Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-03-11, 02:22
Το avatar του χρήστη lpapostolis
lpapostolis Ο χρήστης lpapostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Μηνύματα: 34
lpapostolis is on a distinguished road
Επίσης στην αντιπροσωπία μου έλεγαν να τα αλλάξω όταν μου πει το αυτοκίνητο και όχι νωρίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-11, 09:15
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Είναι θέμα marketing και ανταγωνισμού...
Σου λένε καλά και έτσι πάρε BMW ειναι καλό δυνατό ποιοτικό και με χαμηλό κόστος συντήρησης... serviice κάθε 25.000 -30.000 χλμ...
Για ρώτα όμως και κανέναν μηχανικό στην αντιπροσωπεία κάθε πότε αλλάζει λάδια στο δικό του...
Και να σου πω και κάτι άλλο, αν το βλέπεις απλά σαν εργαλείο και σκοπεύεις να το κρατήσεις το πολύ 3-4 χρόνια τότε ΟΚ
Άλλαξε τα κάθε 30.000 μην σου πώ και ποτέ (απλά συμπλήρωνε...)
Αν όμως το αγαπάς και το σέβεσαι και το θες σε βάθος χρόνου τότε να τα αλλάζεις κάθε 10.000 χλμ ή μια φορά το χρόνο (κατά προτίμηση πριν τον χειμώνα..) και θα είσαι μια χαρά.
Δεν είναι μεγάλο έξοδο ειδικά σε σχέση με το καλό που κάνει στον κινητήρα σου...
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-11, 11:11
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lpapostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου λέει ότι θέλει αλλαγή στα 25.000 και έχω κάνει 11.000 και το αυτοκίνητο είναι του 2008. Είναι λάθος που δεν τα έχω αλλάξει ακόμα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lpapostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα. Το θέμα είναι οτι το οδηγώ αρκετά επιθετικά και είναι λάδια σχεδόν 3 χρόνων. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί το αυτοκίνητο απο μόνο του δε σου λέει να τα αλλαξεις νωρίτερα? Σε mercedes c200 στα 2 χρόνια και ας μη συμπλήρωνες τα χιλιόμετρα σου έλεγε να αλλάξεις τα λάδια.
Αν πάντως αλλάξεις λάδια σε 4 (επιπλέον των 3 έως τώρα) χρόνια που θα έχει συμπληρώσει τα 25.000χλμ (με το ρυθμό που τα κάνεις) θα αλλάξεις και μοτέρ μαζί, στο υπογράφω αυτό (και μάντεψε ποιός θα είναι ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ τότε).
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 09-03-11 στις 12:05
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-11, 11:28
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Ειπα να γραψω επιχειρηματα για τη τοσο καθυστερημενη αλλαγη των λαδιων.
Αλλα δεν γινετε,δεν μπορω να πιστεψω πως ενας κατοχος BMW και μελος αυτου εδω του φορουμ αφηνει τα λαδια τοσο καιρο μεσα στο κινητηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-11, 11:55
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lpapostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα. Το θέμα είναι οτι το οδηγώ αρκετά επιθετικά και είναι λάδια σχεδόν 3 χρόνων. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί το αυτοκίνητο απο μόνο του δε σου λέει να τα αλλαξεις νωρίτερα? Σε mercedes c200 στα 2 χρόνια και ας μη συμπλήρωνες τα χιλιόμετρα σου έλεγε να αλλάξεις τα λάδια.
Eίσαι σίγουρος?
Γιατί στην Ε90 μου ασχέτως αριθμού χιλιομέτρων είχε και χρονική ένδειξη 2 ετών αρχικά και όταν ο κινητήρας ξεπέρασε τις 30.000 χλμ μου βγάζει ένδειξη 1,5 έτους.

Τα λάδια πρέπει να αλλάζονται με ότι έρθει πρώτο δηλαδή τα χιλιόμετρα ή το χρονικό διάστημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-11, 12:17
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
τα λιπαντικα εχουν συγκεκριμενες ιδιοτητες.
