Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-09, 10:39
alexaxandros_79 Ο χρήστης alexaxandros_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-07-2008
Μηνύματα: 86
alexaxandros_79 is on a distinguished road
Αλλαγή φρένα μπρος και πίσω σε e46 compact

Δε θα ηθελά να νομίζετε ότι δεν έχα διαβάσει προηγούμενα threads και posts, εμμένω όμως με απορίες.
Ηρθε η ώρα να αλλαξω δίσκους μπρος πίσω και τακάκια φυσικά σε e46 compact.
Ξεκινάμε με το ότι μου ειπαν στην αντιπροσωπια με εργασία κάπου στα 530€... έλεος!
Για λόγους οικονομικούς και επειδή δεν είμαι και φρενάκιας, θεωρώ μάλλον πέταμα να ανέβω σε κάτι τύπου brembo κτλ..
Από την άλλη, διαβάζω και ακούω ότι δεν πατάει κάθε μάρκα φρένων το ίδιο καλά σε κάθε αμάξι. Όπως επίσης ακούω και μου φαίνεται λογικό να είναι καλύτερα σαν εφαρμογή και απόδοση να φοράς τακάκια και δίσκους της ίδιας εταιρίας, γιατί τα υλικά τους θα συνεργάζονται καλύτερα. Μέχρι στιγμής όμως, από επώνυμες μάρκες βρίσκω ή τακάκια ή δίσκους. Ο κάθε μάστορας ανάλογα με το ποια εταιρία δουλέυει, προτείνει.
Διαβάζω σε διάφορα forum ότι τα zimmerman είναι ΓΤΠ και χτες μου είπε ένας ότι μαμά φοράμε zimmer και textar τακάκι, ισχύει;
Σε άλλη εταιρία μου πρότειναν QH δίσκους και mintex τακάκι.. άποψη;
Έχω βρει ένα μαγαζι με ανταλλακτικά αυτοκινήτων στα Σεπόλια με full σημαιες BMW απέξω και αυτός δουλέυει μια εταιρία VAICO και σε ενα site τους γραφουν ότι είναι οι Νο1 σε aftermarket BMW products. Ισχύει;
Αλλού βρήκα κάτι bendix της εταιρίας JURID και διαβάζω εγκωμιαστικά λόγια... τα έχει δοκιμάσει κανείς;
Σορρυ αν σας επρηξα αλλά με τα φρένα του κανείς είναι καλύτερα να μην παίζει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιους απαντήσουν!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-09, 11:50
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αλέξανδρε, δίκιο έχεις με τα φρένα δεν παίζουν. Κατά καιρούς έχω κάνει κάποιες μικρές δοκιμές με τα φρένα, και τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά. Αν δεν μπαίνεις σε πίστα, ή δεν κάνεις... καταβάσεις, μείνε σε δίσκους και τακάκια ΟΕΜ.
Τα εργοστασιακά τακάκια, είναι κατασκευασμένα από διάφορους προμηθευτές. Αυτοί που γνωρίζω είναι Jurid, ATE, και Textar. Ότι και να πάρεις από αυτά είναι καλά, εγώ έχω πολύ καλές εντυπώσεις από τα Jurid σαν γνήσια BMW, για τα Textar πιο μέτριες αλλά όχι κακές. ΑΤΕ δεν έχω δοκιμάσει.
Όσον αφορά τους δίσκους, οι Zimmerman καλοί είναι. Αλλά πριν τους βάλεις, καλό θα είναι να περάσεις τις "καμπάνες", με αστάρι. Βλέπεις, οι εργοστασιακοί δίσκοι είναι έτοιμοι περασμένοι, οι Zimmerman όχι, και μετά από μερικές μέρες-εβδομάδες, θα βλέπεις τον δίσκο με επιφανιακή σκουριά μεσα από την ζάντα, και δεν θα σου αρέσει. Και ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ. Επίσης, πολύ καλοί δίσκοι θεωρούνται και οι ΑΤΕ. (ΑΤΕ έχω την εντύπωση ότι είναι και οι εργοστασιακοί).
