοτητες, τελευταια ενημερωση για τις πιο προσφατες εξελιξεις επι του θεματος με τον εγκεφαλο:

Ο παλιος βεβλαμενος εγκεφαλος, βγηκε, πηγε σε ηλεκτρονικο στην Αθηνα κι αλλαχτηκε ενα τσιπακι το οποιο κατα τα λεγομενα του ηταν καμμενο.
Οταν μπηκε παλι στ αμαξι δε λειτουργησε, παρα την επισκευη του. Οταν λεω δε λειτουργησε εννοω πως στην προτερη, αρχικη κατασταση, το αμαξι ξεκιναγε και πηγαινε, απλα δεν επιταχυνε. Πλεον δεν εκκινουσε καν. Για τον λογο αυτο δεν πληρωθηκε ο ηλεκτρονικος.
Παραγγελθηκε αλλος εγκεφαλος, απο Γερμανια, μεταχειρισμενος, κοστος 214ευρω.
Εγινε προσπαθεια να δουλεψει και ο ενας και ο αλλος εγκεφαλος, με χρηση διαγνωστικου και διαφορων προγραμματων. Τον επισκευασμενο δε τον διαβαζε καν το διαγνωστικο. Σα να μην υπηρχε καν στο αυτοκινητο συνδεδεμενος. Με τον μεταχειρισμενο δε μπορουσε να κωδικοποιηθει, ωστε να συνεργαστει και να λειτουργησει με το ιμομπιλαιζερ του αυτοκινητου.

Φορτωθηκε και πηγε σε συνεργειο, μη εξουσιοδοτημενο, αλλα εξειδικευμενο, με τη φημη του πολυ καλου στα bmw.
Ελεγθηκαν εκει και οι 2 εγκεφαλοι, μπηκε πανω ο αρχικος, επισκευασμενος, ο οποιος σε συντομο χρονικο διαστημα, της ταξης των 10 λεπτων-ενος τεταρτου και μετα τη συνδεση σε διαγνωστικο μηχανημα, εκει στο συνεργειο τελικα το αυτοκινητο δουλεψε. Ξεκινησε η μηχανη κανονικα, εγιναν δοκιμες εν κινησει στο αυτοκινητο, οντως ειχε αλλαξει η συμπεριφορα του προς το καλυτερο, ειχε επανελθει στην αρχικη κατασταση που ειχε πριν εμφανιστει η βλαβη. Τελος ξαναγινε ελεγχος με το διαγνωστικο και δεν εμφανισε καμμια απολυτως βλαβη. Ολες οι προηγουμενες, με κυρια το VANOS εισαγωγης, ειχαν εξαφανιστει. Κοστος 120ευρω. Να υπενθυμισω πως επισημο εξουσιοδοτημενο μου ζηταγε, 'φιλικη τιμη', 1200ευρω για καινουριο, με εγγυησεις φυσικα.
Μου εμεινε αμανατι ο μτχ εγκεφαλος απο Γερμανια.

Το τι ακριβως εκανε εκει στο συνεργειο και δουλεψε τελικα, δεν το γνωριζω, καθως ο υπευθυνος του συνεργειου κι αυτος που εκανε την εργασια, οταν τον ρωτησα τι εκανε, ηταν μαλλον απροθυμος να μου πει και απαντησε με γενικοτητες, του στυλ, το εβαλα πανω, το διαβασε το διαγνωστικο, το εκανα και δουλεψε. Δεν επεμεινα, μου φτανει που το κανε και δουλεψε σωστα οντως! Προφανως και πολλοι τεχνικοι δεν προδιδουν ετσι ευκολα τα μυστικα της δουλειας τους. Εμενα μου περισσευει!

Επειτα του εκανα κι αλλες δοκιμες, με συνεπιβατη, με κλιματισμο, σε ανηφορικους δρομους και το αυτοκινητο τραβαγε ομαλα και γραμμικα, χωρις κομπιασματα, χωρις 'πνιξιμο' και μπουκωμα. Εγινε δοκιμη μεγιστης ταχυτητας με ικανοποιητικα αποτελεσματα. Δοκιμασα ολα τα υπολοιπα συστηματα του αυτοκινητου, παραθυρα, φωτα, ηλιοροφη, κλιματισμο, ραδιοφωνο, κανενα προβλημα απολυτως πουθενα.

