Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-11, 09:52
reytr Ο χρήστης reytr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-05-2011
Μηνύματα: 22
reytr is on a distinguished road
ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!!!

Έχω αγοράσει τήν συγκεκριμένη προσφορά http://www.dealin.gr/deal/default/ka...tika-ekptosi50 και πιστεύω ότι είναι αρκετά συμφέρουσα, έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό λάστιχο που να ταιριάζει στο αμάξι 318 compact δλδ να τα έχει βάλει και να έχει μείνει ευχαριστημένος.Επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία απο το αμάξι του αδερφού μου όπου με καινούργια λάστιχα πρόσφατης ημερομηνίας και το αμάξι έχανε πάρα πολύ.Τέλος ο δείκτης ταχύτητας πόσο σημαντικό ρόλο παίζει στι ζέσταμα των ελαστικών;Εγώ σκέφτομαι για δείκτη Τ ή U
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-11, 12:56
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καταρχας δεν ξερω για ποια διασταση μιλαμε.τεσπα...
αν και κολληγμενος με μια μαρκα (δεν λεω ποια θα νομιζουν οτι ειμαι πωλητης χεχε) σου δινω τρεις καλες επιλογες που μπορεις να βαλεις.
1)continental sport contakt 3
2) michllelin pilot sport 3
3)goodyear f1 (δεν ξερω αν τα βγαζει ακομα)
απο τα υπολοιπα δεν παιρνω ορκο ουτε τα εχω σε μαγαλη εκτιμηση.(αμα ειναι δωσε 60ε παραπανω και βαλε ενα απο αυτα γνωμη μου).
2 λογια για τον δεικτη ταχυτητας που ρωτησες:
Ο δεικτης ταχυτητας δεν εχει σχεση με το ποσο ευκολα ή δυσκολα ζεστενεται ενα λαστιχο.
Ο δεικτης ειναι για της αντοχες του ελαστικου στις πιεσεις που αναπτυσωνται στις μεγαλες ταχυτητες.Τωρα το ποσο γρηγορα ζεστενετε ενα λαστιχο εχει να κανει με την συνθεση της γομας του ελαστικου και μονο. γενικα τα μαλακά λαστιχα ζεστενονται και παραλληλα φθηρονται πιο γρηγορα απο τα σκληρα... (ειδικα αν κανεις πατιλικα κ.λ.π.αν δεν κανεις ταρζανιες πολυ συχνα βαλε μαλακη γομα καλης ποιοτητας οπως τα παραπανω λαστιχα...)
φιλικα λεωνιδας....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Ελαστικα

Τι μεγεθος ελαστικα φοραει η μπεμπα σου? Το βιβλιο του αυτοκινητου περιγραφει τι μεγεθος και τυπο ελαστικα προτεινει η εταιρεια. Εαν δεν εχεις μετατροπες σε συμβουλευω να μεινεις με τις επιλογες της μαμας. Οσο για ποιοτητα ασφαλεια και εμφανιση, υπαρχουν 2-3 μαρκες με πολυ καλα προιντα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 14:15
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας δεν ξερω για ποια διασταση μιλαμε.τεσπα...
αν και κολληγμενος με μια μαρκα (δεν λεω ποια θα νομιζουν οτι ειμαι πωλητης χεχε) σου δινω τρεις καλες επιλογες που μπορεις να βαλεις.
1)continental sport contakt 3
2) michllelin pilot sport 3
3)goodyear f1 (δεν ξερω αν τα βγαζει ακομα)
απο τα υπολοιπα δεν παιρνω ορκο ουτε τα εχω σε μαγαλη εκτιμηση.(αμα ειναι δωσε 60ε παραπανω και βαλε ενα απο αυτα γνωμη μου).
2 λογια για τον δεικτη ταχυτητας που ρωτησες:
Ο δεικτης ταχυτητας δεν εχει σχεση με το ποσο ευκολα ή δυσκολα ζεστενεται ενα λαστιχο.
Ο δεικτης ειναι για της αντοχες του ελαστικου στις πιεσεις που αναπτυσωνται στις μεγαλες ταχυτητες.Τωρα το ποσο γρηγορα ζεστενετε ενα λαστιχο εχει να κανει με την συνθεση της γομας του ελαστικου και μονο. γενικα τα μαλακά λαστιχα ζεστενονται και παραλληλα φθηρονται πιο γρηγορα απο τα σκληρα... (ειδικα αν κανεις πατιλικα κ.λ.π.αν δεν κανεις ταρζανιες πολυ συχνα βαλε μαλακη γομα καλης ποιοτητας οπως τα παραπανω λαστιχα...)
φιλικα λεωνιδας....
Συμφωνω απολυτα με τις επιλογες σου, πολυ καλα ελαστικα. Επιτρεψε μου ομως να διαφωνησω στο οτι ο δεικτης ταχυτητος δεν εχει τιποτα να κανει με το ποσο ευκολα η δυσκολα ζεστενεται ενα λαστιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 15:09
reytr Ο χρήστης reytr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-05-2011
Μηνύματα: 22
reytr is on a distinguished road
Οι διαστάσεις είναι 205/55/16 και σκέφτομαι να μήν τίς αλλάξω.Τώρα όσο για το ζέσταμα αυτό που μου είπαν είναι ότι όσο μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας έχει τόσο πιό αργά ζεστένονται τα λάστιχα και άρα φθείρονται γρηγορότερα
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 16:17
Το avatar του χρήστη Bimmer56
Bimmer56 Ο χρήστης Bimmer56 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Μηνύματα: 33
Bimmer56 is on a distinguished road
Eλαστικα