Αφού θα αλλάξεις όλο το σύστημα φρένων, προτείνω να αλλάξεις και τα υγρά φρένων οπωσδήποτε. DOT4 είναι η κατάλληλη προδιαγραφή, υπάρχουν πολλά να επιλέξεις.
Επίσης από τακάκια, τα Ferodo είναι καλά, τα Premier είναι αυτά που πρέπει να βρεις. Αντέχουν λίγο παραπάνω από όλα τα υπόλοιπα ΟΕΜ, σε σκληρές συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-09, 12:09
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Αλέξανδρε, πριν δύο μήνες περίπου ήμουνα και γω σε φάση να αλλάξω δίσκους και τακάκια μπρος-πίσω σε 318ci Ε46 2.0 valvetronic και έκανα έρευνα αγοράς.. Μετά από τις τιμές που πήρα από την επίσημη αντιπροσωπεία BMW αναταράχτηκα κάπως... Τελικά αγόρασα τακάκια ΑΤΕ και δίσκους FUCHS (μπρός πίσω αεριζόμενους) και μου κόστισαν όλα μαζί 175 ευρώ όσο και αν σου φαίνεται περίεργο (αγορά μόνο,την τοποθέτηση την έκανα μόνος μου!). Ήμουν διστακτικός γιατί η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια και φοβόμουνα μήπως είναι made in china, αλλά το αποτέλεσμα το έδειξε από μόνο του... Αφού έστρωσαν μετά από κάποια km το φρενάρισμα είναι πάρα πολύ δυνατό,όπως άλλωστε πρέπει να έχει μία 'ΜΠΕΜΠΑ' !Τα αγόρασα από τον ΣΙΝΑΝΗ, το τηλ του είναι 210-9420600, για ρώτησε και βλέπεις... Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-09, 13:06
alexaxandros_79 Ο χρήστης alexaxandros_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-07-2008
Μηνύματα: 86
alexaxandros_79 is on a distinguished road
Ευχαριστώ και τους δυο σας, ειλικρινά ειναι πολύ καλή φάση να μπορείς να δεχεσαι συμβουλές και να ανταλλαζεις εντυπωσεις μέσα από ένα forum.
Ερώτηση προς τον Τάσο.. τι δυσκολία έχει για να τα βάλεις μόνος σου; δεν απαιτούνται κάποια ειδικά εργαλεία, τίποτα δυναμόκλειδα κτλ; Πιο παλία που παρεωρισκόμουν στα σέρβις άλλων αυτοκινήτων που είχα έβλεπα τους μηχανικούς να παλελυουν με κόντρα κατσαβίδια στο μουαγιέ, και δώστου να ανόιξει ι δαγκάνα, λύσε ασφάλειες στα τακάκια, μπήξε δείξε... έχεις προυπηρεσία;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-09, 16:31
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Φίλε Αλέξανδρε, αν τα χέρια σου 'πιάνουν' λίγο από καταβίδια, είναι το πιο εύκολο πράγμα να αλλάξεις τακάκια και δίσκους σε BMW.Φαντάσου μόνο ότι ο επιπλέον χρόνος που απαιτείται για να αλλάξεις και τους δίσκους και τα τακάκια, παρά μόνο τα τακάκια, είναι το ξεβίδωμα μίας επιπλέον βίδας σε κάθε τροχό, δηλαδή 10 δευτερόλεπτα ακόμη..!!!!Η μόνη προσοχή που χρειάζεται είναι το πως θα βάλεις τα έμβολα μέσα στις δαγκάνες προσεκτικά για να μην 'σκίσεις' τα λάστιχα γύρω από τα έμβολα βγάζοντας τα παλιά τακάκια. Κατά τ'άλλα δύο βίδες τύπου 'άλεν' και ένα λαμάκι είναι αυτά που κρατάνε το τακάκι πάνω στη δαγκάνα. Νομίζω ότι αν δεις κάπου ή κάποιον να το κάνει σε BMW,θα δεις πόσο εύκολο είναι!! Δεν χρειάζονται ειδικά εργαλεία και τρελή επιστήμη για να το κάνεις.. Πάντως αν δεν νιώθεις σίγουρος, πήγαινε σε κάποιο συνεργείο να στα βάλει,δεν νομίζω να σου πάρει παραπάνω από 50 ευρώ τοποθέτηση. Αν χρειάζεσαι οτιδήποτε άλλο, στείλε pm. Αν θες δώσε μου και το e-mail σου να σου στείλω την απόδειξη αγοράς των ανταλλακτικών.Χαιρετώ τον 'ξάδελφο-Βαυαρό' με το Ε46 compact!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-09, 17:46
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Φιλε μου με κλειστα ματια βαλε δισκους και τακακια ΑΤΕ για να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα...