Να σημειωθει πως λογω του οτι ανοιξα αυτη τη δουλεια τη βδομαδα πριν απο το 15Αυγουστο, εμεινα χωρις αυτοκινητο τελικα σχεδον ενα μηνα. Πληρωσα πολλα σε ταξι για καποιες μετακινησεις μου διοτι δεν εχω 2ο οχημα, αυτοκινητο ή μηχανη. Το σκασιμο που περασα βλεποντας το αυτοκινητο να μη μπορει να ξεκινησει και να μενω αμανατι Αυγουστιατικο ηταν ανεκτιμητο.
Ειμαι μολις ενα βημα να κανω κατι που επρεπε εδω και καιρο να ειχα κανει, αλλα η βλακεια του συναισθηματισμου μου, με σταματησε και δεν το εκανα τελικα. Να το δωσω επιτελους, οσο οσο, να το σκοτωσω και να παρω κατι αλλο, ενα μικρό καρούλι, κατα προτιμηση Γιαπωνεζικο, απλα να κανω τη δουλεια μου. Πραγματικα βαρεθηκα να ειμαι με το αγχος, τι θα μου βγαλει και ποτε ξανα και ποσο θα μου κοστισει σε χρονο, χρημα και διαθεση.
Οσο ευχαριστηση κι αν νιωθω οταν το οδηγαω, οταν αυτο δουλευει και οποτε δουλευει σωστα, αλλο τοσο σπαω τα συκωτια μου και πεταω τα λεφτα μου, σε ενα πηγαδι χωρις πατο και πολλες φορες οπως και τωρα, μενω χωρις οχημα το οποιο χρειαζομαι τοσο!

ΥΓ Οποιος θελει να του πω που πηγα τον εγκεφαλο, που πηγα τ αμαξι, ποια συνεργεια ειχαν εμπλοκη με ολη αυτη την...Οδυσσεια, που τελικα εβγαλα ακρη, με πμ ευχαρίστως.

Αυτα τα ολιγα,με συγχωρειτε για το σεντονι.
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 01-09-15, 07:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων

Να το δωσω επιτελους, οσο οσο, να το σκοτωσω και να παρω κατι αλλο, ενα μικρό καρούλι, κατα προτιμηση Γιαπωνεζικο, απλα να κανω τη δουλεια μου. Πραγματικα βαρεθηκα να ειμαι με το αγχος, τι θα μου βγαλει και ποτε ξανα και ποσο θα μου κοστισει σε χρονο, χρημα και διαθεση.
Οσο ευχαριστηση κι αν νιωθω οταν το οδηγαω, οταν αυτο δουλευει και οποτε δουλευει σωστα, αλλο τοσο σπαω τα συκωτια μου και πεταω τα λεφτα μου, σε ενα πηγαδι χωρις πατο και πολλες φορες οπως και τωρα, μενω χωρις οχημα το οποιο χρειαζομαι τοσο!
Γιάννη, λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου. Μια μικρή παρατήρηση που ήθελα να την κάνω από καιρό και έλεγα άστο (πάλι), μην ανακατεύεσαι κλπ...

Αναφέρεσαι συχνότατα στο πονεμένο θέμα σου για τα ''καρούλια''....

Ένα γιαπωνέζικο, ένα κορεάτικο....δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου.

Αν είχες ένα ιαπωνικό καρούλι 10-20ετίας με 250.000χλμ, ξέρεις τι θα είχες?

