Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-03-09, 13:28
Το avatar του χρήστη kostas e46
kostas e46 Ο χρήστης kostas e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 814
kostas e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακου εμενα φιλε.το ιδιο εχω πάθει.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΗ ΚΡΕΜΑΡΙΕΡΑ...
υπάρχει ενα μικρουτσικο ανταλλακτικο που κοστιζει 16 ευρο απο την αντιπροσωπια,μπαινει μεσα στη κρεμαριερα και δεν την αφηνει να τερματισει.
αυτο το ανταλλακτικο υπάρχει ηδη σε αυτοκινητα με γνησιο m pack γιατι φορανε πιο φαρδια ελαστικα απο το εργοστασιο και για τα αυτοκινητα που βαζουν μεγαλυτερες ζαντες απο αυτες πο φορουσαν.πανε σε μια αντιπροσωπια και ρωτα το.εγω σημερα η αυριο ερχεται το ανταλλακτικο αυτο και παω και το κανω.
το κοστος ολης αυτης της διαδικασιας(με ευθυγραμμιση κλπ κλπ κλπ )μου στοιχισε στην αντιπροσωπια 50 ε με εργατικα κλπ κλπ...
Γιωργο ειναι το ανταλλακτηκο που αγορασε ειδη ο Βαλαντης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-03-09, 19:08
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ναι ρε παιδιά γι αυτό το ανταλλακτικό ακριβώς μιλάμε!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-09, 14:07
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Το ανταλλακτικό το παρέλαβα αλλά έχει μέσα δύο δισκάκια που προφανώς μπαίνουν στα ιμήμπαρα όπως βλέπω στις οδηγίες, αλλά μου φαίνεται παράξενο πως αυτά τα δύο π@π@ράκια κάνουν την δουλειά. Αν κάνουν τον ρόλο του αποστάτη, το πάχος τους μου φαίνεται τρομακτικά μικρό. Αν γνωρίζει κάποιος περαιτέρω λεπτομέρειες για το πως υλοποιείται το stop των τροχών, αλλά και το πόσο σε πόντους, ας το πει μην πάω και το βάλω τζάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-09, 00:47
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Το ανταλλακτικό μπήκε και κάνει την δουλειά του όπως πρέπει, απλώς είχα ξεχάσει να ενημερώσω το thread. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-09, 07:09
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
κωστα ναι.και μαλιστα φιλοι κοι φιλες ο κωστας το περασε χωρις καν να λυσει ακρομπαρα και ευθυγραμισεις και τετοια.με ενα μισαωρο το ειχε τελειωμενο...
βαλαντη τωρα που εμαθες....προσεξε μονο μην εγινε ζημια στα λαστιχα σου απο τη τριβη με το σασι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-09, 09:41
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Ναι όντως είναι πολύ εύκολο να περαστεί και μπορείς να γλυτώσεις και την ευθυγράμμιση αν μετρήσεις το πάχος στα δισκάκια και προσαρμόσεις αναλόγως. Εγώ την ευθυγράμμιση την έκανα έτσι κι αλλιώς γιατί το αμάξι το πήρα πρόσφατα και ήθελα να ξέρω τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-09, 14:03
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
επειδη το ειδαμε,το παχος στα δισκακια που λες ειναι ακριβως το ιδιο.ουτε προσαρμογη θελει,ουτε τιποτα απολυτως
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-09, 23:28
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Βρε παιδιά χωρίς να θέλω να πάω κόντρα, πιστεύω πως συμφωνούμε ότι για να μπει αυτό πρέπει να ξεβιδώσεις τα ημίμπαρα (ακρόμπαρα δεν αγγίζεις). Αν βάλεις τα δισκάκια χωρίς να πειράξεις την βίδα που κάνει τον ρεγουλατόρο για την ευθυγράμμιση, τότε θα κλείσει η γωνία caster στις ρόδες, που ίσως και να μην σε πειράξει καθόλου στο δρόμο, ίσα ίσα που θα έχεις και καλύτερη επαναφορά τιμονιού. Το θέμα είναι που λέει ο κατασκευαστής πως πρέπει να είναι, αλλά είναι κι ένα θέμα που το θέλεις εσύ. Αν τώρα μετρήσεις με το παχύμετρο το πάχος των δισκακιών και κουνήσεις τους ρεγουλατόρους (πρός την μεριά των τροχών) αναλόγως, τότε ναι δεν θέλεις ευθυγράμμιση. Όπως και να χει εγώ εξήγησα παραπάνω γιατί έκανα την ευθυγράμμιση κι ευτυχώς δεν πέταξα τα λεφτά μου, γιατί ήθελε λίγο ρεγουλάρισμα κι από πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-07-09, 09:30
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
κοιτα να σου πω για μενα.επειδη περασα πισω φρενα,αναγκαστικα εκανα ευθυγραμμιση.μια εβδομαδα μετα (και φημιζομαι για την ηρεμια και τη προσοχη στην οδηγηση μου)περασα ξανα αυτο το κιτακι στο φιλο μου το κωστα.
ουτε καν χρειαστηκε να μετρησουμε,δε πειραχτηκε απολυτως τιποτα camber caster το φαντασματακι ο kasper ενταξει καλη η φαση να τα ψαχνουμε ολα τοσο πολυ αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαω καθαρα εκ πειρας και με βαση αυτο που ειδα.μπρος στα ματια μου εγιναν ολα αυτα.εννοειτε οτι δε χρειαστηκε να κανω ευθγραμμιση,εννοειτε πως το αυτοκινητο δε φευγει και για οσους μου πουν οτι λιγη αποκλιση δε γινεται αντιληπτ,περασα και κτεο και μετρηθηκε εκει το αυτοκινητο.
αυτα απο μενα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-07-09, 10:37
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Γεγονός είναι πως το αυτοκίνητο μετά ΘΑ ΘΕΛΕΙ ευθυγράμμιση και για άλλους λόγους, όπως και να το κάνει κανείς. Το ότι εσύ γλύτωσες τα 15 ή 20 ευρώ της ευθυγράμμισης και το αμάξι σου δεν παίρνει το τιμόνι (που ουδεμία σχέση δεν έχει αυτό όπως θα ξέρεις μιας και μιλάς εκ πείρας), δεν σημαίνει πως όλοι θα πρέπει να ακολουθήσουν την δική σου οδό. Εγώ που ήμουν μπροστά όταν έβαζε το ανταλλακτικό ο μηχανικός μου τότε ναι, άνετα θα μπορούσα να μην το ευθυγραμμίσω γιατί ξέρω τι έγινε, αλλά το έκανα για λόγο που ανέφερα σε προηγούμενο post. Μαζί σου είμαι κι εγώ, να μην τα κάνουμε όλα by the book στο αμάξι, αλλά αλλιώς μιλάω στους φίλους μου κι αλλιώς μιλάω μέσα σε ένα forum που μπαίνει τόσος κόσμος και θεωρώ χρέος μου να αναφέρω το σωστό και όχι την δικιά μου μαγκιά. Κι επειδή ανέφερες τα φαντάσματα να σου πω πως έχεις δίκιο. Υπάρχουν και φαντάσματα στα διάφορα συνεργεία, όπως και άσχετοι ή τρεμουλιάρηδες μάστορες. Οπότε επειδή δεν ξέρουμε που θα πέσει ο καθένας από αυτούς που μας διαβάζουν, τότε ο γενικός κανόνας είναι να ΓΙΝΕΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ.

Δέχομαι ότι έχεις δίκιο κι έχω άδικο για να λήξει εδώ κι ας κάνει ο καθένας ότι θέλει.

Φιλικά όπως πάντα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.