Φοραω Continental SportContact 205 55 16 91H παντος καιρου M&S στο 325XI. Τα λαστιχα εχουν 50000χλμ, απο τα 45000χλμ αρχισαν να δειχνουν, ιδιως στο βρεγμενο, οτι χρειαζονται αλλαγη. Μεχρι τοτε πολυ ευχαριστημενος απο το λαστιχο.
Οι επιλογες που αναφερει ο φιλος μας ειναι οι καλλιτερες, και εγω προς τα εκει βρισκομαι, εκανα λιγο ερευνα αγορας με τις τιμες γυρω 380 εως 440 ευρω τοποθετημενα.
Το προβλημα ειναι οτι προτιμω παντος καιρου M&S Rated, δυστυχως δεν εισαγονται στην Ελλαδα απο οτι μου ειπαν, μονον καλοκαιρινα. Ο συνδυασμος τετρακινησης και παντος καιρου λαστιχα προσφερει κατι παραπανω στις χειμερινες αποδρασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 16:53
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από reytr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστάσεις είναι 205/55/16 και σκέφτομαι να μήν τίς αλλάξω.Τώρα όσο για το ζέσταμα αυτό που μου είπαν είναι ότι όσο μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας έχει τόσο πιό αργά ζεστένονται τα λάστιχα και άρα φθείρονται γρηγορότερα
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
Αγαπητέ μου φίλε προτείνω να βάλεις είτε michelin pilot primacy είτε michelin pilot sport 3(πιο αγωνιστικό απο το primacy εφόσον κάτι τέτοιο αναζητάς), είτε continentalconti premium ή sport contact(πάλι πιο αγωνιστικό εφόσον κάτι τέτοιο αναζητάς),είτε σε dunlop ή goodyear το νέο ασύμμετρο eagle f1.Oλα αυτά κοστίζουν απο 320-370 ευρώ τοποθετημενα,ζυγοσταθμισμένα αναλογα το κατάστημα.Μπορεις να επιλέξεις όμως και τα πολύ καλά ευρωπαικά matador mp44 τα οποία επειδή ξέρω τον αντιπρόσωπο στη θεσνίκη μου τα δίνει σε χοντρική τιμή 240 ή 260 ευρώ!Σου τα στέλνω κ με ενα 20ευρω ταχεις τοποθετησει αν θελεις σε λαστιχα της γειτονιας σου!Ετσι με κόστος 250+20+13 τα μεταφορικά αρα 283 εχεις ενα πολύ καλό λαστιχο κ οικονομικό.Σκεψου το κ αν θελεις στειλε π.μ να τα πουμε.....
Τετοια λάστιχα(γ την ακριβεια το matador mp46 σε διασταση 225-40-18) εβαλα στο bmw μου....τα αγορασα 420 ευρώ+20 η τοποθετηση...εδω κ περιπου 3000χλμ ειμαι πολύ ευχαριστημένος κ σε στεγνό κ σε βρεγμένο....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-11, 18:49
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimmer56 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα με τις επιλογες σου, πολυ καλα ελαστικα. Επιτρεψε μου ομως να διαφωνησω στο οτι ο δεικτης ταχυτητος δεν εχει τιποτα να κανει με το ποσο ευκολα η δυσκολα ζεστενεται ενα λαστιχο.
γιαυτο ειμαστε εδω αδερφε για να διαφωνουμε κιολας....
να στο εξηγησω με ενα συγκεκριμενο παραδειγμα.
τωρα φοραω κοντινενταλ σπορ 3 με δεικτη υ.
πριν απο αυτα avon zz3 παλι με δεικτη υ.
ε καμια σχεση ποσο γρηγορα ζεστενεται τωρα το κοντινενταλ με το ποσο αργα ζεστενονταν πριν το avon που φορουσα.γιαυτο ειπα οτι παιζει ρολο η ποιοτητα γομας στο αν ζεστενεται γρηγορα η' οχι ενα ελαστικο.αυτο ενοουσα αδερφε μου.....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.