Αυτοκίνητο φίλε....που θα δούλευε. Όχι καρούλι. Τίμιο. Δεν θα σου πούλαγε πολυτέλεια, επιδόσεις, κύρος. Αλλά θα είχες αυτοκίνητο. Δε φταίει η BMW ή η οποιαδήποτε εταιρεία.
Μπορεί να είχες ένα άλλο 116 που να μην πάθαινε αυτά. Ίσως είναι και θέμα τύχης (ή ατυχίας). Πιθανώς και των συνεργείων. Που από την Toyota που ξέρω κατά το μεγαλύτερο μέρος αντιπροσωπειών και απλών συνεργείων έχουν πολύ μεγαλύτερη ικανότητα στο να επισκευάσουν πραγματικά μια βλάβη και όχι να είναι απλώς εξπερ στην τυπική συντήρηση (χαίρω πολύ). Και οι τιμές είναι μισές.

Καρούλι είναι το 750 που είναι ασυντήρητο ή σαραβαλιασμένο. Όχι το καινούριο i10 ή micra. Καρούλι είναι μια S500 που μένει συνεχώς και είναι 9 στους 12 μήνες συνεργείο και δε βρίσκουν τι έχει. Καρούλι είναι το A8 που φτιάχνουν το ένα και χαλάει το άλλο μετά από 3 μέρες.

Αλλά το να δίνεις άπειρα χρήματα, χρήματα με τα οποία θα μπορούσες να πάρεις άλλο αυτοκίνητο για να κάνεις τη δουλειά σου, ειδικά όταν δεν σου περισσεύουν, είναι λάθος.

Φιλικά εντελώς...

Υ.Γ. Εσύ ξέρεις τι θέλεις να κάνεις παραπάνω. Απλά αυτό το ποστ το έχω γράψει, σβήσει πολλές φορές τους τελευταίους μήνες που μοιράζεσαι τα προβλήματα σου και μάλλον δεν κάνει κακό να δείς και την άλλη άποψη (πιο ψυχρή).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 01-09-15 στις 07:43
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 01-09-15, 09:20
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το έχω ξαναπεί..
Θα το πώ ακόμα μια φορά, μάλλον θα είναι και η τελευταία..
Το δύσκολο δεν είναι να αγοράσεις μια BMW..
Το δύσκολο είναι να τη συντηρήσεις σωστά..
Και όταν λέω σωστά.. Ολα μέσα στην αντιπροσωπεία, και όλα γνήσια ανταλλακτικά..
Κουτσά στραβά, στην Ελλάδα το 99% είχε την δυνατότητα να δώσει απο 6.000 μέχρι 120.000 να αγοράσει BMW καινούριο ή μεταχειρισμένο.
Απο αυτούς όμως, ούτε το 1% δεν έχει πλέον να διαθέσει τα χρήματα που απαιτεί το BMW για να συντηρηθεί σωστά..
Εγώ την εβδομάδα του δεκαπεντάυγουστου πήγα να αλλάξω το διακόπτη απο τα ηλεκτρικά παράθυρα.. 58 ο γνήσιος 22 ο ιμιτασιον..
Εβαλα επάνω τον γνήσιο, τον δοκίμασα, και στο ανέβασμα έσπασε το πίσω αναβατόριο..
126 το γνήσιο, 60 το ιταλικό...
Πίσω αριστερά αλλάζω το αμορτισέρ.. 110 ευρώ..
Ο κεντρικός κάνει κλικ κλικ θέλει αλλαγή στον σύνδεσμο 75 ευρω..
Το τελικό καζανάκι σάπισε και θέλει αλλαγή.. 480 γνήσιο.. 180 το ιμιτασιον..
Μια μέρα πρίν είχα περάσει 420 ευρώ τα λάστιχα..
Συγγνώμη που το λέω, αλλά χρειάζεται πραγματικά τεράστιο εισόδημα για να κατέχει BMW κάποιος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 01-09-15, 09:30
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη που το λέω, αλλά χρειάζεται πραγματικά τεράστιο εισόδημα για να κατέχει BMW κάποιος..
Ακριβώς έτσι είναι για αυτό και είναι πολύ πιο συμφέρων να αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο συνέχεια με δόσεις και να έχεις μια δόση για πάντα από το εισόδημά σου για το αυτοκίνητο και πάντα εγγύηση. Αυτό κάνουν σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες πλέον με την βοήθεια του leasing των τραπεζών βλέπε bmw bank vw bank κλπ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.