Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-01-09, 22:58
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε 318 Μ-PACK.
Θα μας πεις τι του κάνεις και είναι έτσι κούκλα το αμάξι σου?

Μεγάλο πρόβλημα για το ύφασμα της κουκούλας,οπτικά τουλάχιστον, και η σκόνη και οι τρίχες από Γάτες που δεν βγαίνουν με τίποτα από πανό απο το πανι όσο νερό και να ρήξεις πάρα μονο με ηλεκτρική σκούπα.

Μονο μια λύση σε σώζει για να γλυτώσεις απο σκόνη-γάτες η τουλάχιστον να αργήσει να σου λερωθεί ξανά...... Κλειστό γκαράζ. Την εχω δοκιμασμένη αυτη την λύση και ξέρω.(εχω γκαράζ)
Επίσης έχω δοκιμασμένη και την λύση του κουκουλώματος, οταν πχ είμαι στο εξοχικό η κάπου να διανυκτέρευσης εκτος σπιτιού, αν κάνεις μια βόλτα προς το αμάξι θα δεις σίγουρα μια γατα επάνω να στριγυλοκαθετε.Πως καταλαβαίνουν οι άτιμες την ζέστη που πανιού απο μακριά και τρέχουν.
Δεν λεει και πολύ το κουκούλωμα άλλα ειναι λύση ανάγκης βέβαια,τι να κάνεις? Πιο πολυ είναι το βγάλε βάλε ιδικά για κάθε μέρα.Να θες να φύγεις βιάστηκα για την δουλεια σου και να λες ..οχ τωρα ποιος ξεκουκουλώνει.Εκει στο γρήγορο μπορεί να γίνουν οι απρόσεκτος κίνησης που μπορεί να επιφέρουν τριβές και το πρόβλημα τις αράχνης.

Αυτό που έχω παρατήρηση για της περισσότερες κουκούλες του εμπορίου με κοστολόγιο γυρο στα 60-80ε οτι όσες είχαν αυτήν την επένδυση απο κάτω στην ουσία ήταν πιο σκληρές από τις φτηνές που δεν είχαν καθόλου.

Επίσης το μεγάλο πρόβλημα με κουκούλα οποιασδήποτε μάρκας ,φτηνή η ακριβή είναι οτι όπως καταλαβαίνεις δεν γίνετε να μην σου πέραση σκόνη από κάτω.Οπότε με τον αέρα αν τύχη και φυσάει μια ήμερα και εσύ λείπεις πχ ,τοτε τα σωματίδια τις σκόνης όπως καταλαβαίνεις θα <Χόρεουν από κάτω> με αποτέλεσμα να έχουμε ίσως και κάτι παραπάνω απο Αράχνη.Άλλα αμα έχεις κάνει καλο κέρωμα δεν ξέρω ισως να μην τρέχει και τίποτα

Τέλος για την οριστική λύση κατά των γατών είναι η αγορά σκυλού και τοποθέτηση σπιτακι κοντά στο αμάξι...
Προσοχή όμως, οχι πολύ κοντά γιατί μπορεί να καλομάθει και αυτος από τις γάτες κα μετά άντε να τον κατεβάσεις !
ουτε γατια ουτε σκυλια θελω
νταξει οσο σκονη και να μπαινει απο κατω δεν θα ειναι σαν να αφηνω το αμαξι για μερες στο ελεος του καιρου..
γκαραζ δεν εχω αλλα και να ειχα παλι θα υπηρχε καποια σκονη μεσα, εχω ημι-υπαιθριο χωρο,δεν βρεχεται αλλα σκονιζεται και ειναι το θεμα με τις γατες..για την περιπτωση μου νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση... βαλε-βγαλε κουκουλα προσεκτικα, καθαρισμο στα γρηγορα με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας πριν βαλω την κουκουλα , κλπ !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-09, 23:11
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε γατια ουτε σκυλια θελω
νταξει οσο σκονη και να μπαινει απο κατω δεν θα ειναι σαν να αφηνω το αμαξι για μερες στο ελεος του καιρου..
γκαραζ δεν εχω αλλα και να ειχα παλι θα υπηρχε καποια σκονη μεσα, εχω ημι-υπαιθριο χωρο,δεν βρεχεται αλλα σκονιζεται και ειναι το θεμα με τις γατες..για την περιπτωση μου νομιζω δεν υπαρχει καλυτερη λυση... βαλε-βγαλε κουκουλα προσεκτικα, καθαρισμο στα γρηγορα με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας πριν βαλω την κουκουλα , κλπ !
Εσυ ξέρεις καλύτερα άλλα η νοτισμένη σκόνη που γίνετε σαν λάσπη μετα από μια απλή βόλτα ,αυτη δεν βγαίνει με τίποτα φίλε μου.Ουτε στα γρηγορα ουτε με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας .Καθε μερα μπουγαδα θα εισαι.Τα εχουμε περασει και εμεις αυτα.
(Φιλικά για να μην χαλάσεις την γυαλάδα σου.)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 18-01-09 στις 23:16
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-09, 23:20
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ ξέρεις καλύτερα άλλα η νοτισμένη σκόνη που γίνετε σαν λάσπη μετα από μια απλή βόλτα ,αυτη δεν βγαίνει με τίποτα φίλε μου.Ουτε στα γρηγορα ουτε με ξεσκονοπανο της νοικοκυρας .Καθε μερα μπουγαδα θα εισαι.Τα εχουμε περασει και εμεις αυτα.
(Φιλικά για να μην χαλάσεις την γυαλάδα σου.)
λαθος συνενοηση ,sorry , φυσικα και δεν βγαινει ετσι η λασπη , εννοειται οτι εκει θες πλυσιμο, αφηνεις το αμαξι να στεγνωσει και μετα το σκεπαζεις....εγω λεω για μια απλη βολτα χωρις νερα και τετοια , τοτε ενα χερι ξεσκονοπανο και καθαρισες...αλλιως αν εχει λερωθει λυσιμο-στεγνωμα και μετα σκεπασμα ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-09, 23:32
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
λαθος συνενοηση ,sorry , φυσικα και δεν βγαινει ετσι η λασπη , εννοειται οτι εκει θες πλυσιμο, αφηνεις το αμαξι να στεγνωσει και μετα το σκεπαζεις....εγω λεω για μια απλη βολτα χωρις νερα και τετοια , τοτε ενα χερι ξεσκονοπανο και καθαρισες...αλλιως αν εχει λερωθει λυσιμο-στεγνωμα και μετα σκεπασμα ;-)
ναι αυτο που μου λες ισχύει μονό για το καλοκαίρι όπου η σκόνη δεν μπορεί να υγροποιηθεί απο την ατμόσφαιρα και να γινει λεπτό πολύ λεπτό στρώμα λάσπης που <φαινομενικά> μοιάζει σαν σκόνη.Αν πας όμως να την σκουπίσεις με ενα ξεσκονόπανο δεν βγαίνει η άτιμη με τίποτα.θελει νερο.Αλλιώς το εχεις γδέρνεις

