Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-19, 08:00
Minas1 Ο χρήστης Minas1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2019
Μηνύματα: 2
Minas1 is on a distinguished road
E46 valvetronic θα το κάψω να ησυχάσω!!!

Καλημέρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 2.0 valvetronic. Πρόσφατα μου παρουσίασε πρόβλημα με τις στροφές του κινητήρα. Το αυτοκίνητο δεν ανεβάζει στροφές, σαν να είναι "μπουκωμένο", να δουλεύει σε "safe mode". Πηγαίνει μέχρι τις 2500 κ μετά δεν υπάρχει ρελαντί, ανεβοκατεβαινουν οι στροφές 700-1300, εκεί μου ανάβει το λαμπακι του eml, πολλές φορές και το check engine και αναβοσβήνει το esp και το χειρόφρενο (το κίτρινο όχι κόκκινο). Προφανώς δεν μπορω να το οδηγήσω έτσι, αλλά στρώνει άμα το σβήσω και το ξανά βάλω μπρος καμία 15-20 φορές! Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά το πρόβλημα αυτό παρουσιάζετε ολοένα και συχνότερα! Το πήγα στο μηχανικό μου λέει είναι το valvetronic και χρειάζεται όλο το σύστημα αλλαγή με κόστος περίπου 700-1000€.. Πηγαίνω σε άλλον μου λέει το maf, πηγαίνω αλλού μου λέει αισθητήρα Λ! Προχθές πήγα να περάσω κτεο και μου είπαν ότι κόβεται λόγω υψηλών ρύπων! Υπάρχει περίπτωση να σχετίζονται αυτά τα προβλήματα? Η αλήθεια είναι ότι αφού μου παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα με τις στροφές μετά βλέπω από τον καθρέφτη πολύ καπνό από την εξάτμιση, αλλά παράλληλα υπάρχει και μια τεράστια κατανάλωση καυσίμου και λαδιού. Βάζω περίπου 1 λίτρο κάθε 300χλμ και η κατανάλωση μου είναι περίπου 15-17λ/100! Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκομαι Ελλάδα ώστε να έχω τον μηχανικό που "εμπιστεύομαι" και να κάνω δουλειά! Έχω αγοράσει obd αντάπτορα και τον έχω συνδέσει στην οθόνη του αυτοκινήτου και μου εμφανίζει τα εξης σφάλματα, Ρ1062, Ρ0420, Ρ1031. Στου μηχανικού τον υπολογιστή όταν το σύνδεσε στο αυτοκίνητο του έβγαζε τα:
2866 - DME: Variable valve gear - learning stops necessary.
2850 - DME: Variable valve gear - guide sensor.
Εχω βγάλει και βίντεο της λειτουργίας του αυτοκινήτου αλλά δεν με αφήνει το σύστημα να το ανεβάσω! Πραγματικά έχω απελπιστεί λίγο με αυτή την κατάσταση και δεν θέλω να αρχίσω να αλλάζω το ένα το άλλο γιατί εδώ πέρα οι τιμές στους μηχανικούς και στα ανταλλακτικά είναι κυριολεκτικά εξωφρενικές και τέλος να έχω κάνει μια τρύπα στο νερό!! Κάθε συμβουλή δεκτή από τους "ειδικούς" του forum! ✌️
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-19, 13:23
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλώς ήρθες καταρχήν στο forum!
Έβαλε κανένας άσχετος "χέρι" στο μοτέρ σου..?? Πώς χάθηκαν έτσι ξαφνικά τα όρια στο valvetronic? ή κάποιος άσχετος σου πείραξε το valvetronic ή υπάρχει πολύ μεγάλη φθορά το καπάκι των βαλβίδων.
Σε ποιά χώρα βρίσκεσαι??
Δοκίμασε να κάνεις αρχικοποίηση στο valvetronic ώστε να κάνει εκμάθηση και να καταγραφούν πάλι οι μέγιστες τιμές - όρια στο βύθισμα των βαλβίδων. Η διαδικασία αυτή απαιτεί γνήσιο διαγνωστικό (DIS).