Αν θες κατι καλυτερο μπορεις να βαλεις τους δισκους POWER DISKS της ΑΤΕ.

καπου ειδα για ΑΤΕ made in china! Ελεος ρε παιδια η ΑΤΕ ειναι η μεγαλυτερη και πιο ιστορικη εταιρια παραγωγης φρενων της γερμανιας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-09, 18:54
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Φίλε randombk,δεν είπα ότι ότι τα τακάκια ATE που αγόρασα ήταν made in china,ούτε ότι η εταιρεία είναι Κινέζικη, απλά επειδη τα πήρα σε πολύ καλή τιμή, είχα τους ενδιασμούς μου.. Φυσικά και οι δίσκοι και τα τακάκια έλεγαν πάνω made in Germany... Αν έχουμε 'μπέμπες' και βάζουμε ανταλλακτικά made in china είμαστε άξιοι της μοίρας μας..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-09, 13:04
alexaxandros_79 Ο χρήστης alexaxandros_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-07-2008
Μηνύματα: 86
alexaxandros_79 is on a distinguished road
Τάσο πήρα τηλέφωνο εκεί που μου είπες αλλά αν κατάλαβα καλά αυτός έχει μόνο τακάκια ΑΤΕ και ΤΕΧΤΑR, οι δίσκοι δε μου έλεγε τι είναι... τον ρωτησα δλδ τι μάρκα είναι οι δισκοι και μου είπε οι δίσκοι είναι δίσκοι, τα τακάκια μετράνε και πρότεινε μάλιστα TEXTAR. Λέω λοιπόν, έτσι για να έχουμε και μια εμπειρία παραπάνω, να βάλω σετ μπρος πίσω bendix, Jurid δλδ πλέον, που τα έχω βρει κάνα 160άρι σύν 50-60 τοποθέτηση..
Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις άμεσα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexaxandros_79 : 25-05-09 στις 13:08
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-09, 13:15
Το avatar του χρήστη george kaleas
george kaleas Ο χρήστης george kaleas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Μηνύματα: 500
george kaleas is on a distinguished road
παιδια εγω θελω για πισω τακακια αλλα αμα ειναι
τοσο φτηνος ο κυριος!!!
θα αλαξω και δισκους
αλεξανδρε τη σου ειπε εσενα τη κοστος για τακακια? και δισκους πισω??
να ξερω τη με περιμενη!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-09, 13:24
Το avatar του χρήστη StratosGR
StratosGR Ο χρήστης StratosGR δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Μηνύματα: 88
StratosGR is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexaxandros_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο πήρα τηλέφωνο εκεί που μου είπες αλλά αν κατάλαβα καλά αυτός έχει μόνο τακάκια ΑΤΕ και ΤΕΧΤΑR, οι δίσκοι δε μου έλεγε τι είναι... τον ρωτησα δλδ τι μάρκα είναι οι δισκοι και μου είπε οι δίσκοι είναι δίσκοι, τα τακάκια μετράνε και πρότεινε μάλιστα TEXTAR. Λέω λοιπόν, έτσι για να έχουμε και μια εμπειρία παραπάνω, να βάλω σετ μπρος πίσω bendix, Jurid δλδ πλέον, που τα έχω βρει κάνα 160άρι σύν 50-60 τοποθέτηση..
Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις άμεσα!
Συγνώμη κιόλας φίλε μου,αλλά αν εμένα δε μου έλεγε κάποιος τι μάρκα είναι οι δίσκοι και μάλιστα "οι δίσκοι είναι δίσκοι,τα τακάκια μετράνε" ,θα έπαιρνα δρόμο.
__________________
WOW

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.