Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-01-07, 14:05
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-07, 14:08
BMW 318i Ο χρήστης BMW 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-07-2004
Μηνύματα: 50
BMW 318i is on a distinguished road
Φίλε μου και εγώ του έχω΄ένα Renault Clio 1.2 του 2003 με 50000κμ λένε λάδια κάθε 15000 αλλά εγώ αλλάζω πάντα στις 10000 για να είμαι σίγουρος και συμπληρώνω και κανα 300 μλ.
Όσο για τις αντιπροσωπείες ΜΑΚΡΥΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-07, 11:01
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.
Λοιπον Dim77 ειχες δικιο η σταθμη σημφωνα με τον κατασκευαστη μετριεται με το μοτερ ζεστο μετα απο 5 λεπτα. Στη δικια μου περιπτωση ομως δεν τιθεται θεμα να εβαλα περισσοτερο λαδι αποσο χρειαζεται γιατι οταν το μοτερ ειναι ζεστο σημαινει οτι μια ποσοτητα υπαρχει και πανω στη κεφαλη αρα αν το μετρουσα ζεστο ηα εδειχνε η βελονα ακομα λιγοτερη ποσοτητα. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-07, 11:14
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς όχι δεν είναι έτσι. Οταν το μοτέρ είναι κρύο η στάθμη κατεβαίνει πιο χαμηλά. Κάνε μια δοκιμη με άλλο αυτοκίνητο να δείς τη διαφορά στη στάθμη με παγωμένο μοτέρ και μετά με τον κανονικό τρόπο μέτρησης.
Σίγουρα πάντως αυξάνεται ο όγκος του υγρού(λαδιού) με την κανονική θερμοκρασια λειτουργίας από όταν είναι παγωμένο (10-20 C) (φαντάσουν ότι η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 100 C όταν είναι στη μέση...όσα αυτοκίνητα έχουν οργανο θερμοκρασίας λαδιού θα δείς ότι η μέση είναι το 120!)
Τι να σου πώ. Τώρα ότι έβαλες, έβαλες.
Μέτρα το με 1 άλλο αυτοκίνητο αν μπορείς (με κανονική ποσότητα λαδιού) να δεις τις διαφορές κρύου κινητήρα και ζεστού.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-07, 11:28
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς όχι δεν είναι έτσι. Οταν το μοτέρ είναι κρύο η στάθμη κατεβαίνει πιο χαμηλά. Κάνε μια δοκιμη με άλλο αυτοκίνητο να δείς τη διαφορά στη στάθμη με παγωμένο μοτέρ και μετά με τον κανονικό τρόπο μέτρησης.
Σίγουρα πάντως αυξάνεται ο όγκος του υγρού(λαδιού) με την κανονική θερμοκρασια λειτουργίας από όταν είναι παγωμένο (10-20 C) (φαντάσουν ότι η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 100 C όταν είναι στη μέση...όσα αυτοκίνητα έχουν οργανο θερμοκρασίας λαδιού θα δείς ότι η μέση είναι το 120!)
Τι να σου πώ. Τώρα ότι έβαλες, έβαλες.
Μέτρα το με 1 άλλο αυτοκίνητο αν μπορείς (με κανονική ποσότητα λαδιού) να δεις τις διαφορές κρύου κινητήρα και ζεστού.
Οταν ειναι κρυο το μοτερ τα λαδια ειναι συγκεντρωμενα στο καρτερ η κεφαλη και οι αυλοι που διοχετευουν το λαδι ειναι σχεδον αδειοι οταν ειναι ζεστο μια ποσοτητα λαδιου 'κυκλοφορει' δηλαδη δεν προλαβαινει να στραγγισει ο δεικτης μετραει απο το καρτερ, λογικο δεν ειναι μεγαλυτερη συγκεντρωση ελαιου στο καρτερ να εχουμε σε κρυο μοτερ?
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κάνε μια δοκιμή και θα δείς.
Μετρα το με κρύο μοτέρ. Μετά βάλε μπροστά αστο να ζεσταθεί και ξαναμέτρα.
Και γράψε στο θρεντ το αποτέλεσμα να δούμε τι έγινε.
Θα το κάνω και εγώ μετά αν προλάβω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-07, 11:38
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.
καλημερα. συμφωνω εν μερη σε αυτα που λες συμφωνω στο οτι αν το μοτερ ειναι σε περιοδο στρωσηματος να καιει μια ποσοτητα λαδιου. Στη δικη μου περιπτωση ομως ο κινητηρας εχει 25000χλμ αρα δε τιθεται θεμα καινουριου. Αν το 325 σου ζητουσε σηστηματικα συμπληρωση λαδιου (εστω αυτη τη ποσοτητα που γραφεις) δε θα παραξενευοσουν? δε θα εψαχνες το γιατι?
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-07, 11:41
Το avatar του χρήστη nasos M40
nasos M40 Ο χρήστης nasos M40 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-12-2006
Μηνύματα: 92
nasos M40 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μια δοκιμή και θα δείς.
Μετρα το με κρύο μοτέρ. Μετά βάλε μπροστά αστο να ζεσταθεί και ξαναμέτρα.
Και γράψε στο θρεντ το αποτέλεσμα να δούμε τι έγινε.
Θα το κάνω και εγώ μετά αν προλάβω.
θα το κανω και στο BMW και στο corsa και θα γραψω αυριο
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-07, 12:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Οκ αυτό νομίζω είναι και το καλύτερο! Θα μας λυθούν όλες οι απορίες.
Α επίσης αφου ο κινητήρας φτάσει στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, τα 5 λεπτά που μεσολαβουν (που λένε οι κατασκευαστες στα βιβλία) για να μετρήσουμε, χρησιμεύουν για να επανέλθει όλη η ποσότητα του λαδιού στο κάρτερ (αλλά η θερμοκρασία τους δε προλαβαίνει να πέσει πολύ)
Θα το κάνω και εγώ και έτσι θα μας λυθούν οι απορίες. (Για να ξέρουμε)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-07, 13:28
Το avatar του χρήστη kimiE46coupe
kimiE46coupe Ο χρήστης kimiE46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 359
kimiE46coupe is an unknown quantity at this point
εχω και εγω ενα corsa 1.4 μοντ05.δεν καιει τοσο λαδι σε καμοια περιπτωση και η opel προτρεπει αλλαγη λαδιων καθε 15000χλμ.εγω το θεωρω υπερβολικο.μια αλλαγη μπορει να γινει και στα 30000χλμ οπως εχει υποθει.τα συνχρονα λαδια αντεχουν παρα πολυ.και μια εταιρια σαν την opel που δινει 6 χρονια εγγυηση δεν την συμφερει να λεει για αλλαγη στα 30000 αν δεν ειναι σωστο αυτο.μην ξεχναμε οτι ο υπολογιστης στα bmw μας λεει αλλαγη λαδιων στα 25000χλμ.οποτε σε περιπτωση που βαζει καποιος πληρως συνθετικα λαδια ειναι λαθος να γινεται αλλαγη πριν τις 20000χλμ.ενω κορυφαιες εταιριες λενε για αλλαγες στα 20000-30000 εχει περασει η ταση να τα αλλαζουμε στα 7500-10000 γιατι το λεει ο καθε ασχετος ανηδεος μηχανικος της γειτονιας που ο μοναδικος σκοπος του ειναι να μας τα παρει απο τις συχνες αλλαγες.
__________________
330ci σε θελω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.