Δύστυχος για τον χειμώνα αυτο το φαινόμενο ειναι καθημερινό πρόβλημα.
Βάλε λιγο την υγρασία ημέρας και την υγρασία της νύχτας περισσότερο ,ιδικά Κηφισιά ξέρεις τι γίνετε από υγρασία τα βραδεία? τότε ξυπνάς το πρωί και το βλέπεις σαν να ειναι λασπωμένο.
Ασε πάλι οι ρόδες οι φαρδιές τι λάσπη πετάνε προς τα πάνω οταν στρίβει το τιμόνι κύριος αφού σχεδόν κάνεις μας δεν εχει βάλει λασποτηρες.
Αυτο έλεγα......τελικά δεν μας λες το μυστικό!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-09, 23:39
318 M-PACK Ο χρήστης 318 M-PACK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Μηνύματα: 176
318 M-PACK is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο που μου λες ισχύει μονό για το καλοκαίρι όπου η σκόνη δεν μπορεί να υγροποιηθεί απο την ατμόσφαιρα και να γινει λεπτό πολύ λεπτό στρώμα λάσπης που <φαινομενικά> μοιάζει σαν σκόνη.Αν πας όμως να την σκουπίσεις με ενα ξεσκονόπανο δεν βγαίνει η άτιμη με τίποτα.θελει νερο.Αλλιώς το εχεις γδέρνεις

Δύστυχος για τον χειμώνα αυτο το φαινόμενο ειναι καθημερινό πρόβλημα.
Βάλε λιγο την υγρασία ημέρας και την υγρασία της νύχτας περισσότερο ,ιδικά Κηφισιά ξέρεις τι γίνετε από υγρασία τα βραδεία? τότε ξυπνάς το πρωί και το βλέπεις σαν να ειναι λασπωμένο.
Ασε πάλι οι ρόδες οι φαρδιές τι λάσπη πετάνε προς τα πάνω οταν στρίβει το τιμόνι κύριος αφού σχεδόν κάνεις μας δεν εχει βάλει λασποτηρες.
Αυτο έλεγα......τελικά δεν μας λες το μυστικό!
δεν υπαρχει μυστικο..αν εχεις καλο χρωμα, το πλενεις το σκουπιζεις καλα γυαλιζει...κερωμα δεν του εχω κανει να σου πω και το σκεφτομαι..αυτη ειναι ομως μονο μια φωτο , αν το δεις τωρα ειναι για λυπηση, γι αυτο πηρα την κουκουλα για να το προσεχω αλλιως θελει πολυ πολυ συχνα πλυσιμο! θα δοκιμασω την φαση με την κουκουλα που πηρα και θα πω εντυπωσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-09, 23:54
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 318 M-PACK Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει μυστικο..αν εχεις καλο χρωμα, το πλενεις το σκουπιζεις καλα γυαλιζει...κερωμα δεν του εχω κανει να σου πω και το σκεφτομαι..αυτη ειναι ομως μονο μια φωτο , αν το δεις τωρα ειναι για λυπηση, γι αυτο πηρα την κουκουλα για να το προσεχω αλλιως θελει πολυ πολυ συχνα πλυσιμο! θα δοκιμασω την φαση με την κουκουλα που πηρα και θα πω εντυπωσεις..
καλοδούλευτη τοτε η κουκούλα.