Εάν οι βλάβες στη dme σβήσουν αλλά επανέλθουν μετά από σύντομο διάστημα.. τότε πας για καπάκι βαλβίδων.. οι ανοχές είναι εκτός ορίων. Δυστυχώς θα μπεις σε μπελάδες αφού είναι πολύ δύσκολο να βρεις μεταχειρισμένο καπάκι σε καλή κατάσταση.
Εάν επανέλθει το valvetronic εντός των ορίων, παίζει και η κατανάλωση λιπαντικού και να επανέλθει σε σχετικά φυσιολογικά επίπεδα. Συνήθως από τσιμουχάκια βαλβίδων πάσχουν τα μοτέρ αυτά και έχουν μεγάλη κατανάλωση λιπαντικού, αλλά στην περίπτωσή σου θα ξεκίναγα δυστυχώς από τα δύσκολα..
Τα υπόλοιπα αφήνω να τα πει ο Παναγιώτης (Rapid)..

Υ.Γ. εάν ψάξεις στο forum, θα βρεις πολλά χρήσιμα στοιχεία για το μοτέρ αυτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 24-02-19 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-19, 14:54
Minas1 Ο χρήστης Minas1 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-02-2019
Μηνύματα: 2
Minas1 is on a distinguished road
Καλώς σας βρήκα!! Δυστυχώς δεν γνωρίζω εάν έχει ανοιχτεί το μοτέρ παλιότερα και αν ανοίχτηκε δεν ξέρω αν αυτός που ανέλαβε να κάνει τη δουλειά ήταν γνώστης ή μπακάλης! Με το πρώτο σέρβις μόλις είχα πάρει το αυτοκίνητο έφτιαξα 2-3 διαρροές που είχε αλλά μετά ξεκίνησε το πανηγύρι.. Η αλήθεια είναι ότι μόλις σβήνω τις βλάβες στρώνει και δουλεύει μια χαρά αλλά μετά από κάνα δυο μέρες ξανά εμφανίζονται οι βλάβες! Αν η μόνη λύση είναι η αλλαγή καπακιού βαλβίδων τον ήπιαμε! 😂 Και δεν ξέρω αν αξίζει η διαδικασία ή είναι προτιμότερο να κοιτάξω για αλλαγή μοτέρ! Στη Μάλτα βρίσκομαι και δυστυχώς εδώ έχουν ξεφύγει με τις τιμές για εργασία που ζητάνε! 😬 Όσο για το ψάξιμο στο φόρουμ έχεις δίκιο.. 🙄 Μόλις επιστρέψω στο σπίτι θα κάνω ένα ψάξιμο να δω τι έχει γραφτεί γύρω από αυτό το μοτέρ! Πάντως έχω την εντύπωση πως είναι από τα χειρότερα που έχει βγάλει ποτέ η BMW.. 😏
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-19, 22:13
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς δεν μπορω να το οδηγήσω έτσι, αλλά στρώνει άμα το σβήσω και το ξανά βάλω μπρος καμία 15-20 φορές!
Μη μόνιμη σποραδική βλάβη, σβήνει αυτόματα μετά απο συγκεκριμένο αριθμό που ανοιγοκλείνεις το διακόπτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά το πρόβλημα αυτό παρουσιάζετε ολοένα και συχνότερα! Το πήγα στο μηχανικό μου λέει είναι το valvetronic και χρειάζεται όλο το σύστημα αλλαγή με κόστος περίπου 700-1000€..
Κάπου 260 κάνει να αλλαχτεί το μοτέρ μαζί με τη ρύθμιση του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγαίνω σε άλλον μου λέει το maf
Συνδέονται τα συμπτώματα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγαίνω αλλού μου λέει αισθητήρα Λ!
Συνδέονται τα συμπτώματα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχθές πήγα να περάσω κτεο και μου είπαν ότι κόβεται λόγω υψηλών ρύπων! Υπάρχει περίπτωση να σχετίζονται αυτά τα προβλήματα?
Ναι φυσικά.. και είναι πιθανό να έχεις όλες τι βλάβες ταυτόχρονα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι αφού μου παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα με τις στροφές μετά βλέπω από τον καθρέφτη πολύ καπνό από την εξάτμιση, αλλά παράλληλα υπάρχει και μια τεράστια κατανάλωση καυσίμου και λαδιού.
