Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-14, 07:05
Το avatar του χρήστη roadgr
roadgr Ο χρήστης roadgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 10
roadgr is on a distinguished road
Thumbs down Ένδειξη κινητήρα και προσπάθεια εύρεσης βλάβης σε 116

Καλημέρα, έχω ένα 116i Sport και θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου..
Όλα ξεκίνησαν πριν το καλοκαίρι του 2013 όταν μου άναψε για πρώτη φορά το λαμπάκι με το περίγραμμα του κινητήρα. Βλέπω στο manual που έγραφε για πρόβλημα στο σύστημα καυσαερίων.
Το πηγαίνω στο μάστορα (σημ. είναι κάτι τσακάλια στη γειτονιά μου BMW/mini) βλέπει να έχει θέμα ο μετρητής μάζας αέρος, κάνει reset, φεύγω. Σε ένα μήνα πάλι το ίδιο. Ε, τί να κάνω, το ξαναπάω, το αλλάζουμε..
Σε ένα μήνα και πάλι το ίδιο.. το πηγαίνω, κάνουμε reset φεύγω.. (αισθητήρας λ μου λέει..)
Τον επόμενο μήνα για ακόμη μια φορά το λαμπάκι, οπότε πάω, αλλάζουμε τον λ μετά τον καταλύτη, όλα οκ.
Ναι, σωστά μαντέψατε, τον επόμενο μήνα πάλι το ίδιο.. reset, φεύγω. (πάλι μετρητής μάζας αέρος & λ).
Στο μεσοδιάστημα παθαίνω και μια βλάβη και αλλάζω καδένα, γλύστρες, φλάτζες...
Μέχρι και τη βλάβη, δε διαπίστωσα καμιά διαφορά στην απόδοση & κατανάλωση του αυτοκινήτου όποτε μου έβγαζε το μήνυμα σφάλματος. Από την επιδιόρθωση της βλάβης και μετά, η κατανάλωση έχει πάει στο Θεό.. το ρεζερβουάρ από εκεί που μου έβγαζε 500++ km τώρα μου βγάζει 360-380 με το ζόρι..
Σήμερα μου ξανα-άναψε το λαμπάκι.. μάλλον θα δω να το πάω αλλού..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-14, 08:11
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Στην αρχή...γιατί άλλαζες πράγματα χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα, παρά μόνο το ότι άναβε ένα λαμπάκι;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-14, 08:22
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Αλλαγη καταλυτη δαγκωτο...

