Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 02-03-18, 18:30
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
εγω δεν καταλαβαίνω γιατι οταν ενας κινητήρας εχει καποιο θεμα οπως αρυθμιες, πτωση δυναμης, αυξηση καταναλωσης κλπ δεν μετρανε οι μηχανικοι την συμπιεση και τα καυσαερια.. εχω εδω και καιρο θεμα με το δικο μου και τελικα μετα απο πολυ επιμονή μου, μετρησαμε συμπιεση και ηταν χαλια.. δεν ξερω τι γινεται με τους μηχανικους.. παντως πιστευω οφειλουμε να γνωριζουμε τα βασικα για τα αυτοκινητα μας και αυτο κερδιζεται μεσα απο την κουβεντα..
__________________
Κανένας μάστορας δεν θα το προσέξει περισσότερο από εσένα..
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 03-03-18, 08:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos m Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν καταλαβαίνω γιατι οταν ενας κινητήρας εχει καποιο θεμα οπως αρυθμιες, πτωση δυναμης, αυξηση καταναλωσης κλπ δεν μετρανε οι μηχανικοι την συμπιεση και τα καυσαερια.. εχω εδω και καιρο θεμα με το δικο μου και τελικα μετα απο πολυ επιμονή μου, μετρησαμε συμπιεση και ηταν χαλια.. δεν ξερω τι γινεται με τους μηχανικους.. παντως πιστευω οφειλουμε να γνωριζουμε τα βασικα για τα αυτοκινητα μας και αυτο κερδιζεται μεσα απο την κουβεντα..
Δε γίνεται κάτι...
Απλά οι νέοι μηχανικοί δεν έχουν ιδέα..
Νομίζουν οτι επειδή έχουν ένα διαγνωστικό που μπορούν να δούνε 2-3 πράγματα και να κάνουν ρεσέτ έχουν αποκτήσει γνώσεις και είναι πυρηνικοί επιστήμονες..
Δυστυχώς με το πρόσχημα της οικονομικής κρίσης, (στην πραγματικότητα είναι κατοχή αντικειμένου που δεν μπορείς να κατέχεις) ο κόσμος δεν πάει σε αυτούς που αξίζουν, αλλά σε αυτούς που θα τους πάρουν τα λιγότερα χρήματα...
Τα καυσαέρια σου λένε τα πάντα.. Αν ξέρεις να τα διαβάσεις...
Αν δεν ξέρεις, τίποτα δεν λένε....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 05-03-18, 20:53
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Καλά το πιό απλό που μπορεί να κάνει ο μηχανικός -και δεν κάνει συνήθως- είναι να ψεκάσει στα κολάρα και γύρω από το καπάκι για να δει πρώτα από όλα αν υπάρχει τρύπα. Νομίζω ότι ούτε αυτό δεν κάνουν. Για τα καυσαέρια ούτε λόγος... Σε έναν που του είπα μια περίοδο που το ρελαντί ήταν γιούχου, με κοίταζε λες και του έλεγα ασυναρησίες...
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 05-03-18, 20:55
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τί ψεκάζουν; Για να το έχω υπ' όψιν μου.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 05-03-18, 20:58