Το μοτέρ καίει λάδια απο τα τσιμουχάκια, όχι όμως τόσα όσο να φαίνονται στην εξάτμιση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω περίπου 1 λίτρο κάθε 300χλμ
Απο τσιμουχάκια καίει πάνω κάτω ένα λίτρο στα 1000.. δεν έχεις μόνο τσιμουχάκια..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
η κατανάλωση μου είναι περίπου 15-17λ/100!
Τα μπεκ σου είναι άχρηστα.. 6 απαλά, 11 με το ζόρι.. και έχω 410.000χλμ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκομαι Ελλάδα ώστε να έχω τον μηχανικό που "εμπιστεύομαι" και να κάνω δουλειά!
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω αγοράσει obd αντάπτορα και τον έχω συνδέσει στην οθόνη του αυτοκινήτου και μου εμφανίζει τα εξης σφάλματα, Ρ1062, Ρ0420, Ρ1031.!
Οπως τον αγόρασες έτσι να τον πετάξεις...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στου μηχανικού τον υπολογιστή όταν το σύνδεσε στο αυτοκίνητο του έβγαζε τα:
2866 - DME: Variable valve gear - learning stops necessary.
2850 - DME: Variable valve gear - guide sensor.
Ανακαλώ την προηγούμενη δήλωση..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θέλω να αρχίσω να αλλάζω το ένα το άλλο γιατί εδώ πέρα οι τιμές στους μηχανικούς και στα ανταλλακτικά είναι κυριολεκτικά εξωφρενικές και τέλος να έχω κάνει μια τρύπα στο νερό!!
Αυτό έπρεπε να το σκεφτείς πριν αγοράσεις αυτοκίνητο αυτής της εταιρίας.. Τώρα ότι και να λες, δεν έχει νόημα..

1) Θές καταλύτη 100% (1100 ευρω) ή ακόμα και τελικό (βάλε άλλα 650 να βρίσκονται)
2) Θες βαλβτρόνικ ή πλεξούδα 80% (260 ευρω)
3) Θες μπέκ ή καθαρισμό 100% (600 ή 120)
4) Θες ελατήρια στα έμβολα 80% (450 ευρώ)
5) Θες κουζινέτα στα έμβολα 100% (550 ευρώ)
6) Θες γενικό μεγάλο σέρβις 100% (850 ευρώ)
Ο Λ και ο Μαφ μάλλον την γλυτώνουν με την αλλαγή του καταλύτη.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-19, 22:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως έχω την εντύπωση πως είναι από τα χειρότερα που έχει βγάλει ποτέ η BMW.. 😏
Το μοτέρ είναι το καλύτερο μοτέρ που έχει βγάλει σε 4κύλινδρο το εργοστάσιο απο τη γέννηση του..
Με σωστό σέρβις δεν βγάζει την παραμικρή βλάβη..
Ολα τα παρελκόμενα θέλουν αλλαγή κάθε δεκαετία με κόστος περίπου 14.000
Με ιμιτασιον το κόστος πέφτει στο μισό..
Με μεταχειρισμένα στο 1/3
Το σκάφος είναι το πιο προβληματικό που έχει βγάλει ποτέ κινέζικο εργοστάσιο.. μακράν..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-19, 14:49
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Εμενα το βλαβητρονικ ήθελε 1 λίτρο στα 400 χιλιόμετρα από τα τσιμουχακια στις βαλβίδες
Μετά από την επυσκευη τους η κατανάλωση είναι σχεδόν μηδέν δηλαδή δεν ξανά έβαλα λάδι
Δυστυχώς τον βαρύ χειμώνα πάει ελάχιστο λαδακι στο κύκλωμα ψύξης και μετά από δυο επισκευές στο σύστημα ψύξης λαδιού φίλτρου λαδιού αποτέλεσμα μηδέν
Πάμε για άλλο μοτερ το οποίο έχει έρθει από Αγγλία και περιμένει ήδη στου μηχανικού για να μπει
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.