γιαυτο το λογο χωριζονται σε κατηγοριες..συνθετικα,ημισυνθετικα ,απλα και παει λεγοντας.
πολλα απο αυτα εχουν και συγκεκριμενα specs...δηλαδη η bmw λεει οτι αυτο το λαδι αυτης της εταιριας,εγω το προτεινω για αυτο το κινητηρα και αλλαγη καθε 10.000 η ενα ετος...
τωρα!!!
αν εγω τα 10.000 χλμ τα κανω σε 13 μηνες με φυσιολογικη χρηση,τοτε δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.ο λογος ειναι οτι καθε υλικο εχει και τις ανοχες του.τα 10.000 χλμ που σου δινουν δεν ειναι το υπερτατο οριο!μπορει να το πας και 15.000 πχ,χωρις προβλημα...
ΟΜΩΣ αν εσυ το πας στους κοφτες,τοτε σαφως αυτα τα 10.000 γινονται αυτοματως λιγοτερα...οπως και το ενα ετος γινεται ξερω γω 8 μηνο!!!
αν οπως λες εσυ τα 10.000 χλμ τα κανεις σε 14 μηνες καλο θα ηταν,οχι απαραιτητο να αλλαζεις τα λαδια καθε χρονο(12 μηνες) καλο θα κανεις και οχι κακο.
ετσι βοηθας στη καλη ζωη του κινητηρα σου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-11, 12:35
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Η αλλαγή λαδιών είναι η πιο φθηνή εργασία που μπορεί να κάνει κάποιος στο αυτοκίνητο του και να του αποδώσει 1.000.0000 % των χρημάτων.

Μην την τσιγκουνεύεστε!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-11, 12:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Νομίζω ότι σου ανάβει λαμπάκι για σερβις, στα 2 έτη αν δεν φτάσει στο χιλιομετρικό σημείο αλλαγής.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-11, 14:10
mimisbmw Ο χρήστης mimisbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Μηνύματα: 19
mimisbmw is on a distinguished road
φιλοι μου να επισημανω 2-3 πραγματα πανω στις απαντησεις που μου δωσατε.
*γνωριζω οτι στο θεμα αντικατασταση λαδιου δεν πρεπει να κανουμε τσιγγουνιες και να τα αλλαζουμε στην ωρα τους.
*γνωριζω οτι δεν ειναι καλο να αφηνουμε τα λαδια πανω απο 10000km.
*το αυτοκινητο μου δεν εχει ενδειξη για το ποτε χρειαζεται αλλαγη λαδιου(ειναι παλιο μοντελο)
το λαδι που βαζω ειναι aral 0w-40 (δεν θελω να σχολιασετε αν ειναι καλο ή οχι).
μου προτεινε ο μηχανικος μου να το αλλαζω καθε 10000Km.
εγω το αλλαζω καθε 8000Km.
αλλα επειδη κανω χρηση μηχανης τους καλοκαιρινους μηνες καθως και το οτι εχω και δευτερο αυτοκινητο τα 8000Km με το ζορι τα κανω σε 1 χρονο.
γι αυτο το λογο μου γεννηθηκε η απορια αν θα πρεπει να κανω αλλαγη λαδιων π.χ στους 10 μηνες ή στον 1 χρόνο ακομα και αν δεν εχουν συμπληρωθει π.χ τα 8000km.
απο 2-3 φιλους που απαντησαν εβγαλα το συμπερασμα οτι εφοσον περασει 1 χρονος ανεξαρτητων χιλιομετρων πρεπει να κανουμε αλλαγη.
*μηπως υπαρχει καποιος αλλος φιλος ο οποιος εχει ασχοληθει εκτενεστερα να μας δωσει μια ποιο εμπεριστατωμενη αποψη?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-11, 14:11
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Είσαιι πολύ σωστός σε όλα σου..
Συνέχισε έτσι..
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.