Να σου πω και ενα μυστικό που εφάρμοσα και εγω στην δικιά μου που αγόρασα,πολύ φτηνά 18ε
Οταν κατάλαβα οτι μονο και μονο προβλήματα μου δημιουργεί και καθυστέρηση χρόνου απο την δουλεία μου βαλε βγαλε πάρα προστασία απο σκόνες ,τοτε την έκοψα και την έκανα κουκούλα οροφής ενάντια στις περαστικές γάτες οταν το αμάξι μείνει έξω για μια νύχτα σε καμία επισκέψη Βραδυνή.Που δεν μένει αλλα λεμε τώρα.

Ασε που με την ολόκληρη κουκούλα οι γάτες για να πάρουν <εκδίκηση> πανε και κατουρανε χαμηλά στους προφυλακτήρες μπρος και πίσω και μετα φίλε μου αυτή την ολόσωμη κουκούλα οχι μπορμαγκαζ δεν μπορείς να την αφήσεις αλλα ουτε στο μπαλκόνι.

Εστι λοιπόν με την ολόσωμη εχεις δυο προβλήματα
1)συσσώρευση σκονης με οτι συνεπάγεται αυτο η αντίθετα για να αποφύγεις τις τριβές απο σκόνη τοτε πιο συχνά θα πλένεις το αμαξι.
2)εκτός το αμάξι θα έχεις να πλένεις και την κουκούλα για να ξεβρομίσει

Να δεις που θα καταλήξεις τελικά στην λύση του σκυλού για τις γάτες η στην λύση του κλειστού γκαράζ...Θα με θυμηθείς
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-09, 00:13
Το avatar του χρήστη Ευλογητός
Ευλογητός Ο χρήστης Ευλογητός δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-05-2004
Μηνύματα: 124
Ευλογητός is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τις γάτες και τα αμάξια.. είναι τρομερό! Κυρίως αν εχεις cabrio με υφασμα επιβάλεται κουκούλα! Οι γάτες "τροχίζουν" τα νύχια τους στο πανι. Και είναι πολύ καλό μαξιλάρι για να περάσουν τη νύχτα τους.
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Έχω γκαράζ αλλά είναι προσβάσιμο σε γάτες.Μια εποχή,κάθε πρωί έβρισκα πατημασιές στο αυτοκίνητο και απίστευτα πολλές τρίχες στην κουκούλα.Βρίσκουν ζέστη εκεί και κοιμούνται...

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ κουκούλα για τόν ίδιο λόγο...
__________________
BMW E46 318ci Cabrio
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-09, 00:40
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευλογητός Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.Έχω γκαράζ αλλά είναι προσβάσιμο σε γάτες.Μια εποχή,κάθε πρωί έβρισκα πατημασιές στο αυτοκίνητο και απίστευτα πολλές τρίχες στην κουκούλα.Βρίσκουν ζέστη εκεί και κοιμούνται...

Σκοπεύω να αγοράσω και εγώ κουκούλα για τόν ίδιο λόγο...
το ιδιο προβλημα ειχα και πηρα μια κουκουλα και ησυχασα.βεβαια μετα απο καιρο που το εχω επειδη βαριεμαι να την βαζω και να την βγαζω εχω καταντησει να μην παιρνω το αμαξι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-01-09, 09:10
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Για τα γατια εχω βρει μια αλλη λυση:

Υπάρχουν στα pet-shop κατι σπρευ που ειναι αποθητικα για ζωα.
Πολυ αποτελεσματικα και καθε ψεκασμος διαρκει για καμια βδομαδα.
Δεν πλησιαζουν καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-01-09, 10:19
Το avatar του χρήστη Libanner
Libanner Ο χρήστης Libanner δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 949
Libanner will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα γατια εχω βρει μια αλλη λυση:

Υπάρχουν στα pet-shop κατι σπρευ που ειναι αποθητικα για ζωα.
Πολυ αποτελεσματικα και καθε ψεκασμος διαρκει για καμια βδομαδα.
Δεν πλησιαζουν καθολου
Χημικός πόλεμος,έτσι μ αρέσει.

Όσο για την κουκούλα εγώ έχω κλειστό γκαράζ αλλα καμιά φορά μπορει να το αφήσω και εξω για διάφορους λόγους και μπορεί να μείνει εκει σκεπασμένο με την κουκούλα και 2 και 3 βδομάδες.Πρέπει να βρεις μια πολύ καλή με μαλακή επένδυση από μέσα,έγω την βάζω στο αμάξι και ας είναι και βρώμικο.Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει γρατσουνιές οι τις γνωστές αράχνες που να προέρχονται από την κουκούλα.Επίσης αν είναι καλή η κουκούλα δε πιάνει εύκολα υγρασία απο μέσα,το είχα αφήσει σκεπασμένο εξω στη βροχή και το πήρα μετά απο μέρες και δεν είχε ούτε σταγόνα απο μέσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.