να φανταστω οτι το αυτοκινητο ειναι μαγκωμενο μεχρι τις 3000-3500σ.α.λ. και μετα δινει μια και ανοιγει πιο γρηγορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-01-14 στις 10:16
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-14, 09:04
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
να φανταστω οτι το αυτοκινητο ειναι μαγκωμενο μεχρι τις 3000-3500σ.α.λ. και μετα δινει μια και ανοιγει πιο γρηγορα
οπ οπ κατι μου λεει αυτο γιατο δικο μου πηγενα και εγω σε ενα καλο "μαστορι" μου ανηξε το μοτερ μεχρη την μεση γιατι μου ειπε και καλα οτι εχανε νερο και ειμαι -80κμ απο τοτε + αυτο που λες εχω 318 ε46 μ43 μοτερ οχι βαλβετρονικ τι μπορει να εκανε?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-14, 09:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bmw318ci Εμφάνιση μηνυμάτων
οπ οπ κατι μου λεει αυτο γιατο δικο μου πηγενα και εγω σε ενα καλο "μαστορι" μου ανηξε το μοτερ μεχρη την μεση γιατι μου ειπε και καλα οτι εχανε νερο και ειμαι -80κμ απο τοτε + αυτο που λες εχω 318 ε46 μ43 μοτερ οχι βαλβετρονικ τι μπορει να εκανε?
Προτείνω να ανοίξεις ένα θρέντ και να μας περιγράψεις όλα τα προβλήματα που έχεις.
Γιατί βλέπω έχεις πολλά και διάφορα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-14, 09:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, έχω ένα 116i Sport και θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου..
Όλα ξεκίνησαν πριν το καλοκαίρι του 2013 όταν μου άναψε για πρώτη φορά το λαμπάκι με το περίγραμμα του κινητήρα. Βλέπω στο manual που έγραφε για πρόβλημα στο σύστημα καυσαερίων.
Το πηγαίνω στο μάστορα (σημ. είναι κάτι τσακάλια στη γειτονιά μου BMW/mini) βλέπει να έχει θέμα ο μετρητής μάζας αέρος, κάνει reset, φεύγω. Σε ένα μήνα πάλι το ίδιο. Ε, τί να κάνω, το ξαναπάω, το αλλάζουμε..
Σε ένα μήνα και πάλι το ίδιο.. το πηγαίνω, κάνουμε reset φεύγω.. (αισθητήρας λ μου λέει..)
Τον επόμενο μήνα για ακόμη μια φορά το λαμπάκι, οπότε πάω, αλλάζουμε τον λ μετά τον καταλύτη, όλα οκ.
Ναι, σωστά μαντέψατε, τον επόμενο μήνα πάλι το ίδιο.. reset, φεύγω. (πάλι μετρητής μάζας αέρος & λ).
Στο μεσοδιάστημα παθαίνω και μια βλάβη και αλλάζω καδένα, γλύστρες, φλάτζες...
Μέχρι και τη βλάβη, δε διαπίστωσα καμιά διαφορά στην απόδοση & κατανάλωση του αυτοκινήτου όποτε μου έβγαζε το μήνυμα σφάλματος. Από την επιδιόρθωση της βλάβης και μετά, η κατανάλωση έχει πάει στο Θεό.. το ρεζερβουάρ από εκεί που μου έβγαζε 500++ km τώρα μου βγάζει 360-380 με το ζόρι..
Σήμερα μου ξανα-άναψε το λαμπάκι.. μάλλον θα δω να το πάω αλλού..
Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο σου?
Το αγόρασες μεταχειρισμένο?
Τι βλάβη σου έβγαλε ενδιάμεσα?
Μετά την βλάβη που επισκεύασες σταμάτησε να ανάβει το λαμπάκι?
Τα καυσαέρια σου που είναι, τα μέτρησες?
Την πίεση στην μπεκιέρα την μέτρησες?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-14, 09:23
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να ανοίξεις ένα θρέντ και να μας περιγράψεις όλα τα προβλήματα που έχεις.
Γιατί βλέπω έχεις πολλά και διάφορα..
χαχα το τιμονι εφτιαξε απο μονο του (ελεινο) αλλα μαλλον θελει κρεμαργιερα (βασει τιν διαγνωση στην bmw γιατι εκει παω πλεων)
οσο γιαυτο ο μηχανικος της bmw φοβαται για πολλαπλασιαστη και ειδε και πολλυ φλαντζοκολα σε αντλιες λαδιου καθρευτη κινητηρα
και ροταω να μαθω ποιο πολλα γιατι πλεων δεν εμπιστεύομαι τους "μηχανικους"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-14, 09:25
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, έχω ένα 116i Sport και θέλω να μοιραστώ το πρόβλημά μου..
Όλα ξεκίνησαν πριν το καλοκαίρι του 2013 όταν μου άναψε για πρώτη φορά το λαμπάκι με το περίγραμμα του κινητήρα. Βλέπω στο manual που έγραφε για πρόβλημα στο σύστημα καυσαερίων.
Το πηγαίνω στο μάστορα (σημ. είναι κάτι τσακάλια στη γειτονιά μου BMW/mini) βλέπει να έχει θέμα ο μετρητής μάζας αέρος, κάνει reset, φεύγω. Σε ένα μήνα πάλι το ίδιο. Ε, τί να κάνω, το ξαναπάω, το αλλάζουμε..
Σε ένα μήνα και πάλι το ίδιο.. το πηγαίνω, κάνουμε reset φεύγω.. (αισθητήρας λ μου λέει..)
Τον επόμενο μήνα για ακόμη μια φορά το λαμπάκι, οπότε πάω, αλλάζουμε τον λ μετά τον καταλύτη, όλα οκ.
Ναι, σωστά μαντέψατε, τον επόμενο μήνα πάλι το ίδιο.. reset, φεύγω. (πάλι μετρητής μάζας αέρος & λ).
Στο μεσοδιάστημα παθαίνω και μια βλάβη και αλλάζω καδένα, γλύστρες, φλάτζες...
Μέχρι και τη βλάβη, δε διαπίστωσα καμιά διαφορά στην απόδοση & κατανάλωση του αυτοκινήτου όποτε μου έβγαζε το μήνυμα σφάλματος. Από την επιδιόρθωση της βλάβης και μετά, η κατανάλωση έχει πάει στο Θεό.. το ρεζερβουάρ από εκεί που μου έβγαζε 500++ km τώρα μου βγάζει 360-380 με το ζόρι..
Σήμερα μου ξανα-άναψε το λαμπάκι.. μάλλον θα δω να το πάω αλλού..
Αναρωτιέμαι όμως ρε παιδιά...έχει τύχει σε πολλούς από ό,τι έχω τουλάχιστον διαβάσει εδώ μέσα, να τους ανάβει ένα λαμπάκι και στο τέλος να αλλάζουν το μισό αυτοκίνητο και πάλι να έχουν πρόβλημα...ειλικρινά τί φταίει;