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου συγνώμη αλλά αφού δεν σου είπε κανένας τίποτα θα σου πω εγώ τότε για να σου εχει πει κάποιος κάτι για να εχεις να το λες... Σε ενημερώνω λοιπόν πως εχεις μαύρα μεσάνυχτα απο μηχανολογία και θα σε παρακαλέσω πολύ να μην ξαναδώσεις συμβουλή σε κανένα περί μηχανολογίας γιατι του τρως χρόνο απο την ζωή του μόνο που κάθεται να σκεφτεί την κάθε βλακεία που του λες...
Δεν θα σου ξανα απαντήσω σε τιποτα άλλο οτι και αν πεις, και σε συμβουλεύω να ενημερωθείς για αυτα που δηλώνεις εδώ. Ειναι δημόσια τα βλέπουν ολοι...
Έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε!
Τελικά το έφτιαξες το ... σου;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 06-03-18, 22:21
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι, για να μην ξεχνιόμαστε!
Τελικά το έφτιαξες το ... σου;
Ετσι δείχνει προς το παρών. Βέβαια δεν ειμαι και πολύ ευχαριστημένος ακόμη απο την κατανάλωση, αυτο που φαινεται να ηταν, ήταν οι τάπες που είχε πει ο Ζαχαρίας και δεν είχα δει πίσω απο την πολλαπλή. Βέβαια θα κοιτάξω να αλλάξω και οτι ο-rings γινετε προληπτικά και γενικός οτι σολινάκι ξερό υποπίεσης υπάρχει προληπτικά και σαν συντήρηση και βλέπω στην συνέχεια...
ευχαριστώ το φόρουμ για την συμβουλές και άσχετα αν είχαμε κάποιες αντιπαραθέσεις εδώ με μερικούς και αυτες βοήθησαν...
κάποια στιγμή θα αλλάξω και τα Ted στα πιστόνια vanos επίσης και αυτα προληπτικά γιατι τουλάχιστον ακουστικά δεν δείχνει να εχει πρόβλημα και θα δούμε τι (ψάρια) θα πιάσουμε και απο εκει...
απο τότε που στεγανοποιήθηκε η τάπα πίσω στην πολλαπλά δεν βγάζει πλέον καθόλου κωδικό. Βλέπω ομως πως το οικονόμο μέτρο ακόμη μου το κρατεί ψιλά και οι στροφές πέφτουν αλλά οχι ικανοποιητικά. (Ελπίζω να μην παίρνει αέρα απο την βάση πολλαπλής με κεφαλής απο καμία τρυπούλα στις φλατζες γιατι βαριέμαι να το λύσω.
Ξέρει κανένας κανένα πρόχειρο τεστ CCV ?
Μολις τραβάω τον δείκτη λαδιού ακούγετε για ενα δευτερόλεπτο η βαλβίδα CCV και μερα σταματάει. Επίσης η τάπα πλήρωσης λαδιού δεν εχει μεγάλο ρούφηγμα. Εχει ομως ενα απαλό. Δεν γνωρίζω ομως το καινούργιο αν δουλεύει κατα αυτόν τον τροπο και αν ειναι οκ το δικό μου...
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 07-03-18, 00:24
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
συνήθως με το κάνιστρο καυσαερίου ασχολούνται όσοι έχουν θέμα με αρκετή κατανάλωση λαδιού και άσπρους καπνούς κατά το κρύο ξεκίνημα ιδίως τον χειμώνα.
Κάνε ένα smoke test να είσαι σίγουρος για διαρροές και όταν είσαι εντάξει απο εκεί μέτρα την υποπίεση αν είναι σωστή με vacuum meter. Μετά όταν τελειώσεις απο αυτά και δεν αλλάξει κάτι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις, σου έχει πει αναλυτικά ο rapid fast
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 07-03-18, 00:37
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Νικο ψάξε τα ολα καλα γύρω γύρω για να αρχίσεις να αποκλείεις...

