Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 10-05-13, 12:59
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Το ότι πρέπει τα σεντάν να κινούνται γρήγορα δεν είναι "γέννημα θρέμα" του group vag Δημήτρη. Το ότι πέρασαν 25 χρόνια, και το 1.6 Ε90-92 BMW πάει πιο αργά από το Ε30 316i M40 μάλλον δεν έχει να πει τίποτα. Με συγχωρείς αλλά τέτοιο αμάξι δεν θέλω να οδηγώ και να σκέφτομαι ότι δεν θέλω να κάνω ταξίδι με 4 άτομα μέσα, γιατί δεν θα το ευχαριστηθώ επειδή το αμάξι δεν θα πηγαίνει. Είχα 316 και ξέρω πολύ καλά πώς είναι. Ακόμα έχουμε. Δεν θέλω να ξαναγυρίσω ποτέ σε κάτι τέτοιο, και αν το κάνω, θα είναι μόνο για 1ο αμάξι και λύση συμβιβασμού, ώστε να μπορώ να έχω το 2ο ακριβώς όπως το θέλω.
Και όσο και να μην μας αρέσει... ναι είναι αλήθεια ότι ανακάλυψαν την δύναμη στους μικρούς κινητήρες... τα 1.8 και 2.0 TFSI είναι μοτέρ διαμάντια για 4 cyl. Δεν είναι τόσο ραφιναρισμένα όσο ένα straight 6, αλλά δεν παύουν να είναι πολύ καλά. Για να μην πάμε παραπέρα και δούμε το 5κύλινδρο 2.5 με τους 350-360 ίππους, που κάνει τον Ν54 να φαίνεται και να ακούγεται αστείος.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-05-13, 13:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τελευταίο από μένα στο θέμα, μιας και είναι η μόνη ειλικρινής συμβουλή που μπορώ να δώσω εγώ τουλάχιστον.

Με 17-20.000, παίρνεις καινούριο Avensis με 132ps και 160Nm. (Έχουν και πολλές προσφορές και εκπτώσεις).
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
Με 6ετή Εγγύηση Toyota.

Όχι το μεταχειρισμένο Γερμανικό αμάξι του καθενός.....που μπορεί να σε στείλει στο Δαφνί με τα προβλήματα τους, όταν θα πηγαίνεις από συνεργείο σε συνεργείο.

Και από ποιότητα αμαξιού και εσωτερικού....μπορεί να είναι ένα κλικ παραπάνω τα Γερμανικά.

Μέχρι να ξεφλουδίσουν οι μεμβράνες που καλύπτουν τα εσωτερικά πλαστικά και δίνουν αυτό το ''ένα κλικ'' παραπάνω σε αίσθηση.
Να και μια συμβουλή που βλέπω και εγώ ως σωστή... αμάν πια με το κόμπλεξ του Έλληνα με τα BMW/Audi/Merc.. αν δεν μπορείς να πάρεις σωστό BMW, μην το παίρνεις καθόλου το ρημάδι, πάρε κάτι άλλο. Η 316 δεν είναι BMW, κοκαλάκι που μας πετάνε οι Γερμανοί στο πάτωμα είναι, και μάλιστα το πληρώνουμε και χρυσό.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 10-05-13, 14:08
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Να μια σοβαρή οπτική σύγκριση.
Όχι η Ε90 με ζάντες της συμφοράς (πάλι καλά που δεν είχε και τάσια) και το Α4 με s line και δε συμμαζεύεται.

μπροστά:




πίσω:




to be continued
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 10-05-13, 14:09
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
πλάι:




Και μια φώτο της "άσχημης" Ε90 Μ3:


Αυτά κι ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-05-13, 20:47
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Τι συγκρίνετε ρε παιδιά?

Μοντέλο του 2005 (Ε90) με μοντέλο του 2008 (Β8)?

Προφανώς και το Α4 φαίνεται πιο φρέσκο...βγήκε περίπου 3 χρόνια μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 10-05-13, 21:50
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην αίσθηση του αυτοκινήτου έχουν αλλάξει πολλά από το προηγούμενο στο τελευταίο. Εκτός αυτού πάρα πολλά προσθιοκίνητα αυτοκίνητα έχουν το μοτέρ "κρεμασμένο" εμπρός (όλα δηλαδή), οπότε δεν έχει σχέση. Η κατανομή δεν αρκεί για να κάνει το αμάξι σπορ. Το ΜΙΝΙ μου έχει κατανομή 63/37, so ****in what?
το ΜΙΝΙ σου έχει τους 4τροχούς του ακροβολισμένους στις 4 γωνίες του αμαξώματος έχει το τιμόνι και τις αναρτήσεις της BMW με ότι συνεπάγεται αυτό και ναι ΔΕΝ έχει τον κινητήρα κρεμασμένο εμπρός από τον άξονα και άρα δεν δημιουργούνται τάσεις υποστροφής δλδ στρίβει...το οτί πάρα πολλά (όλα δλδ) αυτοκίνητα έχουν τον κινητήρα κρεμασμένο είναι από μόνο του λόγος να πάρει κάποιος BMW...προσωπική άποψη πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-05-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgedue Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι! Γούστα δεν είναι αυτά?
Τι να το κάνω εγώ το "σπορ" δυνατό σεντάν, όταν πάω να το πατήσω σε ορεινό στροφιλίκι και έχω ένα τιμόνι που δεν μου λέει τίποτα για την παρεχόμενη πρόσφυση, και ένα μπροστινό που σε κάθε turn-in μετατοπίζεται προς το εξωτερικό της στροφής?
Ε, υπομονή λοιπόν και στρίβουμε στην κατάβαση! Όχι για την πίσω κίνηση, αλλά για το πακέτο.
τα λες πολύ ωραία....
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-05-13, 22:04
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρίσκω πολύ πιο όμορφη την 3 Ε90, από το τελευταίο Audi Α4 (2008- έπειτα).

