Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-06-12, 02:22
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
και οδηγατε αναποδα στην αγγλια με το τιμονι αριστερα??
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-12, 03:56
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Ναι. Προβλημα εχω στις προσπεράσεις που δεν βλεπω αν ερχεται απο την αλλη αυτοκινητο, καθώς και στις διασταυρώσεις, που δεν βλεπεις με την πρώτη αν ερχεται αμαξι στη δικη σου λωριδα και πρεπει να ριξεις 2 ματιες παραπάνω, αλλα αυτό μετα απο λιγο το συνηθίζεις.

Γενικά, σε προσωρινή χρήση, παλεύεται. Οσον αφορά τις προσπεράσεις, συνηθως υπαρχει νησίδα, και όπου δεν υπαρχει (B roads μονο συναντησα εκτός πόλεως) ψιλοπάνε και τάπα οι Άγγλοι, είτε έχει κάμερες και δεν μπορεις να τρεξεις. Σε B road δεν εχει χρειαστεί να προσπεράσω. Και όποτε έτρεχα ήταν ούτως ή άλλως άδειος ο δρόμος.

Εκεί που με ενοχλεί είναι μεσα στην πόλη, που κανει στασεις το λεωφορείο και αν δεν εχω συνοδηγό δεν μπορώ να δω αν ερχεται κανενας "απο εκει" για να προσπερασω


Αν χρειαστεί να εχεις αμαξι προσωρινά, και δεν μπορείς/συμφέρει να αγοράσεις άλλο, δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Εννοειται πως ειναι λυση αναγκης, αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια. Μακαρι να μπορουσα να το'χα νωριτερα επανω.
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 04-06-12 στις 04:02
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-12, 08:47
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Όσα χρόνια ήμουν Αγγλία, σύνολο 7, πάντα είχα αριστεροτιμονο ( μεγάλου κυβισμού) και δεξιοτιμονο σχεδόν πάντα μικρου κυβισμού.
Αλήθεια ειναι ότι οδηγοντας δεξιοτιμονο στην Αγγλία ειναι κατα πολυ ευκολότερο απο το αριστεροτιμονο.
Μοναδικό πρόβλημα στην αρχη και για λίγο ειναι να αλλάζεις ταχύτητες με το αριστερό, χάνεις κανά δυο αλλα μαθαίνεις.

Το μόνο ίσως πρόβλημα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις ειναι οδηγώντας αριστεροτιμονο σε Β road και με σχετική ψιλοκινηση, να πρέπει να δεις αν ερχεταια άλλο αυτοκίνητο απο το αντίθετο ρεύμα. Έχεις δυο λύσεις, η προσπαθείς να δεις μέσα απο το αυτοκίνητο του μπροστινου, κομμάτι δύσκολο και επικίνδυνο, η να αφήσεις τον μπροστινομσου να παει πιο μπροστα 2 3 αυτοκίνητα έχοντας την οπτική επαφή απο την θέση που είσαι σαν οδηγός να δεις μπροστα απο το προπορευομενο αυτοκίνητο.

Εδω το τώρα αντιμετωπίζεις το εξής θέμα ( που σε εμένα λόγο μεγάλου κυβισμού δεν αντιμετώπισαν σχεδόν ποτε γιατρό και το ανέφερα στην αρχη) δύναμη για να καλύψεις την διαφορα που είχες αφήσει, αλλα και να προσπεράσες τον μπροστινό σου.

Ολα αυτα βέβαια έχουν και πρακτικό και θεωρητικό χαρακτήρα.

Πολυ πιο βασικό ειναι ότι η ασφάλεια του ελληνικουναυτοκινητου σου δεν σε καλύπτει παντού και για πάντα.
Ενδέχεται να μην σε καλύπτει για κλοπή, καιμσιγουρα δεν σε καλύπτει για όλο το χρονικό διάστημα των σπουδών σου.
Θα χρειαστει να εκδοθεί πράσινη κάρτα που έχει περιορισμένη σε σχση με το συμβόλαιο σου εντός Ελλάδας ισχύ, αλλα και το κυριότερο περιορισμένη χρονική διάρκεια.
Αγγλικηνασφαλιστικη εταιρία ΔΕΝ θα σου ασφαλισεις το ελληνικομσου αυτοκίνητο Πουέρτο και για κανέναν λόγο.