Αν βρεις ενα 330 με γνησιο μαφ σε Καλη κατασταση κάνε το μια τράμπα και δούλεψε το λιγο να δεις πως δουλεύει..

Εγω ειχα πάθει το ίδιο με φτηνό μαφ απο eBay ενώ το αμαξι δούλευε μια χαρά άναβε λαμπακι για φτωχό μίγμα.
Εκανα τράμπα απο ενα γνησιο 330 και απευθείας ολα οκ και παρηγγειλα γνησιο απο αντιπροσωπεια και ησύχασα μετα.

Αν δεν ειναι και αυτο ξεκινα να ψάχνεις οτι σου είπαν τα παιδια και ο rapid πιο πανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 07-03-18, 11:33
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι δείχνει προς το παρών. Βέβαια δεν ειμαι και πολύ ευχαριστημένος ακόμη απο την κατανάλωση, αυτο που φαινεται να ηταν, ήταν οι τάπες που είχε πει ο Ζαχαρίας και δεν είχα δει πίσω απο την πολλαπλή. Βέβαια θα κοιτάξω να αλλάξω και οτι ο-rings γινετε προληπτικά και γενικός οτι σολινάκι ξερό υποπίεσης υπάρχει προληπτικά και σαν συντήρηση και βλέπω στην συνέχεια...
ευχαριστώ το φόρουμ για την συμβουλές και άσχετα αν είχαμε κάποιες αντιπαραθέσεις εδώ με μερικούς και αυτες βοήθησαν...
κάποια στιγμή θα αλλάξω και τα Ted στα πιστόνια vanos επίσης και αυτα προληπτικά γιατι τουλάχιστον ακουστικά δεν δείχνει να εχει πρόβλημα και θα δούμε τι (ψάρια) θα πιάσουμε και απο εκει...
απο τότε που στεγανοποιήθηκε η τάπα πίσω στην πολλαπλά δεν βγάζει πλέον καθόλου κωδικό. Βλέπω ομως πως το οικονόμο μέτρο ακόμη μου το κρατεί ψιλά και οι στροφές πέφτουν αλλά οχι ικανοποιητικά. (Ελπίζω να μην παίρνει αέρα απο την βάση πολλαπλής με κεφαλής απο καμία τρυπούλα στις φλατζες γιατι βαριέμαι να το λύσω.
Ξέρει κανένας κανένα πρόχειρο τεστ CCV ?
Μολις τραβάω τον δείκτη λαδιού ακούγετε για ενα δευτερόλεπτο η βαλβίδα CCV και μερα σταματάει. Επίσης η τάπα πλήρωσης λαδιού δεν εχει μεγάλο ρούφηγμα. Εχει ομως ενα απαλό. Δεν γνωρίζω ομως το καινούργιο αν δουλεύει κατα αυτόν τον τροπο και αν ειναι οκ το δικό μου...
Ωραία! Άντε να το φτιάξεις να ηρεμήσεις κι εσύ. Την επισκευή του VANOS θα την ευχαριστηθείς σαν διαδικασία. Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι εδώ στην Ελλάδα δεν τα κάνουμε αυτά, όπως είχες πει. Εγώ διάβασα τις οδηγίες στη σελίδα που σου είχε πει ο Ζαχαρίας παραπάνω και το έκανα μόνος μου στο δικό μου ήδη από το 2011, 2 χρόνια αφότου απέκτησα το αμάξι.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 07-03-18, 15:35
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο ψάξε τα ολα καλα γύρω γύρω για να αρχίσεις να αποκλείεις...

Αν βρεις ενα 330 με γνησιο μαφ σε Καλη κατασταση κάνε το μια τράμπα και δούλεψε το λιγο να δεις πως δουλεύει..

Εγω ειχα πάθει το ίδιο με φτηνό μαφ απο eBay ενώ το αμαξι δούλευε μια χαρά άναβε λαμπακι για φτωχό μίγμα.
Εκανα τράμπα απο ενα γνησιο 330 και απευθείας ολα οκ και παρηγγειλα γνησιο απο αντιπροσωπεια και ησύχασα μετα.

Αν δεν ειναι και αυτο ξεκινα να ψάχνεις οτι σου είπαν τα παιδια και ο rapid πιο πανω.
Το δικό μου maf δουλεύει άψογα οπως και το κινεζικό. Δεν εχω πρόβλημα με maf. Πλέον δεν ανάβει κανένας κωδικός. Το καύσιμο μειώθηκε αρκετά αλλά παραμένει κάπως ψιλά. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι το οικονομομετρο εκτοξεύεται ακόμη και οι στροφές σε μερικές περιπτώσεις δεν πέφτουν οπως έπρεπε να πέσουν. Ψάχνω την λεπτομέρεια ακόμη. Αποκλείω βέβαια τα χοντρά π.χ. Να παίρνει αέρα απο τα χοντρά οπως παράδειγμα η πολλαπλή. Πιστεύω πως αν ηταν o-rings πολλαπλή η πεταλούδα θα έβγαζε σίγουρα κωδικό.
Λέτε να καπνίστηκε παλι η βαλβίδα ρελαντί μέσα και μετά απο καθαρισμό σε 5-6 χιλιαδες χιλιόμετρα λογο που δεν δούλευε σωστά ποιο πριν ;
Επίσης το λάστιχο που σφίγγει την βαλβίδα ρελαντί πόσο πιθανών ειναι να παίρνει αέρα απο εκει ;
Μου κάνει εντύπωση οτι ειναι εντελώς χωρις καθόλου σφιχτύρα..
σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το ψάξω με την μέθοδο του σπρέι αλλά τι σπρέι να ρίξω που να μην παθαίνουν ζημιά τα πλαστικά και τα o-rings ?
Επίσης σκέφτομαι μήπως κρατάει βενζίνη στην μάκα μέσα στην πολλαπλή εκει στον ψεκασμό τύπου carbon και το μπερδεύει. Κανένα γιατρικό για αυτο υπάρχει χωρις λύσιμο ;
Οταν βγάζω την Disa εκει μέσα φαινεται να εχει πολύ μάκα και κάπνα σαν τα παλιά τα τρένα σε κομματάκια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.