Θεωρώ πως πλήν του κινητήρα, δεν του προσφέρει τίποτα άλλο.

Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να πούμε μια συμβουλή (από τη στιγμή που μας τη ζήτησε ο άνθρωπος), όχι να βάλουμε με το στανιό τη δική μας προτίμηση.

Εγώ από τη στιγμή που του αρέσει το Α4, μεγειά του και να το χαρεί.

Αλλά προτροπές να βγούν οι ''παρωπίδες''....

Σπορτιφ είναι το 316 σε ένα βουνό, που θα ζορίσεις τον κινητήρα στο όριο του, θα ανεβοκατεβάσεις ταχύτητες, θα φρενάρεις και θα στρίψεις. Σπορτιφ ΔΕΝ είναι το A8 4.2FSi.... και ας επιταχύνει σαν αεροπλάνο το 2ο.

Η παραμύθα ότι χρειάζεται πάνω από 110-120ps και 160Nm ροπής ένα σεντάν για να κινείται αξιοπρεπώς παντού και φορτωμένο έχει παραγίνει...και είναι γέννημα θρέμα του VAG group από όταν ανακάλυψαν τη δύναμη στους κινητήρες..

Υ.Γ. Δε λέω ότι δεν προτιμώ τα 160ps από τα 120. Αλλά όχι ότι σέρνονται, δεν τραβάνε κλπ....

Υ.Γ.2 Η ομορφιά είναι υποκειμενική...
σωστός ο μοντεράτορας...συμφωνούμε και κυρίως στο ότι πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί...όχι παρωπίδες...προσωπικά προτιμώ τα BMW ακριβώς επειδή προσφέρουν μια αίσθηση/πληροφόρηση όταν τα οδηγάς που δεν βρίσκεις σε άλλα αυτοκίνητα της κατηγορίας τους...όχι ότι όλα τα άλλα αυτοκίνητα δεν είναι καλά απλώς δεν είναι για εμένα..προσφέρουν άλλα πράγματα που για άλλους είναι σημαντικά..
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 10-05-13, 22:12
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Νick, δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να βγάλεις το Α4 περίπου ισάξιο με τα Ε9Χ σε χαρακτήρα.
Ναι, οι tsi χαρίζουν καλύτερες επιδόσεις απ'τους 4κυλινδρους της bmw, αλλά η διαφορά αίσθησης είναι εμφανής ακόμα και αν κινείσαι με 80χλμ την ώρα.
Ένα στρίψιμο στο τιμόνι σε μια κλειστή στροφή αρκεί για να καταλάβεις τη διαφορά.
Τώρα, είναι η κατανομή βάρους, είναι η πίσω κίνηση, είναι το πληροφοριακό και βαρύ τιμόνι, είναι όλα αυτά μαζί? Μάλλον το τελευταίο.
Το σίγουρο είναι ότι οι Ε9Χ έχουν αίσθηση που δεν έχει κανένα Α4-Α5 και κανένα audi γενικότερα (πλην ειδικών κατασκευών στυλ rs, r8).
Αυτό δε σημαίνει ότι μια 316 είναι πιο ολοκληρωμένη από ένα 1.8tsi με τα 163 άλογα (γιατί βγαίνει και πιο χαμηλή έκδοση με 120 κάτι άλογα που είναι για γέλια).
Πιο καλοστημένο όμως είναι και αυτό το καταλαβαίνεις ακόμα κι αν απλά βάλεις μπροστά και πας μια μικρή βόλτα με χαμηλές ταχύτητες.
αυτή ακριβώς η αίσθηση είναι που με έκανε να ερωτευτώ τα BMW ... δε νομίζω πως μπορείς να δώσεις σε κάποιον που δεν έχει δοκιμάσει να καταλάβει τι ακριβώς εννοείς...
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 10-05-13, 22:12
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Χαίρομαι γιατί καταλαβαινόμαστε επιτέλους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.