Γενικότερα λοιπον πρόβλημα αριστεροτιμονου αυτοκινητου στην Αγγλία δεν ειναι η θέση του τιμονιου, αλλα κατα πόσο έχεις ασφάλεια η όχι. Με αλλα λόγια ελληνικό αριστεροτιμονο ειναι πρόβλημα, αγγλικομαριστεροτιμονο όχι.

Όσον αφορά στο ερώτημα σου
Με κανά 700αρι το στέλνεις με μεταφορικη εταιρία. Εκει θα χρειαστείς και αεροπορικο για σένα.με όλα δηλαδή μέσα τα κόστη υπολόγιζε κανά 1000.
Με σχετικά λίγο παρααπνω διασχίζει και όλη την Ευρώπη και καινεισ και διακοπές ( μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο, και οδηγείς κιόλας.
Το έχω κάνει πάνω απο 8 φορές Αγγλία ελλάδα Αγγλία.
Τρομερή εμπειρία.

Κοίταξε το

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 04-06-12 στις 08:49
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-12, 12:05
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. Προβλημα εχω στις προσπεράσεις που δεν βλεπω αν ερχεται απο την αλλη αυτοκινητο, καθώς και στις διασταυρώσεις, που δεν βλεπεις με την πρώτη αν ερχεται αμαξι στη δικη σου λωριδα και πρεπει να ριξεις 2 ματιες παραπάνω, αλλα αυτό μετα απο λιγο το συνηθίζεις.

Γενικά, σε προσωρινή χρήση, παλεύεται. Οσον αφορά τις προσπεράσεις, συνηθως υπαρχει νησίδα, και όπου δεν υπαρχει (B roads μονο συναντησα εκτός πόλεως) ψιλοπάνε και τάπα οι Άγγλοι, είτε έχει κάμερες και δεν μπορεις να τρεξεις. Σε B road δεν εχει χρειαστεί να προσπεράσω. Και όποτε έτρεχα ήταν ούτως ή άλλως άδειος ο δρόμος.

Εκεί που με ενοχλεί είναι μεσα στην πόλη, που κανει στασεις το λεωφορείο και αν δεν εχω συνοδηγό δεν μπορώ να δω αν ερχεται κανενας "απο εκει" για να προσπερασω


Αν χρειαστεί να εχεις αμαξι προσωρινά, και δεν μπορείς/συμφέρει να αγοράσεις άλλο, δεν ειναι τοσο δραματικα τα πραγματα. Εννοειται πως ειναι λυση αναγκης, αλλα δεν ειναι και τοσο χαλια. Μακαρι να μπορουσα να το'χα νωριτερα επανω.
Ασε τις μαλκιες Ρουλη! Απο Σεπτεμβριο, που ερχομαι, θα μπαξουμε μιτριο
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-12, 12:28
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Δεν παιζει καμια μοντα με καθρεπτη στην a pillar του συνοδηγου για τις προσπερασεις?
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-06-12, 14:42
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
εάν θέλει 1000 ευρώ να πάει 1000 ευρώ να γυρίσει δηλ 2000 με τόσα μπορείς να αγοράσεις ένα αμάξι εκεί για να κανεισ τ δουλειά σου κ μετά να το φέρεις εδώ (εάν συμφέρει βέβαια) κ να το πουλήσεις για ανταλλακτικά :-)
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-06-12, 15:00
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
(νομιζω)
Νόμιμα να πουλήσει αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες εδω στην ελλάδα δεν γίνεται.
Και επίσης ο τρόπος που το παραθετεις δεν ισχύει.
Διότι εάν θέλει 1000 να παει και 1000 να έρθει, χρειάζεται επίσης 1000 για να έρθει το αγγλικο για αναταλακτικα.
Άρα του μενουν λογιστικά 1000 και απο τα οποία έτσι καιαλλιως χρειάζεται 700 για να παει το δικο του εκει με μεταφορικη και κάποια χρήματα αεροπορικό να παει ο ίδιος.

Χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 04-06-12 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-06-12, 15:15
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harristheo Εμφάνιση μηνυμάτων

....
Όσον αφορά στο ερώτημα σου
Με κανά 700αρι το στέλνεις με μεταφορικη εταιρία. Εκει θα χρειαστείς και αεροπορικο για σένα.με όλα δηλαδή μέσα τα κόστη υπολόγιζε κανά 1000.
Με σχετικά λίγο παραπανω διασχίζει και όλη την Ευρώπη και καινεισ και διακοπές ( μια διανυκτέρευση στο ενδιάμεσο, και οδηγείς κιόλας.
Το έχω κάνει πάνω απο 8 φορές Αγγλία ελλάδα Αγγλία.
Τρομερή εμπειρία.