Οι γνώσεις των εδώ μηχανικών ή τα ηλεκτονικά των αυτοκινήτων που πλέον έχουν γίνει μάλλον υπερευαίσθητα;

Πώς είναι δυνατόν τη μία να λέει μετρητή μάζας, την άλλη λ...

Και βρε φίλε μου...που τα είδες τα τσακάλια που αναφέρεις στη γειτονιά σου;; Εσύ λες θα πας σε άλλους...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-14, 10:15
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι όμως ρε παιδιά...έχει τύχει σε πολλούς από ό,τι έχω τουλάχιστον διαβάσει εδώ μέσα, να τους ανάβει ένα λαμπάκι και στο τέλος να αλλάζουν το μισό αυτοκίνητο και πάλι να έχουν πρόβλημα...ειλικρινά τί φταίει;

Οι γνώσεις των εδώ μηχανικών ή τα ηλεκτονικά των αυτοκινήτων που πλέον έχουν γίνει μάλλον υπερευαίσθητα;

Πώς είναι δυνατόν τη μία να λέει μετρητή μάζας, την άλλη λ...

Και βρε φίλε μου...που τα είδες τα τσακάλια που αναφέρεις στη γειτονιά σου;; Εσύ λες θα πας σε άλλους...
ειρωνικά θα το λεει χαχα αυτο που λες φτενε οι κλεφταραδες που παμε τα αμαξια μας!! και τα μπουρδε@@λο διαγνωστηκα τους των 200ευρο απτο καρ! εμενα οταν πηγενα σε εξω μαστορι μου ελεγε Λ-Μ-Ν-Χ ομικρον αλλα κιαλα οτι εχει και στην αντιπροσωπεια λεει οτι θελει αλλαγει καταλυτη !! δεν ειναι οι γνωσεις τους αλλα η αχορταγια τους !! και εμεις φυσικα γιατι τους δινουμε τα ωρεα μας φραγκα !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-14, 10:37
Το avatar του χρήστη roadgr
roadgr Ο χρήστης roadgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 10
roadgr is on a distinguished road
Το αμάξι το πήρα καινούργιο.. έχω 145000Km και γενικά δε μου έχει βγάλει ζημιά ούτε βλάβη, πέραν της καδένας που προείπα.
Διαφορά στην απόδοση δεν έχω, ούτε είχα με αναμμένες τις ενδείξεις και τα καυσαέριά μου είναι ΟΚ. Το αμάξι τραβάει και με το παραπάνω.. αν τώρα δεν είχα και μεταβολή στην κατανάλωση δε θα το έκανα θέμα.. αλλά καίει 20% παραπάνω! Με βλέπω τελικά για αντιπροσωπεία μπας και πάρω υπεύθυνη απάντηση..
Σχετικά με τον καταλύτη, το πήγα και σε άλλον μάστορα και μου είπε πως είναι τζάμι.. τί να πω?!?!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.