Κοίταξε το

Χάρης

Το ταξίδι από Ελλάδα για Αγγλία με αυτοκίνητο και με 1 διανυκτέρευση κοστίζει λίγο παραπάνω από 1000ευρώ?
Μια μικρή ανάλυση των εξόδων του ταξιδιού μπορούμε να κάνουμε? (ήμουν αγγλία για χρόνια αλλά πηγαινοερχόμουν αεροπορικώς οπότε για ταξίδι με αυτοκίνητο δεν έχω ιδέα αλλά νομίζω ότι φίλοι μου έκλειναν εισιτήρια για ιταλία (για το πλοίο) αρκετα πιο πριν και το ταξίδι τους ερχόταν πιο οικονομικά...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 04-06-12 στις 15:19
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-06-12, 16:42
ax1ss Ο χρήστης ax1ss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 43
ax1ss is on a distinguished road
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δεν εχω καποιον αλλον που να θελει να ερθει μαζι μου οδικος και να μειραστούμε τα εξοδα, οπότε μονος μου δεν θελω να το κανω. Δεν σκοπεύω να γυρίσω πίσω μιας κ έχω ηδη μεταναστεύσει στο Λονδίνο. Δεν ειναι κρίμα να πάει στράφι το αμάξι? Κοινώς να το σκοτώσω στην Ελλάδα για να πάρω εδω τουλαχιστον το ίδιο κ δεν ξερω καν πόσα λεφτα θα κάνει (δεν έχω ψάξει ακόμα). Εχω φίλους που έχουν αριστεροτίμονο εδώ και λένε οτι τα καταφέρνουν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-12, 18:24
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ταξίδι από Ελλάδα για Αγγλία με αυτοκίνητο και με 1 διανυκτέρευση κοστίζει λίγο παραπάνω από 1000ευρώ?
Μια μικρή ανάλυση των εξόδων του ταξιδιού μπορούμε να κάνουμε? (ήμουν αγγλία για χρόνια αλλά πηγαινοερχόμουν αεροπορικώς οπότε για ταξίδι με αυτοκίνητο δεν έχω ιδέα αλλά νομίζω ότι φίλοι μου έκλειναν εισιτήρια για ιταλία (για το πλοίο) αρκετα πιο πριν και το ταξίδι τους ερχόταν πιο οικονομικά...)
όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά
όπως επίσης και το off season ακόμα πιο φθηνά όπως επίσης και το μεσοβδόμαδα ακόμα πιο φθηνά για πάτρα ancona.

περιπου € 250 εισητήριο με 4κλινη καμπίνα και αυτοκίνητο

επειτα υπολογίζουμε ότι
αθήνα πάτρα = 200 χιλιομετρα
ancona calais = 1500 xiliometra

και παριπου 200 μεσα στην αγγλια για μια μεση μετάβαση από dover οπουδήποτε.

συνολο χιλιομετρων 1900 πολυ χοδρικα 2000 χλκ δηλαδη 200 λιτρα βενζινης μπολικα μπολικα με κατανάλωση 10λ/100χλμ . συνεπαγεται λοιπον 200 Χ € 1.75 μεση τιμη = € 350

μια διανυκτέρευση κόπου στην μέση €100

διδια € 70 συνολικά

τέλος χρειαζόμαστε και την μετάβαση απο το calais στο dover. ( καλύτερα με το τραίνο)
θα βάλω €100 ( αλλά πάντα υπάρχουν προσφορές που θέλουν ψάξιμο) υπάρχουν πακέτα αλε-ρετουρ στην μίση τιμή της μια διαδρομής για αυθημερόν ταξίδια. το αγοράζεις οπως είναι και χρησιμοποιείς την μία διαδρομή ( εγώ αυτό έκανα πάντα)

συνοπτικά 'εχουμε

ferry πατρα ancona € 250
βενζίνη € 350
διόδια € 70
διαμονή €100
calais - dover €100

οτι φασ ότι πιεις

συνολο € 870



χάρης
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.